Sprzedajemy nasze prace
Nasz patron - Jan Paweł II
Regulamin Warsztatu Terapii Zajęciowej
Pracownie Warsztatu Terapii ZAjęciowej
Cele WarsztatuO nas


 

:: 29 grudnia 2010 r. ::

ŻEGNAMY STARY ROK

Koniec roku to czas podsumowań i wspomnień oraz planów, oczekiwań i nadziei wiązanych z kolejnym nadchodzącym rokiem. To także czas zabawy.

Do pożegnania 2010 r. uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie przygotowywali się przez wiele dni. Wraz z terapeutami tworzyli maski karnawałowe oraz kolorowe dekoracje, którymi ozdobili salę.

29 grudnia od samego rana rozpoczęła się zabawa sylwestrowa. Tańce, urozmaicone grami i konkursami oraz smacznym poczęstunkiem, trwały przez cały dzień. Na koniec przy lampce szampana uczestnicy i pracownicy złożyli sobie życzenia, aby rozpoczynający się Nowy Rok był równie radosny i udany, jak jego powitanie w Warsztacie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 24 grudnia 2010 r. ::

TO JUŻ ŚWIĘTA

"Przyjdźże do nas Boże Dziecię,
Na gościnę zapraszamy (.)
I nadziei okruch mały
Daruj światu skłóconemu.
Jedność myśli, pokój trwały.
Miastu sercu najbliższemu"

Krystyna z Lizoniów Aleksander

 

   Niech przychodzący na świat Jezus - Źródło Miłości stanie się światłem na drogach życia, radością, pokojem i niesłabnącą nadzieją w naszej codzienności.
   Niech Nowy Rok będzie dobry, wszystkie dni spędzone w zdrowiu, a plany, zadania i obowiązki - zrealizowane.

                                                                                                         Z wdzięczną pamięcią
                                                                                            Kierownictwo, Pracownicy i Uczestnicy
                                                                            Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 21 grudnia 2010 r. ::

PRZY WIGILIJNYM STOLE

Blisko sto osób wzięło udział w spotkaniu wigilijnym zorganizowanym przez Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO i Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Przy wigilijnym stole w gościnnym Domu Weselnym-Centrum Konferencyjnym TARNOWIANKA zasiedli podopieczni Warsztatu i Aktywnej Świetlicy Terapeutycznej z rodzicami, opiekunami i terapeutami.

Na stole nie zabrakło tradycyjnych wigilijnych potraw: barszczu z uszkami, ryby, ziemniaków, kapusty i kompotu z suszu oraz ciast. Kolędując, życzono sobie zdrowia, wytrwałości i samych dobrych dni w Nowym Roku. Rodzice i opiekunowie, którzy wspierali w mijającym roku Stowarzyszenie, Warsztat i Świetlicę otrzymali specjalne podziękowania, a każdy uczestnik wigilijnego spotkania - słodki upominek. Również rodzice dziękowali terapeutom za całoroczną opiekę nad niepełnosprawnymi dziećmi i młodzieżą.

Gośćmi honorowymi spotkania byli: ks. Zdzisław Góra, proboszcz parafii pw. św. Rodziny w Tarnowie, na terenie której znajduje się Warsztat Terapii, oraz Wiesław Izworski, dyrektor Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej Urzędu Miasta Tarnowa.

Spotkanie wigilijne odbyło się dzięki gościnności Andrzeja Chmielowskiego, właściciela Domu Weselnego-Centrum Konferencyjnego TARNOWIANKA przy ul. Budowlanej w Tarnowie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 16 grudnia 2010 r. ::

DRZWI SZEROKO OTWARTE

Kilkadziesiąt prac przedstawiających Ciężkowice, Bogoniowice i Kąśną Dolną można oglądać na wystawie otwartej w Galerii Hortar w Tarnowie. Płótna, akwarele i pastele, kolaże oraz rzeźba to efekt wrześniowego pleneru "Otwarte drzwi" zorganizowanego przez Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO. Wzięli w nim udział uczniowie Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu i uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie.

Plener odbył się w 150. rocznicę urodzin artysty, polityka i filantropa, Ignacego Jana Paderewskiego. - Było dla nas zaszczytem mieszkać i pracować w miejscu, które jest jedyną zachowaną na świecie posiadłością kompozytora. Plener był dla jego uczestników otwarciem drzwi do innego, nieznanego dotąd świata. To przedsięwzięcie okazało się też wielkim otwarciem ludzkich serc, ukazaniem ich wrażliwości i dobra - zauważa Tomasz Eliasz Wardzała, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie.

Hotel-Dom Pracy Twórczej bezpłatnie udostępniła dyrekcja Centrum Paderewskiego Tarnów-Kąśna Dolna, a materiały malarskie kupiło Starostwo Powiatowe w Tarnowie. Wystawa to efekt pięciu dni wspólnej pracy sześciu uczniów wiśnickiego liceum i sześciu podopiecznych Warsztatu. Na obrazach uwieczniono dwór Paderewskiego z zabytkowym parkiem, cmentarze wojskowe, rynek w Ciężkowicach oraz Skamieniałe Miasto. Czas spędzony na plenerze był też okazją do wzajemnego poznania się, integracji, wymiany myśli i wspólnej zabawy.

Zdjęcie: Paweł Topolski

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) znajduje się więcej zdjęć z wernisażu w Galerii Hortar. Zachęcamy do ich obejrzenia.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 14 grudnia 2010 r. ::

BOŻONARODZENIOWE WYSTAWY

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie zorganizował wystawy prac uczestników. W Uniwersytecie Trzeciego Wieku Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie, oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz w supermarkecie TSS BAZAR można było podziwiać ozdoby świąteczne, bożonarodzeniowe kartki i różnego rodzaju bibeloty.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 13 grudnia 2010 r. ::

TURNIEJ PIŁKARZYKÓW

Kamil Cedrowski zwyciężył w pierwszym turnieju piłkarzyków zorganizowanym w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie. W turnieju wzięło udział 12 uczestników, którzy wystartowali podzieleni na cztery grupy. Rozgrywki trwały od października do grudnia.

Zmagania odbywały się w Pracowni Rehabilitacji Układu Ruchu. Najlepsze wyniki osiągnęli Kamil Cedrowski i Tomasz Krzysiak, którzy z największą liczbą punków wystartowali w finale. Ostatecznie zwycięzcą okazał się Kamil Cedrowski, a na podium stanęli odpowiednio: Tomasz Krzysiak i Mariusz Spiewak. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, a finaliści dodatkowo słodkie upominki ufundowane przez kierownictwo Warsztatu. Turniej dostarczył wielu pozytywnych emocji zarówno zawodnikom jak i kibicom.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 10 grudnia 2010 r. ::

PRZED JASEŁKAMI

W Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie trwają próby do integracyjnego przedstawienia jasełkowego pt. "Dzisiaj w Betlejem".Uczestnicy wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 17 w Tarnowie-Mościcach ćwiczą swoje role pod okiem opiekunów.

W spektaklu bierze udział 17 uczniów oraz 18 podopiecznych Warsztatu. Inscenizacja jasełek jest bogata jest w kolędy i pastorałki. Artyści biorący udział w widowisku występują pod nazwą "Aniołki Lolka". Przedstawienie będzie można obejrzeć m.in. w Tuchowie, gdzie w styczniu odbędzie się przegląd zespołów kolędniczych osób niepełnosprawnych.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 3 grudnia 2010 r. ::

CHOINKA

Hol, czyli największą salę Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II zdobi naturalna, pachnąca i pięknie ubrana choinka. Uczestnicy wspólnie z terapeutami dekorowali drzewko bożonarodzeniowe, które podarowali Warsztatowi rodzice jednego z uczestników.

Wśród ozdób świątecznych nie zabrakło własnoręcznych wyrobów, które uczestnicy wykonywali na zajęciach w Warsztacie. Choinka stwarza atmosferę ciepła i spokoju oraz przypomina o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Innym symbolem oczekiwania na święta jest pięknie wykonany w Warsztacie wieniec adwentowy.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 1 grudnia 2010 r. ::

ZUS ZAPRASZA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

W związku z międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych obchodzonym w grudniu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Tarnowie organizuje dla osób niepełnosprawnych akcję informacyjną pod hasłem "Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych".

Celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie informacji o prawach osób niepełnosprawnych w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi, rehabilitacją zawodową i społeczną, aktywizacją zawodową oraz prewencją rentową. W poniedziałek, 6 grudnia br. w siedzibie tarnowskiego oddziału ZUS w Tarnowie przy ulicy Kościuszki 32, w godzinach od 09.00 do 14.00, dyżurować będą eksperci, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące ubezpieczeń społecznych, w tym zasad wypełniania i kompletowania dokumentów dotyczących głównie założenia i prowadzenia pozarolniczej działalności, orzecznictwa lekarskiego, programu rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej, a także emerytur i rent.

Razem z ekspertami ZUS dyżurować będą także przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie, Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie oraz Państwowej Inspekcji Pracy Oddział w Tarnowie, którzy udzielać będą informacji z zakresu swojej działalności.

Osoby, które odwiedzą tego dnia placówkę ZUS otrzymają "Informator dla Osób Niepełnosprawnych" oraz biuletyn "Bezpieczne miejsce w pracy. Prawa i obowiązki związane z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych" z przydatnymi informacjami i wyjaśnieniami opracowanymi w przystępnej formie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 30 listopada 2010 r. ::

ZABAWA ANDRZEJKOWA

W dzień św. Andrzeja uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie zajęcia spędzili w magicznej i tajemniczej atmosferze wróżb i tańców. Tradycje związane z "andrzejkami" przybliżył uczestnikom niespodziewany gość -  czarodziej.

W pięknie udekorowanej sali, w odpowiednim oświetleniu i przy muzyce każdy przelewał wosk przez dziurkę od klucza w celu poznania swojej przyszłości. Nie zabrakło również innych wróżb oraz tańców i konkursów. Do dyspozycji uczestników był szwedzki stół zastawiony przekąskami, słodyczami i napojami.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 25 listopada 2010 r. ::

WIĘCEJ MIEJSC

Decyzją Prezydenta Miasta Tarnowa Ryszarda Ścigały, Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie zostanie powiększony o cztery dodatkowe miejsca. Tym samym osoby dorosłe o obniżonym stopniu rozwoju intelektualnego będą mieć jeszcze większy dostęp do bezpłatnej profesjonalnej terapii i rehabilitacji. Obecnie nasz Warsztat pomaga 40 uczestnikom.

O powiększenie warsztatu o cztery dodatkowe miejsca zwróciło się do władz Tarnowa kierownictwo placówki. Powołano zespół, który oceniał możliwości lokalowe i kadrowe Warsztatu. Po analizie wniosku oceniono go pozytywnie i z dniem 30 grudnia 2010 r. Warsztat przy ul. Hodowlanej 6 przyjmie cztery nowe osoby.

W naszym Warsztacie nie można się nudzić. Dysponujemy 9 profesjonalnie wyposażonych pracowni. Wśród nich jest pracownia gospodarstwa domowego, komputerowo-internetowa, rękodzieła artystycznego, drewna i metalu, podtrzymywania umiejętności edukacyjnych, biżuterii artystycznej. Na miejscu pracują dwie logopedki, psycholożka i fizjoterapeuta. Uczestnicy co tydzień biorą udział w zajęciach na basenie, wyjeżdżają na wycieczki, chodzą do kina, teatru i muzeów. Niepełnosprawni rozwijają swoje umiejętności w oparciu o indywidualne programy rehabilitacji. Każdy otrzymuje środki finansowe w ramach treningu ekonomicznego.

Aby zostać uczestnikiem Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie trzeba posiadać aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do Warsztatu. Taki dokument wydają powiatowe i miejskie zespoły orzekania o niepełnosprawności.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 24 listopada 2010 r. ::

REHABILITUJEMY SPOŁECZNIE

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w ramach rehabilitacji  społecznej wybrali się do Muzeum Etnograficznego. Na miejsce pojechali miejskimi liniami autobusowymi. W Muzeum wspólnie oglądali wystawę fotograficzną oraz eksponaty - stroje, powozy, różne narzędzia związane z historią i kulturą Romów. Uczestnicy zdobyli wiele ciekawych informacji na temat pochodzenia, migracji, stylu życia i pracy Cyganów.

Kolejna wystawa, którą zobaczyli uczestnicy, dotyczyła rzemiosła i obrzędów ludowych w regionie tarnowskim. W Babcinej Izbie oglądali różne sprzęty i urządzenia, którymi dawniej posługiwano się w codziennym życiu, podczas pracy w domach czy w polu. Poznali wystrój dawnej izby mieszkalnej oraz jej wyposażenie.

Po wizycie w Muzeum uczestnicy pieszo udali się do pobliskiego baru "Łasuch", gdzie zjedli wybrane i zamówione przez siebie posiłki.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 17 listopada 2010 r. ::

LISTOPADOWA WARSZAWA

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy.

Podczas pobytu w stolicy zwiedzili m.in. multimedialne Muzeum Powstania Warszawskiego. Zapoznali się z historią tego bardzo ważnego wydarzenia, które zaważyło nie tylko na losach Warszawy, ale i całej Polski. Uczestnicy obejrzeli również film "Miasto Ruin" wyświetlany w technologii 3D oraz 2D, gdzie miejscem projekcji była replika samolotu Liberator.

Wycieczkę zakończyła kolacja na Starym Mieście oraz spacer Traktem Królewskim. Uczestnicy pełni wrażeń wrócili do Tarnowa.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 17 listopada 2010 r. ::

WARSZTAT NAGRODZONY

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie znalazł się wśród 12 placówek nagrodzonych przez Urząd Miasta Tarnowa za szczególne zaangażowanie w akcję "Sprzątanie Świata - Polska 2010". Oprócz dyplomu, Warsztat otrzymał programy i gry edukacyjne.

Wręczając nagrody dyrektor Wydziały Gospodarki Komunalnej tarnowskiego magistratu Marek Kaczanowski powiedział, że ceni sobie udział dzieci i młodzieży w akcji "Sprzątanie Świata". Chcąc jeszcze bardziej zachęcić do działań na rzecz środowiska, postanowiono nagrodzić wysiłek wyróżniających się grup, wśród nich Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II.

Bilans sprzątania Tarnowa to w tym roku pięć ton zebranych odpadów i trzydzieści odkrytych, "dzikich" wysypisk śmieci. W porządkowanie przestrzeni wokół nas włączyło się 5 tys. młodych ludzi. Łącznie w akcji wzięło udział 37 placówek.

Fot. Paweł Topolski.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 10 listopada 2010 r. ::

FLAGI

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie włączył się do akcji niepodległościowej "flaga na samochód". Organizatorem jest Urząd Miasta Tarnowa.

Magistrat przekazał Warsztatowi 30 flag dla rodziców tarnowskich uczestników Warsztatu. W Święto Odzyskania Niepodległości małe flagi będą powiewać z samochodów.

Tarnów był miastem, które jako pierwsze odzyskało niepodległość. Stało się to dokładnie 31 października 1918 r. o godz. 7.30.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 8 listopada 2010 r. ::

JESTEŚMY WIDOCZNI

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie będą lepiej widoczni. Z inicjatywy Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO i przy wsparciu Wydziału Marki Miasta Tarnowa zorganizowano akcję "Jestem widoczny. Bezpieczna droga na zajęcia". Niepełnosprawna młodzież poznała zasady bezpiecznego poruszania się na drodze oraz otrzymała odblaski, dzięki którym będzie bardziej widoczna.

Terapeuci przekazali uczestnikom Warsztatu cenne wskazówki dotyczące zachowania bezpieczeństwa na drodze, zwłaszcza po zmierzchu. Zajęcia miały na celu uświadomienie konieczności noszenia odblasków. Pokazano też film Stowarzyszenia DROGA BEZPIECZEŃSTWO pt. "Z odblaskami żyje się dłużej".

Kamizelki odblaskowe, szelki i breloczki Wydział Marki Miasta Tarnowa przekazał Stowarzyszeniu ICH LEPSZE JUTRO w ramach prowadzonego w Tarnowie projektu "Kaski i odblaski".

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 4 listopada 2010 r. ::

IMIENINY PATRONA

4 listopada przypada w Kościele wspomnienie św. Karola Boromeuszka - patrona Karola Wojtyły, Papieża Jana Pawła II. Imieniny uczcili uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Wszyscy obejrzeli filmy związane z życiem przyszłego Papieża, zwłaszcza z czasów jego pobytu w Krakowie. Uczestnicy z Pracowni Gospodarstwa Domowego upiekli imieninowy sernik, do którego podano aromatyczne herbaty przywiezione z "Zachariaszady" w Zielonkach k. Krakowa.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 2 listopada 2010 r. ::

NA STARYM CMENTARZU

W liturgiczne wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II z terapeutami wybrali się na Stary Cmentarz w Tarnowie. Dowiedzieli się ciekawych historycznych informacji na temat tej nekropolii, ważnych dat i osób tam spoczywających.

Spacer alejami cmentarza przerywały krótkie przystanki przy ważniejszych mogiłach, na których uczestnicy zapalali znicze i modlili się za dusze zmarłych.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 28 października 2010 r. ::

ZACHARIASZADA

Trzecie miejsce zajęli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w konkursie na doping w czasie Integracyjnej Imprezy Sportowo-Artystycznej "Zachariaszada". Zmagania sportowców odbywały się na hali sportowej w Zielonkach k. Krakowa.

Uczestnicy Warsztatu startowali we wszystkich konkurencjach zaproponowanych przez organizatorów. Były to m.in.: tor przeszkód, rzuty na celność i układanie piramidy. W hali rozgrywano również konkurencję plastyczną na najciekawszą dekorację słodkich medali, a kibice, którzy również licznie uczestniczyli w tej imprezie, oceniani byli za aktywny i najbardziej efektowny doping swoich drużyn.

Przygotowane przez naszych kibiców transparenty i okrzyki, zagrzewające zawodników do sportowej walki, zostały zauważone przez komisję oceniającą i nagrodzone trzecim miejscem w konkursie dopingu. Każda placówka otrzymała pamiątkowe dyplomy za udział w "Zachariaszadzie" oraz upominki.

Organizatorem imprezy był Środowiskowy Dom Samopomocy w Woli Zachariaszowskiej. W zmaganiach sportowych uczestniczyli przedstawiciele placówek zajmujących się terapią osób niepełnosprawnych intelektualnie, głównie z województwa małopolskiego. Integracyjne spotkanie wzbogacono pokazami uczniów miejscowych szkół artystycznych i sportowych. Organizatorzy zapewnili ciepły posiłek oraz słodki poczęstunek. Po zakończonych zmaganiach sportowych wspólną zabawę umilał występ wojskowej grupy muzycznej.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 27 października 2010 r. ::

O PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie zaprezentował swoją działalność w czasie Dni Otwartych Przedsiębiorczości Społecznej. Stoisko Warsztatu można było zobaczyć 27 października w Tarnowie, a wcześniej - 13 października - w Bochni.

Dni Otwarte Przedsiębiorczości Społecznej miały na celu prezentację modeli finansowania pomysłów lokalnych po 2013 r. oraz zademonstrowanie praktycznych rozwiązań łączących sferę przedsiębiorczości społecznej, internetu oraz kapitału społecznego i projektowania. W ramach festiwalu przedsiębiorczości społecznej swoją działalność przedstawił Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie.

W spotkaniach wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, liderzy opinii, media i przedsiębiorcy, w tym zwłaszcza przedsiębiorcy społeczni. Dni odbyły się pod patronatem honorowym biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca, wicemarszałka województwa małopolskiego Romana Ciepieli oraz urzędów miasta w Tarnowie i Bochni.

Fot.: Paweł Topolski

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 27 października 2010 r. ::

CMENTARZ UPORZĄDKOWANY

Przed listopadowym wspomnieniem zmarłych, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie odwiedzili cmentarz wojskowy w Chyszowie. Młodzież upośledzona umysłowo uporządkowała nekropolię ze śmieci, gałęzi i liści, a na grobach zapaliła znicze.

Cmentarz wojskowy w dzielnicy Chyszów nosi numer 200 i powstał w 1915 r. Pochowano na nim ponad 1,6 tys. żołnierzy różnych narodowości. Spoczywają tam Polacy, Rosjanie, Niemcy, Ukraińcy, Włosi, Austriacy, Węgrzy i Serbowie. Terapeuci wraz z niepełnosprawną młodzieżą przeprowadzili specjalne zajęcia dla swoich podopiecznych. Osoby o obniżonym stopniu rozwoju intelektualnego samodzielnie oczyściły alejki, groby, liście zebrały do worków, a następnie zapaliły znicze i odmówiły modlitwę.

Cmentarz jest położony blisko Warsztatu, obok trasy kolejowej Tarnów-Szczucin. Powstał w 1915 r. początkowo jako cmentarz komunalny, drugi po cmentarzu na Zabłociu. Jednak teren był podmokły i mieszkańcy nie chcieli grzebać tam swoich krewnych. Cmentarz pozostał jedynie nekropolią wojskową. Jest podzielony na cztery kwatery wyznaczone ścieżkami i żywopłotami. Nagrobki znajdują się w kwaterze północno-zachodniej.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można obejrzeć zdjęcia z porządkowania cmentarza wojskowego.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 26 października 2010 r. ::

W BIBLIOTECE

Dzięki uprzejmości pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II zwiedzili Oddział dla Dzieci i Młodzieży w tamtejszej placówce. Podczas spotkania poznali funkcjonowanie biblioteki  i zasady w niej panujące.

Uczestnicy samodzielnie szukali interesujących pozycji książkowych i korzystali z nich w czytelni. Wielką radość sprawił im teatrzyk kukiełkowy pt. "Brzydkie kaczątko". Był też czas na wykazanie się zdobytą wiedzą oraz na konkurs zorganizowany przez pracowników biblioteki. Na pamiątkę każdy otrzymał upominek w postaci książeczki. Uczestnicy mogli w ciekawy i zróżnicowany sposób samodzielnie dokonywać wyborów, pracować z tekstem i aktywnie brać udział w zajęciach.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 22 października 2010 r. ::

NA TARGACH

Wyróżnienie za najlepiej przygotowane stoisko otrzymał Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie w czasie XI Targach Zdrowej Żywności w tarnowskim Gimnazjum nr 7.

Uczestnicy wystartowali w kategoriach na najlepiej przygotowane stoisko, najlepszy produkt i najlepszy plakat. W kategorii na najlepszy produkt Warsztat wystawił: sałatkę owocową, sałatkę z selera i tuńczyka, kruche ciasteczka i drożdżową babkę z bakaliami. Do dekoracji stołu wykorzystano "dary jesieni", czyli liście, kasztany, orzechy, domowe przetwory, owoce i warzywa. Plakat został z wykorzystaniem wielu technik plastycznych, aby praca była oryginalna i kolorowa.

Uczestnicy mieli wiele zabawy i satysfakcji w wykonywaniu wszystkich prac.
Ich udział był pełen kreatywności i determinacji w jak najlepszym zaprezentowaniu się. Nagrodą za czynny udział w Targach było otrzymanie wyróżnienia od organizatorów konkursu, czyli Dyrekcji Gimnazjum nr 7 w Tarnowie na najlepiej przygotowane stoisko.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 21 października 2010 r. ::

BRĄZ DLA WARSZTATU

Brązowy medal przywiózł Kamil Cedrowski, uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie, z IX Ogólnopolskiego Mityngu Pływackiego Osób Niepełnosprawnych im. Krzysztofa Brzęczka w Chrzanowie. Zmagania sportowe zorganizował chrzanowski Warsztat Terapii Zajęciowej, a miejscem rywalizacji była kryta pływalnia "Cabańska Fala" w Chrzanowie.

Do zawodów przystąpiło wielu zawodników z różnych placówek opiekuńczych, szkolno-wychowawczych oraz warsztatów terapii zajęciowej. Na krytej pływalni rozegrano 37 biegów na różnych dystansach. Startowali zarówno mężczyźni jak i kobiety. Wszyscy posiadali niepełnosprawność intelektualną, co jednak nie przeszkadzało osiągać dobre wyniki sportowe.

Reprezentant Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Kamil Cedrowski startował w biegu na 25 metrów stylem dowolnym. Po zaciętym boju dopłynął do brzegu z trzecim czasem, a tym samym zdobył brązowy medal w tej konkurencji. Po zakończonych biegach odbyła się uroczysta dekoracja wszystkich uczestników Mityngu. Dla każdej z drużyn organizatorzy przygotowali sportowe i słodkie upominki.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można obejrzeć zdjęcia z IX Ogólnopolskiego Mityngu Pływackiego Osób Niepełnosprawnych im. Krzysztofa Brzęczka w Chrzanowie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 18-19 października 2010 r. ::

TARGI PRACY

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie wzięli udział w Tatrach Pracy. Cykl zajęć teoretyczno-praktycznych zorganizował tarnowski oddział Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

W pierwszym dniu zajęcia prowadzone były w sali INTERpracaNET, która jest wyposażona w stanowiska komputerowe. Uczestnicy poznali sposoby konstruowania dokumentów aplikacyjnych, źródła pozyskiwania zatrudnienia oraz etapy poszukiwania pracy. Drugiego dnia skorzystali z przewodnika po zawodach, dzięki któremu zaznajomili się ze specyfiką poszczególnych zawodów. Obejrzeli też filmy edukacyjne na temat "Gdzie i jak szukać pracy?" oraz "Ogrodnik", "Mechanik samochodowy", "Hotelarz". W Sali Informacji Zawodowej odbyło się spotkanie z doradcą zawodowym.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) znajdują się zdjęcia z udziału Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie w Targach Pracy.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 15 października 2010 r. ::

DZIEŃ PAPIESKI

Podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie razem z uczniami Szkoły Podstawowej nr 17 uroczyście świętowali w tamtejszej szkole Dzień Papieski.

Uczniowie przygotowali apel oraz prezentację dotyczącą Karola Wojtyły, przypomnieli słowa Papieża do rodaków. Podopieczni Warsztatu również czynnie brali udział w uroczystości - wyrecytowali wiersz "List do Papieża", a następnie uświetnili swój występ ukochaną pieśnią Jana Pawła II "Barka", w  czasie której wszyscy uczniowie włączyli się do śpiewu. Na zakończenie podopieczni oddali hołd Korolowi Wojtyle w pieśni "Abba Ojcze". Uczniowie w podziękowaniu za udział w uroczystości wręczyli uczestnikom Warsztatu własnoręcznie wykonane upominki.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można obejrzeć zdjęcia z Dnia Papieskiego w Szkole Podstawowej nr 17 w Tarnowie-Mościcach.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 10 października 2010 r. ::

CZTERY LATA

10 października 2010 r. mijają cztery lata od dnia, w którym Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie rozpoczął działalność. Szybko upływa czas. Wspominamy tych, dzięki którym Warsztat powstał, a nie było to łatwe.

Dziękujemy grupie założycielskiej Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO, która złożyła wniosek o utworzenie Warsztatu. Z wdzięcznością myślimy o ówczesnym Prezydencie Tarnowa p. Mieczysławie Bieniu, który przekazał środki na ten cel. Pamiętamy o tych, którzy byli uczestnikami Warsztatu, pracownikami oraz o tych, którzy odeszli już do wieczności.

Dziękujemy wszystkim, którzy z nami są. Pięknie dziękujemy za wsparcie materialne i duchowe, za każdy gest życzliwości i zrozumienia. To dzieło nie byłoby tym, czym jest, gdyby nie wsparcie patrona - Jana Pawła II.

Cieszymy się, że z dnia na dzień poszerza się wspólnota osób, które razem zmieniają ICH JUTRO na LEPSZE.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 7 października 2010 r. ::

STAŻE

W Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie rozpoczęło staże troje stażystów. Odbywają oni staże na stanowiskach: terapeuta zajęciowy i fizjoterapeuta.

Nowi stażyści będą z nami do końca lutego 2011 r. Staż jest możliwy dzięki Unii Europejskiej, która finansuje
w Tarnowie projekt pod nazwą: "Czas na pracę". Jest on wdrażany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007- 2013, Priorytet VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 6.1 Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie, Poddziałanie 6.1.3 Poprawa zdolności do zatrudnienia oraz podnoszenie poziomu aktywności zawodowej osób bezrobotnych.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 6 października 2010 r. ::

PODHALE - DZIEŃ TRZECI

Trzeci, ostatni dzień wycieczki na Podhale uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie spędzili na szczycie Gubałówki oraz we wnętrzach Muzeum Tatrzańskiego. Zwiedzili też Wielką Krokiew. Wieczorem wrócili do domów.

Dzień rozpoczął się od fantastycznej wyprawy na Wielką Krokiew im. Stanisława Marusarza w Zakopanem. To największa skocznia narciarska w Polsce. Jej obecny punkt konstrukcyjny jest usytuowany na 120. metrze. Obiekt ten jest szczególnie ceniony przez czołowych skoczków.

W Muzeum Tatrzańskim im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem uczestnicy obejrzeli trzy wystawy: historyczną, etnograficzną i przyrodniczą. Ukazują one historię regionu oraz bogactwo kultury przyrody Tatr i Podhala. Po wizycie w muzeum przyszedł czas na ekscytującą wyprawę na Gubałówkę koleją linowo-terenową. W restauracji na szczycie uczestnicy zjedli obiad, po czym kupili ostatnie pamiątki, a zwłaszcza oscypki. Pod wieczór pełni wrażeń wrócili do Tarnowa.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można obejrzeć zdjęcia z trzeciego, ostatniego dnia wycieczki na Podhale.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 5 października 2010 r. ::

PODHALE - DZIEŃ DRUGI

Drugi dzień wycieczki na Podhale uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie spędzili na Kasprowym Wierchu, w żywym muzeum w Zakopanem, a wieczorem tańczyli przy ognisku.

Po pierwszej nocy spędzonej w Poroninie i śniadaniu, z pewnością największą atrakcją dnia był wyjazd kolejką linową na szczyt Kasprowego Wierchu. Uczestnicy mogli zobaczyć jak wraz ze zmianą wysokości zmieniają się warunki atmosferyczne. Na Kasprowym Wierchu przywitał nas pierwszy śnieg oraz niski pułap chmur, częściowo ograniczający widoczność. Najbardziej odważni wybrali się na sam szczyt, gdzie znajduje się stacja meteorologiczna. Po obiedzie w restauracji na Kasprowym, uczestnicy zjechali na dół i udali się żywego muzeum w Zakopanem. Tam dowiedzieli się jakie zwierzęta i ptaki żyją w Tatrach, poznali historię Zakopanego i Podhala, a nawet spróbowali swoich sił wyrabiając masło. Dzień zakończyło ognisko w góralskim szałasie z muzyką i tańcami.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można obejrzeć zdjęcia z drugiego dnia wycieczki na Podhale.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 4 października 2010 r. ::

PODHALE - DZIEŃ PIERWSZY

Zgodnie z decyzją Samorządu Uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie, wybraliśmy się na 3-dniową wycieczkę na Podhale.

Miejscem zakwaterowania był Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy LIMBA w Poroninie. W pierwszym dniu wycieczki, po obiedzie w Restauracji KFC przy Krupówkach, uczestnicy zwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. To miejsce jest związane z patronem Warsztatu, gdyż powstało jako wotum wdzięczności za ocalenie życia Ojca Świętego po zamachu w 1981 r. na Placu Świętego Piotra w Rzymie. Ze względu na obchodzony w październiku w Kościele miesiąc różańca, uczestnicy odmówili tę modlitwę w sanktuarium, a następnie zwiedzili park zbudowany dla uczczenia Jana Pawła II. Nie zabrakło "Barki" i modlitwy o beatyfikację Jana Pawła II.

Dalszą część dnia wypełniło zwiedzanie zabytkowego Starego Cmentarza na Pęksowym Brzyzku, gdzie spoczywają zasłużeni dla Podhala. Atrakcją wieczoru była kolacja w góralskiej karczmie z muzyką na żywo i tańcami.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można obejrzeć zdjęcia z pierwszego dnia wycieczki na Podhale.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 1 października 2010 r. ::

W GROCIE SOLNEJ

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie gościli w mikroklimatycznej Grocie Solnej w Tarnowie. Panował tam unikatowy mikroklimat, korzystnie wpływający na samopoczucie i ochronę zdrowia.

Godzinny seans porównywalny jest z trzydniowym pobytem nad morzem. Spotkanie odbywało się na wygodnych leżakach przy odpowiednio dobranej muzyce i oświetleniu. Nastrój pozwalał na osiągnięcie pełnego relaksu i odprężenia. Uczestnicy byli niezwykle zadowoleni z tej formy rehabilitacji. Zgodnie stwierdzili, że Grota Solna w Tarnowie jest bardzo atrakcyjnym i magicznym miejscem. Teraz z niecierpliwością czekają na kolejny seans.