Sprzedajemy nasze prace
Nasz patron - Jan Paweł II
Regulamin Warsztatu Terapii Zajęciowej
Pracownie Warsztatu Terapii ZAjęciowej
Cele WarsztatuO nas


 

:: 30 września 2013 r. ::

ZAPROSZENIE NA DUCHOWĄ UCZTĘ - MALRSTWO I POEZJĘ

 

Serdecznie zapraszamy na integracyjny wernisaż wystawy twórczości uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI oraz prof. dr hab. Janusza Kirenki do Galerii Aniołowo w dniu 16 października 2013 r. na godz. 16:00. Bezpośrednio po wernisażu zapraszamy na autorski wieczór poetycki prof. Janusza Kirencki do Klubu Inteligencji Katolickiej.

Na wystawie w Galerii Twórczości Artystów Niepełnosprawnych Aniołowo będzie można obejrzeć i kupić prace wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Zaprezentowane zostaną prace rękodzieła artystycznego, formy użytkowe, biżuteria, kartki okolicznościowe oraz ozdoby wielkanocne i bożonarodzeniowe. Ponadto, a może przede wszystkim, będzie można obejrzeć bardzo ciekawe obrazy niepełnosprawnych artystów. Prace Kingi Długosz, której twórczość charakteryzuje wrażliwość na barwy i pieczołowita praca nad detalami. Prace Teresy Gałek przekształcającej w ciekawy sposób barwne plamy w zgeometryzowane formy. Obie panie wykonały szereg malarskich interpretacji ikon i innych religijnych obrazów. Prace Bernadetty Solak są niezwykle pogodne i ciepłe. Autorka kieruje się swoistym kryterium doboru kolorów. Wszystkie prace zachwycają swoją kolorystyką i zmysłem artystycznym oraz są bardzo dekoracyjne. Z pewnością mogą być ozdobą wielu wnętrz: mieszkań, biur, sal konferencyjnych, gabinetów.

Prof. dr hab. Janusz Kirenko poza pracą naukowo-dydaktyczną i działalnością społeczną zajmuje się malarstwem. Tworzy ikony, a ostatnio coraz częściej pejzaże. Brał udział w kilku wystawach zbiorowych i indywidualnych. Pisał o nim w jednym z katalogów wystaw prof. dr hab. Stanisław Popek (psycholog, malarz, poeta): "Siłą życia naukowego i artystycznego okazały się zdolności intelektualne, uzdolnienia plastyczne i autentyczna pasja twórcza. W sytuacji braku pełnej sprawności, a równocześnie dążenia do wnętrza, niemal żywej, zniewalającej substancji, Janusz Kirenko nie popada w stan kontemplacji. Jest on twórcą świadomym upadków i wzlotów człowieka. Tworząc ikony daje nam siebie w najdoskonalszej postaci. W desce zaklęte są uczucia i marzenia tego głęboko czującego i myślącego człowieka". Natomiast Krystyna Marat, historyk sztuki, tak scharakteryzowała malarstwo pejzażowe Janusza Kirenki (Wernisaż malarstwa Janusza Kirenki, Chełm 2003): ".pogodne, optymistyczne w nastroju, czasem z odrobiną melancholii, czy tajemniczości. Wyraża w sposób komunikatywny stosunek twórcy do natury, pochwałę urody życia i polskiego krajobrazu. Jego dzieła przynoszą ukojenie umysłu, stan odpoczynku, wyciszenia".

W 2007 roku debiutował tomikiem wierszy w konwencji haiku, pt. Nieodgadnione snu udręki, by w kolejnych latach opublikować: W drażliwości swej (2008), Takie tam, portrety, refleksje, impresje (2009), Pejzaż. W poszukiwaniu harmonii (2012) oraz Chwile (2012).

Oddana do rąk czytelników "Chwila" nie jest, w opinii autora, klasyczną książką autobiograficzną, stanowi ona raczej refleksyjny zbiór faktów, tworzący rodzaj dramatycznej przestrzeni, w której czytelnik będzie mógł odnaleźć swoje miejsce, tak jak stało się to moim udziałem. Określone przez autora ramy czasowe akcji, ważne w aspekcie historycznym, tracą na znaczeniu w zetknięciu z zawartym w książce ładunkiem emocjonalnym, pozwalając w rezultacie na stwierdzenie, że czas nie ma tu większego znaczenia dla rozgrywającej się historii. W prowadzonej narracji istotny jest przede wszystkim punkt zwrotny, owa tytułowa "Chwila", która wydaje się nie mieć końca.

Sam o sobie mówi: "Starałem się nie zmarnować swojego życia, chociaż uczyniłem w nim wiele by je skomplikować. Jeszcze długo po wypadku zadawałem sobie pytanie o sens tego wszystkiego. Dlaczego dotknął mnie taki los. Nie stworzyłem ku temu szczególnych warunków. Ani nie byłem birbantem, ani kimś, kto chciałby nadto widocznie imponować innym, ani tym bardziej w chwili zdarzenia pijany lub nawet po przysłowiowym piwie, co w wielu przypadkach dyskredytuje takiego człowieka w opinii publicznej. Nic z tych rzeczy. Jeszcze jeden skok przed obiadem. Tyle przecież ich już wykonałem. Niestety. Zaciągnąłem u Pana Boga kredyt na życie. Starałem się więc go spłacić, i nieustannie to czynię, najlepiej jak potrafię".

Umiejętność przenikania istoty rzeczy tyczy nie tylko aktywności pisarskiej i poetyckiej prof. Janusza Kirenki, jest również widoczna w jego malarstwie, które przybrało zupełnie odmienną od dotychczasowej formę, będącą próbą bajkowego przenikania wnętrza. Niełatwe to zadanie dla twórcy, nie tylko pod względem warsztatowym. Niełatwe to zadanie również dla odbiorcy, który idąc śladem twórcy, jego myśli, powinien podążać w tym samym kierunku, akceptując wizję artysty, znajdując sobie miejsce w kreowanym przezeń świecie artystycznego wyrazu, traktując go w rezultacie jako własny. Nie jest to sztuka dla wszystkich, bo nie wszyscy są w stanie podołać temu zadaniu i uczynić świat Profesora własnym. Wszyscy możemy być jednak gośćmi w tej przestrzeni, która dopiero w pełni akceptowana staję się naszą własną. Czy można mówić w tym przypadku o elitarności dzieła, czy nie zawężamy w ten sposób grupy odbiorców? W myśleniu powinniśmy być arystokratami i Janusz Kirenko pozwala wszystkim, którzy tego pragną, poszerzyć grono tej specyficznej, kulturowej arystokracji i jest to chyba jedyny sposób, by współcześnie móc stać się arystokratą.

Prof. dr hab. Janusz Kirenko odbył studia w latach 1978-1982 na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskał w 1988 roku, a stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w roku 1999. W czerwcu 2009 roku otrzymał tytuł naukowy profesora.

Pracę na UMCS rozpoczął od stanowiska asystenta-stażysty w Zakładzie Psychopedagogiki Specjalnej, by kontynuować ją na stanowiskach: asystenta, starszego asystenta, adiunkta, a od 2002 roku profesora nadzwyczajnego UMCS. Od 2005 roku jest kierownikiem Zakładu Pedeutologii i Edukacji Zdrowotnej. Trzecią kadencję (od 2003 roku) pełni również funkcję dyrektora Instytutu Pedagogiki UMCS.

W dorobku naukowym posiada 16 monografii, ponad 100 rozpraw i artykułów naukowych, raportów z badań, prac redakcyjnych, opracowań dydaktycznych w formie koncepcji kształcenia, planów i programów studiów oraz projektów praktycznych do wykorzystania w edukacji specjalnej i zdrowotnej oraz rehabilitacji. Odegrały one znaczącą rolę w wyodrębnianiu, rozwoju i umacnianiu się pedagogiki specjalnej ogólnej i rehabilitacji, szczególnie teorii i praktyki rehabilitacji i edukacji osób z niepełnosprawnością ruchową i z upośledzeniem umysłowym.

Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i społeczną wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. W 2008 roku otrzymał prestiżowy medal "Twórcy polskiej rehabilitacji", przyznany przez kapitułę Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie rehabilitacji.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 26 września 2013 r. ::

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE Z TADEUSZEM KONIARZEM

Pięcioro uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI, wzięło udział w Warsztatach Fotograficznych. Zajęcia pod okiem uznanego fotoreportera Tadeusza Koniarza zorganizowała Galeria Twórczości Artystów Niepełnosprawnych "Aniołowo".

Warsztaty rozpoczęły się od omówienia rodzajów sprzętu fotograficznego i niezbędnych akcesoriów do jego użytkowania. Następnie pan Tadeusz Koniarz opowiedział o historii fotografii, pierwszych aparatach i środkach kiedyś używanych do tworzenia zdjęć. Po części teoretycznej przyszła pora na pierwszą część zajęć praktycznych. Każda osoba biorąca udział w warsztatach zapoznała się przede wszystkim z budową swojego aparatu a także rodzajami obiektywów, prawidłowym ustawieniem parametrów przysłony, migawki i czułości ISO w zależności od warunków w jakich wykonywane jest zdjęcie.

Uzupełnieniem tej części zajęć był również krótki film instruktarzowy pt. "Szkoła fotografowania nowoczesnym aparatem kompaktowym". Twórcą i bohaterem filmu jest Charlie Waite, jeden z najlepszych fotografów krajobrazowych na świecie. W filmie bardzo obrazowo pokazane zostały zasady komponowania obrazu, szukania ciekawych tematów i wykorzystania trybów fotografowania oferowanych przez aparaty kompaktowe. Drugą częścią zadań praktycznych był plener fotograficzny pod okiem prowadzącego warsztaty fotografa. Każdy z kursantów otrzymał czarno białe zdjęcie z fragmentem tarnowskiej architektury wykonane przed rokiem 1939. Zadaniem było odnalezienie tych miejsc i ich ponowne sfotografowanie w identycznych kadrach. Pogoda przeszkodziła w tej fotograficznej wędrówce po przeszłości i teraźniejszości naszego miasta. Plener trwał znacznie krócej ale wszystkim udało się rozszyfrować znajdujące się na zdjęciach miejsca i uwiecznić je na nowo. Całej piątce warsztaty bardzo się podobały. Z wielkim zaangażowaniem szukali zaklętych w starej fotografii fragmentów Tarnowa. Na swoich zdjęciach uwiecznili również inne zabytki architektury miasta, które swoim pięknem zachwyciły ich podczas pleneru.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 26 września 2013 r. ::

MISTRZOWIE W PŁYWANIU

Po raz kolejny sięgnęliśmy po zwycięstwo. Tym razem podczas zawodów pływackich, które odbyły się w ramach IV Krakowskiego Mityngu Pływackiego zorganizowanego przez Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie, Stowarzyszenie "Uśmiech Losu" oraz Olimpiady Specjalne - Polska Województwo Małopolskie.

W zawodach wzięło udział około osiemdziesięciu zawodników w tym dwóch uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI.

W wyścigu na 25 m nasz podopieczny Kamil Cedrowski nie miał sobie równych. Osiągnął najlepszy czas i tym samym wywalczył sobie złoty medal. Kamil wziął również udział w wyścigu na 50 m, w którym zajął 3 miejsce - zdobył medal brązowy.

Adrian Buchacz podczas mityngu próbował swoich sił w biegu na 25 m stylem dowolnym i również zajął miejsce na podium. Dzięki swojej determinacji, jaką wykazuje podczas treningów, prowadzonych w ramach zajęć w WTZ, zdobył - srebrny medal.

W Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II każdy podopieczny ma możliwość uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w basenie pływackim tarnowskiego Parku Wodnego. Dzięki treningom, które odbywają się pod okiem fizjoterapeuty pana Mariusza Panka, podopieczni nie tylko doskonalą technikę pływania ale także są tacy, którzy uczą się pływać, lub opanowują nowe style pływackie.

Zachęcamy do oglądnięcia zdjęć. Znajdą je Państwo GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 25 września 2013 r. ::

ŚLADAMI HISTORII - WIERZCHOSŁAWICE

Społeczność Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI wyjechali na wycieczkę śladami znanych synów ziemi tarnowskiej. Wybrano Wincentego Witosa, trzykrotnego premiera, posła, wójta, chłopa, dobrego, mądrego, prostego człowieka.

W muzeum Wincentego Witosa w jego rodzinnej miejscowości Wierzchosławice wysłuchali informacji od pani przewodnik, oglądnęli film oraz zwiedzali zagrodę premiera. Wnętrze domu mieszkalnego zachowało autentyczny charakter z okresu życia Witosa, z meblami, dokumentami. Izba pamięci umieszczona w budynku dawnej stajni przedstawia dokładną biografię W. Witosa poprzez ikonografię, przedwojenne kroniki filmowe itp. W spichlerzu znajduje się wystawa sztandarów organizacji ludowych z różnych okresów. Najcenniejszy jest sztandar Zarządu Powiatowego Tarnów PSL Piast z 1928 r. Uczestnicy wycieczki w oglądali eksponaty etnograficzne, pochodzące z chłopskich gospodarstw w Wierzchosławicach i ukazujące warunki życia na wsi w XIX w. Oryginalne wnętrze stodoły wyposażono w narzędzia rolnicze, jakich używał Witos.

Jesteśmy zdumieni osobą Wincentego Witosa, chęcią zdobywania wiedzy, uczciwością, prostotą, szlachetnością i bezinteresowną troską o współbraci chłopów i obywateli kraju.

Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym - pojechaliśmy na ognisko na Dwudniaki. Piękna pogoda nam sprzyjała. Słońce świeciło, wesoły nastrój nie opuszczał, mieliśmy siłę na smażenie kiełbasek, jabłek, chleba z masłem czosnkowym i wspaniałych potraw przygotowanych przez niektórych rodziców uczestników, którzy dołączyli do naszej wycieczki. Czas szybko minął na śpiewie, zabawie, rozmowach i wygrzewaniu się w ostatnich promieniach słońca.

Zostawiliśmy po sobie miejsce w idealnym porządku, aby następni goście tego cudownie uroczego miejsca nie mieli o nas tak złego zdania jakie my mieliśmy o naszych poprzednikach.

Zachęcamy do oglądnięcia zdjęć. Znajdą je Państwo GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 24 września 2013 r. ::

WARTOŚCI Z DUŻEGO EKRANU

Filmem "Życie Pi" zainaugurowaliśmy nowy cykl spotkań naszego Warsztatowego DKF pt: "Filmowy wtorek".

Obraz w reżyserii Anga Lee jest ekranizacją powieści Yanna Martela pod tym samym tytułem. Jest to niejednoznaczna historia o poszukiwaniu Boga, walce z przeciwnościami losu i samotności. Pomimo tego, że z pozoru może wydawać się niezwykle baśniowa, wszystko można interpretować w zupełnie inny sposób. W jednej ze scen Pi czyta Dostojewskiego, który napisał "Gdybym miał wybrać między prawdą a Bogiem, wybrałbym Boga".

Film bardzo podobał się wszystkim oglądającym. Po projekcji filmu uczestnicy UKF wymieniali się swoimi spostrzeżeniami i uwagami na temat treści i walorów artystycznych filmu.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 22 września 2013 ::

MISTRZOWIE WE WSPINACZCE

W minioną niedzielę podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II wzięli udział z zawodach dla amatorów we wspinaczce zorganizowanych przez La Roca Team, Tarnów Speed Cup 2013. Zawody przebiegły pod okiem profesjonalistów, na najwyższym poziomie. Organizatorzy zapewnili wspaniałą atmosferę i pełne bezpieczeństwo.

W zmaganiach wzięło udział łącznie 18 zawodników, w tym 4 uczestników naszego Warsztatu - Kamil Cedrowski, Sławomir Kantor, Edward Lusztyn, Ernest Zbylut. Pomimo dużej konkurencji udało się zdobyć najwyższe miejsce na podium. Kamil Cedrowski pokonał wszystkich rywali uzyskując najlepszy czas i tym samym zdobył złoty medal.  Pozostali uczestnicy również zajęli wysokie miejsca. Ernest Zbylut ulokował się na 4 miejscu, Sławomir Kantor na 7 pozycji, natomiast Edward Lusztyn, który startował po raz pierwszy  w takich zawodach, zdobył 8 miejsce.

Uczestnicy z ogromnym zaangażowaniem i chęcią biorą udział w zawodach, które przynoszą im wiele satysfakcji i pozwalają sprawdzić swoje możliwości, a wszystko to odbywa się w duchu zdrowej rywalizacji sportowej. Zawody te były dobrym sprawdzianem, przed zbliżającymi się Zawodami we Wspinaczce Osób z Niepełną Sprawnością organizowanych przez Fundację REPI prowadzącą nasz Warsztat.

Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił we wspinaczce 12 października w hali sportowej przy ul. Krupniczej 8 w Tarnowie o godz. 11:00 Gwarantujemy wspaniałą zabawę i niezapomniane emocje.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 18 września 2013 r. ::

W PODZIEMIACH I W PAŁACACH

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI wraz ze swoimi terapeutami wyjechali na przedostatnią w tym roku wycieczkę. Po raz pierwszy w 7-letniej historii udaliśmy się na ziemię świętokrzyską.

Najpierw zwiedzaliśmy "Mały Wawel" - nad środkową Wisłą, pełnym blaskiem lśniącą perłę polskiej architektury - XVI-wieczny Zamek w Baranowie Sandomierskim. Ciekawe pomieszczenia, efektowne zdobienia, niezwykłe portale i coś co łączącego ziemię tarnowską z sandomierską. W kaplicy zamku znajduje się kopia tryptyku do ołtarza pędzla Jacka Malczewskiego, którego oryginał znajduje się w Rzepienniku Strzyżewskim.

Przyszedł czas na miasto o X wiekowej historii malowniczo położone na krawędzi Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej opadającej kilkudziesięciometrowymi skarpami do doliny Wisły  - Sandomierz. Na parkingu czekała już na nas pani przewodnik z PTTK. Pod kościół dominikanów pw. Św. Jakuba przeszliśmy najpiękniejszym spośród lessowych wąwozów sandomierskich - Wąwozem Królowej Jadwigi. Jest to wąwóz lessowy o długości około 500 metrów, o stromych ścianach dochodzących do 10 m. wysokości. Powstał w wyniku erozji skały lessowej, odsłaniającej korzenie rosnących na zboczach drzew. Pomnik przyrody. Wąwóz rozdziela wzgórza Świętojakubskie i Świętopawelskie.

Zwiedzaliśmy rynek z jego uroczymi kamienicami i ratuszem, który rzekomo ma najpiękniejsza attykę w Polsce oraz dzwonnicę.  Z naszą wagą nie jest tak, o czym powtarza nasz fizjoterapeuta, gdyż byliśmy w stanie przejść przez Ucho igielne - jedyną zachowaną furtę w murach miejskich. Jej nazwa pochodzi od charakterystycznego kształtu otworu w odsłoniętej części muru, z fragmentem krenelażu i ganku dawniej służącego dla ułatwienia obrony miasta. Nazywana też Furtą Dominikańską, gdyż umożliwiała schronienie za murami miasta dominikanom ze Wzgórza Świętojakubskiego.

Wycieczka byłą zaplanowana na dużą ilość chodzenia, więc weszliśmy do trasy podziemnej liczącej ponad trzysta schodów. Piwnice, które spełniały role magazynów, powstały w okresie XIII-XVI wieku. Drążone w warstwach lessu, pod budynkami, jezdniami ulic, placami, podwórkami, czasami na dużych głębokościach, do 15 m od powierzchni. Piwnice wykorzystywano do czasu, kiedy trwał intensywny handel. W momencie upadku handlu piwnice - magazyny stały się niepotrzebne. W zdecydowanej większości zasypane gruzem, śmieciami, a tylko nieliczne użytkowane. Podziemną Trasę Turystyczną. Jej długość wynosi około 450m, najniżej położona komora ma głębokość prawie 12m. Zachowane piwnice zabezpieczono przez tzw. wtórne obudowy, a tam, gdzie było to możliwe, zachowano pierwotne wątki obmurowań. Trasa obejmuje 34 komory na różnych poziomach. Współczesne nazwy komór nawiązują do historii, legend, architektury, itp.

Nieliczni mieli jeszcze siłę na wejście na wzniesioną w XIV w. Bramę Opatowską, z której roztacza się widok na piękną panoramę Sandomierza i okolic z urzekającym zakolem Wisły w kształcie litery "s". Brama o wysokości 30 metrów jest zwieńczona renesansową attyką o charakterystycznym motywie "jaskółczych ogonów". Pięć kondygnacji prowadzi na szczyt, gdzie mieści się taras widokowy pozwalający na obserwację na przestrzeni 50 km.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wycieczki, wystarczy kliknąć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 16 września 2013 r. ::

ZAPRASZAMY NA MITYNG PŁYWACKI

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II oraz Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji serdecznie zapraszają na III Ogólnopolski Mityng Pływacki Osób z Niepełną Sprawnością.

Zapraszamy wszystkich chętnych, zarówno tych, którzy czują się w wodzie jak ryby, będzie nam także miło gościć osoby, które potrafią przepłynąć dystans basenu oraz tych, którzy wezmą udział w biegu w poprzek niecki - oni też otrzymają swoją nagrodę.

Mityng odbędzie się 26 października 2013 r. (sobota) w godz. od 11:00 do 15:00

W tym roku, zapraszamy na nowo otwarty basen pływacki znajdujący się na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie przy ul. Mickiewicza 8.

Oferujemy wszystkim przybyłym zawodnikom jak i ich opiekunom komfortowy, nowoczesny basen w pełni dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością, obiekt w centrum miasta, komfortowe szatnie, dogodnie usytuowaną widownię, punkt medyczny, węzły sanitarne, bezpłatny parking przy samym budynku oraz poczęstunek.

Prosimy o wypełnienie załączonego formularza zgłoszeniowego i wysłanie na adres e-mail: mityng.plywacki.wtzjp2@interia.pl.

Wszystkie Państwa wątpliwości rozwieje i na pytania odpowie pan Mariusz Panek pod numerem telefonu 14 627 35 03 i drogą elektroniczną pod adresem mityng.plywacki.wtzjp2@interia.pl.

Patronatem Honorowym Mityng objęli: Jarosław Duda Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Ryszard Ścigała Prezydent Miasta Tarnowa, Roman Ciepiela Wicemarszałek Województwa Małopolskiego

Patronatem medialnym Mityng objęli:

Mityng wspierają:

  • Państwowe Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.,
  • Miasto Tarnów,
  • Bruk-Bet sp. z o.o.
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie.


Liczymy na niezawodne Państwa przybycie.

Mityng plywacki 2013 - Formularz zgłoszenia
Mityng plywacki 2013 - Regulamin zawodów
Mityng plywacki 2013 - Zaproszenie

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 13 września 2013 r. ::

ZAPRASZAMY NA ZAWODY WE WSPINACZCE

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II oraz Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji serdecznie zapraszają na II Ogólnopolskie zawody we wspinaczce osób z niepełną sprawnością.

Zapraszamy wszystkich chętnych, zarówno miłośników wspinaczki jak i osoby, które mają niewielkie lub żadne doświadczenie w tej dziedzinie sportu. Przygotowaliśmy wystarczająco łatwe drogi wspinaczkowe, aby wszyscy mogli dojść na szczyt ściany.

Zawody odbędą się 12 października 2013 r. (sobota) w godz. od 11:00 do 13:30.

W tym roku rywalizacja będzie miała miejsce w innym niż ostatnio obiekcie sportowym. Będzie bardziej komfortowy i dostosowany do potrzeb osób z niepełną sprawnością. Zawodnicy i ich opiekunowie będą mieli do dyspozycji nowy budynek w centrum miasta, komfortowe szatnie, punkt medyczny, miejsce na spożycie poczęstunku, dogodnie usytuowaną widownię, węzły sanitarne i bezpłatny parking przy obiekcie. Zawody będą miały miejsce w Hali Sportowej TOSiR przy ul. Krupniczej 8a w Tarnowie.

Prosimy o wypełnienie załączonego formularza zgłoszeniowego i wysłanie na zamieszczony adres e-mail: wspinaczka.wtzjp2@interia.pl.

Wszystkie Państwa wątpliwości rozwieje i na pytania odpowie pan Mariusz Panek pod numerem telefonu 14 627 35 03 i drogą elektroniczną pod adresem wspinaczka.wtzjp2@interia.pl.

Patronatem Honorowym Zawody objęli: Jarosław Duda Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Ryszard Ścigała Prezydent Miasta Tarnowa, Roman Ciepiela Wicemarszałek Województwa Małopolskiego

Patronatem medialnym Zawody objęli:

Zawody wspierają:

  • Państwowe Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.,
  • Miasto Tarnów,
  • Bruk-Bet sp. z o.o.
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie.


 

Liczymy na niezawodne Państwa przybycie - nagrody czekają.

Zawody wspinaczkowe 2013 - Formularz zgłoszenia
Zawody wspinaczkowe 2013 - Regulamin zawodów
Zawody wspinaczkowe 2013 - Zaproszenie

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 12 września 2013 r. ::

CZERWONY KAPTUREK SZUKA KSIĘCIA?

W Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II trwają przygotowania nowej sztuki pod tytułem "Czerwony kapturek szuka księcia". Uczestnicy podjęli wyzwanie przygotowania kolejnej współczesnej inscenizacji sztuki i  sumiennie uczą się swoich ról. Podopieczni Warsztatu chętnie biorą udział w przedstawieniach, w których dominują komiczne dialogi i dynamiczne zwroty akcji.

Poprzednia sztuka pt. "Kopciuszek - nieco inaczej" na stałe wpisała się w repertuar prezentowanych przez nas przedstawień. Sztukę można było zobaczyć m.in. podczas Obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych i Rodzicielstwa Zastępczego w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie a także podczas zakończenia IX Międzynarodowej Spartakiady Młodzieży Niepełnosprawnej w OHP.

Teatroterapia jest jedną z wielu form rehabilitacji prowadzonych w naszym Warsztacie. Udział w przedstawieniu daje możliwość rozwijania zainteresowań i uzdolnień uczestników. Ponadto mają oni możliwość zaprezentowania swoich umiejętności aktorskich przed większym forum przez co nabywają śmiałości i większej pewności siebie. Każda próba dostarcza okazji do przeżywania pozytywnych emocji oraz sprzyja integracji podopiecznych.

Próby przedstawienia odbywają się pod okiem terapeutki pani Karoliny Setlak oraz logopedek pani Klaudii Padoł i Justyny Bociek.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 11 września 2013 r. ::

GRILLOWA INTEGRACJA

Z inicjatywy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowie podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI uczestniczyli w grillu, który odbył się na Stadionie KS Błękitni w Tarnowie.

Zaproszenie dało możliwość uczestnikom Warsztatu spotkania się z gronem znajomych uczniów i nauczycieli z lat szkolnych, wspólnego spędzenia czasu oraz integracji. Oprócz pieczenia kiełbasek były zabawy oraz gry zespołowe. Pomimo mało sprzyjającej aury dobry humor nas nie opuszczał.

Inicjatorkom spotkania pani Aldonie Rzepka i Katarzynie Niemiec serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 04 września 2013 r. ::

SAVOIR - VIVRE CZYLI WIEDZIEĆ JAK ŻYĆ

"Kultura osobista w życiu codziennym" taki tytuł nosił cykl spotkań, które odbyły się w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Przez cały tydzień terapeuci spotykali się z uczestnikami i omawiali podstawowe zasady savoir vivreu.

Podczas spotkań prowadzono dyskusje oraz wykorzystywano techniki multimedialne na temat niestosownych gestów czy niewłaściwych zachowań. Przypomniano podstawowe zasady kulturalnego zachowania się na co dzień w Warsztacie oraz w miejscach publicznych. Uświadomiono również, że stosowanie zasad kulturalnego zachowania pozwalana na nawiązanie i utrzymanie pozytywnych kontaktów z innymi oraz ułatwia funkcjonowanie w życiu codziennym.

Efektem końcowym spotkań było utworzenie Kodeksu Kulturalnego Uczestnika. W kodeksie opracowano zasady związane z kulturą słowa, zachowania się, ubioru i wyglądu, spożywania posiłków, zwrócono również uwagę na kulturę zdrowotną i fizyczną.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 02 września 2013 r. ::

GALERIA ŁĄCZY - WARSZTATY Z FUSINGU


Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II wzięli udział w otwartych warsztatach fusingu. Zorganizowała je Galeria Twórczości Artystów Niepełnosprawnych "Aniołowo". Uczestnicy zapoznali się z tą techniką poprzez własnoręczne wytworzenie szklanego wisioru - rybki.

Fusin to najnowszy trend w świecie szkła, polegający na łączeniu ze sobą różnych jego gatunków w wysokich temperaturach. W wyniku tego procesu uzyskuje się oryginalne szklane formy bądź konkretne wzory: kwiaty, liście, morskie zwierzęta, patery, wazony, mydelniczki, świeczniki. Technika fusigu cieszy się powodzeniem w takich dziedzinach, jak: architektura wnętrz, wzornictwo artystyczne i dekoracyjne i to dzięki niej powstają rzeźby, obrazy, przedmioty użytkowe oraz elementy aranżacji wnętrz.

W czasie warsztatów prace rozpoczęły się od zaprojektowania kształtu ryby. Następnie wzór został przeniesiony na szklaną płaszczyznę za pomocą markera. Najtrudniejszą czynnością okazało się wycięcie szklanych elementów wzoru. Cięcie specjalnym nożem do szkła nie jest tak prostą czynnością, jakby się wydawało. Trzeba użyć sporo siły i umiejętnie prowadzić ostrze aby szkło nie pękło a krawędzie pozostały proste. Gotowe elementy uczestnicy pomalowali specjalnymi farbami do szkła, umocowali zawieszki. Tak przygotowane ryby następnie zostały wypalone w specjalnym piecu.

Udział w warsztatach bardzo podobał się uczestnikom. Pracowali wytrwale i z wielkim entuzjazmem nad swoimi pierwszymi pracami w technice fusingu. Galerii Aniołowo i Panu Mariuszowi Szumańskiemu bardzo dziękujemy za zaproszenie.

Zdjęcia z warsztatów mogą Państwo obejrzeć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 22 lipca 2013 r. ::

DYPLOMY I WAKACJE

Choć co roku nadchodzi ten dzień, to zawsze wywołuje w nas zaskoczenie, że tak szybko przyszedł i zawsze powoduje nasz smutek. To ostatni dzień przed miesięczną przerwą wakacyjną.

Czas szybko mija gdy ma się dużo ciekawych zajęć. Tak było i w tym roku, kończącym się już siódmym roku naszej działalności. Zdarzyło się wiele; zorganizowaliśmy ogólnopolskie zawody we wspinaczce i pływaniu, konferencję naukową, kilka wycieczek, wyjść, atrakcji, kursów, szkoleń. Terapeuci poświęcili też dużo pracy i wysiłku w naukę samodzielności i zaradności, wykształcanie prawidłowych nawyków i zachowań, usprawnianie ciała, lepsze rozumienie otaczającej rzeczywistości. Bardzo dużo pracy poświęciliśmy na rehabilitację zawodową.

Rada Programowa Warsztatu postanowiła przygotować dla swoich uczestników niespodziankę. Każdy z uczestników otrzymał dyplom. Rada Programowa pochyliła się nad każdym z podopiecznych i wśród wielu pozytywnych cech i nabytych w mijającym roku umiejętności wybrała jedną wpisując ją na Dyplom Uznania. Nie łatwo było wybrać tę wiodącą, najważniejszą.

Życzymy efektywnego wypoczynku, napotkania życzliwych i przyjaznych ludzi - miłych, bezpiecznych i zdrowych wakacji. Zobaczymy się niebawem, bo we wtorek, 27 sierpnia.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 19 lipca 2013 r. ::

KONTROLA PFRON: NIEPRAWIDŁOWOŚCI NIE STWIERDZONO

Dobiegła końca kompleksowa kontrola działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI. Zakres kontroli obejmował zatrudnienie i kwalifikację kadry, działalność rehabilitacyjną, a także  prawidłowość wydatkowania środków PFRON oraz Gminy Miasta Tarnowa w roku 2012.

W czasie kontroli stwierdzono, że struktura zatrudnienia oraz ilość zatrudnionych osób jest zgodna z umową. W wyniku kontroli akt osobowych pracowników zatrudnionych w Warsztacie nie stwierdzono nieprawidłowości. Kadra Warsztatu podnosi swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w specjalistycznych szkolenia.

Stwierdzono zgodność organizacji pracy i zajęć w Warsztacie z ustawą, rozporządzeniem, umową na prowadzenie Warsztatu i regulaminem Warsztatu. Realizacja planu działalności Warsztatu była realizowana zgodnie z założeniami poprzez prowadzoną w poszczególnych pracowniach terapię zajęciową oraz udział uczestników w imprezach sportowych, festiwalach, konkursach, wycieczki, wyjścia na basen, do kina, teatru, barów, organizację zawodów sportowych. Stwierdzono, że Warsztat prawidłowo prowadzi dokumentację dotyczącą realizacji indywidualnych programów rehabilitacji oraz dokumentację dotyczącą oceny realizacji tych planów. Rada Programowa Warsztatu dokonała kompleksowej oceny realizacji planów i zajęła stanowisko w kwestii osiągniętych przez nich postępów rehabilitacji.

Stwierdzono prawidłowość kwalifikowania kandydatów na uczestników Warsztatu. Dla każdego uczestnika Warsztatu prowadzona jest prawidłowa dokumentacja. Stwierdzono, że dokumentacja dotycząca działalności merytorycznej Warsztatu, współpracy z rodzicami oraz Rady Programowej jest prowadzona prawidłowo.

W wyniku kontroli stwierdzono, że poszczególne wydatki były przypisywane do właściwego rodzaju kosztów i wszystkie wydatki wykazane w kwartalnych sprawozdaniach znalazły odzwierciedlenie w rachunkach i fakturach. Podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne odprowadzane były zgodnie z ustalonymi terminami, zapłata za rachunki i faktury realizowana była terminowo. Nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie sporządzania raportów kasowych środków PFRON, Gminy Miasta Tarnowa i w zakresie sprzedaży prac uczestników. Wymiana i zakupy niezbędnego wyposażenia Warsztatu nie budzi zastrzeżeń.

Kontroli poddano również prawidłowość wypłaty uczestnikom środków finansowych w ramach treningu ekonomicznego. Wysokość wypłacanych środków była zgodna z przepisami rozporządzenia.

Kontrolujący pozytywnie ocenili działania Warsztatu w zakresie gospodarowania dochodem ze sprzedaży produktów wykonanych przez uczestników.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 18 lipca 2013 r. ::

NOWY SPRZĘT REHABILITACYJNY

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzony przez Fundację REPI wzbogacił się o nowy, profesjonalny sprzęt do rehabilitacji swoich podopiecznych. Rower treningowy Basic Mag, rower rehabilitacyjny Power4, magnetyczny materac do rehabilitacji oraz poduszka rehabilitacyjna My Well Plus powiększyły park maszynowy pracowni rehabilitacji układu ruchu.

Dzięki darowiźnie pani Julii Majorek i pana Łukasza Majorka uczestnicy Warsztatu będą mieli jeszcze więcej możliwości rozwoju swojego organizmu. Sprzęt będzie służył do zwiększania sprawności uczestników, do masażu mięśni oraz do relaksacji.

Pan Mariusz Panek, fizjoterapeuta Warsztatu mówi, że jazda na rowerze treningowym jest formą ćwiczeń niezwykle korzystną dla zdrowia. Zakres wykonywanych ćwiczeń jest bardzo duży, dzięki czemu z treningu na rowerze może korzystać niemal każdy, niezależnie od kondycji czy wieku. Innymi zaletami treningu na rowerku są: większa siła i elastyczność mięśni, poprawa krążenia i pracy serca, obniżenie tętna spoczynkowego, zwiększenie objętości płuc i wydolności tlenowej, wzmocnienie systemu immunologicznego, poprawa ruchomości stawów, wzmocnienie kości, znaczna redukcja tkanki tuszowej, lepsze samopoczucie, redukcja stresu, wzmocnienie chrząstki stawowej.

Natomiast używanie materaca magnetycznego zmniejsza napięcie nerwowe, uczucie zmęczenia i lęku, usuwa dolegliwości reumatyczne oraz wszelkie stany zapalne i korzystnie wpływa na leczenie migreny, reguluje ciśnienie krwi oraz pozytywnie działa przy chorobach sercowo-naczyniowych, wspomaga leczenie alergii, artretyzmu, miażdżycy, cukrzycy, osteoporozy i astmy, przyspiesza gojenie ran, złamań i urazów kości oraz stawów, szybko regeneruje organizm, odtruwa go i zwiększa jego odporność na choroby, a także wspomaga odchudzanie.

Darczyńcom serdecznie dziękujemy!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 15 lipca 2013 r. ::

KONTROLA ZUS - WYNIK POZYTYWNY

Warsztat terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II i prowadząca go Fundacja REPI zostali skontrolowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nieprawidłowości nie wykazano.

Zakresem kontroli objęto lata 2009-2012. Wśród zainteresowań inspektora kontroli znalazły się: prawidłowość i rzetelność obliczania składek na ubezpieczenia społeczne oraz innych składek, do który pobierania zobowiązana jest Fundacja oraz zgłaszanie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego; ustalanie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych i wypłacanie tych świadczeń oraz dokonywanie rozliczeń tego tytułu; prawidłowość i terminowość opracowywania wniosków o świadczenia emerytalne i rentowe, a także wystawianie zaświadczeń lub zgłaszanie danych dla celów ubezpieczeń społecznych.

W czasie czynności kontrolnych wykazano, że: wszystkie osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu zostały do tych ubezpieczeń zgłoszone, Fundacja zgodnie z obowiązującymi przepisami naliczał składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy. W protokole znalazł się również zapis, że Fundacja REPI zgodnie z obowiązującymi przepisami wystawiała zaświadczenia dla celów ubezpieczeń społecznych.

Fundacja REPI w okresie 2009-2012 przelała na ubezpieczenia społeczne, FP, FGŚP ponad 461 400 zł.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 11 lipca 2013 r. ::

NA WYSTAWIE WILKONIA

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI wraz z terapeutami wybrali się obejrzeć wystawę "Wilkoń - powrót do Tarnowa" w nowej siedzibie BWA w Pałacyku Strzeleckim przy ulicy Słowackiego 1. Dzieła Wilkonia przykuły uwagę uczestników, którzy z podziwem i zainteresowaniem przyglądali się ekspozycji. Zarówno obrazy jak i rzeźby wykonane różnymi technikami zainspirowały uczestników do tworzenia kolejnych obrazów w czasie zajęć.

Podczas wystawy można było zobaczyć przegląd ilustracji w technice pasteli, piórka i akwareli, nie zabrakło także monumentalnych drewnianych prezentacji rzeźbiarskich jak słoń, łoś, tur, w otoczeniu mniejszych przedstawień psów, kotów, lisów, gęsi, tygrysów, dzikiego ptactwa czy nietoperzy. Wystawa wprowadziła nas w bajkowy świat artysty, skierowany nie tylko do młodego odbiorcy.

Artysta w jednym z wywiadów o o zwierzętach mówi tak: "Wypowiadanie się przez zwierzęta jest moją obsesją. Mam nadzieję, że czemuś to służy, że coś mogę w ten sposób wyrazić, powiedzieć o ludziach, używając zwierzęcia jako metafory. Najpierw trzeba poznać zwierzęta. Zapamiętać jak wyglądają, jak zachowują się w ruchu. A później należy nauczyć się je namalować w różnych pozach, o różnej porze dnia i nocy. Jeżeli artysta chce namalować zwierzęta rzetelnie, musi pokazać, jak wyrażają emocje: radość, smutek, myślenie, zadumę. Gdy artysta jest zdolny, potrafi nawet oddać zapach i smak owoców, które one zjadają".

Tytuł wystawy "Wilkoń - powrót do Tarnowa" nawiązuje do nieoczywistych, ale bardzo ciekawych związków Artysty z naszym miastem. Ojciec Artysty - Piotr Wilkoń - współtworzył tarnowski ruch oporu w okresie II wojny światowej jako członek Delegatury Rządu Londyńskiego na Tarnów i okręg tarnowski. Ciekawostką jest pokrewieństwo Artysty z Janem Szczepanikiem. Babka Józefa Wilkonia - Teresa z domu Szczepanik była krewną słynnego wynalazcy.

Prace Józefa Wilkonia znajdują się w licznych galeriach i muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie. 

Zachęcamy wszystkich do obejrzenia wystawy.

Natomiast zdjęcia z wyjścia na wystawę mogą Państwo obejrzeć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 08 lipca 2013 r. ::

ŻEGNAMY STARY SAMORZĄD I WITAMY NOWY


XIV kadencja Prezydium Samorządu Uczestników za nami. Bez wątpienia należą się im WIELKIE podziękowania za wzorowe wykonywanie obowiązków, pełne zaangażowanie oraz godne reprezentowane naszego Warsztatu.

W dniu dzisiejszym przeprowadzono kolejne emocjonujące wybory. Do udziału zgłosiło się 8 kandydatów. Każdy przygotował swój plan wyborczy oraz hasło, a wszystko po to, aby uczestnicy oddali na niego głos. Trzeba przyznać, że z każdymi wyborami uczestnicy są coraz bardziej kreatywni i prześcigają się w pomysłach na urozmaicenie pobytu w Warsztacie.

Decyzją uczestników do Prezydium Samorządu Uczestników został wybrany Kamil Cedrowski, Justyna Pałka oraz Sławomir Kantor. Przed nimi trudne wyzwanie - sprostanie danym obietnicom.

Będziemy cierpliwie czekali na efekty ich działań i życzymy powodzenia.