Sprzedajemy nasze prace
Nasz patron - Jan Paweł II
Regulamin Warsztatu Terapii Zajęciowej
Pracownie Warsztatu Terapii ZAjęciowej
Cele WarsztatuO nas


 

:: 30 grudnia 2011 r. ::

WIĘKSZY WARSZTAT

Od dziś Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie pomaga 45 osobom z niepełną sprawnością intelektualną. Decyzją Prezydenta Miasta Tarnowa Ryszarda Ścigały, Warsztat został powiększony o jedno dodatkowe miejsce. Tym samym osoby dorosłe o obniżonym stopniu rozwoju intelektualnego mają jeszcze większy dostęp do bezpłatnej profesjonalnej terapii i rehabilitacji. Do tej pory Warsztat pomagał 44 uczestnikom.

O powiększenie Warsztatu o dodatkowe miejsce zwróciło się do władz Tarnowa jednostka prowadząca - Fundacja REPI. Powołano zespół, który oceniał możliwości lokalowe i kadrowe Warsztatu. Po analizie wniosku oceniono go pozytywnie i z dniem 30 grudnia 2011 r. Warsztat przy ul. Hodowlanej 6 przyjął jedną nową osobę. Na adaptację pomieszczeń przeznaczono ze środków Fundacji ponad 11 tys. zł.

Warsztat dysponuje 10 profesjonalnie wyposażonymi pracowniami. Wśród nich jest pracownia gospodarstwa domowego, komputerowo-internetowa, rękodzieła artystycznego, drewna i metalu, podtrzymywania umiejętności edukacyjnych, biżuterii artystycznej, kartek okolicznościowych. Na miejscu pracują dwie logopedki, psycholożka i fizjoterapeuta. Uczestnicy co tydzień biorą udział w zajęciach na basenie, wyjeżdżają na wycieczki, chodzą do kina, teatru i muzeów. Niepełnosprawni rozwijają swoje umiejętności w oparciu o indywidualne programy rehabilitacji. Każdy otrzymuje środki finansowe w ramach treningu ekonomicznego.

Aby zostać uczestnikiem Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie trzeba posiadać aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do Warsztatu. Taki dokument wydają powiatowe i miejskie zespoły orzekania o niepełnosprawności.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 24 grudnia 2014 r. ::

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE I NOWOROCZNE

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 22 grudnia 2011 r. ::

CHOINKA

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Przypomina nam o tym prawdziwa, pachnąca lasem choinka, która już została udekorowana i stanęła w holu Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. To piękne drzewko zawdzięczamy rodzicom jednego z uczestników.

Ubieranie choinki jest najprzyjemniejszym momentem okresu przedświątecznego. Trudno bowiem sobie wyobrazić święta bez pięknie ubranego drzewka, które mieni się mnóstwem różnokolorowych światełek, pod którym czekają dla nas gwiazdkowe prezenty.

W czasie dekorowania drzewka wspólnie śpiewaliśmy pastorałki, wspominaliśmy nasze najpiękniejsze święta, które kojarzą się przede wszystkim ze wspaniałą, pełną miłości i ciepła rodzinną atmosferą.  Na choince, oprócz bombek, łańcuchów i światełek, znalazły się także ozdoby własnoręcznie przygotowane przez uczestników Warsztatu.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 29 listopada 2011 r. ::

KONFERENCJA DLA NAUCZYCIELI

Zadaniem nauki i pracy jest promieniowanie mądrością na osoby, instytucje i konkretną społeczność. Doświadczyć tego fenomenu mogli nauczycieli z Tarnowa podczas konferencji naukowej zatytułowanej "Wychowanie w kształtowaniu etosu regionalnego". Konferencja została zorganizowana przez Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie, Urząd Miasta Tarnowa i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Prelegenci z różnych ośrodków naukowych i samorządowych podzielili się z tarnowskimi nauczycielami obszarami, które kształtują piękno "małej ojczyzny". W naukowy klimat uczestników wprowadziła zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa Dorota Skrzyniarz, mówiąc o wychowaniu w polityce samorządu Tarnowa. Polityka ta obliguje do potrzeby pasji wychowawczej i edukacyjnej, gdzie istotny jest "rozum i serce". Zwróciła uwagę, że Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II posiada dobrą jakość, która jest impulsem dla innych instytucji tego rodzaju.

Po świecie kultury regionalnej, jak wartości uniwersalnej wiodła wszystkich prof. zw. dr hab. Danuta Gielarowska z Warszawy, doceniając piękno Tarnowa. Prof. dr hab. Janusz Miąso z Uniwersytetu Rzeszowskiego dzielił się rolą mediów w kształtowaniu kultury regionalnej. Dominującym wątkiem była potrzeba mądrego dialogu w kreowaniu kultury regionalnej, który przedstawili ks. prof. dr hab. Stanisław Chrobak z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i ks. dr Jacek Siewiora z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie Wydziału Teologicznego w Tarnowie. Mgr Agnieszka Borzęcka omówiła potrzebę mądrości wychowawczej jako nośnika mądrość społeczeństwa. Tomasz E. Wardzała, kierownik Warsztatu i inicjator konferencji, ukazał obecność i zadania osób niepełnosprawnych w konkretnych społeczeństwach w tym w Tarnowie.

Uczestnicy konferencji poznali też działalność Warsztatu i jego dziesięć pracowni. Patronat naukowy nad konferencją sprawował Przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk prof. zw. dr hab. Stefan Kwiatkowski. Spotkanie odbyło się przy wsparciu Gminy Miasta Tarnowa.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) znajdują się zdjęcia z konferencji.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 24 listopada 2011 r. ::

W GLIWICACH

Na zaproszenie Warsztatu Terapii Zajęciowej "Tęcza" w Gliwicach czworo uczestników naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II wzięło udział w Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Celem imprezy było zaprezentowanie twórczości młodzieży niepełnosprawnej oraz integracja. Przedstawione prezentacje w wykonaniu osób z niepełną sprawnością były formą działań terapeutycznych, jakie podejmują instruktorzy w różnych placówkach.

Podczas przeglądu wystąpili uczestnicy m.in. z Piekar Śląskich, Gliwic, Celestyna, Rybnika i wielu innych miast,  głównie z województwa śląskiego. W trakcie festiwalu pokazano przedstawienia o różnej tematyce, inscenizacje muzyczno-ruchowe, pantomimę i taniec. Nie zabrakło także zespołów muzycznych i wokalistów.

Uczestnicy naszego Warsztatu zaprezentowali przedstawienie o charakterze profilaktycznym pt. "Stop narkotykom". Przygotowania do występu trwały dwa miesiące. Uczestnicy opowiedzieli historię o Adamie, który przedawkował narkotyki i Wiktorii, której udało się zerwać z nałogiem dzięki pomocy terapeuty. Przedstawienie miało na celu uświadomienie jak tragiczne w skutkach jest zażywanie środków odurzających.

Po występie każdy zespół otrzymał pamiątkową statuetkę, dyplom i obraz. Dodatkowo każda osoba występująca została obdarowana słodkimi upominkami oraz imiennym dyplomem. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 23 listopada 2011 r. ::

ANDRZEJKI

Tegoroczna zabawa andrzejkowa w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie miała wyjątkowy przebieg. Gośćmi Warsztatu byli podopieczni wspólnoty WIARA I ŚWIATŁO "Gwiazdeczki", działającej przy kościele księży misjonarzy w Tarnowie.

Przyjęcie i zabawę wypełniły różne wróżby. Nie zabrakło tych tradycyjnych - z wosku. Uczestnicy mogli poznać wróżbę dotyczącą ich przyszłości, imienia partnera czy partnerki życiowej. Wszyscy dobrze się bawili, mając świadomość, że ich życie wcale nie jest i nie musi być uzależnione od wróżb. W czasie zabawy andrzejkowej nie zabrakło tańców i poczęstunku.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) znajdują się zdjęcia z zabawy andrzejkowej.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 14 listopada 2011 r. ::

KONFERENCJA O WYCHOWANIU

Wychowaniu w kształtowaniu etosu regionalnego poświęcona będzie konferencja naukowa organizowana 29 listopada 2011 r. w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie. Okazją jest obchodzony obecnie jubileusz 5-lecia działalności Warsztatu. Konferencja odbędzie się pod honorowym patronatem naukowym prof. Stefana Kwiatkowskiego, przewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.

Podczas konferencji zostanie poddany rewizji praktyczno-naukowej proces wychowania w wielu obszarach i jego oddziaływanie na kształt regionu oraz utożsamiania się obywatela z konkretnym rejonem traktowanym jako "mała ojczyzna". Konferencja posiadać będzie formę wykładów, które przedstawią ludzie nauki i praktycy w dziedzinie wychowania oraz edukacji. Jest skierowana do nauczycieli, pracowników warsztatów terapii zajęciowej oraz wszystkich osób, którym zależy na dobru wychowania i edukacji oraz piękna własnego regionu.

Wśród prelegentów znajdą się m.in. prof. Danuta Gielarowska, prof. Janusz Miąso, ks. dr Jacek Siewiora,  ks. prof. Adam Solak. Całość zakończy dyskusja panelowa oraz zajęcia w pracowniach Warsztatu.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Uczestnictwo należy zgłaszać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 24 listopada pod adresem biuro@wtzjp2.pl, podając imię, nazwisko oraz miejsce pracy. Liczba miejsc jest ograniczona.

Zapraszamy!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 10 listopada 2011 r. ::

PRÓBNA EWAKUACJA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przeciwpożarowymi, w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie została przeprowadzona próbna ewakuacja uczestników i pracowników. Pożar wybuchł w pracowni kartek okolicznościowych. Opuszczenie wszystkich pomieszczeń i powtórne ich sprawdzenie przez terapeutów zajęło jedynie cztery minuty. Świadczy to o doskonałych umiejętnościach i wiedzy posiadanej przez pracowników Warsztatu. Wśród uczestników nie było paniki ani strachu. Na szczęście były to tylko ćwiczenia.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 7 listopada 2011 r. ::

PAMIĘTAMY

W związku z przypadającymi w listopadzie dniami modlitwy za dusze zmarłych, delegacja Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie odwiedziła grób zmarłej uczestniczki Warsztatu Stanisławy Krawczyk. Spoczywa ona na cmentarzu w Sufczynie.

Uczestnicy postanowili uczcić pamięć swojej zmarłej koleżanki modlitwą i chwilą ciszy. Na koniec zapalono znicze na jej grobie. Ten dzień był szczególny, ponieważ podopieczni Warsztatu uświadomili sobie o kruchości ludzkiego życia i uniwersalnych wartości, płynących prosto z serca. Zgodnie ze słowami patrona Warsztatu Jana Pawła II: "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi" wskazano na podejmowanie działań, by godnie żyć i w ten sposób uczcić pamięć zmarłej uczestniczki.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 5 listopada 2011 r. ::

UDANY MITYNG

Dla uczczenia 5-lecia działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie zorganizowano mityng pływacki osób niepełnosprawnych intelektualnie. Pełne emocji zmagania odbyły się na krytej pływalni Domu Sportu w Tarnowie-Mościcach. Jednym z celów mityngu było propagowanie aktywnego stylu życia, w tym pływania jako doskonałej formy rehabilitacji, rozrywki i zdrowej rywalizacji. Jak się okazało, mityng stał się także świetną okazją do integracji dla uczestników wszystkich placówek biorących udział w zawodach.

Do Tarnowa przyjechali uczestnicy i ich opiekunowie z siedmiu warsztatów z czterech województw. W sumie 30 uczestników stanęło na starcie w poszczególnych biegach. Przeprowadzono sześć biegów na dystansie 25 metrów stylem dowolnym (w czterech wzięli udział uczestnicy warsztatów, a w dwóch ich terapeuci i opiekunowie - nasz Warsztat reprezentował kierownik Tomasz Eliasz Wardzała, który zajął trzecie miejsce). Trzy pierwsze miejsca z każdego biegu zostały nagrodzone medalami, a zwycięzcy dodatkowo otrzymali puchary. Wręczone zostały również nagrody dla dwóch zawodników z najlepszymi czasami oraz dla trzech ośrodków, których uczestnicy zajmowali najlepsze miejsca. Ponadto każdy z warsztatów został obdarowany torbą pełną upominków, a wszyscy uczestnicy - skromnym poczęstunkiem.

Na zakończenie zawodów został rozegrany bieg na dystansie, który stanowiła szerokość basenu. Jego celem było stworzenie szansy wykazania się także uczestnikom ze znaczną niepełnosprawnością, ale przede wszystkim integracja i współpraca między nimi. Stąd przy ustalaniu drużyn wymieszano zawodników z różnych ośrodków. Każdemu zawodnikowi wręczono pamiątkowy dyplom za uczestnictwo.

Całość imprezy poprowadził dziennikarz sportowy Roman Kieroński. Mityng odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigał i i Starosty Tarnowskiego Mieczysława Krasa. Sponsorem zmagań było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) znajdują się zdjęcia z zawodów.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 2 listopada 2011 r. ::

CMENTARZ UPORZĄDKOWANY

W związku z listopadowym wspomnieniem zmarłych, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie odwiedzili cmentarz wojskowy w Chyszowie. Uporządkowali nekropolię z gałęzi i liści, a na grobach zapalili znicze.

Cmentarz wojskowy w dzielnicy Chyszów nosi numer 200 i powstał w 1915 r. Pochowano na nim ponad 1,6 tys. żołnierzy różnych narodowości. Spoczywają tam Polacy, Rosjanie, Niemcy, Ukraińcy, Włosi, Austriacy, Węgrzy i Serbowie. Terapeuci wraz z niepełnosprawną młodzieżą przeprowadzili specjalne zajęcia dla swoich podopiecznych. Osoby o obniżonym stopniu rozwoju intelektualnego samodzielnie oczyściły alejki, groby, liście zebrały do worków, a następnie zapaliły znicze i odmówiły modlitwę.

Cmentarz jest położony blisko Warsztatu, obok trasy kolejowej Tarnów-Szczucin. Powstał w 1915 r. początkowo jako cmentarz komunalny, drugi po cmentarzu na Zabłociu. Jednak teren był podmokły i mieszkańcy nie chcieli grzebać tam swoich krewnych. Cmentarz pozostał jedynie nekropolią wojskową. Jest podzielony na cztery kwatery wyznaczone ścieżkami i żywopłotami. Nagrobki znajdują się w kwaterze północno-zachodniej.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) zamieszczamy zdjęcia z akcji porządkowania cmentarza.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 31 października 2011 r. ::

MITYNG NA 5-LECIE

88 osób z 8 ośrodków z czterech województw Polski południowej przyjedzie 5 listopada 2011 r. do Tarnowa na mityng pływacki osób z niepełną sprawnością. Imprezę z okazji 5-lecia działalności organizuje Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II wraz z Fundacją REPI. Zawody rozpoczną się o godz. 13.00 na krytej pływalni w Domu Sportu w Tarnowie-Mościcach.

Celem zawodów jest uczczenie pięciu lat działalności Warsztatu, a także propagowanie aktywnego stylu życia, w tym pływania jako doskonałej formy terapii i rekreacji. Będzie to też doskonała okazja do prezentacji umiejętności uczestników mityngu wśród ogółu społeczeństwa.

Honorowy patronat nad mityngiem sprawują: Prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała i Starosta Tarnowski Mieczysław Kras. Zawody odbędą się dzięki finansowemu wsparciu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy, a najlepsi - medale i puchary. Zostanie też nagrodzona drużyna w kategorii walki fair play oraz najlepsza placówka pomagająca osobom z niepełną sprawnością.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 28 października 2011 r. ::

KSIĄŻKA O WTZ

Z okazji jubileuszu 5-lecia działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie, ukazała się książką pod redakcją kierownika Warsztatu Tomasza E. Wardzały zatytułowana "Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w trosce o człowieka".

Książka przybliża początki Warsztatu, jego cele i misję oraz najważniejsze wydarzenia ostatnich pięciu lat. W publikacji znalazły się ponadto cztery artykuły specjalistyczne. Prof. Adam Solak przedstawia "mądrość edukacyjno-wychowawczą" w obszarze działań Warsztatu. Ks. dr Jacek Siewiora definiuje godność osoby niepełnosprawnej. Dr Małgorzata Kaliszewska w szkicu pedagogicznym przedstawia pułapki i zagrożenia edukacji inkluzyjnej, a dr Daniel Kukla prezentuje metody wychowania do pracy osób z niepełną sprawnością. Atutem wydawnictwa są ilustracje, dokumentujące i przedstawiające codzienność Warsztatu. Recenzji pozycji dokonała prof. Danuta Gielarowska.

Książkę można nabyć w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie przy ul. Hodowlanej 6 w cenie 10 zł. Zachęcamy do jej kupienia, gdyż całkowity dochód jest przeznaczony na rehabilitację społeczną uczestników Warsztatu.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 21 października 2011 r. ::

KIEROWNIK WTZ W RADZIE

Prezydent Miasta Tarnowa powołał Kierownika Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie i Prezesa Zarządu Fundacji REPI Pana Tomasza E. Wardzałę do Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych. Kadencja pięcioosobowej Rady potrwa pięć lat.

Powiatowa Społeczna Rada do spraw Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Tarnowa jest organem opiniodawczo-doradczym. Jej zadaniem jest inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz realizacji praw tych osób. Rada zajmuje się również opiniowaniem projektów powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych, dokonuje oceny realizacji tych programów, a także opiniuje projekty uchwał i programów przyjmowanych przez Radę Miasta Tarnowa pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych.

Fot.: www.tarnow.pl.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 20 października 2011 r. ::

W PIENINACH

Wycieczka w Pieniny również została wpisana w kalendarz obchodów 5-lecia działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie. Program wyprawy w jeden z najpiękniejszych zakątków Polski był bardzo bogaty i atrakcyjny, wypełniony również grami i zabawami.

W Pieninach, oprócz wspaniałych gór i Dunajca, na uczestników czekało zaproszenie z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Szczawnicy. Można było porównać oba warsztaty, zapoznać się z działalnością szczawnickiej placówki, z sukcesami jej uczestników, a także zobaczyć wyroby wytwarzane przez podopiecznych.

Po posiłku w jednej ze szczawnickich restauracji, uczestnicy odbyli długi krajoznawczy spacer. Była to doskonała okazja do odpoczynku, podziwiania krajobrazu, piękna przyrody, zwłaszcza, że w Szczawnicy są lasy, góry i Dunajec. Po zakupach pamiątek rozpoczęła się druga część wycieczki. W Krościenku nad Dunajcem na uczestników czekała krośnieńska poetka i malarka Krystyna z Lizoniów Aleksander, wielka dobrodziejka placówek opiekujących się dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością. Był to czas radości, opowiadań o Krościenku, św. Kindze i niezwykłej historii Pienin.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) znajdują się zdjęcia z wycieczki.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 18 października 2011 r. ::

JUBILEUSZOWA GALA

Niemal po brzegi wypełniona sala Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego, wzruszające spotkanie z koleżanką Karola Wojtyły - Haliną Kwiatkowską, uhonorowanie władz miasta, duchowieństwa i sponsorów Warsztatu - tak przebiegała jubileuszowa gala zorganizowana przez Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie z okazji 5-lecia działalności.

Monodram Haliny Kwiatkowskiej pt. "Wielki Kolega - Jan Paweł II" wypełniły wspomnienia i anegdoty o Janie Pawle II oraz wiersze bliskie Papieżowi. Aktorka, wieloletnia koleżanka Karola Wojtyły z lat szkolnych i studenckich, przygotowała monodram w oparciu o swoją książkę o Janie Pawle II. Halina Kwiatkowska wspominała pierwsze spotkania z młodym Karolem Wojtyłą, ich wspólną fascynację poezją, językiem polskim, literaturą, dramatem i teatrem. Nie zabrakło też opowiadań o kontaktach wadowickich przyjaciół z Papieżem, ich wyjazdów do Watykanu i Castel Gandolfo, wspólnych obiadów i rozmów, które na zawsze pozostaną w pamięci.

W czasie jubileuszowej gali uhonorowano osoby i instytucje wspierające działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie. Władzom miasta, przedstawicielom duchowieństwa oraz osobom prywatnym wręczono przygotowane po raz pierwszy warsztatowe statuetki - "Opoka". Wśród osób wyróżnionych znaleźli się Pan Mieczysław Bień, Pan Marcin Golec, Prezydent Miasta Tarnowa Pan Ryszard Ścigała, Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa Pani Dorota Skrzyniarz, Ordynariusz Tarnowski ks. bp Wiktor Skworc, ks. bp Wiesław Lechowicz, Pani Krystyna Ratusznik, Pan Krzysztof Pawlicki, Kanclerz Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie Pani Zofia Kozioł, Pracownicy Warsztatu.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) znajdują się zdjęcia z uroczystości.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 11 października 2011 r. ::

O WARSZTACIE W WARSZAWIE

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie został zaprezentowany w czasie spotkania z Radą Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Warsztat to jedna z czterech placówek w Polsce, której patronuje Wydział Nauk Pedagogicznych UKSW.

Prezentacji Warsztatu dokonał jego kierownik Tomasz E. Wardzała. Zwrócił uwagę, że choć Warszawę z Tarnowem dzieli 325 kilometrów, to odległość ta nie posiada wymiarów fizycznych, a strona osobowości pracowników Wydziału jak i ich dorobku naukowego sprawia, że istnieje wielkiej kategorii bliskości". Wskazano na szereg inicjatyw podjętych w ostatnim czasie przez Warsztat i Wydział Nauk Pedagogicznych, wśród nich m.in. wspólnie zorganizowaną w ubiegłym roku konferencję naukowo-szkoleniową dla środowiska nauczycielskiego Tarnowa pt. "Nauczyciel w społecznej animacji osób niepełnosprawnych" oraz konferencję "Praca w przestrzeni życia osób niepełnosprawnych" w 2007 r., konferencję "Edukacja-prawo-praca w życiu osób niepełnosprawnych" w 2008 r. Obie instytucje współpracowały też przy wydaniu publikacji: "Niepełnosprawność - Społeczeństwo - Wychowanie" oraz "Praca w przestrzeni życia osób niepełnosprawnych". Ponadto pracownicy naukowi Wydziału szkolą pracowników Warsztatu.

Prezentację uzupełniły slajdy przedstawiające bieżącą działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie, a zwłaszcza osiągnięcia jego uczestników.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 10 października 2011 r. ::

MINĘŁO PIĘĆ LAT

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie skończył pięć lat! Z okazji jubileuszu, w kościele pw. św. Rodziny w Tarnowie została odprawiona Msza święta, której przewodniczył ks. bp Wiesław Lechowicz. Były także gratulacje od władz miasta i urodzinowy tort.

W tej chwili pod jego opieką Warsztatu pozostają 44 osoby z Tarnowa i powiatu tarnowskiego. Celem naszej działalności jest nauczenie uczestników samodzielności i zaradności, umiejętności niezbędnych do właściwego funkcjonowania w społeczeństwie. W programie zajęć jest także miejsce na przybliżenie uczestnikom postaci patrona - Jana Pawła II.

Rehabilitacja odbywa się poprzez szereg działań, od codziennych zakupów do pracowni gospodarstwa domowego, korzystania z dobrodziejstw instytucji kultury, spożywania posiłków w barach czy restauracjach, kończąc na wycieczkach krajowych i zagranicznych. Warsztat bierze też udział w lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich konkursach oraz przeglądach twórczości osób z niepełną sprawnością. Dotyczy to prawie wszystkich obszarów z dziedziny kultury.

Umowę na utworzenie i prowadzenie Warsztatu Terapii Zajęciowej podpisał 1 września 2006 r. ówczesny prezydent Tarnowa Mieczysław Bień. Na adaptację pomieszczeń przy ul. Hodowlanej 6 w Tarnowie władze miasta przekazały ponad 387 tysięcy złotych. Ponad 120 tysięcy złotych dołożyło Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO, które powołało Warsztat do istnienia, a kolejne 75,5 tys. zł - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dzięki temu powstał najnowocześniejszy w regionie warsztat prowadzący rehabilitację osób niepełnosprawnych.

Patronat naukowy nad Warsztatem sprawują: Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku oraz Wydział Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Obie uczelnie wspomagają proces edukacji uczestników. Dzięki współpracy, pracownicy WTZ mogą na bieżąco uczestniczyć w zajęciach doskonalących metody terapii i korzystać z dorobku naukowców.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 6 października 2011 r. ::

URODZINOWA WYCIECZKA

Jedną z form obchodów 5-lecia działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie była wycieczka dla uczestników do Inwałdu, Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. Poznawanie miejsc związanych z życiem patrona Warsztatu - Jana Pawła II połączono z wizytą w Parku Miniatur "Świat Marzeń" w Inwałdzie.

Park w Inwałdzie działała od czterech lat i jest zlokalizowany na powierzchni aż 75 tys. metrów kwadratowych. To jedyne miejsce, w którym możliwa jest podróż dookoła świata w ciągu jednego dnia. Potrzebne jest tylko kilka minut, by przekroczyć granicę. Tego właśnie doświadczyli uczestnicy Warsztatu.

Ponieważ Inwałd położony jest blisko Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej, na trasie wycieczki nie mogło zabraknąć jednych z najważniejszych miejsc dla Jana Pawła II. Przystępne w treści opowiadania przewodniczki sprawiły, że uczestnicy zapamiętali wiele ważnych wydarzeń z życia patrona. W Wadowicach bowiem przyszły papież przyszedł na świat, w Wadowicach pobierał nauki i z tego miasta pielgrzymował, często pieszo, do pobliskiej Kalwarii. W ten sposób ukształtowało się jego życie religijne i patriotyczne oraz zamiłowanie do literatury, teatru i polskiego języka.

Podczas wycieczki pokonanie wielokilometrowej trasy nikomu się nie dłużyło, gdyż ten czas wypełniono śpiewem piosenek i grami tematycznymi.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 5 października 2011 r. ::

JESIENNE GRILLOWANIE

Przypadający w październiku jubileusz 5-lecia działalności Warsztatu Terapii  Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie stał się okazją do spotkania przy jesiennym grillu. Do biesiady zaproszono uczestników Warsztatu, ich rodziców i opiekunów, a także pracowników. Spotkanie odbyło się dzięki uprzejmości prezydium Rodzinnych Ogródków Działkowych w Tarnowie-Mościcach.

Spotkanie przy wspólnym stole w plenerze było okazją do rozmów z rodzicami, nawiązania nowych znajomości, a przede wszystkim do wspomnień minionych pięciu lat działalności Warsztatu. Korzystając z ciepłej jesiennej aury, odbyły się też gry i zabawy na świeżym powietrzu.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) znajdują się zdjęcia z tego wydarzenia.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 1 października 2011 r. ::

JUBILEUSZ PATRONA NAUKOWEGO

10-lecie działalności obchodzi patron naukowy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie - Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku. Z tej okazji kierownictwo Warsztatu skierowało adres okolicznościowy oraz wzięło udział w obchodach jubileuszowych połączonych z inauguracją nowego roku akademickiego.

W adresie okolicznościowym, skierowanym na ręce rektor uczelni dr Grażyny Kosiorowskiej-Gęsickiej, zwrócono uwagę, że od dekady Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku jest cenioną i chętnie wybieraną przez studentów szkołą wyższą, zapewniającą doskonałe wykształcenie, niezbędne do podjęcia pracy w Polsce i krajach Unii Europejskiej.

W sposób szczególnie wrażliwy uczelnia traktuje studentów z niepełną sprawnością, a od czerwca br. sprawuje patronat naukowy nad Warsztatem Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie. Współpraca polega m.in. na wspomaganiu procesu edukacji i terapii, realizowanego w Warsztacie.