Sprzedajemy nasze prace
Nasz patron - Jan Paweł II
Regulamin Warsztatu Terapii Zajęciowej
Pracownie Warsztatu Terapii ZAjęciowej
Cele WarsztatuO nas


 

:: 30 czerwca 2014 ::

DZIĘKUJEMY RODZINOM ZASTĘPCZYM

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie w pracowni upominków artystycznych własnoręcznie przygotowali serca z okazji Obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego.

Społeczność Warsztatu chciała wyrazić swój podziw, złożyć hołd i podziękować za zaangażowanie rodzin zastępczych w tworzenie dobrego dzieciństwa, które jest fundamentem szczęśliwego dorosłego życia. Wierzymy, że serca wykonane przez nas będą choć trochę oddawały nasze uznanie dla rodzin zastępczych.

W trakcie spotkania Aleksandra Mizera Sekretarz Miasta Tarnowa wręczyła dyplomy uznania dziewięciu tarnowskim rodzinom zastępczym, które swoją miłością i wsparciem obdarzyły dzieci z bardzo trudnym bagażem doświadczeń. Do dyplomów dołączyła serca wykonane przez uczestników naszego Warsztatu pod opieką pani Marii Mendel.

Obecnie na terenie miasta Tarnowa funkcjonuje 98 rodzin zastępczych, w których wychowuje się dzieci 139 dzieci w wieku od 0 - 25 roku życia.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 30 czerwca 2014 ::

RUCH DAJE UŚMIECH - PROJEKT STUDENTEK UP

Studentki Instytutu Pracy Socjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prowadziły z uczestnikami Warsztatu zajęcia integracyjne. Zajęcia te odbyły się w ramach realizowanego projektu socjalnego "Ruch daje uśmiech".  

Celami prowadzonego projektu są wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa, zaufania i integracji, dostarczenie różnorodnych bodźców, wspomaganie rozwoju spostrzegania, usprawnianie procesów psychomotorycznych,
rozwijanie autoorientacji oraz odreagowanie i relaksacja w działaniu.

 Podczas realizacji założeń usprawniania ruchowego studentki dołożyły starań, aby wszystkie działania dotyczące tego obszaru stanowiły logiczny, zwarty i wzajemnie przenikający się ciąg, a aktywność fizyczna była osią, wokół której budowały strategię postępowania zmierzającego do kształtowania umiejętności, sprawności i pożądanych postaw uczestników.

Studentki kierunku praca socjalna, specjalności asystent pomocy instytucjonalnej Patrycja Spólnik, Sylwia Góra, Dominika Domoń wychodzą z założenia, że niepełnosprawność nie musi oznaczać  braku możliwości aktywności fizycznej. Przeciwnie, czasem bariera jaką  ma się  do pokonania daje silniejszą motywację do działania. Daje radość i satysfakcję, a sama droga rozwoju w doskonaleniu swoich umiejętności leczy skutki choroby i zmniejsza dysfunkcje. 

W ramach prowadzonych zajęć przeprowadzono gry, zabawy i quizy: iskierka, pajęczyna, łańcuch pozytywnych cech, aerobik, gazeta, kocyk, czapka, jakie to zwierze, balon. Zdaje się, że integracja dobrze wychodzi nie tylko we wspólnym działaniu, ale także przy stole studentki własnoręcznie przygotowały pyszne ciasteczka i rogaliki oraz soki.

Dziękujemy bardzo za te zajęcia i zapraszamy ponownie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 26 czerwca 2014 r. ::

INTEGRACJA W KAMIONCE

26 czerwca 2014 r. reprezentacja uczestników naszego Warsztatu prowadzonego przez Fundację REPI wzięło udział w XI Regionalnym Spotkaniu Integracyjnym z "Radością", które odbyło się w malowniczym Folwarku "Cyziówka" w Kamionce.

Nasi podopieczni, wspólnie z kilkuset innymi uczestnikami, na kilka godzin przenieśli się w świat westernu na "Dziki Zachód". I jako Indianie, i kowboje bawili się przy muzyce z tamtych lat. Chociaż pogoda nie dopisała, to gorąca atmosfera rozgrzewała wszystkich i zachęcała do wspólnej zabawy oraz udziału w licznych konkursach. Każdy mógł sprawdzić swoją odwagę i wziąć udział w rodeo dosiadając byka, wydoić krowę, zatańczyć kowbojski taniec i wspólnie pośpiewać.

Organizatorzy zadbali nie tylko o atrakcje dla ducha, ale zatroszczyli się też o coś dla ciała, zapraszając wszystkich na "swojskie jadło", kiełbaski z grilla, lody i wiele innych smakołyków.

Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i także ten radosny dzień miał swój finał. Były wspólne podziękowania, uściski i zapewnienia, że za rok znów się spotkamy, może w jeszcze liczniejszym gronie, a do tego czasu muszą wystarczyć nam ciepłe wspomnienia i pamiątkowe zdjęcia.

A zdjęcia można oglądnąć klikając GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 24 czerwca 2014 r. ::

WYCIECZKA DO CIĘŻKOWIC Z PZŁ

Wycieczka do Ciężkowic, na którą zostali zaproszeni uczestnicy naszego Warsztatu, a także dzieci z rodzin zastępczych była świetnym pomysłem na ten dzień. Wycieczka została zorganizowana dzięki panu Krzysztofowi Łazowskiemu, który jest Łowczym Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnowie. Nie byłoby wycieczki, gdyby nie pan Jakub Wrona pracownik MOPSu i działacz Polskiego Związku Łowieckiego.

Program wycieczki obejmował zwiedzanie Skamieniałego Miasteczka, parafii pw. Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja Ap., a także Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków oraz centrum Ciężkowic.

Pierwszym punktem było zwiedzanie muzeum. Nowoczesna ekspozycja pozwoliła nam na poznanie w przystępny sposób wielu gatunków zwierząt, roślin, ptaków itp. Muzeum wyposażone jest w wiele stanowisk interaktywnych oraz wykorzystuje nowoczesne multimedia, które sprawiają, że zwiedzanie ma nie tylko walor edukacyjny, ale jest także wspaniałą przygodą. Dodatkowo w Muzeum powstała sala konferencyjno-edukacyjna, której wyposażenie umożliwia prowadzenie bogatej edukacji przyrodniczej.

Następnie udaliśmy się na ciężkowicki Rynek i do parafii pw. Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja Ap. Przewodnik przybliżył nam historię kościoła oraz obrazu Pana Jezusa Miłosiernego, który otaczany jest niezwykłą czcią wiernych. Księga łask potwierdza, że wielu wiernych, zanosząc modlitwę przed cudownym wizerunkiem, zostało obdarowanych licznymi łaskami.

Kolejnym punktem było zwiedzanie skamieniałego miasteczka. Rezerwat rozciąga się od dna doliny Białej po szczyt wzgórza Skała i składa się z czterech enklaw. Na jego terenie znajdują się dużych rozmiarów skały niezwykle ciekawie ukształtowane na skutek erozji. Nadane im nazwy odpowiadają ich kształtom, np. "Maczuga", "Czarownica", "Piramida" i inne. To również miejsce bogate w wiele niezwykłych okazów roślin chronionych i drzew.

Na zakończenie wycieczki odbył się grill i był to też czas na chwilę relaksu na świeżym powietrzu.

Galerię zdjęć z wycieczki można oglądnąć klikając GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 13 czerwca 2014 r. ::

"SKĄPIEC"


W ramach rehabilitacji społecznej uczestnicy wraz z terapeutami wybrali się na spektakl "Skąpiec" do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Komedia opowiada o staruszku Harpagonie, któremu pieniądze przysłaniają wszelkie wartości i to im podporządkowuje całe swoje życie. Jego myśli skupione są jedynie wokół pomnożenia dóbr materialnych a majątek, który posiada, jest jego źródłem szczęścia. Komedia molierowska pozwala przez chwilę zastanowić się nad istotą słów "być czy mieć".

Sztuka spotkała się z dużym aplauzem publiczności. Uczestnicy wyrazili swoje zadowolenie i uznali spektakl za bardzo udany, na który chętnie wybrali by się jeszcze raz.

Zdjęcie pochodzi ze strony Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 12 czerwca 2014 r. ::

SPARTAKIADA W GNOJNIKU

 

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI wzięli udział w XII Integracyjnej Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych w Gnojniku. Organizatorami tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie " Pomocna Dłoń" z Gnojnika oraz Warsztat Terapii Zajęciowej z Zawady Uszewskiej.

Zawody rozegrały się w kategoriach indywidualnych i grupowych, w których startowało 10 podopiecznych naszego Warsztatu.

W konkurencji indywidualnej uczestnicy mogli sprawdzić się w rzucie piłką lekarską, łowieniu ryby oraz rzucie woreczkiem do celu. Z kolei drużyna brała udział w sztafecie oraz konkurencji piłka do celu.

Uczestnicy Spartakiady reprezentowali warsztaty terapii zajęciowej z powiatów nowosądeckiego, tarnowskiego grodzkiego, krakowskiego, bocheńskiego, gorlickiego, brzeskiego i dąbrowskiego. Zawodnicy rywalizowali na stadionie w Gnojniku w otoczeniu pięknego parku podworskiego.  

Naszej drużynie udało się wywalczyć III miejsce w konkurencji piłka do celu. Drużyna otrzymała dyplom oraz pamiątkowe nagrody.

Udział w zawodach dał możliwość przeżywania radości we współzawodnictwie sportowym a także był okazją do aktywnego i przyjemnego spędzenia czasu. Celem Spartakiady byłą także rehabilitacja społeczna osób niepełnosprawnych, nauka pokonywania trudności, sportowa rywalizacja oraz przeżywanie radości z osiągnięć sportowych.

Zdjęcia ze Spartakiady mogą Państwo obejrzeć klikając GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 07 czerwca 2014 r. ::

ZINTEGROWANA SPARTAKIADA W STRÓŻACH

Po raz pierwszy wzięliśmy udział w Spartakiadzie Dzieci i Młodzieży zorganizowanej po raz siedemnasty przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym na Stadionie KS w Stróżach. W konkurencjach wzięło udział kilkuset uczestników reprezentujących warsztaty terapii zajęciowej z terenu całej Małopolski. W czasie zawodów rozegrano wiele ciekawych konkurencji indywidualnych (rzut ringo, grzybolanie, rzut piłką do rugby, krykiet) oraz drużynowych (przeciąganie liny, tor z przeszkodami, zawody mini strong man).

Nasi uczestnicy nie tylko godnie reprezentowali Warsztat we wszystkich konkurencjach ale także wykazali się siłą walki oraz wytrwałością w dążeniu do celu. Udział w zawodach stał się okazją nie tylko do dobrej zabawy, ale także stworzył możliwość zmierzenia się ze swoimi słabościami oraz sprawdzeniem siebie w nowych konkurencjach. Po zawodach każdy uczestnik otrzymał drobne upominki.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 04 czerwca 2014 r. ::

"ALICJA" NA ZAKŁADCE

W Pracowni Form Użytkowych i Poligrafii uczestnicy zajęć wykonali 100 szt. zakładek na premierowy spektakl tarnowskiego teatru "Alicja w Krainie Czarów".

Praca została podzielona tak aby każdy z uczestników miał swój wkład pracy w to dzieło. Sebastian z Krzysztofem czyścili drewniane podkłady. Następnie Kamil z Sebastianem pozłacali brzegi i lakierowali gotowe zakładki. Monika z Krzysztofem pocięli i przywiązali ozdobne wstążeczki. Praca przebiegała w duchu wzajemnej współpracy a radość z gotowych zakładek była wielka.

Wiemy, że widzowie Teatru są bardzo zadowoleni z zakładek.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 03 czerwca 2014 r. ::

KOLEJNA KADENCJA

 

W dzień przed 25. rocznicą historycznych dla Polski wyborów parlamentarnych odbyły się kolejne wybory do Samorządu Uczestników naszego Warsztatu. Tym razem zgłosiło się aż 19 kandydatów. Niektórzy po raz pierwszy odważyli się wystartować i przedstawić swój program wyborczy.

Kandydaci próbowali swoim programem przekonać, że są godni reprezentowania społeczności Warsztatu. Pomysłów było co nie miara - przeprowadzenie kursu tańca, organizacja większej ilości wycieczek, a także pielęgnowanie o przyjaznej atmosfery podczas zajęć. Trzeba przyznać, że przygotowanie kandydatów do kampanii było wzorowe. Programy wyborcze były tak ciekawe, iż dopiero druga tura wyborów rozstrzygnęła ostateczny wynik.

Tym razem w Samorządzie Uczestników zasiądą Damian Ptak, Anna Molecka oraz Andrzej Dyngosz.

Życzymy owocnej pracy i realizacji zamierzonych planów. Serdecznie gratulujemy.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 02 czerwca 2014 ::

ALICJA W KRAINIE CZARÓW

W ramach rehabilitacji społecznej terapeuci zorganizowali wyjście dla uczestników Warsztatu do teatru na spektakl "Alicja w krainie czarów".

Dramat przedstawia historię siedmioletniej dziewczynki o bardzo bogatej wyobraźni, ciekawej świata, rządnej przygód. Dzięki snom przenosi się do bajkowych krain, gdzie przydarzają się jej niesamowite przygody. Ciekawa scenografia i charakteryzacja aktorów sprawiła, że choć na chwilę można było przenieść się w świat czarów, magii. Choć jest to inscenizacja bajki to spektakl skierowany jest nie tylko do dzieci lecz każdy widz odbiera tę historię w inny sposób.

Uczestnicy wyrażali swoje zadowolenie po obejrzeniu sztuki, która wywarła na nich pozytywne wrażenie.

Zdjęcie pochodzi ze strony Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 30 maja 2014 r. ::

KOCHAM CIĘ, POLSKO

Kolejne wyzwanie dla uczestników przygotowały panie Karolina Setlak i Klaudia Padoł. Tym razem w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonym przez Fundację REPI odbył się konkurs "Kocham Cię Polsko", nawiązujący do popularnego teleturnieju telewizyjnego. W zmaganiach wzięły udział 4 drużyny, które musiały zmierzyć się z niemal 8 różnorodnymi zadaniami.

Zawody dały możliwość sprawdzenia wiedzy, spostrzegawczości a zdrowa rywalizacja przyczyniła się do większego zaangażowania i bliższej współpracy pomiędzy poszczególnymi osobami w drużynie. Podczas poszczególnych konkurencji uczestnicy wykazali się wiedzą na temat Polski, najważniejszych wydarzeń sportowych a także znajomością popularnych polskich przebojów. Nie zabrakło także lubianej przez podopiecznych konkurencji kalambury, podczas której opisywano przedmiot znajdujący się na obrazku.

Zwycięzcami turnieju okazała się grupa 3, w skład której wchodzili: Klementyna Gaudyn, Justyna Pałka, Krzysztof Mitera, Monika Pabian i Mateusz Komar. Drużyny otrzymały upominki ufundowane przez Firmę KOR-POL oraz pamiątkowy dyplom.

Zdjęcia z wydarzenia mogą Państwo obejrzeć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 29 maja 2014 r. ::

KAMIL PONOWNIE ZŁOTY

 

W ramach Tygodnia Osób Niepełnosprawnych "Kocham Kraków z Wzajemnością" odbyły się VIII Małopolskie Zawody Wspinaczkowe Osób Niepełnosprawnych, i po raz kolejny uczestnik Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II okazał się najlepszy.

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie reprezentowała drużyna w składzie: Kamil Cedrowski, Sławomir Kantor, Edward Lusztyn i Ernest Zbylut. Zmagania na ściankach wspinaczkowych odbywały się w 4 kategoriach: wspinanie na czas mężczyzn, wspinanie na czas kobiet, wspinanie na czas niewidomych, wpinanie dowolne (tzw. freestyle). Ta ostatnia to konkurencja dla każdego, nawet dla osób, które wspinały się po raz pierwszy w życiu, a przede wszystkim dla tych, którym stopień niepełnosprawności uniemożliwia samodzielne wspinanie.

Uczestnicy naszego Warsztatu po raz kolejny pokazali determinację i ogromną wolę walki sportowej. Kamil Cedrowski na tyle skutecznie, aby zdobyć pierwsze miejsce w kategorii mężczyzn we wspinaniu na czas. Pozostali uczestnicy wrócili z medalami na piersiach, pamiątkowymi dyplomami oraz uśmiechami na twarzach.

Zawody otworzył Krzysztof Wielicki wspaniały polski alpinista i himalaista. W zmaganiach brały udział osoby z różnym stopniem niepełnosprawności oraz osoby, które nigdy się nie wspinały. Wydarzenie to było okazją do zmierzenia się z ścianą taką dosłowną i w przenośni. Był to czas zmagania się z własnymi słabościami i strachem. Zawodom towarzyszyła wspaniała sportowa atmosfera, gorący doping i oklaski dla każdego wspinającego się uczestnika. Była to też okazja do poznania uczestników innych ośrodków terapeutycznych z różnych miast Polski.

Organizatorami imprezy byli Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Przystanek Betlejem", Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej oraz Centrum Wspinaczkowego Reni-Sport.

Zdjęcia z wydarzenia mogą Państwo obejrzeć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 26-28 maja 2014 ::

MIĘDZYNARODOWA INTEGRACJA

Po raz kolejny uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II wzięli udział w Międzynarodowej Spartakiadzie Młodzieży Niepełnosprawnej "Europa bez barier 2014". Spartakiada świętowała swój jubileusz - spotkanie młodzieży z różnych stron, nie tylko Polski, ale i ze Słowacji, Białorusi, Ukrainy i Węgier, było organizowane po raz dziesiąty.

W trakcie Spartakiady rozegrano kilka konkurencji zręcznościowych i sprawnościowych. Wśród nich znalazł się między innymi mini hokej, rzut do kosza, zabawy z chustą i wiele innych. Uczestnicy Warsztatu zwyciężyli w konkurencji mini hokej zdobywając tym samym złoty medal. Całość zmagań pozostali uczestnicy naszego Warsztatu oglądali jako liczna grupa kibicująca swoim kolegom i koleżankom.

Natomiast 28.05.2014 r. w Sali Konferencyjnej w Tarnowie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego odbyło się oficjale zakończenie X Międzynarodowej Spartakiady Młodzieży Niepełnosprawnej ,,Europa Bez Barier''. Podczas spotkania Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Vitalij Maksymenko, Dyrektor CKiW OHP Antoni Góral, Ivan Škorupa Konsul Generalny Republiki Słowacji i Krystyna Latała Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa wręczyli uczestnikom Spartakiady puchary i nagrody. Przed publicznością wystąpiły zespoły m.in. Studio Tańca Honorata, The Voice z Tuchowa oraz Swojacy z Wierzchosławic.

Grupa uczestniczek z naszego Warsztatu miała przyjemność zaprezentować podczas gali układ taneczny do utworu Arash - "Boro boro".

Wzorem lat poprzednich podczas finałowej gali obecni uczestnicy spartakiady wraz z grupami tanecznymi zakończyli spotkanie wspólnymi tańcami i zabawą. Wieczorem natomiast wszyscy spotkali się w Sali Konferencyjnej OHP w Tarnowie na wspólnej dyskotece kończącej kilkudniową imprezę.

Zdjęcia z wydarzenia mogą Państwo obejrzeć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 23 maja 2014 r. ::

ZNÓW Z TARCZĄ

Jeden złoty, cztery srebrne i jeden brązowy medal przywieźli do Tarnowa Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji z Małopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które odbyły się 23 maja 2014 roku w Krakowie.

Zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych Kometa działającego w Warsztacie pod opieką rehabilitanta Mariusza Panka brali udział w pięciu dyscyplinach sportowych: pchnięciu kulą, skoku w dal, biegu na 100 i 800 metrów oraz w pływaniu. W każdej z nich zdobyli medal przysparzając Warsztatowi wiele radości i dumy.

Zmagania sportowe miały miejsce w obiektach Akademii Wychowania Fizycznego. W zawodach brało udział 200 uczestników z Małopolski reprezentujący 20 klubów sportowych. Wszyscy starali się zwyciężyć lub co najmniej "być dzielnym w swoim wysiłku" - zgodnie ze słowami przysięgi składanej przed rozpoczęciem zmagań sportowych.

Reprezentujący klub KOMETA zdobyli:

 • Adrian Buchacz - w biegu na 800m - medal brązowy.
 • Edward Lusztyn - w biegu na 800m - medal srebrny.
 • Sławomir Kantor - w skoku w dal - medal srebrny.
 • Ernest Zbylut - w biegu na 100m - medal srebrny.
 • Kamil Cedrowski - w pływaniu stylem grzbietowym na 25m - medal złoty, a na 50m medal srebrny.

Zawody odbyły się jak zawsze w przyjaznej, atmosferze z zachowaniem zasad Fair Play.

Zdjęcia z wydarzenia mogą Państwo obejrzeć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 20 maja 2014 r. ::

WYŚPIEWALI ZWYCIĘSTWO

Z ogromną przyjemnością informujemy Państwa, że grupa wokalna "Aniołki Lolka" Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II zdobyła I miejscem podczas VII Małopolskiego Przeglądu Wokalno-Instrumentalnego Środowiskowych Domów Samopomocy w Lisiej Górze.

Po raz kolejny grupa "Aniołki Lolka" wzięła udział w tym konkursie, który odbył się tradycyjnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Śmignie.

W zmaganiach wzięło udział 11 zespołów reprezentujących między innymi Nowy Targ, Ryglice, Nowy Sącz, Rabkę Zdrój i inne ośrodki z terenu województwa małopolskiego. Tegoroczny repertuar obejmował przeboje polskich zespołów, wokalistów, wokalistek z przełomu 2000-2014 r.

Grupa wokalna z Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI wykonała 3 piosenki. Uczestnicy zaprezentowali interpretację piosenek "Barcelona" z repertuaru zespołu Pectus, "Pan i Pani" Anny Wyszkoni oraz przebój grupy Akurat - "Lubię mówić z Tobą".

Dodatkowo jako solista zaprezentował się Kamil Cedrowski wykonując piosenkę "Zanim pójdę" zespołu Happysad. Za ten występ Kamil otrzymał wyróżnienie za własną interpretację utworu.

Serdecznie gratulujemy uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 10 maja 2014 r.::

FESTYN RODZINNY - ZAKOŃCZENIE OBCHODÓW TGON

Na zakończenie obchodów Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych został zorganizowany Festyn Rodzinny w Parku Strzeleckim. Impreza obfitowała w różnorodne atrakcje zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Oprócz występów artystycznych podopiecznych placówek skupiających osoby z niepełną sprawnością, odbył się również pokaz mody ślubnej oraz konkurs tańca. Nie zabrakło także integracyjnych zabaw z profesjonalnym animatorem.

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI włączyli się aktywnie w udział w tym przedsięwzięciu. Spośród uczestników wytypowano 3 pary, które wzięły udział w pokazie mody ślubnej przygotowanym przez panią Elżbietę Piechnę. Metamorfozy dziewczyn przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Uczestniczki w sukniach ślubnych, profesjonalnych fryzurach oraz makijażu prezentowały się zjawiskowo.

W trakcie festynu grupa uczestników naszego Warsztatu zaprezentowała dwa układy taneczne przygotowane pod opieką pań Karoliny Setlak oraz Klaudii Padoł. Pierwszy układ taneczny został zainspirowany zumbą. Pomysł na choreografię został opracowany wraz z uczestniczką zajęć Anną Molecką, która od pewnego czasu regularnie bierze udział w zajęciach z zumby. Natomiast "Czekoladowy taniec" zatańczyli podopieczni wraz z terapeutami. Ten żywiołowy i pełen energii taniec porwał publiczność do wspólnej zabawy.

Dodatkowo każda placówka miała możliwość zaprezentowania swoich wytworów zarówno tych rękodzielniczych jak i kulinarnych. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczestników festynu. Uwagę przyciągnęły zarówno nasze prace jak i wypieki przygotowane przez terapeutów oraz rodziców naszych uczestników.

Festyn był okazją nie tylko do wspólnej zabawy i integracji, ale także dał możliwość wymiany doświadczeń w pracy terapeutycznej i spojrzenia na osoby z niepełną sprawnością jako aktywne w wielu dziedzinach życia codziennego.

Zdjęcia z Festynu mogą Państwo obejrzeć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 09 maja 2014 r. ::

POPŁYNĘLI PO MEDALE - IV OGÓLNOPOLSKI MITYNG PŁYWACKI OSÓB Z NIEPEŁNĄ SPRAWNOŚCIĄ

W Tarnowie odbył się IV Ogólnopolski Mityng Pływacki Osób z Niepełną Sprawnością. Impreza byłą rekordowa pod wieloma względami; ilości zawodników, placówek, nagród, gości, dopingu publiczności i emocji, na tyle silnych, że wywoływały łzy wzruszenia, radości i smutku.

Organizatorami Mityngu byli Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, prowadząca go Fundacja REPI oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie. Przyjęliśmy zgłoszenia 22 placówek i 85 uczestników. Przyjechali zawodnicy z województw śląskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i małopolskiego reprezentujący 13 miejscowości.

Zawody otworzyła Aleksandra Mizera Sekretarz Miasta, wśród gości honorowych byli także Henryk Słomka-Narożański Zastępca Prezydenta Tarnowa, Krystyna Latała Zastępca Prezydenta Tarnowa, Dorota Krakowska Dyrektor MOPS, Józef Węglarz Prorektor PWSZ, Marek Baran Dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Tarnowa, Andrzej Seremet Prokurator Generalny, Józefa Szurek-Żelazko Przewodnicząca Komisji Polityki prorodzinnej i Społecznej Sejmiku Małopolskiego, Andrzej Potępa Starosta Brzeski.

Aleksandra Mizera witając zawodników i ich trenerów powiedziała, że zmagania sportowe powodują skupienie na jak najsprawniejszym, najszybszym i najlepszym osiągnięciu celu, sprzyjają usprawnianiu i usamodzielnianiu się. Badania wykazują, że niepełnosprawni sportowcy zdecydowanie lepiej radzą sobie z problemami w codziennym życiu i bardziej akceptują różne ograniczenia. Efekt psychologiczny to poczucie pogodzenia z dysfunkcją, dzięki czemu można podejmować wszelką inną działalność, wkraczać w wybrane role społeczne, realizować się na różnych płaszczyznach.

Sześć placówek przyjechało po raz pierwszy, jak twierdzą ich przedstawiciele, ponieważ słyszeli, że impreza organizowana jest na wysokim poziomie, ma bardzo dobry klimat i atmosferę. Chce się tu przyjeżdżać. Są też takie placówki, którzy przyjeżdżają od początku, jest ich aż dziesięć.

W czasie zawodów przeprowadzono 31 biegów w stylu dowolnym i grzbietowym na dystansie 25 i 50 metrów. Niektórzy zawodnicy przyjechali, aby wziąć udział w jednej tylko konkurencji. Inni wzięli udział w dwóch lub trzech biegach. Nie chcieliśmy ograniczać się tylko do osób najbardziej wytrenowanych. Z myślą o tych, którzy lubią wodę, ale nie są w stanie rywalizować na dystansie 25 metrów przygotowaliśmy sztafetę w poprzek basenu. Zwycięska placówka w tej właśnie konkurencji dostanie nagrodę główną. Wszyscy skupiają się na biegach indywidualnych, na osobach najbardziej sprawnych, a my chcemy zauważyć i uhonorować także tych słabszych.

Krystyna Latała Zastępca Prezydenta Tarnowa przekazała zawodnikom bardzo ważne słowa: tutaj nie ma przegranych. Decyzja o starcie, przepłynięcie dystansu już jest zwycięstwem nad swoimi ograniczeniami. Za sam udział w zawodach należą się brawa i słowa uznania, bo nie każda w pełni sprawna osoba zdobyła by się na taką odwagę.

Mityngu nie udałoby się przeprowadzić gdyby nie wsparcie finansowe i organizacyjne kilku instytucji; Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Marszałka Województwa Małopolskiego, Gminy Miasta Tarnowa - Urzędu Miasta Tarnowa, Firmy Bruk-Bet, Centrum Ubezpieczeń Dajako, Fundacja REPI. Jak zwykle mogliśmy liczyć na pomoc pracowników naukowych i administracyjnych oraz studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa Henryk Słomka-Narożański zauważył, że zawody odbywają się w miejscu komfortowym - na terenie nowoczesnego basenu PWSZ, dostosowanego do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością. Dodał, że sport wiąże się bardzo mocno z walką z samym sobą i przełamywaniem kolejnych barier i tego pragniemy się uczyć od zawodników dzisiejszego Mityngu. Tarnów i organizatorzy cieszą się, że mogą gościć 85-ciu zawodników z czterech województw. Serdecznie zapraszamy na kolejny Mityng.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA PRZEDSTAWIA SIĘ NASTĘPUJĄCO:

Styl dowolny kobiet na 25 metrów

 1. Klaudia Rolewicz
 2. Ewelina Burda
 3. Magdalena Kądziołka

Styl dowolny mężczyzn na 25 metrów

 1. Marcin Bezak
 2. Kamil Cedrowski
 3. Tomasz Młynarczyk

Styl grzbietowy kobiet na 25 metrów

 1. Klaudia Rolewicz
 2. Magdalena Kądziołka
 3. Jadwiga Gunia

Styl grzbietowy mężczyzn na 25 metrów

 1. Kamil Cedrowski
 2. Mikołaj Fitowski
 3. Matusz Kuliś

Styl dowolny kobiet na 50 metrów

 1. Ewelina Leśniak
 2. Jadwiga Halik
 3. Agnieszka Lewandowska

Styl dowolny mężczyzn na 50 metrów

 1. Marcin Bezak
 2. Mikołaj Fitowski
 3. Andrzej Lelek

W kategorii terapeutek

 1. Katarzyna Bartkowska
 2. Małgorzata Ciężadło
 3. Jungiewicz Beata

W kategorii terapeutów

 1. Tomasz Gwiazda
 2. Tomasz Cieślik
 3. Paweł Forajter

W konkurencji drużynowej

 1. SOSW nr 4 w Krakowie
 2. WTZ w Połańcu
 3. WTZ MADA w Nowym Sączu

Zdjęcia z Mityngu mogą Państwo znaleźć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 08 maja 2014 r.::

DĄBROWA, ZALIPIE, KUPIENIN I BREŃ

Dnia 8 maja 2014 r. w ramach Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych zostało zorganizowane spotkanie rekreacyjno- turystyczne na terenie powiatu dąbrowskiego oraz I Powiatowe Warsztaty Artystyczne dla Dzieci i Młodzieży w Kupieninie. Program pierwszej wycieczki obejmował zwiedzanie Ośrodka Spotkań Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z historią dąbrowskiej synagogi oraz lokalnej społeczności żydowskiej, która pojawiła się na tamtym terenie już w 1693 r. Następnie zwiedziliśmy Dom Malarek w Zalipiu oraz wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych, których celem było poznanie tradycji malowanek zalipińskich.

Natomiast w Kupieninie nasi uczestnicy wzięli udział w warsztatach, które zostały poprowadzone przez nauczycielki Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego. Podczas warsztatów mieliśmy okazję zapoznać się z wieloma technikami plastycznymi, które na co dzień wykorzystywane są w pracy z osobami z niepełną sprawnością. Uczestnicy wykonali kartki okolicznościowe z naturalnych materiałów, obrazki o dowolnej tematyce z wykorzystaniem pasteli suchych a także inne prace plastyczne.

Po zakończeniu warsztatów oraz zwiedzania wyżej wymienionych miejsc wszyscy spotkaliśmy się w Centrum Polonii w Brniu na Pikniku Integracyjnym.

Mieliśmy tam okazję obejrzeć występ zespołu muzycznego z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Dąbrowy Tarnowskiej. Spotkanie było okazją do integracji z uczestnikami innych Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz uczniami placówek kształcenia specjalnego. Na wszystkich uczestników czekał też poczęstunek i inne atrakcje przygotowane przez organizatorów.

Punktem kulminacyjnym spotkania był Piknik w Centrum Polonii na Brniu, w którym brali udział uczestnicy z kilku warsztatów z małopolski.

Zdjęcia z wycieczki mogą Państwo znaleźć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 07 maja 2014 r.::

ZAMEK W DĘBNIE I ZAWODY WĘDKARSKIE W BRZESKU

Kilkunastu uczestników naszego Warsztatu, wzięło udział w imprezie plenerowej na Zamku w Dębnie oraz obserwowało zmagania wędkarzy w Zawodach Wędkarskich Osób Niepełnosprawnych zorganizowanych przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Brzesku.

Obydwie te imprezy, stały się okazją do spotkania i integracji osób niepełnosprawnych z różnych ośrodków z Tarnowa i okolic. Uczestnicy zwiedzali Zamek w Dębnie, przyglądali się wędkarzom, którzy z ogromnymi nadziejami wpatrywali się w spławiki oraz uczestniczyli we wspólnych grach i zabawach. Każdego zawodnika do walki zagrzewali nie tylko koledzy i koleżanki, ale także promienie słońca, które wyglądając zza chmur wprawiło wszystkich w typowo majówkowy nastrój.

Była odrobina zdrowej rywalizacji, dreszczyk emocji i niewielkie zmęczenie malujące się na niektórych twarzach, ale przede wszystkim dobra zabawa, zakończona wspólnym grillowaniem.

Zdjęcia z wycieczki mogą Państwo znaleźć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 06 maja 2014 r.::

MSZA ŚW., "MARSZ GODNOŚCI" I SPOTKANIE Z WŁADZAMI

W drugim dniu obchodów Tygodnia Niepełnosprawności Osób Niepełnosprawnych w Bazylice Katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny odbyła się Msza św. w intencji osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół. W tym uroczystym dniu zorganizowano również "Marsz Godności" - pochód osób niepełnosprawnych ulicami miasta Tarnowa. Dla uświetnienia tego dnia na płycie Rynku odbyło się również spotkanie z prezydentem miasta Tarnowa panem Henrykiem Słomką-Narożańskim, Starostą Dąbrowskim Tadeuszem Kwiatkowskim oraz Starostą Brzeskim Andrzejem Potępą.

Podczas przemówień podkreślono potrzebę zwracania uwagi na problemy z jakimi borykają się na co dzień osoby niepełnosprawne. Doceniono także zaangażowanie i trud wkładany w codzienną rehabilitację osób z niepełną sprawności przez nauczycieli, terapeutów, rodziców i opiekunów.

Na zakończenie spotkania odbył się koncert tarnowskiego zespołu "Anaconda", który wykonał kilka utworów ze swojego repertuaru.

Zdjęcia z tego dnia mogą Państwo znaleźć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 5-6 maja 2014 r.::

PLENER "POD NIEBEM TARNOWA"

Od 5 do 6 maja na tarnowskim rynku odbył się integracyjny plener malarski "Pod Niebem Tarnowa", który rozpoczął Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Organizatorami tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie "Bądźmy Razem" na Rzecz Integracji Społecznej Osób Niepełnosprawnych.

W plenerze wzięło udział ok. 50 osób z niepełną sprawnością obdarzonych talentem plastycznym, w różnym przedziale wiekowym oraz z różnymi dysfunkcjami.  Do akcji przyłączyła się młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie pod przewodnictwem artysty plastyka dr Anny Śliwińskiej-Kukli.

Pięciu uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI wzięło udział w tym przedsięwzięciu: Kinga Długosz, Aneta Gębala, Klementyna Gaudyn, Mateusz Komar i Anna Molecka. Nasi podopieczni wykonali prace malarskie techniką akryli oraz pasteli malując architekturę tarnowskiego rynku. Grupą opiekowała się pani Maria Mendel.

Wydarzenie zakończyła poplenerowa wystawa prac w Galerii Aniołowo mieszczącej się przy ul. Żydowska 2, gdzie podczas wernisażu, wiceprezydent Tarnowa Krystyna Latała wraz z gospodarzami wydarzenia wręczyli  pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 27 kwietnia 2014 r.::

RELIKWIE ŚWIĘTEGO

W dniu dzisiejszym zostało zatwierdzone to co dla większości z nas było oczywiste. Nasz patron, Jan Paweł II, został ogłoszony świętym. Cieszymy się z decyzji papieża Franciszka.

W naszym Warsztacie mamy coś szczególnego. Są to relikwie Jana Pawła II - cząstka z pasa jego sutanny.

Relikwie trzeciego stopnia powstają przez styczność z ciałem, krwią, kośćmi świętego. Mogą to być na przykład rzeczy potarte o część ciała zmarłego świętego lub dotknięte przez samego świętego w trakcie życia.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 25 kwietnia 2014 r. ::

TYDZIEŃ GODNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Już po raz drugi, w dniach od 5 do 10 maja, organizowane będą obchody "Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych w Tarnowie". Po raz pierwszy organizacja Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych, jest efektem współpracy Miasta Tarnowa oraz Powiatów Dąbrowskiego i Brzeskiego.

Głównym celem Tygodnia jest kształtowanie opinii społecznej w kierunku akceptacji osób z niepełnosprawnością, prezentacja ich osiągnięć w różnych dziedzinach, a także zwrócenie uwagi na bariery prawne, edukacyjne, zawodowe, kulturalne, komunikacyjne, a przede wszystkim mentalne, które niejednokrotnie uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.

Oficjalna inauguracja II Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych, będzie miała miejsce podczas uroczystej Mszy Świętej, sprawowanej w intencji osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół w Bazylice Katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowie.

W ramach Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych zaplanowano szereg imprez towarzyszących - kulturalnych, sportowych i artystycznych, a także spotkania z ciekawymi ludźmi itd.

Dni Otwartych Drzwi w naszym Warsztacie będą miały miejsce 5 i 7 maja od godz. 9:00 do 13:00.

Ważnym wydarzeniem będzie IV Ogólnopolski Mityng Pływacki Osób z Niepełną Sprawnością organizowany przez Fundację REPI i prowadzony przez nią Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Mityng odbędzie się w piątek, 9 maja 2014 r. w godz. 10:00-14:00 na basenie PWSZ w Tarnowie przy ulicy Mickiewicza 8. Wstęp wolny.

Szczegółowy harmonogram obchodów oraz informacje o dniach otwartych do pobrania tutaj.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 22 kwietnia 2014 r.::

DZIEŃ ZIEMI PRZY HODOWLANEJ

Jak co roku w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonym przez Fundację REPI obchodzilismy Dzień Ziemi.

W tym dniu uczestnicy z pracowni podtrzymywania umiejętności edukacyjnych wspólnie z terapeutką przygotowali prezentację multimedialną dotyczącą istoty dbania o Matkę Ziemię. Podkreślono w niej fakt, że oszczędzając wodę, energię czy segregując odpady każdy z nas przyczynia się do ochrony naszego środowiska naturalnego.

Żeby tradycji stało się zadość w naszym ogrodzie zasadziliśmy kolejną roślinę. Ponadto uczestnicy uporządkowali teren przed Warsztatem, przesadzili oraz podlali rośliny i kwiaty. Możemy szczycić się pięknym i zadbanym ogrodem, w którym rośnie przepiękna żółta magnolia, migdałek, lawenda i wiele innych okazów roślin i krzewów.

Celem tego święta jest popularyzacja edukacji środowiskowej oraz uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu i postępującą urbanizacją. ONZ świętuje Dzień Ziemi w czasie równonocy wiosennej, czyli 20/21 marca. Jednak w wielu krajach, m.in. w Polsce, święto to obchodzi się 22 kwietnia, a związane z nim konferencje, wykłady, festyny i koncerty trwają przez cały tydzień. Pierwsze obchody Dnia Ziemi w Polsce odbyły się dopiero w 1990 roku, po upadku komunizmu. Przygotowane zostały przez nowopowstające organizacje pozarządowe, popularyzujące edukację środowiskową.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 20 kwietnia 2014 r. ::

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 12 kwietnia 2014 r. ::

III MIEJSCE W KONKURSIE WIELKANOCNYM

Wielka radość zapanowała w Warsztacie gdy otrzymaliśmy informację, że nasza praca zdobyła III miejsce w jubileuszowym XXV Regionalnym Konkursie Na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową Związaną z Okresem Wielkanocy. A konkurencja byłą ogromna.

W tym roku przygotowaliśmy pracę w kategorii "stoisko wielkanocne". Praca nawiązywała do rodzinnych tradycji rękodzieła ludowego i obrzędowości wielkanocnej charakterystycznej dla naszego regionu. Jury przy ocenie wzięło pod uwagę różnorodność przygotowanych prac oraz walory artystyczne i sposóbC ich prezentacji (kompozycja, zdobnictwo z użyciem tradycyjnych materiałów).

Mówi się, że sukces ma wielu ojców. W tym przypadku sukces ma trzy matki i wiele dzieci. Praca konkursowa powstawała w pracowniach prowadzonych przez panie Krystynę Wójcik, Dominikę Michno-Łoś i Małgorzatę Chomentowską. Uczestnicy mieli swój ogromny wkład w powstanie pracy.

Terapeutkom i uczestnikom dziękujemy i garulujemy!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 09 kwietnia 2014 r. ::

ODSZEDŁ ŁUKASZ MAJOREK

Z głębokim smutkiem i żalem pragniemy poinformować, że w dniu dzisiejszym odszedł do Wieczności nasz uczestnik Łukasz Majorek.

Łukasz był pogodnym i wesołym człowiekiem. Lubił kolegów i terapeutów. Koledzy i terapeuci także darzyli go sympatią. Lubił ludzi. Miał wiele talentów, brał udział w wystawach zbiorowych, jego prace cieszyły się powodzeniem i uznaniem. 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 11 kwietnia o godzinie 13:00 na cmentarzu w Tarnowie - Klikowej.

Spoczywaj w pokoju.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 04 kwietnia 2014 r. ::

KAMIL CEDROWSKI BĘDZIE REPREZENTOWAŁ MAŁOPOLSKĘ

Uczestnik naszego Warsztatu Kamil Cedrowski będzie reprezentował Małopolskę w X Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych 2014. Zawody odbędą się w sierpniu w Bydgoszczy. 

Kamil Cedrowski wraz z mieszkańcem Dąbrowy Tarnowskiej i dwoma mieszkańcami Krakowa zostali zakwalifikowani do X Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. To wielki sukces dla Tarnowa, dla Warsztatu i dla samego Kamila. Kamil bardzo długo pracował na ten sukces. Znalezienie się w pierwszej czwórce małopolskich pływaków jest uwieńczeniem pracy rodziców i kilku, niemal ośmiu lat pracy Warsztatu. Jesteśmy dumni z Kamila.

Kamil Cedrowski jest uzdolniony nie tylko w wielu dziedzinach sportu. Ma także talent wokalny i aktorski. Od początku istnienia Warsztatu bierze udział w konkursach, przeglądach, zawodach i z wszystkich przywozi trofea.

W Olimpiadzie w Bydgoszczy weźmie udział 1000 zawodników (w tym aż 100 w pływaniu), 340 trenerów i innych członków ekipy, 160 osób komitetu organizacyjnego i 70 obsługi technicznej, 120 sędziów, 650 wolontariuszy, 30 osób obsługi medycznej; razem 2340 osób.