Sprzedajemy nasze prace
Nasz patron - Jan Paweł II
Regulamin Warsztatu Terapii Zajęciowej
Pracownie Warsztatu Terapii ZAjęciowej
Cele WarsztatuO nas


 

:: 30 września 2011 r. ::

JAK ZNALEŹĆ PRACĘ PRZEZ INTERNET?

Temu poświęcone było kolejne spotkanie zorganizowane przez tarnowską delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Ośmioro uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie poszerzyło w ten sposób swoją wiedzę i umiejętności zawodowe.

Program zajęć pod nazwą "Internet skutecznym narzędziem poszukiwania pracy" okazał się bardzo ciekawy i interesujący dla uczestników. W czasie całodniowego kursu podopieczni Warsztatu poznali zasady poszukiwania ofert pracy w internecie oraz techniki i sposoby poszukiwania ofert szkoleń zamieszczonych na różnych stronach, w tym Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Tym samym przekonali się, że - aby znaleźć pracę - nie trzeba wychodzić z domu, a pierwszy etap poszukiwania ofert polega na zapoznaniu się z informacjami zamieszczonymi w sieci.

Po części teoretycznej przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Ćwiczenia polegały m.in. na zakładaniu skrzynki poczty elektronicznej, wysyłaniu oferty i odbieraniu odpowiedzi od potencjalnego pracodawcy. Uczestnicy próbowali też swoich sił szukając kursów i szkoleń zamieszczanych na stronach internetowych różnych firm i instytucji.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 28 września 2011 r. ::

W STARYCH ŻUKOWICACH

Dziesięcioro uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie wraz z terapeutami zostało zaproszonych na jesienne grillowanie do Starych Żukowic. Gospodarzem był Środowiskowy Dom Samopomocy w Lisiej Górze.

Spotkanie miało charakter integracyjny i rozrywkowy. Uczestniczyły w nim także osoby z innych placówek, m.in. warsztatów terapii zajęciowej oraz środowiskowych domów samopomocy. Na miejscu na uczestników czekało mnóstwo atrakcji. Poza wspólnym grillowaniem był czas na zabawy prowadzone przez wodzireja oraz konkursy z nagrodami.

Na zakończenie jesiennego grillowania uczestnicy i terapeuci wybrali się na spacer po okolicy oraz uczestniczyli w sesji zdjęciowej z lokalnymi atrakcjami widokowymi w tle.

Dyrekcji Środowiskowego Domu Samopomocy w Lisiej Górze serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) znajdują się zdjęcia ze spotkania.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 27 września 2011 r. ::

GDY STARAMY SIĘ O PRACĘ

Składanie podania o pracę to jeden z najważniejszych etapów w staraniach o zatrudnienie. To jaką złożymy ofertę jest niejako wizytówką i mówi wiele o nas samych. Przekonali się o tym uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie w czasie szkolenia zorganizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy. Spotkanie poświęcone było sporządzaniu dokumentów aplikacyjnych.

Siedmioro wytypowanych przez Warsztat uczestników poznało kilka zasad, jakimi powinniśmy się kierować przy poszukiwaniu pracy. Zaliczono do nich m.in. indywidualne predyspozycje zawodowe, określenie posiadanych cech i ich przydatności na danym stanowisku czy sposoby oceny wymagań pracodawców wobec przyszłych pracowników.

Uczestnicy poznali też sposoby właściwej prezentacji pracownika w czasie rozmowy kwalifikacyjnej oraz proces powstawania CV i listu motywacyjnego, czyli co powinny zawierać te dokumenty, a czego nie. Pracodawca przywiązuje bowiem do tego dużą rolę.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 18 września 2011 r. ::

NASZA NOWA PASJA - WSPINACZKA


 
Kolejny sukces odnieśli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w czasie zawodów wspinaczkowych zorganizowanych w Tarnowie. W kategorii osób z niepełną sprawnością Warsztat zdobył trzy pierwsze miejsca. Medale wręczała mistrzyni Europy we wspinaczce, zdobywczyni Pucharu Świata Edyta Ropek.

W zawodach, zorganizowanych przez La Roca Team, wzięło udział czterech uczestników Warsztatu: Kamil Cedrowski, Sławomir Kantor, Wojciech Wojtaszek i Ernest Zbylut. W kategorii osób z niepełną sprawnością pierwsze miejsce zajął Kamil Cedrowski, drugie - Ernest Zbylut, a trzecie - Sławomir Kantor.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 16 września 2011 r. ::

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Nasz Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II włączył się w akcję "Sprzątanie Świata 2011". Uczestnicy wraz z terapeutami zajęli się porządkowaniem najbliższego otoczenia, czyli ulicy Hodowlanej i części ulicy Mościckiego oraz lasu u zbiegu ulic: Hodowlanej i Prymasa Wyszyńskiego.

Akcję zorganizowano wspólnie z Urzędem Miasta Tarnowa, skąd pobrano jednorazowe rękawiczki oraz worki. W czasie porządkowania zużyto aż 20 worków 120-litrowych. Wśród śmieci przeważały papiery, puszki i butelki. Zebrane odpady złożono w wyznaczonym punkcie, skąd zabrały je służby komunalne.

W Warsztacie zorganizowano pogadankę na temat utrzymania czystości.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 10 września 2011 r. ::

ZA MIESIĄC ROCZNICA

Osoby niepełnosprawne są żywymi ikonami ukrzyżowanego Syna i uprzywilejowanymi świadkami człowieczeństwa. Mogą wszystkich uczyć, czym jest miłość, która zbawia, mogą stać się zwiastunami nowego świata, którym rządzi miłość, solidarność, otwartość na drugiego.

bł. Jan Paweł II

W piękną i bogatą panoramę 225-lecia diecezji tarnowskiej pragnie wpisać się jej skromna część, jaką jest jubileusz 5-lecia działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie. W duchu Wielkiego Papieża - Przyjaciela Osób Niepełnosprawnych - Patrona Warsztatu stwierdzamy, że "świat nie zakończył jeszcze odkrywania bogactw ukrytych przez Boga w sercu osób niepełnosprawnych. To właśnie w nich Bóg pozwala się widzieć i kochać".

Jubileusz to czas wdzięczności. Dlatego z wdzięcznością ogarniamy: wszystkich twórców Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, ich dobre serce i społeczne zaangażowanie, władze samorządowe i kościelne, przyjaciół Warsztatu, rodziny, pracowników i uczestników, wszystkich dobroczyńców duchowo i materialnie wspierających Warsztat, którym zasadniczym celem jest dobro człowieka z niepełną sprawnością i ubogacanie tarnowskiej ziemi wrażliwością względem nich.

W związku z jubileuszem, w imieniu całego Warsztatu, zapraszamy na Mszę św. dziękczynną, której będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. bp Wiesław Lechowicz w dniu 10 października 2011 r. o godz. 10.00 w kościele pw. św. Rodziny w Tarnowie przy ulicy Krakowskiej 41. Będziemy dziękować Bogu za każdego człowieka i instytucję otwarte na osoby z ograniczoną sprawnością i nasz Warsztat, a także prosić o błogosławieństwo za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II na kolejne lata działalności.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 6 września 2011 r. ::

JAKA PRZYSZŁOŚĆ WTZ?

Przyszłości warsztatów terapii zajęciowej w Polsce była m.in. poświęcona konferencja zorganizowana w Sejmie pod patronatem marszałka Grzegorza Schetyny. Omówiono perspektywy finansowania rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych w 2012 r. i w latach następnych.

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda przedstawił aktualną sytuację osób niepełnosprawnych w Polsce, kondycję i perspektywy rozwoju oraz oczekiwania wobec warsztatów terapii zajęciowej. Jest ich obecnie Polsce 663, różnego typu i dla uczestników z różnymi niepełnosprawnościami. Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Wojciech Skiba przedstawił programy w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych i możliwości ich finansowania przez PFRON.

Lokalni samorządowcy dokonali prezentacji programów aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych w swoich miejscowościach oraz możliwości korzystania przez nie z ogólnokrajowych i lokalnych programów PFRON. Dyskutowano też o pozycji warsztatów terapii zajęciowej w Polsce na tle wybranych krajów Unii Europejskiej.

Konferencję w Sejmie zorganizowała Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie".

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 31 sierpnia 2011 r. ::

ROK JUBILEUSZOWY

Po wakacyjnej przerwie rozpoczęliśmy nowy rok w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie. Będzie to rok szczególny, ponieważ 10 października minie 5 lat działalności Warsztatu.

Z tej okazji przygotowujemy się do kilku wydarzeń. Planujemy m. in. Mszę św. pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Lechowicza, Monodram Haliny Kwiatkowskiej pt. "Wielki Kolega Jan Paweł II", wycieczki śladami Jana Pawła II, zawody pływackie i ognisko.

O szczegółach będziemy informować na naszej stronie.

Jednocześnie informujemy, że w czasie minionej przerwy wakacyjnej dokonano kapitalnego remontu dwóch pracowni w Warsztacie i wymieniono barierki na klatce schodowej. Dzięki temu, zajęcia będą jeszcze bardziej komfortowe.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 18 lipca 2011 r. ::

ZNOWU SĄ WAKACJE

 

 

Uprzejmie informujemy, że w dniach: od 18 lipca do 12 sierpnia 2011 r. w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie trwa przerwa wakacyjna.

 

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 7 lipca 2011 r. ::

NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ - SPOŁECZEŃSTWO - WYCHOWANIE

Nauczycielowi i jego misji w pracy z osobami z niepełną sprawnością poświęcona jest najnowsza książka pt. "Niepełnosprawność-społeczeństwo-wychowanie". Pozycja ukazała się nakładem Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie i Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku. 

Autorami 12 rozdziałów są znawcy problematyki z ośrodków naukowych z całej Polski. Opisują oni rolę nauczyciela w procesie wychowania osób z niepełną sprawnością. - Jeśli praca nauczyciela jest szlachetnym trudem przepełnionym cierpliwością i delikatnością w umiejętnym towarzyszeniu młodemu człowiekowi, to praca z uczniem niepełnosprawnym staje się wręcz symbolem powołania nauczyciela, misji i jego zawodowych kompetencji - zwraca uwagę współautor książki Kazimierz Franczak z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Głos zabrali pedagodzy, pedagodzy specjalni, psycholodzy i doradcy zawodowi, którzy zaprezentowali zarówno refleksje teoretyczne, ilustrację rzetelnego przykładu pracy z niepełnosprawnymi jak i badania empiryczne, ilustrujące szkolne sytuacje niepełnosprawnych uczniów, ich profile kompetencji i zdolności.

Współautor książki Tomasz E Wardzała, kierujący Warsztatem Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, ma nadzieję, że prezentowana praca znajdzie życzliwe przyjęcie wśród pedagogów i psychologów, pracujących z uczniami niepełno i pełno sprawnymi, a dla studentów stanie się inspiracją i apelem do rzetelnego formowania własnej osobowości i kompetencji.

Autorzy podkreślają, że ciągle istnieje potrzeba zmian w szkole. Niepełnosprawni uczniowie pośpiesznie są odsyłani do szkół specjalnych, w zwykłych szkołach brakuje dla nich miejsca, przyjaznej infrastruktury, a w samorządach brakuje pieniędzy na zatrudnienie pedagogów specjalnych, psychologów i mniejsze klasy. Prawo oświatowe zapewnia, że niepełnosprawni powinni uczyć się w najbliższej im szkole, dostosowanej do ich możliwości przez kompetentnych nauczycieli. - Istnieje zatem konieczność dalszej pracy nad społeczną świadomością, która przyczyni się do takich zmian strukturalnych, które zaowocują codzienną, mądrą akceptacją niepełnej sprawności, a być może nawet niepełnosprawność stanie się kluczem do wzajemnego odkrywania pięknych wartości skrywanych pod nazwą "człowieczeństwo" - czytamy we wstępie.

Książkę można nabyć w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie przy ul. Hodowlanej 6. Zamówienia internetowe przyjmowane są pod adresem: biuro@wtzjp2.pl.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 3 lipca 2011 r. ::

WSPINAMY SIĘ PO ZWYCIĘSTWO

Wszystkie miejsca na podium dla Warsztatu! Ogromny sukces odnieśli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w czasie kolejnych zawodów wspinaczkowych. Tym razem odbyły się one w Tarnowie. W kategorii osób z niepełną sprawnością Warsztat zdobył trzy pierwsze miejsca. Medale wręczała mistrzyni Europy we wspinaczce, zdobywczyni Pucharu Świata Edyta Ropek.

W zawodach, zorganizowanych przez La Roca Team, wzięło udział pięciu uczestników Warsztatu: Anna Molecka, Kamil Cedrowski, Sławomir Kantor, Wojciech Wojtaszek i Ernest Zbylut. W kategorii osób z niepełną sprawnością pierwsze miejsce zajął Kamil Cedrowski, drugie - Ernest Zbylut, a trzecie - Sławomir Kantor.

Podopieczni Warsztatu rywalizowali z zawodnikami z całej Polski. Największą nagrodą było spotkanie z Edytą Ropek, mistrzynią Europy, zdobywczynią Pucharu Świata we wspinaczce, która zwycięzcom wręczyła medale i dyplomy.