Sprzedajemy nasze prace
Nasz patron - Jan Paweł II
Regulamin Warsztatu Terapii Zajęciowej
Pracownie Warsztatu Terapii ZAjęciowej
Cele WarsztatuO nas


 

:: 24 grudnia 2014 r. ::

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE I NOWOROCZNE

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 19 grudnia 2013 r. ::

SPOTKANIE OPŁATKOWE W SOSW

Dyrekcja, pracownicy i uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. E. Gierat przy ulicy Romanowicza 9 w Tarnowie zaprosili wspólnotę Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI na Spotkanie Opłatkowe.

Pomysłodawczyniami i organizatorkami wydarzenia były Panie Nauczycielki SOSW - Aldona Fudali-Rzepka i Katarzyna Niemiec. One też przygotowały całe wydarzenie, a pracy miały sporo. Uczniowie Ośrodka pod opieką ks. Rafała Łukasika przygotowali Jasełka. Drugą, bardzo miło zaskakującą inscenizacją było wystawienie tekstu z okresu międzywojnia opowiadającego o świętach Piłsudczyków. Uczniowie przygotowywali się do niego pod opieką pana Ryszarda Nowaka. Mieszkańcy i nauczyciele Bursy Międzyszkolnej wraz postanowili włączyć się w to niecodzienne wydarzenie i wystawili "Królową Śniegu" H. C. Andersena.

Wrażeń było co nie miara, ponieważ Mikołaj postanowił także odwiedzić uczestników Spotkania. A Mikołaj jak zwykle nie przychodzi z pustymi rękami. Każdy z przybyłych gości zarówno uczniów Ośrodka jak i uczestników Warsztatu otrzymał prezent od miłego gościa.

Nie zabrakło śpiewania kolęd, rozmów, życzeń, pysznego poczęstunku i prezentów. Atmosfera podczas spotkania była ciepła i serdeczna. Można było oderwać się od tempa życia, od przygotowań świątecznych i skupić na tym co naprawdę najważniejsze - na zgłębianiu tajemnicy narodzenia Pana. Wszystko było proste, ciepłe i serdeczne, pełne pasji i zaangażowania. Można było odczuć, że rodzi się Dziecię Boże.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i emocje, którymi podzielili się Państwo z nami.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 16 grudnia 2013 r. ::

WIZYTA STUDENTÓW UNIWERSYTETU PEDAGOGICZNEGO

W ramach praktyki nieciągłej studenci Instytutu Pracy Socjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zapoznawali się z działalnością Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI.

Do Tarnowa przyjechało 86-ciu studentów pierwszego roku kierunku praca socjalna prowadzonego przez Instytut Pracy Socjalnej Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Ze adeptami tej trudnej i wymagającej dziedziny naukowej i aktywności zawodowej przyjechali ich wykładowcy mgr Elżbieta Mirewska i dr Marek Banach.

Kierownik Warsztatu posiłkując się prezentacją multimedialną umożliwił studentom wieloaspektowe poznanie placówki. Przedstawił funkcję Warsztatu, jego podstawowe zadania i obszary działalności, stosowane metody pracy, procedury organizacyjne, podział kompetencji, planowanie pracy i systemy kontroli oraz zakres współpracy z innymi instytucjami działającymi w zakresie pomocy społecznej. Studenci zwiedzali również pracowanie Warsztatu.

Uczestnicy Warsztatu przygotowali dla gości skromny poczęstunek i napoje.

Studenci w tym dniu zapoznawali się także z działalnością Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, Środowiskowego Domu Samopomocy im. św. Kingi oraz Pałacu Młodzieży.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 30 listopada 2013 r. ::

ZAPRASZAMY NA ŚWIĄTECZNE ZAKUPY

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z choinką, wigilią, karpiem, barszczem, ciepłą i serdeczną atmosferą. Uczestnicy wraz z terapeutami Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI zadbali o elementy pomagające stworzyć i utrzymać ciepły klimat świąt. Przygotowali niezwykłe ozdoby świąteczne.

Starając się odchodzić od komercyjnego postrzegania świąt Bożego Narodzenia twórcy prac nie skupiali się głównie na amerykańskich mikołajach i cukierkowych sopelkach. Przykładają oni wagę do tradycji polskiej włączając w to elementy nowoczesności. Dlatego powstały przeróżne bombki z typowymi dla tego okresu wzorami, ale też w kształcie Pingwinów z Madagaskaru. Przygotowano także bombki wykonane z płatków szyszek. Oprócz tego cała gama stroików. Można powiedzieć, że na te święta będzie desant aniołów - z koralików i drewnianych.

W naszej ofercie znajduje się również sianko na stół wigilijny oraz opłatki z gospodarstwa Wyższego Seminarium Duchownego w Błoniu.

Wzory prac mogą Państwo zobaczyć w zakładce SPRZEDAJEMY NASZE PRACE oraz w grupie Warsztatu na Facebooku.

Na zakupy zapraszamy do naszej siedziby przy ulicy Hodowlanej 6 codziennie od poniedziałku do piątku od 7:00 do 14:30.

Warsztat proponuje swoje prace bardzo atrakcyjnych cenach. Przychód ze sprzedaży prac zostanie przeznaczony na rehabilitację społeczną podopiecznych Warsztatu.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 29 listopada 2013 r. ::

JUSTYNA MA TALENT

Pierwsze miejsce w konkursie na kartkę bożonarodzeniową zajęła Justyna Pałka uczestniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II ex aequo z Barbarą Tatarczuch z DPS przy ul. Czarna Droga.

Zwycięska kartka Justyny przedstawia szopkę ze Świętą Rodziną. Została wykonana techniką kolażu.  Na wykonanie pracy Justyna poświęciła około niemal trzy dni. 

Pani Małgorzata Chomentowska terapeutka zajęciowa Warsztatu mówi, że przede wszystkim cieszy ją to, że Justyna sama zaprojektowała kompozycję całej kartki i poprosiła jedynie o drobną pomoc przy dwóch elementach. Zwycięzca - Justyna Pałka mówi, że prawdopodobnie sukces tkwi w tym, że włożyła całe swoje serce w wykonanie pracy, ale nie nastawiała się na wygraną. Chciałam jedynie dobrze wykonać swoją pracę - dodaje Justyna.

Konkurs zorganizowała Galeria Twórczości Artystów Niepełnosprawnych Aniołowo.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 28 listopada 2013 r. ::

MEGAANDRZEJKI Z INTEGRACJĄ W TLE

Niemal 350 osób bawiło się w 139 Multi Clubie w Śmignie na Dyskotece Andrzejkowej. Organizatorami byli telewizja imav.pl, 139 Multi Club oraz Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzony przez Fundację REPI.

Wśród atrakcji znalazły się konkursy, zabawy i oczywiście taniec przy dobrej muzyce. Był dwa poczęstunki, także z ciepłym daniem, a w konkursach można było wygrać cenne nagrody, m. in. wejściówki do tarnowskiego teatru i kupony na zabiegi rehabilitacyjne w CenterMedzie. Zwycięzcy konkursów otrzymywali też płyty Cd, podkoszulki, kaski do jazdy na rowerze, notatniki, termofory, korale i książki.

Do organizacji dyskoteki ochoczo i z pełnym zaangażowaniem przyłączyli się Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Urząd Miasta Tarnowa - Wydział Marki Miasta, Restauracja Kasyno w Mościcach, Pizzernia Rotunda, Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, Ks. Władysław Pachota, Piekarnia Anka, Gazeta Miasto i Ludzie, Centermed, Dyrektor Bartłomiej Czechowicz z DFB Okna, Dj Poaa Krzysztof Kapusta oraz Portal informacyjny TimeTo.pl.

Tomasz Eliasz Wardzała Prezes Zarządu Fundacji REPI prowadzącej Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II mówi, że - samochody, busy i autokary wszystkich gości pokonały łączny dystans 680 km. Kawał drogi, ale jeśli tę odległość pokona się wspólnie, to nie jest ona taka straszna. Zasadę tę można przenieść na codzienne życie osób z niepełną sprawnością. Ta grupa osób ma bardziej skomplikowane, trudne i wymagające życie niż inni. Jednak integracja, łączenie się, wspólne rozwiązywanie problemów i wspieranie się powoduje, że te kłopoty i problemy są łatwiejsze do pokonania i rozwiązania. Dlatego organizowane są wydarzenia takie jak to dzisiejsze.

Do Śmigna przyjechali przedstawiciele dziesięciu placówek zajmujących się osobami z niepełną sprawnością. Wśród przybyłych gości znaleźli się uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej z Tarnowa z ulicy Hodowlanej i Klikowskiej, z Nowego Sącza, Kazimierzy Wielkiej, Biecza i Dąbrowy Tarnowskiej. Przyjechali też uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Ryglic. Na zaproszenie odpowiedzieli również uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych z Jadownik Mokrych, uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowie oraz uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Tarnowie.

Oprócz walorów integracyjnych takie zabawy to świetne lekarstwo. Psycholog Małgorzata Mośny dowodzi, że -wbrew pozorom, to taniec a nie błogie lenistwo jest najlepszym sposobem na choroby, zmęczenie i stres. Taniec niemal w każdej postaci i odmianie dodaje nam energii, motywuje do pracy, sprawia przyjemność, a nasz organizm zdrowo pracuje. Psycholog dodaje, że - taniec wpływa na bardziej satysfakcjonujące radzenie sobie z emocjami, bardziej świadome kształtowanie relacji ze sobą i innymi ludźmi oraz pozwala na pełniejsze wykorzystanie swojego potencjału.

Oligofrenopedagog i terapeuta zajęciowy Karolina Setlak wymienia szereg korzyści z organizowania integracyjnych zabaw tanecznych. - Taniec to nie tylko umiejętność ruchu ciała w rytmie muzyki, to również nauczanie form towarzyskich, takich jak przywitanie, przedstawianie się, proszenie do tańca i dziękowanie za towarzystwo. W trakcie zabaw wdraża się także szereg innych zasad savoir vivre'u takich jak np. zachowanie się przy stole czy w towarzystwie starszych osób. Jest to także przygotowanie do życia. Innym pożądanym efektem nauki tańca jest nabywanie wiadomości o muzyce, rozwijanie poczucia rytmu i co jest również istotne ośmielenie osób biernych. Nie można zapomnieć też o walorach zdrowotnych i estetycznych.

Organizację takich imprez, zawodów sportowych, wydarzeń kulturalnych czy edukacyjnych oraz wszechstronną działalność Fundacji REPI i Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II można wesprzeć na kilka sposobów, np. przekazują swój 1% podatku wpisując w zeznaniu podatkowym nr KRS 0000340823, przekazując darowizny pieniężne, rzeczowe, fundując nagrody czy przez pracę na zasadach wolontariatu w placówce czy przy organizowaniu imprez.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 27 listopada 2013 r. ::

PROF. ADAM SOLAK W SEJMIE

W Sejmie RP odbyła się konferencja "Wolność i odpowiedzialność". Konferencję zorganizowała sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Współorganizatorem Konferencji był Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka.

Okazją do zorganizowania konferencji była 65. rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz 24-lecie uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.

Przewodniczącym jednej z sekcji był prof. Adam Solak Członek Zarządu Fundacji REPI. Wśród uczestników znaleźli się m.in. zastępca rzecznika praw obywatelskich Ryszard Czerniawski oraz Remigiusz Henczel - Stały Przedstawiciel RP przy  Biurze Narodów Zjednoczonych - przewodniczący Rady Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych. Zaproszeni goście rozmawiali m.in. o możliwych w XXI wieku zagrożeniach dla praw człowieka oraz roli wartości w życiu człowieka. 

Zwracając się do uczestników spotkania marszałek Ewa Kopacz zaznaczyła, że zostało ono poświęcone jednym z najbardziej istotnych dokumentów XX wieku. - Rozmawiacie państwo o rzeczach najważniejszych dla nas wszystkich. O wolności i o prawach. O prawach, które jak wszyscy wiemy - nie są nam dane na zawsze - tymi słowami marszałek Sejmu zwróciła się do zgromadzonych gości. - Trzeba ich przestrzegać, pielęgnować i dyskutować o nich - dodała. Zauważyła również, że w Polsce zarówno prawa dzieci jak i dorosłych są w dobrych rękach - Chciałam podziękować pani minister Irenie Lipowicz za jej zaangażowanie i szczególną staranność zwłaszcza w kontroli tworzonego w tym budynku prawa.Marszałek Sejmu zwróciła się również do rzecznika praw dziecka: - Kocham dzieci i wiem jak bezbronny potrafi być mój mały wnuk, który ma rok i pięć miesięcy. Nasi najmłodsi najbardziej potrzebują naszego wsparcia. Marszałek Ewa Kopacz wyraziła też nadzieję, że konferencja przyczyni się do powstania projektów jeszcze lepiej służących obywatelom.

Fot. Rafał Zambrzycki

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 27 listopada 2013 r. ::

SZKOLNE POGOTOWIE FRYZJERSKIE

Już po raz kolejny, z ogromną przyjemnością, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI wzięli udział w akcji " Szkolne Pogotowie Fryzjerskie", której inicjatorką jest pani Elżbieta Piecha instruktor zawodu w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 1 w Tarnowie.

W przeddzień andrzejkowych szaleństw uczestnicy mieli okazję zmienić swój wizerunek. Uczestniczki poszukiwały inspiracji nowych fryzur w czasopismach, katalogach oraz internecie. Niektóre z pań przy doborze fryzury zwróciły się pomoc do uczennic uczennic, które stworzyły niepowtarzalne kreacje na dyskotekę andrzejkową. Panowie również mieli okazję zadbać o swój wygląd i skorzystać z usługi strzyżenia. Efekty okazały się dla wielu zdumiewające.

Akcja "Szkolne Pogotowie Fryzjerskie" na stałe wpisała się w harmonogram działań naszego Warsztatu. Inicjatywa ZSLiZ cieszy się ogromnym zainteresowaniem co widać po rosnącej liczbie uczestników korzystających z różnego rodzaju zabiegów fryzjerskich.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 20 listopada 2013 r. ::

"PIĘKNA LUCYNDA"

Wspaniała gra aktorska, błyskotliwe dialogi, komizm sytuacyjny - tak w wielkim skrócie możemy opisać spektakl "Piękna Lucynda". Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI z inicjatywy terapeutów mieli okazję obejrzeć tę sztukę na deskach tarnowskiego teatru. Olbrzymią  radość sprawiło nam bycie widzami sztuki, która pozwoliła nam na chwilę przenieść się w czasy arystokratycznych intryg miłosnych.

Teatroterapia jest nieodzownym elementem działań prowadzonych w naszym Warsztacie. Oprócz samodzielnego przygotowywania przedstawień staramy się regularnie organizować wyjścia na spektakle, które inspirują nas do podejmowania nowych inicjatyw. Kontakt ze sztuką nie tylko sprawia, że nasi podopieczni stają się bardziej wrażliwi, ale również  wyzwala w nich  pozytywne emocje.

Zdjęcie pochodzi ze strony www.teatr.tarnow.pl

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 17-19 listopada 2013 r. ::

I i II MIEJSCE W "ŚPIEWAJ Z NAMI"

Na zaproszenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowie podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI wzięli udział w XVIII Ogólnopolskim Festiwalu  Artystycznym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Śpiewaj z nami". W tym roku mogliśmy uczestniczyć w tym przedsięwzięciu pierwszy raz.

Nasi uczestnicy zaprezentowali  się w dwóch kategoriach: zespół wokalny oraz solista. Zespół "Aniołki Lolka" wykonał piosenkę Ryszarda Rynkowskiego "Jedzie pociąg z daleka", natomiast Kamil Cedrowski wykonał solowo piosenkę "Bal wszystkich świętych" z repertuaru Budki Suflera.

Naszym podopiecznym udało się wywalczyć I miejsce w kategorii zespół wokalny. W kategorii soliści Kamil wyśpiewał II miejsce.  Za zajęcie miejsc na podium uczestnicy otrzymali puchar oraz dyplom. Dodatkowo każda placówka została obdarowana nagrodą rzeczową w postaci odtwarzacza DVD oraz gadżetów miasta Tarnowa.

Organizatorkom festiwalu serdecznie dziękujemy za zaproszenie. Atmosfera, która towarzyszyła podczas dwóch dla nas owocnych dni na długo pozostanie w naszej pamięci. Jednocześnie wyrażamy nadzieję, iż będziemy mogli "śpiewać z wami" również za rok.

Całości imprezy towarzyszyła wspaniała atmosfera, pełna radości, swobody i dobrego humoru. W festiwalu wzięło udział ponad 180 osób z niepełnosprawnością, które zmierzyły się w 4 kategoriach. Każdy artysta mógł  zaprezentować swoje umiejętności wokalne lub taneczne.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy oraz gratulujemy wszystkim laureatom tegorocznej edycji konkursu.

Zdjęcie pochodzi ze strony www.tarnow.pl

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 08 listopada 2013 r. ::

KAMIL PONOWNIE ZWYCIĘZCĄ

 

Na basenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie odbyły się zawody pływackie Olimpiad Specjalnych - Polska Małopolskie, w których uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI Kamil Cedrowski zajął pierwsze i czwarte miejsce.

Były to eliminacje do Olimpiady Ogólnopolskiej, która będzie miała miejsce w Bydgoszczy w 2014 r. Nasz podopieczny Kamil Cedrowski po raz kolejny nie miał sobie równych w wyścigu na 25 m stylem grzbietowym. W konkurencji na 25 m stylem dowolnym, był czwarty, przegrywając zaledwie 19 setnymi częściami sekundy walkę o brąz.

W zawodach wzięli udział zawodnicy z 11 klubów małopolski.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 07 listopada 2013 ::

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH

Pod takim hasłem odbyła się kolejna pogadanka w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonym przez Fundację REPI. Spotkanie z uczestnikami przygotował pan Mariusz Panek - fizjoterapeuta. Nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele, zdrowy duch, a sport jest dobry nie tylko dla zdrowia, ale też pomaga zachować dobre samopoczucie i świeżość umysłu.

Podczas dyskusji Pan Mariusz podkreślał, że aktywność fizyczna, dobrana odpowiednio do wieku, umiejętności i wytrzymałości, pozwala na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Dzięki regularnym treningom waga ulega obniżeniu bez radykalnych diet i wyrzeczeń kulinarnych. Uczestnicy chętnie włączyli się w dyskusję proponując różne formy aktywności mające na celu poprawę ich kondycji.

Pan Mariusz przypomniał wszystkim obecnym, że systematyczne ćwiczenia pomagają w walce z wieloma chorobami a także sprawiają, że poprawia nam się samopoczucie dzięki wydzielaniu się endorfin czyli hormonów szczęścia.

Uczestnicy Warsztatu uważnie słuchali informacji przekazywanych przez specjalistę, brali udział w dyskusji wskazując na niewłaściwe nawyki społeczeństwa i sposoby odchodzenia od nich.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 04 listopada 2013 r. ::

OFERTA PRACY  

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II przy ulicy Hodowlanej 6 w Tarnowie otwiera kolejną pracownię dla niepełnosprawnych mieszkańców Tarnowa i regionu. Będzie to pracownia upominków artystycznych.

Powołanie do życia nowej pracowni będzie wiązało się z zatrudnieniem nowego pracownika. Warsztat czeka na oferty od osób, które ukończyły terapię zajęciową lub pedagogikę specjalną. Warunkiem koniecznym jest posiadanie zdolności plastycznych, duża kreatywność oraz przedstawienie na rozmowie kwalifikacyjnej pomysłów i wzorów konkretnych prac. Bardzo ważne jest, aby pracownik umiał też obserwować podopiecznych i sporządzać wymagane dokumenty.

Podania o przyjęcie do pracy można wysyłać na adres praca.wtzjp2@interia.pl.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 26 października 2013 r. ::

MISTRZOWIE W TARNOWIE

Dużym powodzeniem cieszył się III Ogólnopolski mityng pływacki osób z niepełną sprawnością. Do Tarnowa na zaproszenie Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II oraz Fundacji REPI przyjechali przedstawiciele szesnastu placówek zaproszonych z ośmiu województw Polski.

Przedstawiciel organizatora zawodów Tomasz Eliasz Wardzała Prezes Zarządu zwraca uwagę na rosnące zainteresowanie zawodami: - W tym roku przyjechała największa liczba zawodników. Mieliśmy okazję podziwiać aż 127 zawodników, w tym 12 w biegu dla terapeutów. Niektórzy przyjechali po raz trzeci, niektórzy po raz pierwszy i zapowiadają, że za rok na pewno wrócą. Zapewne do sukcesu imprezy przyczyniła się bardzo dobra organizacja zawodów, która trwała kilka miesięcy, zaangażowanie pracowników Fundacji REPI i ich entuzjazm przy wykonywaniu pracy - dodaje Tomasz E. Wardzała.

Mityng odbył się w komfortowych warunkach, które chwalili wszyscy, zarówno organizatorzy jak i goście. Nowo otwarty basen Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie to wspaniale przygotowane miejsce nie tylko pod kątem dydaktyki, ale także imprez masowych, takich jak ta. Duże przestrzenie, optymalne rozłożenie pomieszczeń, warunki dla osób z ograniczoną sprawnością oraz dobra współpraca z pracownikami obiektu przyczyniły się do sukcesu imprezy.

Zawodnicy zmierzyli się w 24 biegach przygotowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn na dystansach 25 i 50 metrów stylem grzbietowym, klasycznym i dowolnym. Przewidziano także konkurencję dla osób mniej sprawnych ruchowo - sztafetę w poprzek basenu. Zwycięzcy tej konkurencji, uczestnicy WTZ MADA z Nowego Sącza, otrzymali pierwszą nagrodę główną - drukarkę laserową z tonerem. Druga nagroda główna, dwie gofrownice, została w Tarnowie. Przyznano ją placówce, której podopieczna zdobyła najlepszy czas na zawodach. Była nią Klaudia Rolewicz uczennica SOSW przy ul. Romanowicza w Tarnowie. Zwycięzcy byli dekorowi przez Wiesława Izworskiego kierownika Biura ds. Zdrowia Centrum Spraw Społecznych Urzędu Miasta Tarnowa.

Mariusz Panek fizjoterapeuta Warsztatu uzasadnia potrzebę promowania tej formy aktywności fizycznej wyliczając zalety pływania: - Ruch w wodzie wpływa korzystnie na ogólny rozwój psychofizyczny. Pływanie poprawia ogólny stan zdrowia, kondycję, wzmacnia mięśnie, zwiększa ruchomość aparatu stawowo-kostnego. Ruch w wodzie połączony z pokonywaniem znacznego jej oporu kształtuje prawidłową postawę ciała oraz wzmacnia siłę mięśni - przekonuje M. Panek i dodaje, że aktywność ta poprawia krążenie, pracę serca i płuc. Lepsze ukrwienie przyśpiesza natomiast przemianę materii.

Poza licznymi korzyściami fizycznymi pływanie pozytywnie wpływa również na psychikę - dodaje psycholog Małgorzata Mośny. Wysiłek fizyczny w wodzie to doskonały sposób na poprawę samopoczucia, radzenie sobie ze stresem, relaks. Systematyczne ćwiczenia wyrabiają odwagę, wzmacniają wiarę we własne siły, pozwalają na przełamywanie własnych słabości. Obserwuje się także istotne korzyści społeczne, tj. integrację ze społeczeństwem oraz satysfakcję z właściwego wykorzystania czasu wolnego - zapewnia psycholog.

Wykładowca na kierunku fizjoterapia PWSZ Jolanta Jasińska przekonuje, że - pływanie jest formą aktywności ruchowej, która wszechstronnie oddziałuje na organizm człowieka, hartuje i uodparnia organizm, daje uczucie odprężenia i radości. Jest wspaniałą formą rehabilitacji, co widać na dzisiejszych zawodach, spędzania czasu wolnego lub sposobem na życie, czego dowodem są zawodowi pływacy, także ci z niepełną sprawnością.

Zawody wspierały Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., Bruk-Bet sp. z o.o., Miasto Tarnów, Salon Sony Centre oraz Piekarnia Anka i Piekarnia Strusinianka. Opiekę medyczną zapewniły studentki pielęgniarstwa, a sprawne przeprowadzenie imprezy zapewnili studenci fizjoterapii Instytutu Ochrony Zdrowia PWSZ w Tarnowie. Wszystkim dobroczyńcom zawodów jesteśmy bardzo wdzięczni - mówi Tomasz Eliasz Wardzała Prezes Zarządu Fundacji REPI. Bez ich pomocy nie bylibyśmy w stanie zorganizować tak dużej imprezy na tak wysokim poziomie. Wszystko wymaga nakładów pracy i nakładów finansowych, a nasza działalność nie opiera się na osiąganiu zysków tylko na bezpłatnym ułatwianiu i urozmaicaniu życia osobom z niepełną sprawnością. Cieszymy się, że są osoby i instytucje, które potrafią dzielić się tym co mają z innymi.

Patronat honorowy nad zawodami objęli Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz Prezydent Miasta Tarnowa.

Patronat medialny nad zawodami objęli TVP Kraków, Gazeta Krakowska, www.sportowytarnow.pl, Radio RDN Małopolska, www.niepelnosprawni.pl.

Organizację tych i innych zawodów sportowych oraz wszechstronną działalność Fundacji REPI i Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II można wesprzeć na kilka sposobów, np. przekazują swój 1% podatku wpisując w zeznaniu podatkowym nr KRS 0000340823, przekazując darowizny pieniężne, rzeczowe, fundując nagrody czy przez pracę na zasadach wolontariatu w placówce czy przy organizowaniu imprez.

Zdjęcia z imprezy mogą obejrzeć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

WYNIKI KOŃCOWE ZMAGAŃ SPORTOWYCH PRZEDSTAWIAŁY SIĘ NASTĘPUJĄCO:

Styl dowolny kobiet na dystansie 25 m

 1. Klaudia Rolewicz - 0:22:94
 2. Agnieszka Kociołek - 0:27:22
 3. Karolina Gumowska - 0:33:40

Styl dowolny kobiet na dystansie 25 m

 1. Ewelina Burda - 0:23:56
 2. Małgorzata Hachaj - 0:36:81

Styl dowolny kobiet na dystansie 25 m

 1. Anita Gadecka - 0:36:59
 2. Barbara Słupek - 0:38:06
 3. Anna Wygrzywalska - 0:40:00

Styl dowolny kobiet na dystansie 25 m

 1. Edyta Niemiec - 0:45:72
 2. Agnieszka Stelmach - 0:46:81
 3. Magdalena Sorodnik - 0:56:19

Styl grzbietowy kobiet na dystansie 25 m

 1. Klaudia Rolewicz - 0:26:84
 2. Jadwiga Halik - 0:32:47
 3. Katarzyna Mikoś - 0:33:06

Styl grzbietowy kobiet na dystansie 25 m

 1. Jadwiga Gunia - 0:33:63
 2. Agnieszka Kociołek - 0:37:78
 3. Barbara Słupek - 0:38:22

Styl dowolny mężczyzn na dystansie 25 m

 1. Kamil Cedrowski - 0:18:47
 2. Patryk Tomczyk - 0:19:12
 3. Tomasz Młynarczyk - 0:19:72

Styl dowolny mężczyzn na dystansie 25 m

 1. Mateusz Kuliś - 0:18:68
 2. Rafał Konys - 0:24:40
 3. Rafał Ogórek - 0:25:06

Styl dowolny mężczyzn na dystansie 25 m

 1. Wojciech Grodkowski - 0:23:09
 2. Krzysztof Kwiatkowski - 0:26:71
 3. Karol kadłubek - 0:32:97

Styl dowolny mężczyzn na dystansie 25 m

 1. Adrian Kaleta - 0:23:37
 2. Paweł Grzanka - 0:25:28
 3. Dominik Walczak - 0:28:56

Styl dowolny mężczyzn na dystansie 25 m

 1. Dawid Skórski - 0:15:91
 2. Patryk Górgól - 0:26:06
 3. Wacław Gawie - 0:29:88

Styl dowolny mężczyzn na dystansie 25 m

 1. Adrian Buchacz - 0:32:53
 2. Maciej Ciach - 0:33:63
 3. Tomasz Cisło - 0:39:66

Styl grzbietowy mężczyzn na dystansie 25 m

 1. Kamil Cedrowski - 0:23:21
 2. Mikołaj Fitowski - 0:23:94
 3. Patryk Tomczyk - 0:25:03

Styl grzbietowy mężczyzn na dystansie 25 m

 1. Mateusz Kuliś - 0:26:44
 2. Mikołaj Kęskiewicz - 0:27:25
 3. Rafał Ogórek - 0:37:78

Styl grzbietowy mężczyzn na dystansie 25 m

 1. Grzegorz Lawrens - 0:30:69
 2. Karol Kadłubek - 0:38:47
 3. Michał Nanke - 0:44:13

Styl dowolny mężczyzn na dystansie 50 m

 1. Dawid Skórski - 0:37:81
 2. Mikołaj Fitowski - 0:41:09
 3. Andrzej Lelek - 0:42:53

Styl dowolny terapeutek na dystansie 25 m

 1. Katarzyna Bartkowska - 0:19:25
 2. Małgorzata Ciężadło - 0:21:56
 3. Jolanta Jasińska - 0:23:43

Styl dowolny terapeutów na dystansie 25 m

 1. Tomasz Gwiazda - 0:13:72
 2. Łukasz Józkowicz - 0:15:75
 3. Marcin Wygnał - 0:15:94

Sztafeta

 1. Warsztat Terapii Zajęciowej MADA, Nowy Sącz
 2. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 4, Kraków
 3. Warsztat Terapii Zajęciowej, Połaniec

Zapraszamy za rok ;-)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 23 października 2013 r. ::

RATOWNIK MEDYCZNY W WARSZTACIE

W Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI mieliśmy okazję gościć pana Roberta Żurawskiego, który jest ratownikiem medycznym. Wizyta na szczęście nie była związana z nieszczęśliwym zdarzeniem, a z obchodami Dnia Ratownictwa Medycznego obchodzonego 13 października.

Pan Robert przedstawił podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku zadławienia, ataku padaczkowego, omdlenia, krwotoku czy zranienia. Pokazał również jak należy zakładać opatrunek oraz jak prawidłowo ułożyć rannego w pozycji bocznej bezpiecznej. Ponadto podkreślił jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem, gdyż nie stosowanie się do tej zasady może skutkować kalectwem czy nawet śmiercią. Uczestnicy również dowiedzieli się jakie informacje należy podać dyspozytorowi wzywając pogotowie ratunkowe.

Uczestnicy Warsztatu wykazali się dużą aktywnością zadając pytania dotyczące pierwszej pomocy i radzenia sobie w sytuacjach zagrożenie życia.

Serdecznie dziękujemy Panu Robertowi za przeprowadzenie wykładu, z którego mogliśmy się dowiedzieć jak skutecznie pomóc człowiekowi zanim przyjadą służby ratownicze.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 18 października 2013 r. ::

INTEGRACYJNY DZIEŃ PAPIESKI


W 35. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI wraz z uczniami Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie-Mościach przygotowali obchody rocznicy tego wydarzenia. Tematem przewodnim było hasło XIII Dni Papieskich - Jan Paweł II - papież dialogu.

Oprawę techniczną wydarzenia oraz poczęstunek przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych pod opieką pani Marii Mączarowskiej. Uczestnicy Warsztatu dwukrotnie wystawili sztukę "Kopciuszek - nieco inaczej". Pani Karolina Setlak i Małgorzata Chomentowska przygotowały prezentację multimedialną przedstawiającą siedem lat działalności Warsztatu.

Wszyscy wiemy co to jest dialog, rozmowa i jakie powinny zaistnieć okoliczności aby dialog był pełny. Wsłuchajmy się w to co mają do powiedzenia uczniowie ZST, terapeuci i uczestnicy Warsztatu.

Karolina Setlak terapeuta zajęciowy Warsztatu mówi, że dialog to spotkanie z człowiekiem. To wymiana myśli, która wzbogaca nasze doświadczenia. Słuchanie drugiej osoby sprzyja wzajemnemu porozumieniu i nawiązaniu więzi, będącej podstawą relacji międzyludzkich. Dialog to istotny element wychowania i procesu terapeutycznego - dodaje. Podnosi motywację, kształtuje charakter, wzmacnia poczucie wartości. Dialog sprzyja działaniom terapeutycznym mającym na celu wywołanie pozytywnych zmian w zachowaniu i właściwym postrzeganiu rzeczywistości.

Monika Rasińska uczestniczka zajęć terapeutycznych rozumie dialog jako rozmowę z drugim człowiekiem. Dialog sprawia, że lepiej porozumiewamy się z innymi, poznajemy się. Dzięki rozmowie czujemy się rozumiani i stajemy się bardziej otwarci.

Mateusz Banaś uczeń ZST rozumie to pojęcie jeszcze głębiej. Mówi, że dialogu nie musimy tworzyć w sposób sztuczny. Trzeba się tylko rozglądnąć wokół siebie i dostrzec tych, którzy potrzebują naszej pomocy i zainteresowania. Dialog między nami a osobami z niepełną sprawnością intelektualną pozwolił nam zrozumieć, że gorsza od niepełnosprawności intelektualnej czy fizycznej jest niepełnosprawność serca, niepełnosprawność wynikająca z braku miłości czy niepełnosprawność związana z przerostem egoizmu i obojętności wobec innych. Mateusz Banaś dodaje, że młodzież naszej szkoły to rozumie i dała temu wyraz w postawie pełnej szacunku, serdeczności, zrozumienia, podczas wspólnego świętowania z Janem Pawłem II - Papieżem dialogu.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 16 października 2013 r. ::

SPOTKAŁY SIĘ DWA ŚWIATY - WYSTAWA W GALERII ANIOŁOWO

Wernisaż niezwykłej, integracyjnej wystawy twórczości uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II oraz prof. dra hab. Janusza Kirenki miał miejsce w minioną środę w Galerii Aniołowo.

Fundacja REPI organizator wystawy zdecydowała się pokazać pracę wszystkich uczestników Warsztatu oraz wskazać prace czterech spośród swoich podopiecznych: pań Teresy Gałek, Bernadetty Solak, Kingi Długosz i Moniki Rasińskiej.

Wystawę otworzył prof. dr hab. Ryszard Pęczkowski dziekan Wydziału Pedagogicznego UR. Natomiast kurator wystawy prof. dr hab. Stanisław Górecki zwrócił uwagę na pogodne, optymistyczne w nastroju, czasem z odrobiną melancholii, czy tajemniczości prace prof. Kirenki. Dodał, że profesor wyraża w sposób komunikatywny stosunek twórcy do natury, pochwałę urody życia i polskiego krajobrazu. Jego dzieła przynoszą ukojenie umysłu, stan odpoczynku, wyciszenia.

Pytany o to skąd czerpie natchnienie prof. Janusz Kirenko odpowiada, że nie wie co to jest. Mam tylko sześć tygodniu urlopu i wtedy mam czas na tworzenie - dodaje.

Zapytana o swoją twórczość uczestniczka Warsztatu pani Kinga Długosz mówi, że malowanie to jej wielka pasja, sprawia jej prawdziwą radość i daje wiele satysfakcji. Artystka dodaje bardzo zależy mi, aby każdy mój obraz pięknie wyglądał i miał precyzyjne wykończenie. Zawsze staram się dbać o wszystkie szczegóły i stosować różnorodne kolory. Pani Teresa Gałek mówi, że przez sztukę pragnie przede wszystkim wyrazić siebie, swoje emocje i to co kryje się w jej sercu. Czuję, że malowanie wzbogaca moje życie i daje mi prawdziwą siłę.

Tomasz E. Wardzałą Prezes Zarządu Fundacji REPI wyjaśnia cel organizowania wystawy integracyjnej: Takie spotkania świata niepełnosprawnych, zwieńczonych wernisażem stwarzają dla obu stron możliwość niepowtarzalnego zbliżenia na granicy między istniejącym światem zewnętrznym (konkretnym), a wewnętrznym (abstrakcyjnym) tj. w punkcie, w którym rodzi się idea aktu twórczego. Fizyczne obcowanie z gotowym dziełem, jak również z jego autorem stanowi dla każdej ze stron źródło inspiracji.

Drugą częścią wydarzenia był wieczór autorski prof. dra hab. Janusza Kirenki, który miał miejsce w gościnnych progach tarnowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Spotkanie w tym miejscu było możliwe dzięki uprzejmości państwa Elżbiety i Antoniemu Ziębów. W czasie wydarzenia przedstawiono ostatnią książkę profesora "Chwila", autor czytał także swoje haiku. Licznie przybyli goście mogli otrzymać od artysty obraz z dedykacją.

Pomysłodawcą wieczoru jest Krzysztof Kudrański, terapeuta pracujący w Warsztacie.

Do Tarnowa na to wydarzenie przyjechali m. in. prof. dr hab. Marta Uberman i prof. dr hab. Janusz Miąso - prodziekani Wydziału Pedagogicznego UR, prof. Maria Siuta-Górecka - artysta rzeźbiarz, prof. Adam Solak - Prorektor Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, Kierownik Katedry Wychowania do Pracy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Doradca Rzecznika Praw Dziecka.

Wystawa czynna jest codziennie w dni robocze od poniedziałku do piątku od godz. 10:00 do 15:00 w Galerii Aniołowo przy ulicy Żydowskiej 2 do 17 listopada 2013 r.

Organizację wszechstronnej działalność Fundacji REPI i Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II można wesprzeć na kilka sposobów, np. przekazują swój 1% podatku wpisując w zeznaniu podatkowym nr KRS 0000340823, przekazując darowizny pieniężne, rzeczowe, fundując nagrody czy przez pracę na zasadach wolontariatu w placówce czy przy organizowaniu imprez.

Fot. Małgorzata Chomentowska

Zdjęcia z wernisażu i wieczoru autorskiego mogą Państwo obejrzeć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 12 października 2013 r. ::

II OGÓLNOPOLSKIE ZAWODY WSPINACZKOWE ROZEGRANE

II Ogólnopolskie zawody wspinaczkowe osób z niepełną sprawnością zostały rozegrane. Wzięło w nich udział 13 drużyn z ośmiu województw. Większość pucharów i medali zostanie w Małopolsce, część została zdobyta przed przedstawicieli Podkarpacia.

Zmagania sportowców zorganizowała Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji oraz Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie. Zawody odbyły się w gościnnej Hali Sportowej TOSiR w Tarnowie.

Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania zawodników i ich woli walki - mówi Mariusz Panek fizjoterapeuta Warsztatu odpowiedzialny za organizację Zawodów. Bardzo często sprawna część społeczeństwa nie byłaby w stanie zdobyć się na odwagę taką jaką wykazali się zawodnicy. Cześć publiczności dostawała zawrotów głowy patrząc na wysoką ściankę wspinaczkową, nie wyobrażała sobie wyjść na szczyt. Jednak dla zawodników nie było to ograniczeniem. Wytrwale i dzielnie zdobywali ściankę przełamując własne ograniczenia.

Zawody odbyły się na profesjonalnej ściance z użyciem sprzętu, który używany jest przez profesjonalistów. Organizatorzy nie stosowali taryfy ulgowej, tak jak nie stosuje jej życie w stosunku do osób mniej sprawnych. Psycholog  Małgorzata Mośny dodaje, że takie zawody sportowe rozwijają w podopiecznych nie tylko sprawność fizyczną i zręczność, mają także pozytywny wpływ na ich psychikę. Kształtują ich wolę walki i konsekwencję, uczą cierpliwości i pomagają znosić porażki, na które ta grupa osób jest szczególnie narażona.

Zawody wspierały Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., Bruk-Bet sp. z o.o., Miasto Tarnów, Hurtownia Napojów ABAR oraz Piekarnia Malinka z Żabna. Opiekę medyczną zapewniło Centrum Zdrowia Tuchów. Wszystkim dobroczyńcom zawodów jesteśmy bardzo wdzięczni - mówi Tomasz Eliasz Wardzała Prezes Zarządu Fundacji REPI. Bez ich pomocy nie bylibyśmy w stanie zorganizować tak dużej imprezy na tak wysokim poziomie. Wszystko kosztuje, a nasza działalność nie opiera się na osiąganiu zysków tylko na bezpłatnym ułatwianiu i urozmaicaniu życia osobom z niepełną sprawnością. Cieszymy się, że są osoby i instytucje, które potrafią dzielić się tym co mają z innymi.

Patronat honorowy nad zawodami objęli Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz Prezydent Miasta Tarnowa.

Patronat medialny nad zawodami objęli TVP Kraków, Gazeta Krakowska, www.sportowytarnow.pl, Radio RDN Małopolska, www.niepelnosprawni.pl.

Przedstawiciele placówek, które biorą udział w zawodach po raz drugi mówią, że Fundacja REPI zaszczepiła w nich wolę wali i ukazała, że osoby z niepełną sprawnością mogą się świetnie bawić w tej trudnej dyscyplinie sportowej, dlatego organizują w swoich placówkach regionalne zawody wspinaczkowe powołując się na nasz przykład.

WYNIKI ZMAGAŃ W GRUPIE KOBIET PRZEDSTAWIAŁY SIĘ NASTĘPUJĄCO:

Kategoria wiekowa do 18 lat

 1. Klaudia Rolewicz - SOSW Tarnów - 26,59 s.
 2. Kinga Franczyk - SOSW Tarnów - 47,94 s.
 3. Małgorzata Golemo - SOSW Tarnów - 49,36 s.

Kategoria wiekowa 19-22 lat

 1. Jolanta Kawalerska - SOSW Tarnó - 35,09 s.
 2. Ewelin Burda WTZ Tarnó Klikowska - 58,44 s.
 3. Kinga Rachmaciej - WTZ Wola Rzędzińska - 64,90 s.

Kategoria Wiekowa powyżej 22 lat

 1. Alberta Korta - WTZ Łapanów - 36,03 s.
 2. Małgorzata Burkowicz - WTZ Łapanów - 39,20 s.
 3. Agnieszka Boksa - ŚDS Wjazdowa Kraków - 46,46 s.

Wyniki zmagań w grupie mężczyzn sportowych przedstawiały się następująco:

Kategoria wiekowa do 18 l.

 1. Kamil Popek - SOSW Tarnów - 43,42 s.
 2. Maksymilian Kurpa - SOSW Tarnów - 47,84 s.
 3. Hubert Plis - ZSS Kolbuszowa Dolna - 64,53 s.

Kategoria wiekowa 19-24 lat

 1. Adrian kaleta - WTZ MADA Nowy Sącz - 17,17 s.
 2. Krystian Baczyński - WTZ Łapanów - 18,65 s.
 3. Krzysztof Golemo - SOSW Romanowicz - 18,69 s.

Kategoria wiekowa 25-29 lat

 1. Andrzej Piskorz - WTZ Łapanów - 18,18 s.
 2. Mateusz Rączka - WTZ Kolbuszowa - 21,40 s.
 3. Artur Jaroszek - WTZ Łapanów - 43,99 s.

Kategoria Wiekowa 30-35 lat

 1. Kamil Cedrowski - WTZ Jana Pawła II Tarnów - 13,28 s.
 2. Paweł Gołąb - WTZ Zawada Uszewska - 28,72 s.
 3. Grzegorz Lawrens - WTZ Klikowska Tarnów - 30,50 s.

Kategoria wiekowa powyżej 35 lat

 1. Janusz Widlak - WTZ Zawda Uszewska - 19,19 s.
 2. Grzegorz Łyduch - WTZ Łapanów - 23,56 s.
 3. Edward Lusztyn - WTZ Jana Pawła II Tarnów - 27,26 s.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY ZA ROK.

Organizację tych i innych zawodów sportowych oraz wszechstronną działalność Fundacji REPI i Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II można wesprzeć na kilka sposobów, np. przekazują swój 1% podatku wpisując w zeznaniu podatkowym nr KRS 0000340823, przekazując darowizny pieniężne, rzeczowe, fundując nagrody czy przez pracę na zasadach wolontariatu w placówce czy przy organizowaniu imprez.

Galerię zdjęć z zawodów można oglądnąć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 10 października 2013 ::

WYRÓŻNIONE PRZEZ PREZYDENTA RP

Dwie pracownice Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji zostały wyróżnione przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medalami za Długoletnią Służbę. Pani Krystyna Wójcik Złotym, natomiast pani Małgorzata Mośny Srebrnym.

W uzasadnieniu przyznania Medalu Złotego za Długoletnią Służbę Pani Krystynie Wójcik podano, że cechuje ją troska o podopiecznych, zarówno o ich stan emocjonalno-psychiczny jak i materialny. Jest osobą empatyczną, ogromnie zaangażowaną w wykonywaną pracą. Cechuje ją kreatywność i umiejętność pracy w grupie. Jej praca terapeutyczna jest ukierunkowana humanistycznie i interdyscyplinarnie, dzięki czemu staje się owocną w kształtowaniu osobowości i postaw prospołecznych podopiecznych. Jej etos pracy przekłada się na uspołecznienie podopiecznych, także Warsztatu Terapii Zajęciowej Jana Pawła II. Wyrazem tego uspołecznienia jest uczestnictwo Pani K. Wójcik i jej podopiecznych w kulturze regionalnej i nadawaniu jej nowego "oblicza". Stworzyła nowy wymiar kultury w ujęciu praktycznym, tj. kulturę integracyjną, która przyczynia się do ładu społecznego i poszanowania wytworów pracy innych ludzi.

Pani Krystyna Wójcik nieprzerwanie od 32 lat pracuje z dziećmi i osobami dorosłymi z ograniczoną sprawnością w sferze intelektu i osobami z zaburzeniami psychicznymi. Najpierw na Oddziale Neuropsychiatrii w Dębicy, następnie w Ośrodku Rehabilitacji i Neuropsychiatrii Dziecięcej w Tarnowie, w Przedszkolu Specjalnym w Tarnowie i od 7 lat w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie.

W uzasadnieniu przyznania Medalu Srebrnego za Długoletnią Służbę Pani Małgorzacie Mośny czytamy, że jest nie tylko wzorowym pracownikiem, lecz także autorytetem psychologa dla osób, którym bezinteresownie udziela porad. To nie tylko uczestnicy Warsztatu, ale ich rodziny i mieszkańcy Tarnowa oraz ościennych miejscowości. Jej bezinteresowna troska o biednych i będących w trudnych sytuacjach losowych jest wzorem obywatela, który doskonale zna i praktykuje. Zasadę pomocniczości w społeczeństwie demokratycznym stosuje każdego dnia, przez to współtworząc społeczeństwo lokalne bez barier, otwarte dla każdego człowieka. W pracy zawodowej jest kompetentnym pracownikiem, współtworzącym poprzez doskonałą jakość swej pracy, dobrą jakość życia swoich podopiecznych.

Pani Małgorzata Mośny w 1987 r. uzyskała tytuł magistra psychologii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Swoje kwalifikacje nieustannie podnosi biorąc udział w kursach i szkoleniach z zakresu neuropsychologii klinicznej, różnych przyczyn niepełnosprawności, metod stymulacji i rozwoju osób oraz socjoterapii. Pracę zawodową, pełną oddania i zaangażowania na rzecz pacjentów i ich rodzin rozpoczęła 26 lat temu w Ośrodku Rehabilitacyjno-Neurologicznym dla Dzieci Niepełnosprawnych w Tarnowie, kontynuowała ją w Samodzielnym Ośrodku Rehabilitacyjno-Oświatowym dla Dzieci Niepełnosprawnych w Katowicach, Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Tarnowie, Pogotowiu Opiekuńczym w Tarnowie oraz Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II Fundacji REPI w Tarnowie.

Wręczenie Medali będzie miało miejsce podczas obchodów Dnia Pracownika Socjalnego w dniu 18 listopada 2013 r.

Paniom Małgorzacie Mośny i Krystynie Wójcik serdecznie gratulujemy. W pełni zgadzamy się z uzasadnieniem przyznania Medali. Wyrażamy radość, że są Panie naszymi pracownikami, a nasi podopieczni mogą na co dzień  doświadczać zalet, o których mowa w uzasadnieniu.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 08 października 2013 r. ::

NOWA PRACOWNIA OD STYCZNIA

Jest nam miło podzielić się z Państwem bardzo dobrą wiadomością. Od 2 stycznia 2014 r., za zgodą Dyrekcji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz władz miasta Tarnowa, nasz Warsztat powiększy się o kolejną pracownię. Będzie to pracownia upominków artystycznych.

Zmiana oznacza, że uczestnicy Warsztatu będą poddawani terapii i rehabilitacji nie w siedmiu, a w ośmiu pracowniach terapii zajęciowej oraz w trzech pracowniach specjalistycznych: psychologicznej, logopedycznej, ruchowej. Jednocześnie wpłynie to na mniejszą liczebność grup - uczestnicy i pracownicy będą mieli bardziej komfortowe warunki pracy.

W związku z uruchomieniem nowej pracowni planujemy zatrudnić nowego pracownika do Warsztatu.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 03 października 2013 r. ::

SZKOLENIE W URZĘDZIE PRACYW dniu 02.10.2013 roku kilkoro uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI wzięło udział w szkoleniu zorganizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie. Szkolenie poprowadziła psycholog i doradca zawodowy pani Barbara Borowicz, która jest kierownikiem działu do spraw osób niepełnosprawnych.

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się jakie usługi oferuje Powiatowy Urząd Pracy, gdzie można uzyskać pomoc doradcy zawodowego oraz jakie są główne zadania tej instytucji. Ponadto pani Barbara przedstawiła propozycje jakie Urząd Pracy oferuje osobom niepełnosprawnym, które chciałyby podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.

Częścią szkolenia było również wizyta studyjna w jednym z zakładów pracy chronionej. Podopieczni mieli możliwość zwiedzenia drukarni "Asterias", która zatrudnia osoby niepełnosprawne. Uczestnicy zapoznali się ze specyfiką pracy w tym zakładzie oraz przyjrzeli się charakterowi poszczególnych stanowisk pracy.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 01 października 2013 r. ::

DYSKRYMINACJA

W dniu 01.10.2013 r. w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI odbyła się kolejna pogadanka z wszystkimi uczestnikami zajęć terapeutycznych.

Tym razem tematem naszych rozważań był problem dyskryminacji. Podczas dyskusji zastanawialiśmy się jakie grupy społeczne są najczęściej dyskryminowane, jakie są przyczyny tego zjawiska oraz jak można mu zapobiegać. Moderatorami dyskusji były panie Karolina Setlak i Małgorzata Mośny.

Spotkania te pobudzają uczestników do rozważań i refleksji na temat zjawisk pojawiających się w naszym społeczeństwie. Dzięki dyskusjom uczestnicy poszerzają swoją wiedzę a także wymieniają się własnymi spostrzeżeniami. Dzięki temu kształtujemy i rozwijamy u uczestników umiejętności kulturalnego prowadzenia dyskusji, otwartego wypowiadania swoich poglądów, a także szacunku dla poglądów innych osób.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 02 października 2013 r. ::

1% ZNACZY 11 646,70 zł - DZIĘKUJEMY!!!

Z całego serca dziękujemy Państwu za przekazanie 1% swojego podatku na rzecz Fundacji Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji. Fundacja otrzymała pisemną informację o kwocie uzyskanych wpłat oraz, w niektórych przypadkach, o tych z Państwa, którzy zechcieli nas wesprzeć.

Na konto Fundacji REPI wpłynęła kwota 11 646,70 zł od 235 osób z 15 miast Polski. Najniższa wpłata wynosiła 0,40 zł, najwyższa natomiast 2264,90 zł. Najserdeczniej jak tylko potrafimy dziękujemy za każdą wpłatę! Każde 10 groszy znaczy dla nas bardzo dużo. Jest nam bardzo miło, że obdarzyli nas Państwo swoim zaufaniem i w pierwszym roku możliwości przekazania środków na rzecz podopiecznych Fundacji REPI przekazali Państwo tak dużą kwotę.

Mieszkańcy następujących miast wsparli nasz Warsztat: Namysłowa, Dąbrowy Tarnowskiej, Jaworzna, Tarnowa, Mielca, Tych, Leżajska, Dębicy, Warszawy-Woli, Wieliczki, Chełma, Krakowa-Nowej Huty, Bochni, Ropczyc oraz Chrzanowa.

W ogromnej większości przypadków system wpłat Urzędu Skarbowego rejestruje wyłącznie nazwę miasta i nr oddziału Urzędu Skarbowego, nie znamy więc imion i nazwisk darczyńców. Wiemy też, że wśród tej grupy osób są podatnicy, którzy przekazali na rzecz Fundacji REPI swój 1% podatku i poprosili o ujawnienie danych osobowych, jednak w zestawieniu otrzymanym z Urzędu nie znalazły się one, nad czym ubolewamy, gdyż nie będziemy mogli przekazać Państwu podziękowania. Dlatego czynimy to w tym miejscu za pomocą naszych stron internetowych.

Spieszymy poinformować, że dla przejrzystości postępowania z pieniędzmi podatników Zarząd Fundacji REPI w dniu 16 stycznia 2013 r. przyjął Uchwałę nr 1/2013 o przyjęciu Regulaminu wydawania środków uzyskanych z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. W Regulaminie znalazły się zapisy o sposobie i celu przeznaczenia tych środków.

Na mocy ww. Regulaminu środki z 1% będą wydawane kolegialnie - powołana została trzyosobowa Komisja ds. wydatkowania środków 1% podatku. Komisję tworzą Pani Małgorzata Mośny, Pani Krystyna Wójcik oraz Pan Krzysztof Kudrański. Z postanowień Regulaminu wynika, że Komisja, ze względu na przeważającą część działalności Fundacji polegającą na rehabilitacji społecznej, zawodowej oraz ruchowej osób z niepełną sprawnością, środki z 1% podatku będzie przekazywała głównie do wspierania tej działalności, co w rzeczywistości oznacza wspieranie bogatej działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Wspólnie rozważamy dofinansowanie zakupu samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych. Na pewno nie chcemy ich wydawać na cele czysto konsumpcyjne.

O postanowieniach Komisji będziemy Państwa informowali na bieżąco na naszych stronach internetowych.

W Regulaminie znalazł się też zapis, że Fundacja może gromadzić środki na rzecz konkretnych osób na ich wniosek. Warunkiem takich działań jest udokumentowanie przez te osoby spełniania ustawowych kryteriów, na które zezwala się przeznaczać środki z 1%. Fundacja na mocy porozumienia z wnioskującym może przekazać na cele rehabilitacji tej osoby środki pod warunkiem, że darczyńcy wskażą tę osobę w swoim zeznaniu podatkowym.

W tym roku opiekunowie prawni (rodzice) pani Anny Stańczyk z Tarnowa poprosili o możliwość skorzystania z tej formy pomocy. Podatnicy przekazali na rzecz pani Anny kwotę 2 113,20 zł. Środki te mogą zostać wydane tylko i wyłącznie na turnusy rehabilitacyjne, rehabilitację, pieluchy jednorazowe, środki pielęgnacji ciała oraz obuwie ortopedyczne.

W związku z powyższym do dyspozycji Fundacji zostaje kwota 9 533,50 zł.

Tutaj znajdą Państwo Regulamin wydawania środków uzyskanych z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.

Dziękujemy Państwu za zaufanie - nie zawiedziemy go.