Sprzedajemy nasze prace
Nasz patron - Jan Paweł II
Regulamin Warsztatu Terapii Zajęciowej
Pracownie Warsztatu Terapii ZAjęciowej
Cele WarsztatuO nas


 

:: 24 grudnia 2014 r. ::

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE I NOWOROCZNE

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 11 grudnia 2014 r. ::

3,60 SEK. OD PUCHARU

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI  wzięli udział w Pucharze Tarnowa we wspinaczce na czas. Zawody zorganizowane przez MKS Tarnovia  na ściance wspinaczkowej La Roca ściągnęły rzeszę zawodników z Tarnowa i województwa.

Nasi zawodnicy osiągnęli bardzo dobre wyniki, zajmując aż 3 miejsca w pierwszej dziesiątce.  Doskonały start zaliczył Kamil Cedrowski, po pierwszym biegu uplasował się na miejscu drugim z czasem 13,75 sek., niestety drobny uraz nadgarstka odniesiony w pierwszej rundzie uniemożliwił Kamilowi atak najwyższego miejsca na podium, mimo to w drugiej rundzie poprawił swój czas osiągając 13,09 sek. Nie wystarczyło to jednak aby zbliżyć się do najlepszego wyniku który wyniósł 10,69 sek.

Reszta naszych uczestników zajęła następujące miejsca: Ernest Zbylut miejsce 6 z czasami 24,06 i 20,66 sek., Edward Lusztyn miejsce 7  z czasami 20,92 i 22,58 oraz Sławomir Kantor miejsce 12 z czasami 27,9 i 26,37 sek.

Gratulacje!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 05 grudnia 2014 r. ::

ZAPRASZAMY NA ŚWIĄTECZNE ZAKUPY

Uczestnicy wraz z terapeutami Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI zadbali o elementy pomagające stworzyć i utrzymać ciepły klimat świąt. Przygotowali niezwykłe ozdoby świąteczne.

Starając się odchodzić od komercyjnego postrzegania świąt Bożego Narodzenia twórcy prac nie skupiali się głównie na amerykańskich mikołajach i cukierkowych sopelkach. Przykładają oni wagę do tradycji polskiej włączając w to elementy nowoczesności. Dlatego powstały przeróżne bombki z typowymi dla tego okresu wzorami.

W naszej ofercie znajduje się również sianko na stół wigilijny oraz opłatki z gospodarstwa Wyższego Seminarium Duchownego w Błoniu.

Na zakupy zapraszamy do naszej siedziby przy ulicy Hodowlanej 6 codziennie od poniedziałku do piątku od 7:30 do 14:30. Będziemy także sprzedawali prace w następujących miejscach:

  • 11.12.2014 (czw.) - 10:00-18:00 - Hala Bazar, ul. Hodowlana,
  • 12.12.2014 (pt.) - 10:00-18:00 - Hala Bazar, ul. Hodowlana,
  • 13.12.2014 (sb.) - 09:00-17:00 - Hala Bazar, ul. Hodowlana,
  • 16.12.2014 (wt.) - 09:00-13:00 - Turon Dystrybucja, ul. Lwowska 72-96B,
  • 17.12.2014 (śr.) - 09:00-13:00 - ZUS, ul. Kościuszki 32,
  • 18.12.2014 (czw.) - 10:00-18:00 - Hala Bazar, ul. Hodowlana,
  • 19.12.2014 (pt.) - 10:00-18:00 - Hala Bazar, ul. Hodowlana,
  • 20.12.2014 (sb.) - 09:00-17:00 - Hala Bazar, ul. Hodowlana.

Warsztat oferuje swoje wyroby bardzo atrakcyjnych cenach. Przychód ze sprzedaży prac zostanie przeznaczony na rehabilitację społeczną podopiecznych Warsztatu.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 04 grudnia 2014 r. ::

5 LAT POD NOWYM SZYLDEM
Pięć lat temu Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II został przekazany do prowadzenia Fundacji Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 24 listopada 2014 r. ::

URÓSŁ 1%. DZIĘKUJEMY!

Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, które włączyły się w działania promocyjne akcji przekazywania 1% podatku na rzecz Fundacji REPI - Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Dziękujemy także tym z Państwa, którzy zaufali nam i postanowili swoją część zobowiązania podatkowego za 2014 r. przekazać na rzecz naszych podopiecznych.

Cieszy nas to, że w tym roku przekazali nam Państwo większą kwotę środków niż w poprzednim. Z rozliczeń podatkowych za rok 2014 na konto Fundacji REPI 222-óch podatników przekazało 15 244,00 zł. Wzorem ubiegłego roku Fundacja REPI podpisała porozumienie z panią Martą Stańczyk, mamą niepełnosprawnej Anny, którą podatnicy mogli wskazywać w swoich zeznaniach podatkowych jako "cel szczegółowy". W tym roku podatnicy na rzecz Anny przekazali 2 679,60 zł. Do dyspozycji Fundacji REPI pozostaje zatem 12 544,00 zł.

Otrzymaliśmy 1% podatku od osób rozliczających się w następujących urzędach skarbowych (w nawiasach podano ilość podatników): Bochnia (2), Brzesko (1), Chełm (1), Dąbrowa Tarnowska (1), Dębica (9), Garwolin (1), Tarnów I US (104), Tarnów II US (82), Kraków-Śródmieście (1) , Leżajsk (1), Lublin (1), Mielec (13), Namysłów (1), Warszawa-Bemowo (1), Warszawa-Wola (2), Żory (1).

Co się stanie z tymi pieniędzy zadecyduje specjalnie do tego celu powołana komisja. Zgodnie z Regulaminem wydawania środków uzyskanych z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych ze względu na przeważającą część działalności Fundacji polegającą na rehabilitacji społecznej, zawodowej oraz ruchowej osób z niepełną sprawnością środki te będą przekazywane głównie do wspierania tej działalności, czyli Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Fundacja będzie dokonywała zakupów tylko niezbędnych materiałów, energii, usług materialnych i usług niematerialnych związanych z celami pożytku publicznego oraz będzie dokonywała wydatków w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 21 listopada 2014 r. ::

CZY MNIE JESZCZE PAMIĘTASZ.?

To nie jest wyrzut do nie odzywającej się do kilku lat przyjaciółki. "Czy mnie jeszcze pamiętasz.?" to tytuł koncertu na zakończenie trwającego od kilku dni konkursu talentów wokalnych zorganizowanego przez panią Ewę Rutkiewicz z Pracowni Wokalnej tarnowskiego Pałacu Młodzieży.

Przesłuchania do konkursu trały dwa dni. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie szkół gimnazjalnych i licealnych, a w koncercie także studenci. W dniu koncertu wystąpiło 22 uczniów rywalizując o uznanie jury i pierwszą nagrodę.

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, który prowadzony jest przez Fundację REPI wzięli udział w koncercie finałowym. Podobnie jak studenci nie podlegali surowej ocenie jury. Nasi podopieczni przygotowali piosenkę "Bal wszystkich świętych" z repertuaru Budki Suflera. Występ ten najbardziej podobał się publiczności, która żywiołowo reagowała klaszcząc i kołysząc się w rytm muzyki. Solistą był Kamil Cedrowski, a wspomagali go Monika Rasińska, Anna Molecka, Wojciech Wojtaszek i Damian Ptak.

Konkurs i koncert miały przypomnieć twórczość artystów, których już z nami nie ma: Annę Jantar, Czesława Niemena, Katarzynę Sobczyk, Marka Grechutę, Karin Stanek, Michaela Jacksona czy Whitney Houston. Koncert był bardzo klimatyczny, przyjemnością było uczestniczenie w nim.

Sala teatralna Pałacu Młodzieży zapełniła się publicznością po brzegi. Jesteśmy dumni z występu naszych uczestników.

Organizatorom i uczestnikom koncertu dziękujemy za miły wieczór.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 21 listopada 2014 r. ::

DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO

Dzień Pracownika Socjalnego jest świętem nie tylko pracowników socjalnych, ale wszystkich pracowników służb społecznych, tak zwanego systemu pomocy społecznej. Na ten dzień Władze Miasta Tarnowa zaprosiły także pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie, aby okazać im swój szacunek i podziękować za codzienną, trudną pracę.

Wyróżnienie z rąk Zastępcy Prezydenta Miasta Tarnowa w imieniu pracowników odebrał Tomasz Eliasz Wardzała Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II i Prezes Zarządu Fundacji REPI. To pracownicy od ośmiu lat wkładają swoje umiejętności, talent i chęci w działania mające na celu poprawę sytuacji swoich podopiecznych.

Z serca dziękujemy!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 19 listopada 2014 r. ::

OMNIBUS II

Już po raz drugi w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonym przez Fundację REPI odbył się konkurs Omnibus przygotowany przez panie Karolinę Setlak i Klaudię Padoł.

Celem konkursu była przede wszystkim dobra zabawa w duchu zdrowej rywalizacji jak również kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie.

W zmaganiach wzięły udział cztery grupy liczące po 6 osób. Dla drużyn zostały przygotowane różne konkurencje. Wśród nich znalazły się pytania z wiedzy ogólnej, łamigłówki, rebusy, zagadki czy kalambury. Były też konkurencje o wyższym poziomie trudności jak dyktando czy czytanie tekstu ze zrozumieniem. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu i przestrzeganiem zasad fair play czuwało 3 osobowe jury.

W ostatecznym podsumowaniu wyników zwycięzcami okazała się grupa 7, w skład której wchodzili Anna Molecka, Damian Ptak, Wojciech Wojtaszek, Klementyna Gaudy, Andrzej Dyngosz i Mateusz Komar. Nagrodą dla drużyny był ufundowany przez Pana Macieja Żaka ekskluzywny pobyt w SPA&Wellness w pracowni rehabilitacji układu ruchu 

Zwycięzcom i organizatorom serdecznie gratulujemy.

Zdjęcia z Festiwalu można obejrzeć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 16-18 listopada 2014 r. ::

ZAŚPIEWALI Z NIMI NA III MIEJSCE

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI wzięli udział w XIX Ogólnopolskim Festiwalu Artystycznym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Śpiewaj z nami". W tym roku w konkursie wystąpiło ponad 60-ciu wykonawców, którzy przybyli do Tarnowa m. in. z Kolbuszowej, Nowego Targu, Włodawy czy Gdańska.

Podczas Festiwalu uczestnicy mieli możliwość zaprezentowania się w czterech kategoriach - soliści, zespoły wokalno-taneczne, tzw. "Piosenka i ruch", zespoły wokalne oraz zespoły taneczne.

Podopieczni WTZJP2 wrazz terapeutami przygotowali się do występów w 3 kategoriach. Jako solista zaprezentował się Kamil Cedrowski zdobywając wyróżnienie za interpretację utworu "Zanim pójdę" z repertuaru grupy Happy Sad. W kategorii zespół wokalny grupa "Aniołki Lolka" zaśpiewała piosenkę "Wolność jak marzenie" i także otrzymała wyróżnienie za jej wykonanie. Ponadto uczestnicy wystąpili również w kategorii zespół taneczny i zaprezentowali układ choreograficzny zainspirowaną zumbą. Taniec porwał publiczność i jury dzięki czemu grupa "Rytm" wywalczyła sobie 3 miejsce.

Udział w festiwalu umożliwił uczestnikom zaprezentowanie swoich umiejętności przed szerszą publicznością. Natomiast dla terapeutów była to okazja do wymiany doświadczeń i czerpania inspiracji do dalszej pracy artystycznej.

Pani Karolina Setlak otrzymała specjalne podziękowanie od Zastępcy Prezydenta Miasta Tarnowa za twórczy wkład w organizację Festiwalu. W dokumencie Prezydent zwraca uwagę na wrażliwość, empatię i zrozumienie potrzeb drugiego człowieka jakimi cechuje się Pani Karolina. Dodaje, że zaangażowanie i codzienny trud opiekunów osób z niepełną sprawnością zasługują na szacunek, a dla nas wszystkich stanowią piękny wzorzec.

Organizatorami konkursu byli Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowie oraz Stowarzyszenie "Bądźmy Razem" na Rzecz Integracji Społecznej Osób Niepełnosprawnych w Tarnowie.

Zdjęcia z Festiwalu można obejrzeć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 13 listopada 2014 r. ::

PODIUM ZA KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

Z radością informujemy, że uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI zdobyli III miejsce i dwa wyróżnienia w konkursie na kartkę bożonarodzeniową. Konkurs organizowała Galeria Twórczości Artystów Niepełnosprawnych Aniołowo.

Pośród 22-óch prac wyróżnionych przez jury trzy zostały wykonane przez uczestników naszego Warsztatu. Jury najbardziej zachwyciła kartka Moniki Rasińskiej. - Ta informacja była dla mnie dużym zaskoczeniem i zadowoleniem. Zachwycam się innymi pracami i uważam, że także zasługują na wyróżnienie. Pani Monika przygotowała pięć propozycji. Zwycięska, która powstawała przez trzy godziny była haftowana muliną ściegiem krzyżykowym. Przedstawiała choinkę ozdobioną bombkami, a pod nią leżą prezenty. Praca jest wykonana od początku do końca samodzielnie, bardzo starannie z podwójnym passe partout.

Wszystkie konkursowe prace można oglądać w Galerii Aniołowo przy ul. Żydowskiej 2.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 06 listopada 2014 r. ::

OGNISKO NA POŻEGNANIE JESIENI

Cudny, śliczny dzień. Piękny: kolorowy i słoneczny. Tak jakbyśmy cały rok czekali na ten jeden dzień, aby pojechać na ognisko.

Jesień tego roku jest wyjątkowo łagodna. Polska, złota jesień. Korzystając z warunków atmosferycznych Prezydium Samorządu Uczestników wraz z Radą Programową postanowili zorganizować wyjazd na Dwudniaki. Teren należący do Leśnictwa Szujec jest wymarzonym miejscem na odpoczynek w środku tygodnia. Dosłownie oderwaliśmy się od rzeczywistości i złapaliśmy dużo pozytywnej energii. Dużo zabawy i wypoczynku mieliśmy dzisiejszego dnia.

Część drzewa dostaliśmy od zaprzyjaźnionego zakładu stolarskiego, po resztę panowie udali się do lasu. Panie przygotowały posiłek składający się z kiełbasek, bo co to za ognisko bez kiełbasek, sałatek, surówek, masła czosnkowo-ziołowego, owoców, chleba i nie wiem czego jeszcze. Stoły się uginały. Każdy wiedział co ma robić i robił to sprawnie i z uśmiecham na twarzy. Rodzice uczestników przekazali nam swoje domowe wyroby - nieśmiało, w skrytości liczyliśmy na nie. Są pyszne, zawsze je dostajemy, dlatego mieliśmy nadzieję, że i w tym roku będziemy cieszyli się ich smakiem. Dziękujemy.

Pan Maciej, fizjoterapeuta przygotował szereg gier i zabaw ruchowych indywidualnych i drużynowych. Chętni mogli udać się na 90-minutowy spacer uroczą ścieżką przyrodniczo-leśną. Dowiedzieliśmy się o życiu w lesie. Poznaliśmy owady, budowę runa, ptaki. Dowiedzieliśmy się jak jest zbudowany staw hodowlany, z którego kupujemy co roku karpia na wieczerzę wigilijną. Ciekawostką jest to, że nie jest on wykopywany, a budowany - ograniczają go groble między które napuszczana jest woda. W wierzchosławickich stawach hoduje się nie tylko karpie, ale też dziewięć innych gatunków ryb.

Dwudniaki są jednym z przysiółków podtarnowskiej wsi Wierzchosławice. Nazwa tego przysiółka pochodzi od tego, że jego mieszkańcy przez dwa dni w tygodniu odrabiali ziemię pańską. Nazwa Dwudniaki wywodzi się prawdopodobnie od rzeczownika "Dwudniak" czyli chłop odrabiający dwa dni pańszczyzny. W przysiółku tym w roku 1874 przyszedł na świat Wincenty Witos, trzykrotny premier.

Zdjęcia z wyjazdu można obejrzeć klikając GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 28 października 2014 r. ::

W BURSZTYNOWEJ PUŁAPCE

Już w przyszłym tygodniu w Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego w Tarnowie  (Rynek 20-21) zostanie otwarta wyjątkowa i atrakcyjna wystawa przedstawiająca pochodzenie i właściwości bursztynu, jego znaczenie dla badań naukowych oraz sztuki. Współorganizatorem wystawy jest Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji.

Bursztyn fascynował i fascynuje swoją kolorystyką, kształtem oraz zawartością. Sam jego widok nasuwa wiele pytań: jak powstał, co spowodowało jego nieprawdopodobną różnorodność, z czego wynikają jego unikatowe kształty, wreszcie jakie tajemnice kryją w nim zamknięte inkluzje.

Bursztynem interesują się wszyscy. Geologowie i geochemicy badają jego skład chemiczny i warunki w jakich powstał. Archeolodzy i historycy badają ozdoby i dzieła sztuki, które są wyrabiane z bursztynu od tysiącleci. Dla zwykłych ludzi stanowi piękną pamiątkę z wakacji lub też wyszukaną ozdobę, a dla paleontologów jest kopalnią wiedzy dotyczącej wymarłej flory i fauny. Porównując gatunki zachowane w bursztynie z żyjącymi nam współcześnie, dowiadujemy się w jakim tempie przebiegała ewolucja niektórych grup zwierząt i roślin.

Człowiek od zarania swoich dziejów starał się odkryć tajemnicę pochodzenia bursztynu. Nazywano go różnie ale zawsze wskazywano na te same właściwości: był lekki, ciepły w dotyku, wydzielający podczas spalania aromatyczny dym i krył w sobie tajemnicę życia. Od czasów najdawniejszych bursztyn odgrywał bardzo ważną rolę handlową i kulturową na terenie Europy, przez którą przebiegały tzw. "szlaki bursztynowe". Był środkiem płatniczym, materiałem służącym do wyrobów amuletów, figurek, biżuterii. Był używany w medycynie i magii a jego znaczenie daleko przekraczało znaczenie innych minerałów i produktów. 

Na wszystkie pytania dotyczące bursztynu, jakie zrodzą się w głowach zwiedzających odpowie właśnie wystawa "W bursztynowej pułapce".

Zaprezentowane zostaną ciekawe i piękne eksponaty ze zbiorów krakowskiego Muzeum Przyrodniczego Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk. Dodatkowo, oprócz tradycyjnego zwiedzania i zachwycania się eksponatami w gablotach, w specjalnej strefie edukacyjnej na gości czekać będzie atrakcyjna oferta warsztatów prowadzonych przez pracowników Warsztatów Terapii  Zajęciowej im. Jana Pawła II. Można będzie m.in. oglądać szczegóły bursztynów pod mikroskopem oraz wykonywać bursztynowe ozdoby.

Dzięki współpracy z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli zastosowane zostaną nowoczesne techniki multimedialne. Możliwa stanie się wirtualna wędrówka do "bursztynowego lasu", a także przenosiny na nadmorską plażę i "zebranie" bryłek bursztynu.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 24 października 2014 r. ::

SZANSE DLA OSÓB Z NIEPEŁNĄ SPRAWNOŚCIĄ

Prawa Osób Niepełnosprawnych - nowe możliwości i nowe wyzwania - to temat konferencji, która odbyła się w Delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie. Dyskutowano o aspektach prawnych związanych z niepełnosprawnością, dobrych praktykach oraz zadaniach samorządu w kontekście przestrzegania tych praw.  

W spotkaniu  uczestniczyli wicemarszałek Roman Ciepiela, minister Jarosław Duda, pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych,  poseł Sławomir Piechota, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, władze miasta oraz Andrzej Ziembowski wiceprzewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Tarnowa oraz konsultant ds. osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta.

Małopolska posiada dość znaczny procent osób niepełnosprawnych co stwarza przed samorządami gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi ogromne wyzwanie, by osoby z ograniczoną sprawnością mogły aktywnie uczestniczyć w życiu zawodowym i społecznym  - mówił wicemarszałek Ciepiela.  Dodał, że  w najbliższych  6 latach   Małopolska ma odpowiednie środki na wsparcie osób niepełnosprawnych w obronie przeciw wykluczeniu społecznemu. W Regionalnym  Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 zabezpieczono środki w wysokości prawie 500 mln euro.

Konferencji towarzyszyła wystawa prac osób mniej sprawnych, między innymi uczestników naszego Warsztatu.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 20 października 2014 r. ::

POMAGANIE ZA KLIKANIE

Pomoc

Bez wyciągania pieniędzy z portfela można wesprzeć działania Fundacji Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie.

Wystarczy minimalne zaangażowanie z Państwa strony. Należy wejść na stronę www.charityapps.me pobrać z niej aplikację i zainstalować ją. Po zainstalowaniu należy wybrać naszą Fundację i raz dziennie można klikać w nasze logo. Za każde kliknięcie sponsor przekaże na 5 gr Fundacji REPI. Aby nas znaleźć należy wpisać fragment nazwy Fundacji, na przykład "Rozwoju".

Będziemy wdzięczni za zaangażowanie w akcję oraz za przekazanie tej informacji wszystkim znajomym i przyjaciołom, im więcej kliknięć tym więcej środków.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 16 października 2014 r. ::

WERNISAŻ WYSTAWY "IKONY I OBRAZY RELIGIJNE" MARTY ŁĄK

W czasie trwania Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej uczestnicy naszego Warsztatu wzięli udział w wernisażu pani Marty Łąk, byłej terapeutki zajęciowej WTZJP2, zorganizowanym w filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie.

Nasi podopieczni mogli podziwiać ikony i obrazy religijne namalowane przez artystkę, usłyszeć o kulcie świętych, które one przedstawiają oraz poznać zawartą w nich  symbolikę. Dowiedzieli się dlaczego ikony pisze się a nie maluje oraz ile pracy i serca trzeba włożyć, by powstało dzieło, które zachwyca lub pobudza do refleksji. Pani Marta w bardzo interesujący sposób opowiadała o swojej pasji. We wszystkich chciała obudzić duszę artysty i zarazić swoim optymizmem.

Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z udziału w wernisażu i ze spotkania z panią Martą, którą nadal darzą wielką sympatią. Czuli się wyróżnieni, że mogli się z nią spotkać i dumni, gdy to właśnie do nich jako pierwszych skierowała swoje słowa artystka, witając przybyłych gości.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 08 października 2014 r. ::

WIZYTA W "POLMARKU"

W ramach rehabilitacji zawodowej uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI odwiedzili zakład produkcyjno-handlowy Polmark w Żabnie. Firma specjalizuje się w wytwarzaniu osprzętu elektrycznego i, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienta, cały czas rozszerza swój asortyment.

Po terenie zakładu oprowadził nas pan kierownik Piotr Wojtanowski, który przedstawił uczestnikom specyfikę pracy w zakładzie. Pokazał on halę produkcyjną, park maszyn oraz zaprezentował poszczególne stanowiska pracy. Podopieczni Warsztatu mieli możliwość poznania kolejnych etapów powstawania konkretnego produktu i dowiedzieli się jakie czynności krok po kroku muszą być wykonane, by powstał zamierzony efekt końcowy.

Celem wyjścia było zapoznanie z działalnością i funkcjonowaniem zakładu pracy chronionej oraz pokazanie podopiecznym, że osoby z niepełną sprawnością także mają szansę na podjęcie zatrudnienia.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 07 października 2014 r. ::

TWORZONE INACZEJ ALE WYGLĄDAJĄCE NIE INACZEJ - NOWA WYSTAWA W TARNOWIE

 

Wernisaż po raz pierwszy prezentowanej w Tarnowie wystawy prac artystów malujących ustami i nogami oraz uczestników terapii zajęciowej z ul. Hodowlanej można odbył się w Galerii Aniołowo.

Wystawa inna, jak zwykle Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie oraz prowadząca go Fundacja REPI stawiają na integrację i zapraszają do Tarnowa osoby, które jeszcze w mieście nie wystawiały. W tym roku na zaproszenie Fundacji REPI odpowiedzieli mistrzowie skupieni w Wydawnictwie AMUN - Artystów Malujących Ustami i Nogami.

W czasie wernisaży wśród niezwykle licznie przybyłych zacnych gości obecni byli Sławomir Kolasiński Skarbnik Miasta Tarnowa, Magdalena Osiak Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej UMT oraz Dorota Krakowska Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Krystyna Latała Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa skierowała list do artystów, w którym przekazała wyrazy najwyższego uznania za tak niezwykłą działalność twórczą życząc wielu inspiracji, niesłabnącej pasji i pozytywnej twórczej energii zarówno artystycznej jak i w życiu prywatnym.

Otwierając wystawę Magdalena Osiak życzyła - aby radość i upór z jakim dążą artyści z ograniczoną sprawnością do realizacji swoich marzeń oraz niespotykana wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka były przykładem dla nas wszystkich i inspiracją do pokonywania własnych słabości i niedoskonałości.

Na wystawie można oglądać i kupować obrazy twórców bez rąk oraz uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie. Uczestnicy Warsztatu, pod opieką terapeutów, przygotowali prace w kilku grupach tematycznych. Będzie można zobaczyć m. in. obrazy i rysunki inspirowane twórczością znanych mistrzów malarstwa takich jak Henri Rousseau zwany Celnikiem, Vincent van Gogh, Henri Matisse czy Paul Cézanne. Z malarstwa znajdzie się także cykl pt. "Kosmos" oraz wiele interesujących prac rękodzieła artystycznego, elementy dekoracyjne, biżuterię, formy użytkowe, upominki, ozdoby świąteczne czy dekoracje okolicznościowe.

Dyrektor MOPSu Dorota Krakowska zwróciła uwagę, że przez tę wystawę zmieniamy optykę patrzenia na życie i działalność osób z niepełną sprawnością. Nie patrzymy na nich przez pryzmat ich ograniczeń, ale odbieramy je w blasku ich talentów, których może pozazdrościć każdy przeciętny człowiek.

Artystami prezentującymi swoje prace byli m. in. Bartosz Ostałowski i Stanisław Kmiecik.

Bartosz Ostałowski w wieku 19 lat uległ wypadkowi komunikacyjnemu, w wyniku którego stracił obie ręce. Ukończył studia inżynierskie, ale teraz skupia się na malarstwie oraz motosporcie. To jego dwie największe pasje, które dają mu dużo satysfakcji i radości. Posługuje się różnymi technikami: akwarela, olej, pastel oraz szkice ołówkiem. Jego ulubionym tematem malarskim są pejzaże. Dużo eksperymentuje w różnych stylach i technikach, aby osiągać coraz lepsze efekty. Wg artysty każdy może fotografować rzeczywistość, więc lubi tworzyć obrazy nieco od niej odbiegające.  W 2006 roku w wypadku komunikacyjnym stracił obydwie ręce, ale rok później nauczył się jeździć autem kierując lewą stopą. Zamiłowanie do motosportu sprawiło że rozpoczął treningi w BMW E30 ucząc się driftu i sportowej jazdy. W 2010 roku zrobił międzynarodową licencje FIA. Startował w Mistrzostwach Polski Rally Cross i Wyścigowym Pucharze Polski. W tym roku zaczął startować w driftcie.

Stanisław Kmiecik urodził się bez rąk. Już jako 5 letni chłopiec zaczął malować ustami i nogami. Stosowane najczęściej przez artystę techniki malarskie to: akryl, olej, pastel, akwarela, tempera, rysunek ołówkiem. Stanisław lubi eksperymentować z innymi technikami malarskimi. Jest samoukiem. Artysta znany jest ze swoich spokojnych i bardzo dokładnych studiów budynków. Ulubione tematy malarskie to krajobraz rodzinnych okolic, martwa natura, akt, a także obrazy surrealistyczne pełne bardzo osobistych metafizycznych nastrojów. Często prezentuje sposób malowania przed publicznością. Z okazji 50-lecia istnienia Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami w konkursie malarskim spośród ponad 500 prac nadesłanych z 60 państw praca artysty zajęła III miejsce. Jest to ogromny sukces twórcy AMUN-u i promocja Polski za granicą. Mieszka w Krakowie.

Wystawa będzie czynna do 30 października. Prace można podziwiać od poniedziałku do piątku od 10:00 do 17:00, a w soboty od 10:00 do 13:00. Galeria Aniołowo mieści się w Tarnowie przy ul. Żydowskiej 2.

Zachęcamy do oglądnięcia zdjęć z wernisażu. Wystarczy kliknąć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)