Sprzedajemy nasze prace
Nasz patron - Jan Paweł II
Regulamin Warsztatu Terapii Zajęciowej
Pracownie Warsztatu Terapii ZAjęciowej
Cele WarsztatuO nas


 

:: 24 czerwca 2015 r. ::

XXII TARGI PRACY

 

W minioną środę odbyły się kolejne Targi Pracy zorganizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie. Podczas Targów swoją ofertę przedstawiły firmy z różnych branż: budowlanej, gastronomicznej, mechanicznej czy ubezpieczeniowej. Wśród ofert nie zabrakło również tych skierowanych dla osób niepełnosprawnych.

Grupa podopiecznych z Warsztatów Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II również wzięła udział w tym przedsięwzięciu. Uwagę naszych uczestników przykuła między innymi oferta edukacyjna szkół z terenu miasta Tarnowa.

Aktywizacja zawodowa uczestników w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II jest prowadzona w różnych formach w zależności od indywidualnych umiejętności zawodowych podopiecznych. Podstawowymi działaniami jest nauka prostych czynności, które są przydatne do pracy na specjalistycznych stanowiskach oraz kształtowanie cech dobrego pracownika takich jak punktualność, sumienność, odpowiedzialność itp. Uczestnicy również regularnie biorą udział w szkoleniach zawodowych podczas których uczą się pisania dokumentów aplikacyjnych, zachowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy też poznają sposoby poszukiwania pracy.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 23 czerwca 2015 r. ::

NIEZWYKŁA MOC ZWYKŁEGO CZYTANIA

Grupa podopiecznych z Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II wzięła udział w I Międzypowiatowym Konkursie Pięknego Czytania "Niezwykła moc zwykłego czytania". Organizatorami tego przedsięwzięcia były Powiatowa Biblioteka Publiczna z siedzibą w Brniu, Centrum Polonii Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej.

W zmaganiach wzięło udział 22 uczestników z 6 placówek terapeutycznych. Poszczególne osoby prezentowały wybrane przez siebie wiersze a także fragmenty utworów literackich.

Podczas konkursu nasi uczestnicy zaprezentowali dwa utwory. Pierwszy "Bajka o uczuciach", który interpretowali Wojciech Wojtaszek, Anna Molecka oraz Klementyna Gaudyn. Drugi "O małomównym kawalerze", który odczytali Wojciech Wojtaszek, Anna Molecka oraz Andrzej Dyngosz. 

Za występy indywidualne każdy z naszych uczestników otrzymał wyróżnienie oraz książkę. Jury przyznawało również puchary za ogólny wyraz artystyczny dla placówki. Nasi podopieczni w tej kategorii wywalczyli III miejsce.

Organizatorom serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z Konkursu. Można to zrobić klikając GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 19 czerwca 2015 r. ::

WYCIECZKA NA ŻYWIECCZYZNĘ

Długo czekaliśmy na to co bardzo lubimy - na wycieczkę. W tym roku sami zaproponowaliśmy, aby miejscem naszego odpoczynku była ziemia Żywiecka. I stało się.

Skoro Żywiec to oczywiście - napoje. Alkoholowe. Pojechaliśmy do Muzeum Browaru w Żywcu, aby zobaczyć jak powstaje ten trunek. Najbardziej podobała nam się Kapsuła czasu, która przeniosła nas o 159 lat wstecz. Prześledziliśmy historię powstania piwa i zmiany w produkcji, a także kulturze picia tego trunku. Na końcu wycieczki była degustacja, niestety tylko soku. I to z Tymbarku.

Drugim punktem naszej wycieczki był Stary Zamek w Żywcu. W Muzeum zwiedziliśmy wystawy Historia i tradycja miasta Żywca, Kultura ludowa Żywiecczyzny, Archeologia oraz Ptaki i ssaki Żywiecczyzny, a także Salę tortur.

Pomimo wyjazdu na wycieczkę chcieliśmy wziąć udział w lekcji muzealnej w Etnoparku. Temat zajęć było "Dzieciństwo moich dziadków". Okazało się, że tamte czasy nie są tak odległe jakby nam się wydawało. Niektóre elementy życia naszych dziadków przetrwały do dziś i są codziennością także w miastach.

Autobus - jak zwykle wesoły J

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki. Może je obejrzeć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 13 czerwca 2015 r. ::

SPARTAKIADA W STRÓŻACH

Uczestnicy naszego Warsztatu, po raz kolejny, mieli okazję wziąć udział w Letniej Zintegrowanej Spartakiadzie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Była to już XVIII edycja tej imprezy i, podobnie jak zeszłych latach, organizatorzy dołożyli wszelkich starań aby zapewnić zawodnikom dobrą zabawę oraz bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.

Konkurencje podczas imprezy zostały podzielone na rozgrywki drużynowe oraz indywidualne. W kategoriach indywidualnych nasi podopieczni wzięli udział w rzutach piłką do celu, pchnięciu kulą, spacerze kelnera oraz krykiecie. Na rywalizację drużynową składały się: przeciąganie liny, tor z przeszkodami oraz konkurs rzutów karnych.

Gorące, czerwcowe słońce, sportowe emocje oraz dodatkowe atrakcje zaowocowały wspaniale spędzonym dniem.

Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie oraz wszystkim zawodnikom za walkę!

Zdjęcia ze Spartakiady można obejrzeć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 09 czerwca 2015 r. ::

KOLEJNA KADENCJA ZA NAMI

Z dniem 31 maja 2015 r. zakończyła się XVIII kadencja Prezydium Samorządu Uczestników. Dotychczasowi członkowie Sławomir Kantor, Klementyna Gaudyn oraz Monika Rasińska sumiennie wypełniali swoje obowiązki za co otrzymali podziękowania od całej społeczności Warsztatu. 

Kolejne wybory zostały przeprowadzone 09 czerwca 2015 r. Uczestnicy bardzo rzetelnie i starannie przygotowali swoje programy wyborcze. Każdy kandydat wygłosił na forum swoje postulaty i przedstawił pomysły, które chciałby zrealizować w nadchodzącej kadencji.  

Po podliczeniu wszystkich głosów tym razem przewodniczącym został Dawid Nieć. W wypełnianiu obowiązków wspierać go będą Krzysztof Mitera oraz Anna Molecka.

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w pracy. 

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 30 maja 2015 r. ::

WSPINACZKA W KRAKOWIE

Uczestnicy naszego Warsztatu wzięli udział w  IX Małopolskich Zawodach Wspinaczkowych Osób Niepełnosprawnych, które były częścią obchodów Tygodnia Osób Niepełnosprawnych "Kocham Kraków z Wzajemnością".

Impreza miała miejsce na terenie klubu sportowego "Bronowianka" w Krakowie. Sześciu naszych zawodników stanęło do walki w kategorii A1 (wspinanie mężczyzn na czas). Już w fazie eliminacyjnej rywalizacja była zacięta, a o awansie do finałowej szóstki decydowała suma czasów z dwóch przygotowanych tras.

Z naszej "szóstki" aż trójka awansowała do rundy finałowej, w której do pokonania były 3 drogi.

Te doskonałe wyniki są nasi zawodnicy zawdzięczają ciężkiej pracy i treningom wspinaczkowym odbywającymi się w ramach projektu "Droga na szczyt" współtworzonego prze Fundację REPI oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Oto końcowe wyniki naszych sportowców w IX Małopolskich Zawodach Wspinaczkowych Osób Niepełnosprawnych:

 • Ernest Zbylut - miejsce 2 i srebrny medal
 • Edward Lusztyn - miejsce 4
 • Sławomir Kantor - miejsce 5
 • Adrian Buchacz - miejsce 10
 • Kamil Cedrowski - miejsce 12
 • Marek Śledź - miejsce 15

Gratulacje!

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) mogą Państwo zobaczyć zdjęcia z Zawodów.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 19 maja 2015 r. ::

PRZEGLĄD PIOSENKI W ŚMIGNIE

W miniony wtorek uczestnicy WTZJP2 wzięli udział w VIII Przeglądzie Wokalno-Instrumentalnym Środowiskowych Domów Samopomocy organizowanym przez ŚDS z Lisiej Góry. Impreza niezmiernie cieszy się ogromną popularnością o czym świadczy fakt, że do tegorocznych zmagań przystąpiło aż 19 ośrodków terapeutycznych. Tym razem podczas przeglądu obowiązywał repertuar przebojów lat 90.

Podopieczni naszego Warsztatu zaprezentowali 3 piosenki - przebój grupy Ich Troje "Zawsze z Tobą chciałbym być", "Adam i Ewa" z repertuaru grupy Budka Suflera oraz "Gwiazda" zespołu Akcent. W prezentacji poszczególnych zespołów nie zabrakło równie znanych polskich hitów. Śpiewane przeboje stały się okazją do wspólnej zabawy podopiecznych z poszczególnych ośrodków. Całość imprezy uświetnił występ wokalisty - Michała Mijala.

Po burzliwych obradach jury przyznało I miejsce dla WTZ z Dąbrowy Tarnowskiej, II miejsce dla ŚDS z Ujanowic natomiast III miejsce powędrowało do WTZ z Woli Rzędzińskiej. Grupa uczestników z naszego Warsztatu otrzymała pamiątkowy dyplom, drobne upominki a także nagrodę rzeczową dla placówki.

Organizatorom serdecznie dziękujemy za zaproszenie i mamy nadzieję, że spotkamy się w przyszłym roku.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 18 maja 2015 r. ::

KONTROLA Z BARDZO DOBRYM WYNIKIEM

Dobiegła końca kontrola działalności Warsztatu za rok 2014 r. prowadzona przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej będącego dysponentem środków PFRON w Tarnowie. Wynik kontroli sprawia dużo radości pracownikom Warsztatu, kierownictwu i jednostce prowadzącej - jest bardzo dobry.

Kontroli działalności Warsztatu podlegały w między innymi prawidłowość prowadzonej dokumentacji dotyczącej:  uczestników, działalności merytorycznej warsztatu, w tym działalności rady programowej, współpracy z rodzicami lub opiekunami uczestników; prawidłowość w zakresie zatrudnienia i kwalifikacji kadry warsztatu; zgodność postanowień umowy ze stanem faktycznym; zgodność organizacji pracy i zajęć w warsztacie z postanowieniami rozporządzenia, regulaminu organizacyjnego warsztatu oraz z umową; prawidłowość realizacji planu działalności warsztatu i indywidualnych programów rehabilitacji; prawidłowość wykorzystania środków PFRON i Gminy Miasta Tarnowa.

W toku przeprowadzanych czynności kontrolnych nieprawidłowości nie stwierdzono.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 09 maja 2015 r. ::

MDON - FESTYN NA ZAKOŃCZENIE

Na zakończenie obchodów Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych odbył się Festyn Rodzinny w Parku Strzeleckim, uroczyście otwarty przez władze naszego miasta. Impreza adresowana była nie tylko dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin, ale także do wszystkich mieszkańców subregionu tarnowskiego.

Do wspólnej zabawy zachęcał obecnych w parku znakomity animator, a ponadto czas umilał zespół wokalny Monk. Nasi podopieczni wzięli udział w pokazie fryzur i mody wiosennej zorganizowanym przez Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Tarnowie, a ich metamorfozy były dla wszystkich bardzo zaskakujące.

Jak zawsze przy takiej okazji ośrodki terapeutyczne mogły pochwalić się swoim dorobkiem rękodzielniczym. Na stoiskach obok pięknych prac nie zabrakło pysznych smakołyków i orzeźwiających napojów, a uzyskane z ich sprzedaży pieniądze pozwolą na realizację działań z zakresu rehabilitacji społecznej podopiecznych.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 08 maja 2015 r. ::

MDON - KARWODRZA

Reprezentacja uczestników naszego Warsztatu wzięła udział w spotkaniu integracyjnym w Karwodrzy, zorganizowanym w ramach Małopolskiego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych. Impreza ta, była okazją do odświeżenia dawnych przyjaźni i nawiązania nowych znajomości.

Wspólnie z podopiecznymi z innych placówek z subregionu  tarnowskiego, braliśmy udział w  licznych konkursach i bawiliśmy się w rytm znanych i lubianych przebojów. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Chętni, mogli dosiąść byka lub żużlowego motocykla, wcielić się w rolę strażaka lub policjanta i w pełnym umundurowaniu zasiąść za kierownicą wozu strażackiego lub radiowozu. Zwolennicy bardziej ekstremalnych przygód, po raz pierwszy w życiu mieli okazję wejść do dmuchanej kuli i spacerować w niej, pokonując własne słabości i prawa fizyki.

Organizatorzy imprezy zadbali o wszystko. Była wspaniała pogoda, serdeczna atmosfera i smaczny poczęstunek, co sprawiło, że pomimo kilku aktywnie spędzonych godzin, nikt nie czuł zmęczenia i naładowany pozytywną energią opuszczał gościnną Karwodrzę.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 07 maja 2015 r. ::

MDON - SZCZUCIN I BREŃ

W czwartym dniu obchodów Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych grupa podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II udała się do Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. Zwiedzanie muzeum rozpoczęto od obejrzenia prezentacji multimedialnej dotyczącej zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Następnie uczestnicy podziwiali skansen maszyn drogowych, wybudowany w formie spiralnej alejki. Spacerując można było obejrzeć maszyny drogowe pracujące przy budowie i utrzymaniu dróg jak również ekspozycje fragmentów różnych nawierzchni stosowanych w drogownictwie.

Kolejnym punktem wyjazdu był Piknik Integracyjny w Centrum Polonii - Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu. W czasie pikniku zaprezentowały się placówki, których występy stały się okazją do wspólnej zabawy i tańców integrując tym samym wszystkich uczestników spotkania.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 06 maja 2015 r. ::

MDON - ZAWODY PŁYWACKIE

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbyły się "Ogólnopolskie Integracyjne Zawody Pływackie". W imprezie wzięło udział około 100 zawodników z  21 placówek.

Przyjechali zawodnicy z województwa małopolskiego i podkarpackiego. W czasie zawodów przeprowadzono 31 biegów w stylu dowolnym i grzbietowym na dystansie 25 i 50 metrów. Dopisali goście, wspaniały doping publiczności oraz ogromne emocje, które wywoływały łzy wzruszenia i radości. Uroczystości w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych odbywały się w dniach od 4-9 maja.

Współorganizatorami zawodów byli Fundacja REPI i TZSN Start.

Zdjęcia z zawodów można obejrzeć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 05 maja 2015 r. ::

MDON - SPARTAKIADA W BRZESKU

W drugim dniu obchodów Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych - Subregionu tarnowskiego odbyła się XI Spartakiada Integracyjna Osób Niepełnosprawnych, która miała miejsce na obiekcie Okocimskiego Klubu Sportowego w Brzesku.

W szranki rywalizacji stanęło 10 placówek z Brzeska, Tarnowa, Woli Rzędzińskiej oraz Oleśnicy. Zorganizowano 8 konkurencji, w skład których wchodziły konkursy indywidualne: konkurs kapkowania, rzut piłką lekarską, dart, konkurs rzutów woreczkami do celu oraz konkursy drużynowe: wspólny bieg na nartach, sztafeta żeńska 4x50 m, sztafeta męska 4x50 m, tor przeszkód.

Nasi uczestnicy przystąpili do walki we wszystkich konkurencjach, niestety pomimo wylanych siódmych potów nie udało się zdobyć medalowego miejsca w rywalizacjach drużynowych. Na osłodę - wielki sukces jednego z naszych podopiecznych. Edward Lusztyn uplasował się na 3 miejscu w konkurencji rzutów woreczkami do celu, zdobywając tym samym brązowy medal.

Gratulacje dla Edwarda oraz  wszystkich zawodników za walkę do końca, a także serdeczne podziękowania dla organizatorów za pamięć i zaproszenie.

Organizatorami imprezy byli Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Powiat Brzeski, Warsztat Terapii Zajęciowej w Brzesku oraz Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Opiekunów i Wolontariuszy "Ostoja".

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 04 maja 2014 r. ::

OTWARCIE MAŁOPOLSKICH DNI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych zainaugurowała uroczysta msza święta w intencji osób niepełnosprawnych i ich rodzin, która odbyła się w Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Następnie ulicami miasta przeszedł kolorowy "Marsz Godności", w którym wzięły udział osoby niepełnosprawne, ich rodziny, przyjaciele i znajomi, a także mieszkańcy miasta Tarnowa.  W ten sposób chciano zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób niepełnosprawnych.

Po oficjalnym otwarciu odbył się happening "Burzymy mury pod niebem Tarnowa" organizowany przez "Galerię Aniołowo", który miał na celu podkreślenie, iż wszyscy jesteśmy tacy sami i jesteśmy pełnowartościowymi obywatelami społeczeństwa.  Nikt nie powinien przechodzić obok drugiego człowieka obojętnie, zwłaszcza obok człowieka z różnymi ograniczeniami i należy pamiętać, że pełnosprawność bywa bardzo krucha.

Na tarnowskim Rynku urządzony został kiermasz z wyrobami wykonanymi przez osoby niepełnosprawne w warsztatach terapii zajęciowej. Były na nim m.in. obrazy, ikony, biżuteria, ceramika. Występowały także zespoły artystyczne z udziałem osób niepełnosprawnych, nie zabrakło wspólnych rozmów, gier i zabaw integracyjnych oraz pamiątkowych zdjęć.

Uczestnicy naszego Warsztatu w części artystycznej zaśpiewali piosenkę "Barcelona" z repertuaru zespołu Pectus oraz przedstawili choreografię tańca limbo.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 29 kwietnia 2015 r. ::

KONKURS UMIEJĘTNOŚCI KULINARNYCH

W Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II odbył się pierwszy konkurs wiedzy i umiejętności kulinarnych. W zmaganiach wzięły udział 4 grupy. Konkurs składał się z dwóch części - teoretycznej oraz praktycznej.

W części teoretycznej uczestnicy musieli wykazać się szeroką wiedzą kulinarną. Wśród przygotowanych pytań były między innymi takie jak: Jaka jest najdroższa przyprawa świata? Z czego przygotowujemy zasmażkę? Co oznacza gotowanie al dente?

Druga część konkursu polegała na wykonaniu zadań praktycznych w grupach. Wzbudziły one wiele emocji. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością ubicia śmietany, sprawnego oddzielenia białek od żółtek, przyrządzenia kogla - mogła oraz pokrojenia pęczka szczypiorku jak najdrobniej i w jak najszybszym czasie.

Uwieńczeniem konkursu było samodzielnie przygotowanie deseru z wylosowanych składników. W tym zadaniu uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością nie tylko w przygotowaniu, ale również w podaniu poczęstunku.

Zwycięzcami pojedynku okazała się grupa 8 zdobywając największą liczbę punktów. Drużyna otrzymała drobne nagrody rzeczowe oraz statuetkę Mistrza Kuchni ;-)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 27 kwietnia 2015 r. ::

ROCZNICA KANONIZACJI PATRONA WARSZTATU

 

Z okazji I rocznicy kanonizacji Jana Pawła II uczestnicy z pracowni podtrzymywania umiejętności edukacyjnych przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny. Podczas wystąpienia przypomniano słowa nauczania Papieża, a także jego zasługi wobec ludzi na całym świecie. Kluczowym elementem było odśpiewanie przez wszystkich ulubionej pieśni Jana Pawła II - "Barki".

W każdym miesiącu uczestnicy wspólnie z terapeutami podejmują działania mające na celu przybliżenie sylwetki Jana Pawła II.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 23 kwietnia 2015 r. ::

STRZYŻEMY - JUŻ SAMI

Już po raz kolejny uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II wzięli udział w akcji "Szkolne pogotowie fryzjerskie". Mieliśmy przyjemność odwiedzić Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w w Tarnowie-Mościcach i poznać warsztat pracy przyszłych fryzjerów, skorzystać z ich usług oraz - sprawdzić na własnej skórze czego nauczyli się uczestnicy Warsztatu w ramach prowadzonego szkolenia zawodowego.

Pod okiem instruktora, pani profesor Elżbiety Piechny, uczennice mogły wykonać szerszy wachlarz usług fryzjerskich - strzyżenie, modelowanie, a nawet farbowanie.
Uczestnicy naszego Warsztatu z dużym zaangażowaniem przygotowywali się do tego wydarzenia. Samodzielnie wyszukiwali w katalogach oraz Internecie propozycje fryzur zgodnych z najnowszymi trendami.

Cięciem, modelowaniem, myciem i farbowaniem tym razem oprócz uczennic szkoły zajęli się jedni z nas - uczestnicy kursu fryzjerskiego. Ania, Justyna, Monika i Damian, po raz drugi mogli wykazać się swoimi umiejętnościami zdobytymi podczas kilkumiesięcznej nauki zawodu. Pomimo dużej liczby klienteli, prace fryzjerskie odbywały się w bardzo szybkim i równocześnie profesjonalnym tempie. Każdy z salonu wyszedł z nową fryzurą i dobrym humorem.

Podopieczni Warsztatu mieli okazję zobaczyć profesjonalny sprzęt fryzjerski, narzędzia pracy oraz mogli pomóc w doskonaleniu fachu przyszłym fryzjerkom. Uczestnicy Warsztatu byli bardzo zadowoleni i wyrazili chęć kolejnego skorzystania z usług.

Dziękujemy za zaproszenie i czekamy na kolejne fryzjerskie spotkanie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 14 kwietnia 2015 r. ::

NIEPEŁNOSPRAWNI NA SZCZYCIE

W Tarnowie po raz czwarty odbyły się Ogólnopolskie zawody wspinaczkowe osób z niepełną sprawnością. Na zawody przyjechało 87-miu zawodników z 17 ośrodków w Polsce. Miejscem zmagań była hala sportowa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Impreza, podobnie jak trzy poprzednie, była bardzo udana. Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa zapewnili najwyższy poziom zawodów. Organizatorzy pomyśleli o wszystkich niezbędnych sprawach, posunęli się nawet dalej zapewniając masaże dla zmęczonych mięśni zawodników. Zapewniono także ciepły posiłek i nocleg dla gości z Torunia.

Wojciech Nowak Kierownik sekcji wspinaczki sportowej AZS PWSZ w Tarnowie mówi, że - Już po raz drugi mamy możliwość włączyć się w organizację zawodów wspinaczkowych dla osób niepełnosprawnych i robimy to z dużą chęcią, również dzięki ubiegłorocznym doświadczeniom.

Zawody otworzyli Prezes Zarządu Fundacji REPI Tomasz E. Wardzała, Zastępca Dyrektora Instytutu Ochrony Zdrowia dr Mariusz Pociecha oraz Kierownik sekcji wspinaczki sportowej AZS PWSZ w Tarnowie Wojciech Nowak. Dr Mariusz Pociecha, zadowolony z rozwoju imprezy, w czasie powitania gości zasugerował, aby kolejne zawody miały charakter nie ogólnopolski a międzynarodowy.

Na organizacji zawodów korzystają wszyscy, zarówno zawodnicy, ich opiekunowie, środowisko lokalne a także tarnowscy studenci. Studenci tarnowskiej PWSZ mogą nie tylko pomóc w organizacji rywalizacji sportowej osób niepełnosprawnych, ale zdobywają niezwykle cenne doświadczenie w zakresie pracy z osobami o niepełnej sprawności - dla studentów kierunków związanych z ochroną zdrowia czyli fizjoterapii, pielęgniarstwa i wychowania fizycznego jest to niezwykle ważne. Przecież z osobami niepełnosprawnymi na pewno zetkną się w swojej przyszłej pracy zawodowej - dodaje Wojciech Nowak.

Maciej Żak z Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II mówi, że - IV Ogólnopolskie zawody wspinaczkowe dla osób z niepełną sprawnością to znakomita okazja dla uczestników naszych warsztatów oraz placówek podobnych do naszej na integrację poprzez sport. Sam próbowałem różnych dyscyplin, i zawsze uważałem że najlepszym rodzajem aktywności sportowej jest ten z elementami rywalizacji z innymi osobami.

Zawody były zarówno walką jak i bardzo miłym spotkaniem znajomych z innych placówek, z poprzednich zawodów. Już w czasie rejestracji drużyn dało się odczuć bardzo sympatyczną atmosferę. Zawodnicy cieszyli się na swój widok, nie patrzyli na siebie jak na konkurentów. Po prostu chcieli się spotkać, powitać, porozmawiać.

Od niedawna uczestnicy naszych warsztatów biorą udział w zajęciach na ściance wspinaczkowej będących wspólną inicjatywą fundacji REPI oraz PWSZ - mówi prezes zarządu Fundacji Tomasz Eliasz Wardzała. Dlatego dla naszych uczestników to idealna okazja, aby naprężyć muskuły i zaprezentować nabyte umiejętności  jednocześnie stanąć w szranki z innymi zawodnikami, nie tylko z subregionu tarnowskiego ale całej Polski.

Zwycięzców zawodów dekorowali Dorota Krakowska Zastępca Prezydenta Tarnowa, Małgorzata Proszowska Dyrektor MOPS oraz prof. Wacław Rapak Prorektor PWSZ. Pani Prezydent Dorota Krakowska mówiła do zawodników: - Choć widzę z jaką łatwością wspinacie się po tej ściance to nie mogę w to uwierzyć. W głowie się kręci, gdy patrzy się na tę wysokość, a Wy z łatwością i uśmiechem zdobywacie te szczyty. Mogę się od Was wiele uczyć. Rektor Wacław Rapak zwrócił uwagę na hasło zawodów mówiąc, że - tak naprawdę wszyscy wygrywają te zawody, ponieważ wszyscy biorą udział pokonując swoje słabości, a ostatecznym zwycięzcą jest ten, kto czerpie z wysiłku najwięcej radości. Dyrektor MOPSu Małgorzata Proszowska podsumowała zawody:  - z zachwytem patrzę jak rozwija się tam impreza, jak wiele osób przyjechało, z różnych stron, nawet całymi rodzinami. W zeszłym roku, pamiętam, widownia była o połowę mniejsza. Mam nadzieję, że za rok spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie.

Zwycięzcami zawodów w swoich kategoriach zostali:

 • Łukasz Jurak (Toruń),
 • Adrian Kaleta (Nowy Sącz),
 • Mateusz Rączka (Kolbuszowa),
 • Kamil Cedrowski (WTZ JP2 Tarnów),
 • Paweł Rusin (Radwanowie),
 • Edward Lusztyn (WTZ JP2 Tarnów),
 • Mariusz Arabasz (Nowodworze - terapeuta),
 • Anna Piszczek (Szczawnica),
 • Katarzyna Gorlicka (Szczawnica),
 • Beata Lizak (Radwanowie),
 • Klaudia Wołochow (Kolbuszowa - terapeutka).

Fundacja REPI wraz z Warsztatem z Torunia i Krakowa planują w przyszłym roku zorganizować Puchar Polski we wspinaczce dla osób z niepełną sprawnością. Tomasz E. Wardzałą wyjaśnia: - zawody te będą miały nieco zmienioną formułę. Będziemy chcieli zrobić podział dla amatorów tzw. freestyle oraz konkurencje dla zawodników, którzy trenują wspinanie. Wierzymy, że znajdziemy sponsora na te zawody. Mamy także nadzieję, na dalszą współpracę z bardzo przychylnymi i przyjaźnie nastawionymi władzami uczelni.

Zawody Patronatem Honorowym objęli:

 • Roman Ciepiela Prezydent Tarnowa
 • Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego.

Bez sponsorów zawody nie mogłyby się odbyć. Byli nimi:

 • Urząd Miasta Tarnowa,
 • Bruk-Bet,
 • Centrum Ubezpieczeń Dajako,
 • Pizzeria Bujani,
 • Mado,
 • Mlektar
 • Auto Biedroń.

Patronatem medialnym zawody objęli:

 • imav.tv,
 • Radio Eska,
 • niepelnosprawni.pl,
 • Magazyn Integracjia.

Organizację takich imprez sportowych można wesprzeć przez przekazanie 1% podatku, tj. wpisanie w swoim rozliczeniu podatkowym numeru KRS Fundacji REPI 0000340823.

Zdjęcia z zawodów mogą Państwo obejrzeć klikając GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 13 kwietnia 2015 r. ::

MINISTROWIE W WARSZTACIE

Pani Urszula Augustyn Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. bezpieczeństwa w szkołach, pan Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka oraz prof. Adam Solak Społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka gościli w prowadzonym przez Fundację REPI Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie.

Ministrowie nie kryli zachwytu i nie szczędzili słów uznania dla efektów pracy uczestników Warsztatu. Docenili także zaangażowanie i atmosferę stwarzaną przez terapeutów. Pani Minister Urszula Augustyn zaznaczyła, że takich miejsc jak ten Warsztat nie ma wiele.

Pan Minister Marek Michalak zauważył, że uczestnicy Warsztatu wykonują prace, które są potrzebne i na które jest zapotrzebowanie, dodał, że jest sens prowadzenia placówek takich jak nasza.

Prof. Adam Solak podkreślił wartość pracy osób z niepełną sprawnością w sferze intelektu dla nich samych oraz dla społeczności lokalnej i regionalnej. Profesor zwrócił też uwagę na aspekt wychowania do pracy i wychowania przez pracę osób z ograniczoną sprawnością intelektualną w strukturach Warsztatu.

Fotorelację z wizyty gości mogą Państwo znaleźć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 02 kwietnia 2015 r. ::

TO JUŻ 10 LAT.

Już 10 lat minęło od śmierci Wielkiego Polaka - Jana Pawła II. Chyba nie ma takiej osoby, która nie pamiętałaby co robiła 2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21:37. Z tej okazji uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej wraz z terapeutami zapalili znicz pod pomnikiem patrona Jana Pawła II. Był to czas refleksji, modlitwy i wspomnień. W tym dniu również uczestnicy obejrzeli film dotyczący pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny. Niektórzy podopieczni podzielili się swoimi wrażeniami z wizyty papieża w Tarnowie, która to miała miejsce w 1987 r.

Od momentu powstania Warsztatu postać patrona towarzyszy nam w codziennej pracy i zajęciach. Terapeuci systematycznie realizują w swoim planie działania mające na celu pogłębianie wiedzy i przybliżające nauczania Jana Pawła II.

Uczestnicy mieli okazję zwiedzić wiele miejsc związanych z osobą Karola Wojtyły. Najważniejszym miejscem był Rzym kiedy to nasi podopieczni mogli złożyć kwiaty i pomodlić się przy grobie Jana Pawła II. Ponadto w Warsztacie znajduje się także bogaty wybór książek, encyklik i innych dzieł autorstwa Jana Pawła II. Terapeuci wybierają i odczytują krótkie fragmenty, niekiedy tylko pojedyncze zdania, które skłaniają do refleksji nad sensem życia. Nie zapominamy także o ważnych rocznicach związanych z postacią Patrona. W tych dniach przygotowujemy krótkie inscenizacje, montaże słowno - muzyczne czy prezentacje multimedialne.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 1 kwietnia 2015 r. ::

ŻYCZENIA WIELKANOCNE