Sprzedajemy nasze prace
Nasz patron - Jan Paweł II
Regulamin Warsztatu Terapii Zajęciowej
Pracownie Warsztatu Terapii ZAjęciowej
Cele WarsztatuO nas


 

:: 26 września 2014 r. ::

WYSTAWA W ANIOŁOWIE - TWORZONE INACZEJ ALE WYGLĄDAJĄCE NIE INACZEJ

Wydawnictwo Artystów Malujących Ustami i Nogami oraz Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji w Tarnowie prowadząca Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II przygotowali integracyjną wystawę prac swoich podopiecznych. Wystawa będzie prezentowana w Galerii Twórczości Artystów Niepełnosprawnych ANIOŁOWO w Tarnowie przy ulicy Żydowskiej 2 i będzie trwała od 3 do 31 października br. w godzinach od 10:00 do 17:00. Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 7 października o godzinie 13:00.

Podczas wernisażu będzie można zobaczyć jak powstają prace malowane ustami i nogami przez artystów Wydawnictwa AMUN, którzy będą wystawiali w Tarnowie swoje prace po raz pierwszy. Będzie można też poznać i porozmawiać z artystami z Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Z nimi będzie można spotkać się codziennie przez cały czas trwania wystawy.

Terapeuta zajęciowy z Warsztatu Krzysztof Kudrański mówi, że - wystawa integracyjna pokazuje z jednej strony artystów malujących stopami i ustami pełnosprawnych intelektualnie, a z drugiej strony artystów z niepełną sprawnością intelektualną malujących tradycyjnie, wspomaganych podczas procesu twórczego przez terapeutów zajęciowych. Dla wszystkich twórców prezentowanych prac sztuka i sam proces tworzenia to przede wszystkim doskonała forma terapii, radość, pogoda ducha, piękno świata i ludzi.

Uczestnicy Warsztatu, pod opieką terapeutów, przygotowali prace w kilku grupach tematycznych. Będzie można zobaczyć m. in. obrazy i rysunki inspirowane twórczością znanych mistrzów malarstwa takich jak Henri Rousseau zwany Celnikiem, Vincent van Gogh, Henri Matisse czy Paul Cézanne. Z malarstwa znajdzie się także cykl pt. "Kosmos" oraz wiele interesujących prac rękodzieła artystycznego, elementy dekoracyjne, biżuterię, formy użytkowe, upominki, ozdoby świąteczne czy dekoracje okolicznościowe.

- Wszystko zaczęło się w 1956 roku - dodaje pomysłodawca wystawy Krzysztof Kudrański - kiedy 17 artystów z całej Europy zdecydowało się założyć organizację zrzeszającą niepełnosprawnych twórców. Celem było podkreślenie statusu artysty, który pomimo braku władzy w rękach potrafi tworzyć sztukę, a także osiąga niezależność finansową. Ogromne zaangażowanie grupy założycielskiej doprowadziło do znacznego rozwoju tego rodzaju twórczości na całym świecie, co pozwoliło stworzyć organizację o samopomocowym charakterze.

Zgodnie ze zwyczajem Galeria Aniołowo przekazywana jest co miesiąc innej placówce terapeutycznej czy rehabilitacyjnej. Fundacja REPI i Warsztat Jana Pawła II przed rokiem zorganizowali także integracyjną wystawę, wtedy z prof. Januszem Kirenką, znanym pedagogiem i artystą-plastykiem.

Serdecznie zapraszamy.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 23 września 2014 r. ::

KUCHNIE ŚWIATA - WĘGRY

W Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II rozpoczął się cykl pt. "Kuchnie świata". Uczestnicy odbywający zajęcia w pracowni gospodarstwa domowego pod okiem terapeutki Karoliny Małek będą przygotowywali potrawy z różnych rejonów świata.

Cykl rozpoczął się od poznania kuchni węgierskiej. Uczestnicy w tym dniu przygotowali charakterystyczne danie dla tego regionu jakim jest langosz. Oprócz gotowania dodatkowo w pracowni podtrzymywania umiejętności edukacyjnych została przygotowana prezentacja multimedialna na temat charakterystycznych cech kuchni węgierskiej oraz jej tradycyjnych dań.

Kolejna degustacja "Kuchni świata" w przyszłym miesiącu. A my już nie możemy się doczekać .

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 19 września 2014 r. ::

SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2014

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI po raz kolejny wzięli aktywny udział w akcji "Sprzątanie Świata". W tym roku odbyło się ono pod hasłem "Turysto! Szanuj środowisko!".

Koordynacją akcji od lat zajmuje się Fundacja "Nasza Ziemia", natomiast w Tarnowie czuwał nad nią Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. Głównym celem tegorocznej kampanii było zwrócenie uwagi na wpływ każdego człowieka na środowisko przyrodnicze poprzez unikanie tworzenia zbędnych odpadów oraz ich selektywną zbiórkę.

Uczestnicy wraz z terapeutami przeszli ulicą Hodowlaną aby uporządkować pobliski teren z zalegających na nim śmieci.

Terapeuci systematycznie przypominają uczestnikom o konieczności dbania o środowisko, oszczędzania wody i energii oraz możliwości ponownego używania produktów z recyklingu. W Warsztacie dzięki prowadzonym pogadankom podopieczni przyswajają podstawową wiedzę dotyczącą ekologii, a także uczą się w praktyce np. zasad segregacji śmieci.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 09 września 2014 r. ::

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ URODY

W dniu 9 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Urody. Na tę okazję terapeutki przygotowały dla uczestników specjalną prezentację multimedialną.

W prezentacji zawarto informację o tym jak dopasować ubranie odpowiednio do swojej sylwetki, jak łączyć kolory ubrań itp. Ponadto uczestniczki poznały proste sposoby na delikatny, ale podkreślający naturalne piękno makijaż. W prezentacji nie zabrakło również instruktażowych filmików dotyczących np. wiązania krawatu, dobierania koszuli męskiej stosownie do okoliczności czy też wykonania efektownego makijażu w 5 min.

Uczestnicy z uwagą słuchali przygotowanych informacji i dzięki temu mogli dowiedzieć się iż dobry styl nie jest zależny od zasobności naszego portfela, ale od naszego gustu i poczucia estetyki.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 04 września 2014 r. ::

WSPÓLNE GRILLOWANIE

Z inicjatywy pani Katarzyny Niemiec oraz pani Aldony Fudali-Rzepki odbył się grill integracyjny dla podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II oraz młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowie. Spotkanie miało miejsce na stadionie Błękitnych w Tarnowie. W tym dniu pogoda dopisała i umiliła nam czas spędzony na świeżym powietrzu.

Oprócz smacznych rarytasów przygotowanych na tą okazję nie zabrakło także wspólnych zabaw integracyjnych i gier sportowych.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Podopieczni obu placówek mieli możliwość lepiej się poznać. Grill był również okazją do spotkania się z kolegami i koleżankami ze szkolnej ławki.

Zdjęcia z Grilla mogą Państwo zobaczyć klikając GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 26 sierpnia 2014 r. ::

KAMIL MILSTRZEM OLIMPIADY

Kamil Cedrowski uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II Fundacji REPI dał z siebie wszystko podczas X Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy. Zajął I miejsce w pływaniu w stylu grzbietowym na dystansie 25 m oraz I miejsce na dystansie 50 m. W sztafecie zdobył srebro. To spory sukces, bo wszyscy reprezentanci Małopolski w pływaniu zdobyli w sumie 7 medali złotych, 2 srebrne i 2 brązowe.  

- Organizacja zawodów była na bardzo wysokim poziomie - mówi mistrz Kamil Cedrowski. Przygotowywałem się do zawodów kilka miesięcy, wstępnym testem był majowy Mityng pływacki w Tarnowie. Jestem z siebie bardzo zadowolony, spodziewałem się medalu, ale nie aż złotego na 50 m. W czasie biegu w końcu włączyłem czwarty bieg i wygrałem.

W Igrzyskach przez 4 dni w 12 dyscyplinach sportowych wzięło udział tysiąc niepełnosprawnych sportowców. W sumie w imprezę zaangażowanych było prawie 2,5 tys. osób, licząc z 340 trenerami, 130 sędziami, 500 wolontariuszami i obsługą. Zawodników było trzystu, w tym aż stu pływaków. Niepełnosprawni zawodnicy rywalizowali w 10 dyscyplinach stałych i dwóch pokazowych: golfie i judo. Podczas Olimpiady funkcjonowała też wioska olimpiad specjalnych, gdzie zawodnicy mogli wziąć udział w konkursach oraz aktywnie spędzić czas przy stoiskach tematycznych.

- To duży sukces przede wszystkim Kamila - mówi Tomasz E. Wardzała prezes Fundacji REPI - ale nie można zapominać o trenerach i rodzicach, którzy od wczesnych lat dzieciństwa wspierają i aktywizują swojego syna poprzez zajęcia sportowe w tym pływackie, pracę w gospodarstwie domowym, które także rozwijają go nie tylko fizycznie. Kamil jest aktywnym członkiem społeczeństwa, bierze udział w pieszych pielgrzymkach do Częstochowy pełniąc funkcję porządkowego, działa w grupach i stowarzyszeniach, wspiera także swoją pracą sąsiadów i znajomych. Każdy może liczyć na jego uśmiech i pomocną dłoń. Tak jak jego rodzice nie pozostaje obojętny na wszelkie prośby.

Dzięki wywalczeniu przez Kamila dwóch złotych medali dwukrotnie wzrosły jego szanse na udział w XIV Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Los Angeles w 2015 r. Jednak o tym, zgodnie z regulaminem, zadecyduje losowanie.

Podczas igrzysk dla uczestników przygotowano również wiele atrakcji. Nowatorskie i ważne było uruchomienie programu "Zdrowi sportowcy". 145-osobowy zespół lekarzy sprawdził ich stan zdrowia. Były badania wzroku, słuchu, stomatologiczne, wad równowagi i postawy, pedologiczne oraz dermatologiczne.

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie prowadzony jest przez Fundację Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji. Warsztat prowadzi terapię i rehabilitację społeczną, zawodową i ruchową 45-ciu osób z niepełną sprawnością w sferze intelektu z Tarnowa i powiatu tarnowskiego. Zajęcia dla uczestników są bezpłatne. Wesprzeć działania Warsztatu można przez darowizny finansowe i rzeczowe, pracą wolontariacką, zakupem prac uczestników oraz przekazując 1% swojego podatku przy rozliczeniu podatkowym wpisując nr KRS 0000340823.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) znajdują się zdjęcia z tego wydarzenia.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 29 sierpnia 2014 r. ::

SZKOLENIE W WOJEWÓDZKIM URZĘDZIE PRACY

Grupa uczestników Warsztatu wzięła udział w szkoleniu zorganizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Tarnowie.

Uczestnicy zapoznali się z klasyfikacją zawodów i specjalności oraz wymaganymi kwalifikacjami na takie stanowiska jak ogrodnik, introligator, dekarz itp. Dodatkowo poznali zalety i wady wykonywania takich profesji jak policjant czy pracownik ochrony. W czasie spotkania uczestnicy mieli także możliwość sprawdzenia aktualnych ofert pracy za pośrednictwem stron internetowych.

Uczestnicy w ramach rehabilitacji zawodowej systematycznie biorą udział w szkoleniach. Dzięki nim poszerzają swoją wiedzę o rynku pracy, poznają swoje mocne strony a także mają możliwość korzystania z profesjonalnego doradztwa zawodowego.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 14 lipca 2014 r. ::

PRZERWA WAKACYJNA

Dobiegł końca ósmy rok działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Minął bardzo szybko. Wydaje się, że dopiero powróciliśmy z poprzednich wakacji.

Na pewno szybki upływ czasu jest spowodowany intensywnością i bogactwem zajęć oferowanych przez Warsztat. Pracownicy oraz kierownicy wciąż wychodzili nowymi propozycjami zajęć. Niestety nie wszystkie byliśmy w stanie zrealizować. Liczymy na to, że jeszcze sporo czasu przed nami i zdążymy zrealizować większość planów.

Terapeuci poświęcili też dużo pracy i wysiłku w naukę samodzielności i zaradności, wykształcanie prawidłowych nawyków i zachowań, usprawnianie ciała, lepsze rozumienie otaczającej rzeczywistości. Bardzo dużo pracy poświęciliśmy na rehabilitację zawodową.

Życzymy efektywnego wypoczynku, napotkania życzliwych i przyjaznych ludzi - miłych, bezpiecznych i zdrowych wakacji. Zobaczymy się niebawem, bo we wtorek, 19 sierpnia.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 11 lipca 2014 r. ::

ELŻBIETA PAJĄK ZAJĘŁA PIERWSZE MIEJSCE

Pani Elżbieta Pająk uczestniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI zajęła I miejsce w XII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Sztuka Osób Niepełnosprawnych".

Zwycięska praca w kategorii grafika nosi tytuł "Martwa natura z owocami". Dzieło powstawało w pracowni kartek okolicznościowych i, jak można wywnioskować z jego nazwy, przedstawia martwą naturę z owocami i elementami wyposażenia domowego.

Na szczególną uwagę zasługuje technika wykonania dzieła. Zostało ono stworzone przy pomocy pisaków, następnie było stopniowo skrapiane wodą ze zraszacza, co spowodowało rozmycie kształtów. Zwycięska praca przedstawia optymistyczną i pogodną duszę artystki.

Konkurs od dwunastu lat organizuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest on skierowany do osób z ograniczoną sprawnością - uczestników warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy oraz do mieszkańców domów pomocy społecznej.

Serdecznie gratulujemy.