Sprzedajemy nasze prace
Nasz patron - Jan Paweł II
Regulamin Warsztatu Terapii Zajęciowej
Pracownie Warsztatu Terapii ZAjęciowej
Cele WarsztatuO nas


 

:: 31 października 2008 r. ::

NOWY SAMORZĄD

W Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II odbyły się kolejne wybory do Samorządu Uczestników. Poprzedni zakończył kadencję. Swoich sił tym razem chcieli spróbować: Anna Spiewak, Sławomir Kantor, Jerzy Gołąb i Mariusz Spiewak. Wybory poprzedzono kampanią.

W głosowaniu największe poparcie otrzymała Anna Spiewak. Jej zastępcami zostali: Jerzy Gołąb i Mariusz Spiewak. Prezydium w tym składzie będzie działać do 17 kwietnia 2009 r.

Samorząd daje uczestnikom poczucie decydowania o swoim losie i współkierowania miejscem, w którym spędzają każdy roboczy dzień tygodnia. Członkowie Samorządu Uczestników spotykają się z psycholożką zatrudnioną w Pracowni Terapii Psychologicznej. Jest to okazja do omówienia bieżących spraw związanych z działalnością Warsztatu.

TUTAJ można zobaczyć zdjęcia z wyborów.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 27 października 2008 r. ::

DUŻO WIEMY O PATRONIE

Jesteśmy dumni, że patronem naszego Warsztatu  Terapii Zajęciowej w Tarnowie jest Jan Paweł II. W październiku 2008 r. minęło 30 lat odkąd kard. Karol Wojtyła został Papieżem. Z tej okazji w Warsztacie odbył się konkurs wiedzy o Patronie.

Jan Paweł II to dla nas nie tylko Papież, kardynał, biskup i ksiądz. To człowiek, który zmienił świat. Wcześniej był taki jak my - wychowywał się w rodzinie, uczył się, pracował. Korzystamy z jego doświadczenia i dorobku. Czytamy to, co napisał o pracy. Dowiadujemy się ciągle tego, co czuł jak był chory i niepełnosprawny. To bardzo nam pomaga w codziennym życiu i zajęciach terapeutycznych.

Przed konkursem wszyscy uczestnicy przypomnieli sobie życie i działalność Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Obejrzeliśmy filmy ze wszystkich jego pielgrzymek do Polski. Czytaliśmy jego wiersze i inne dzieła. Większość z nich mamy w biblioteczce Pracowni Podtrzymywania Umiejętności Edukacyjnych. Jesteśmy dumni z tej kolekcji!

Świetnie przygotowani uczestnicy przystąpili do rywalizacji. Najlepszą okazała się Katarzyna Gawryś, która najwięcej wiedziała o patronie Warsztatu! Nagrody dla zwycięzców i wszystkich uczestników konkursu ufundowało Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej "Biblos" oraz Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO. Dziękujemy!

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

TUTAJ zamieściliśmy zdjęcia z przebiegu konkursu. Zachęcamy do ich obejrzenia.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 25 października 2008 r. ::

W KINIE

W sobotnie popołudnie, 25 października, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie wraz z terapeutami i rodzicami wybrali się do kina "Marzenie". Zobaczyliśmy film o patronie Warsztatu - "Świadectwo" na podstawie książki osobistego sekretarza Jana Pawła II - kard. Stanisława Dziwisza.

Dzięki wzruszającemu filmowi zobaczyliśmy Karola Wojtyłę jako człowieka, księdza, biskupa i wreszcie papieża. Takiego, jakiego zapamiętał wieloletni sekretarz i przyjaciel. Kardynał Stanisław Dziwisz towarzyszył Ojcu Świętemu przez czterdzieści lat jego życia, począwszy od czasów krakowskich, aż do ostatnich dni w Watykanie.

Film, stanowiący świadectwo życia Jana Pawła II, przedstawia wiele nowych faktów i ich interpretacji, między innymi z lat młodzieńczych Karola Wojtyły i jego życia prywatnego. Jednym z najbardziej przejmujących wątków jest zamach na Papieża i chwile, które nastąpiły bezpośrednio potem, gdy ratowano życie Jana Pawła II.

Projekcja w kinie była elementem rehabilitacji społecznej uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie.

Bilety do kina dla uczestników ufundował Warsztat, a dla rodziców i opiekunów - Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 22 października 2008 r. ::

O HIGIENIE PRZEZ SZTUKĘ

O tym, że nie tylko warto, ale trzeba się myć i codziennie dbać o higienę przekonali się wszyscy uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. W Warsztacie wystawiono sztukę z udziałem publiczności.

Przedstawienie pacynkowe nosiło tytuł "W leśnej krainie". W rolach głównych udział wzięli: Narrator - Kamil Cedrowski, Lisek Urwisek - Mariusz Spiewak, Lew Alex - Jerzy Gołąb, Zając Poziomka - Anna Spiewak, Słoń Benjamin - Tomasz Matusik, Zebra - Marzena Mucha, Krówka - Natalia Kościółek, Owieczka - Katarzyna Gawryś. Reżyserią i przygotowaniem uczestników zajęły się praktykantki: Paulina Michałek i Karolina Gębala.

Celem nadrzędnym przedsięwzięcia było wdrażanie do aktywności, kształtowanie pozytywnych emocji, doskonalenie umiejętności zachowania się w grupie, wzbogacanie słownictwa jak i rozwijanie mowy biernej, kształtowanie nawyków czystości i porządku oraz rozwój i kształtowanie wyobraźni.

Cel osiągnięto doskonale. Dało się to zauważyć szczególnie podczas prób. Uczestnicy Warsztatu wykazywali ogromne zaangażowanie, a na ich twarzach "malowała" się radość. Ponadto przedstawienie stanowiło nie tylko impuls do działania i do aktywności, ale również - stawiając się w roli obserwatora - można było uznać, iż uczestnicy sukcesywnie wzbogacają słownictwo i interpretują tekst. Interpretacja i zrozumienie umożliwiło rozwinięcie wyobraźni kierowanej, która odgrywa pierwszorzędną rolę we wzbogacaniu doświadczeń człowieka.

TUTAJ można zobaczyć zdjęcia z prób i z premiery.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 18 października 2008 r. ::

W ŁAŃCUCIE

W piękną jesienną sobotę, 18 października, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła w Tarnowie wraz z terapeutami i rodzicami pojechali do Łańcuta. Cały dzień spędzili na Podkarpaciu podziwiając to piękne miasto i jego zabytki.

Podróż z Tarnowa do Łańcuta odbyła się pociągiem. Przez większość czasu w Łańcucie uczestnicy wycieczki podziwiali jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce, czyli Zamek Lubomirskich i Potockich. Słynie on ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji. Tam uczestnicy odpoczywali w czasie przerwy na posiłek.

Ogromne wrażenie zrobiła oranżeria, powozownia i storczykarnia. Rzadko można spotkać aż tyle zwierząt i kwiatów w jednym miejscu. Po południu był czas na posiłek i zakup pamiątek.

TUTAJ można zobaczyć zdjęcia z wycieczki.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 15 października 2008 r. ::

O WARSZTACIE W EUROPEJSKIM DNIU PRACY

O roli naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II jako instytucji aktywizującej zawodowo niepełnosprawnych była mowa w Tarnowie w czasie Europejskiego Dnia Pracy. Organizatorem przedsięwzięcia był Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie i Zespół Zamiejscowy w Tarnowie, we współpracy z siecią EURES i Miejską Biblioteką Publiczną w Tarnowie.

Prezentacji Warsztatu dokonał kierownik Tomasz E. Wardzała. Celem referatu zatytułowanego "Aktywność, edukacja, praca w życiu osoby niepełnosprawnej" było zaprezentowanie działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie. Jest to instytucja naszego regionu, która pomaga osobom z niepełnosprawnością intelektualną w byciu aktywnymi zawodowo, mobilnymi na rynku.

W Europejskim Dniu Pracy na odwiedzających czekały stoiska z udziałem pracodawców, instytucji rynku pracy, szkoleń, edukacji, urzędów pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego i Narodowego Funduszu Zdrowia. Informacji udzielali również doradcy EURES (Europejskich Służb Zatrudnienia), z takich krajów jak Dania, Holandia, Czechy, Austria, Bułgaria oraz Polska.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 15 października 2008 r. ::

IMPONUJĄCY KONCERT

W Tarnowie uczczono pontyfikat Jana Pawła II. W przeddzień 30. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża, została wykonana w Tarnowie "Wielka Msza Jan Paweł II" austriackiego kompozytora Geralda Spitznera. Nasz Warsztat Terapii Zajęciowej był patronem tego wydarzenia.

Wykonawcami koncertu byli: Grażyna Zielińska - sopran, Bernard Stieler - skrzypce, Karol Drynkowski - organy.  "Wielka Msza Jan Paweł II" została skomponowana na cześć Ojca Świętego Jana Pawła II przez austriackiego kompozytora Geralda Spitznera w 2004 r. Po raz pierwszy zabrzmiała w Polsce 18 maja 2005 r. w Poznaniu.

Zdjęcie: Jacek Roik.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 10 października 2008 r. ::

DWA LATA UCZYMY ŻYĆ

Minęły dwa lata od otwarcia Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie prowadzonego przez nasze Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO. Już dwa lata uczymy zwyczajnego codziennego życia, zachowań
w kuchni, w łazience, w sklepie, banku, w urzędzie pocztowym. Nie tylko rehabilitujemy społecznie, ale także zawodowo. W każdej pracowni Warsztatu uczestnicy uczą się pracować, współpracować, żyć w społeczeństwie.

Dwa lata Warsztatu to setki godzin spędzonych z osobami, które same sobie pomóc nie mogą, nie potrafią. To codzienne pochylanie się nad nimi. To podawanie im ręki. Warsztat jest także po to, aby pomóc rodzicom i najbliższej rodzinie osoby z niepełnosprawnością.

Dwa lata Warsztatu to również codzienne wpatrywanie się w jego Patrona - Jana Pawła II. To odwiedzanie miejsc z Nim związanych, pielgrzymowanie po szlakach, na których zostawił swoje ślady, przybliżanie Jego nauczania, poczucia humoru, solidarności z chorymi i cierpiącymi.  Najważniejszym wydarzeniem była nasza pielgrzymka do Rzymu i Watykanu w czerwcu 2008 r. oraz modlitwa przy grobie Jana Pawła II.

Każdego dnia na uczestników Warsztatu czeka osiem nowocześnie wyposażonych pracowni. Do dyspozycji jest logopeda, psycholog i rehabilitant. Prowadzone są zajęcia na basenie, organizowane wyjścia do kina i teatru. Co miesiąc każdy otrzymuje trening ekonomiczny. Uczestnicy zajęć już sobie nie wyobrażają życia bez tego miejsca. Cieszymy się, że tak jest.

Oficjalnie Warsztat został otwarty 17 października 2006 r., a uroczystość była połączona z małopolską prezentacją banknotu z wizerunkiem Jana Pawła II.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 8 października 2008 r. ::

PIECZENIE ZIEMNIAKA

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie zostali zaproszeni do wzięcia udziału
w "IV Karwodrzańskim Pieczeniu Ziemniaka". Imprezę zorganizował Dom Pomocy Społecznej w Karwodrzy.

Na wszystkich gości czekało mnóstwo atrakcji. Oprócz pieczenia ziemniaka, kiełbasek i innych smakołyków, przygotowano indiańskie występy, tańce, zawody, gry, zabawy, a nawet loty balonowe. Wszyscy świetnie się bawili.

Organizatorom dziękujemy za zaproszenie.

TUTAJ można obejrzeć zdjęcia z "IV Karwodrzańskiego Pieczenia Ziemniaka".

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 7 października 2008 r. ::

OWOCE JESIENI

Kasztany, żołędzie i liście - to nieodzowne elementy polskiej złotej jesieni. W poszukiwaniu tych owoców wybraliśmy się do Parku Sanguszków w Tarnowie. W czasie spaceru zebraliśmy wszystko to, co jest nam potrzebne do wykonania pięknych ozdób. Prace powstają w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 5 października 2008 r. ::

NOWE MIEJSCA W WARSZTACIE

Warsztat Terapii Zajęciowej imienia Jana Pawła II w Tarnowie, prowadzony przez nasze Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO, rozszerza swoją działalność. Przy ul. Hodowlanej 6 zostaną utworzone cztery nowe miejsca dla osób niepełnosprawnych od 16. roku życia.

Warunkiem uczestniczenia w zajęciach jest posiadanie aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do warsztatu terapii zajęciowej. Tego typu dokumenty wydają: Miejski i Powiatowy Zespół Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności w Tarnowie.

Do dyspozycji wszystkich uczestników jest osiem nowocześnie wyposażonych pracowni. Na miejscu pracuje logopeda, psycholog i rehabilitant. Prowadzone są zajęcia na basenie i hipoterapia, organizowane są wyjścia do kina i teatru oraz wycieczki i pielgrzymki do miejsc związanych z Janem Pawłem II. Co miesiąc każdy niepełnosprawny otrzymuje kieszonkowe, czyli trening ekonomiczny. Pieniądze wykorzystuje na własne potrzeby, ucząc się racjonalnego gospodarowania, zachowania w sklepie, w urzędzie pocztowym i w banku.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Szczegółowych informacji udzielamy w Warsztacie przy ul. Hodowlanej 6 w Tarnowie lub telefonicznie pod numerem 014 627 35 03.

Zapraszamy!