Sprzedajemy nasze prace
Nasz patron - Jan Paweł II
Regulamin Warsztatu Terapii Zajęciowej
Pracownie Warsztatu Terapii ZAjęciowej
Cele WarsztatuO nas


 

:: 26 czerwca 2013 r. ::

TRZECI DZIEŃ WYCIECZKI: WROCŁAW - ŚWIETNIE ZACHOWANA HISTORIA


Czujemy się wyjątkowo, ponieważ przewodnik PTTK przychodzi po nas do miejsca noclegu. Od samego początku spotkania, które zdaje się jest najpiękniej opowiedzianą bajką, uświadamiamy sobie jakimi jesteśmy szczęściarzami mieszkając w tym konkretnym miejscu - na Ostrowie Tumskim.

Przewodnik zwrócił naszą uwagę na wiele ciekawych miejsc, które wcześniej, nawet jeśli zauważyliśmy, nie byliśmy świadomi z jakimi zdarzeniami z przeszłości się wiążą. Mieliśmy przyjemność zwiedzać m. in. Wrocławski Rynek i Ratusz, Uniwersytet Wrocławski, Ostrów Tumski, Katedra św. Jana Chrzciciela, Park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim, wizyta w Piwnicy Świdnickiej, wejście na Mostek Pokutnic w kościele św. Marii Magdaleny, Zatoka Gondoli, fontanna multimedialna "Na Pergoli", wrocławskie krasnale oraz Most Tumski z kłódkami miłości.

Wszędzie jest tak blisko, że spacerkiem udajemy się do Muzeum Narodowego we Wrocławiu - Oddziału Panorama Racławicka. To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielkie malowidło (15x114m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), "przenosi" widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Autorom pomysłu zależało głównie na upamiętnieniu tradycji narodowych w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 r. pod Racławicami przez wojska powstańcze - z udziałem słynnych kosynierów - pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki - z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Tormasowa. Uczestniczyliśmy w niecodziennym spektaklu złudzeń. Znaleźliśmy się wśród licznych gości zwiedzających Panoramę Racławicką, odwiedzili ją m. in. papież Jan Paweł II, królowa Holandii Beatrix, król Belgów Albert II i Czesław Miłosz.

Wszyscy wiemy, że wszystko co bardzo dobre bardzo szybko się kończy. Nie inaczej było z tą wycieczką. Wierzymy, że znajdzie się wiele nabywców naszych prac, dzięki którym będziemy mogli zwiedzać kolejne miejsca naszego kraju. Wycieczkę sfinansowano także ze środków PFRON przeznaczonych na działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zaplanować wycieczkę, zorganizować oraz przeprowadzić: terapeutom, uczestnikom obsłudze we Wrocławiu. Wykonali Państwo kawał bardzo dobrej pracy!!!

Wesprzeć rehabilitację naszych podopiecznych można przekazując 1% podatku KRS 0000340823, darowizny finansowe i rzeczowe.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z trzeciego dnia wycieczki. Wystarczy kliknąć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 25 czerwca 2013 r. ::

DRUGI DZIEŃ WYCIECZKI: DZIKI I BARDZO KULTURALNY WROCŁAW

 


Całe szczęście, że nie musieliśmy się uśmiechać do słów piosenki "Jak dobrze wstać skoro świt.". Mogliśmy się wyspać do woli. W końcu wczorajszy dzień był bardzo bogaty, tym samym męczący. Zapach śniadania postawił nas na nogi, a wyobrażenie o zapowiadanych atrakcjach miasteczka westernowego w stylu Django zwiększało chęci wstania.

Miasteczko "Jack's City" faktycznie robi wrażenie, a czasu było za mało na wszystkie atrakcje wykupione przez Warsztat. Wśród nich znalazły się: wioska indiańska z oryginalnymi tipi, plansze do zdjęć, saloon, strzelanie z łuku, rzut lassem, rzut podkową, płukanie złota, dojenie krowy oraz mechaniczny symulator byka na rodeo. Na szczęście nikt nie doznał uszkodzeń ciała.

Przeprowadziliśmy nawet zawody. W ujeżdżaniu byka najlepsza okazała się Klementyna, natomiast w tytuł Dojarza otrzymał Edward.

W Rynku obiad smaczny i zaskakujący, czas wolny, szukanie krasnoludków. Podobno jest ich ponad 300, niestety nie udało nam się znaleźć wszystkich.

Natomiast wieczorem wybraliśmy się Teatru Polskiego na sztukę Raya Cooneya "Mayday" w reżyserii Wojciecha Pokory. Pomimo później pory nikt nie zasnął, za to wszyscy świetnie się bawili. "Mayday" jest jedną z najlepszych na świecie komedii. To historia londyńskiego taksówkarza bigamisty, któremu przez lata udaje się bezkolizyjnie lawirować między dwiema kochającymi go żonami. Na skutek wypadku ulicznego jego tajemnica wychodzi na jaw, wywołując lawinę komplikacji. Bohater miota się, usiłując ukryć podwójne życie przed małżonkami, mediami i policją. Znakomity komizm sytuacji fabularnych i języka sprawia, że "Mayday" od 21 lat rozśmiesza do łez nie tylko wrocławską publiczność.

Spacer w ciepły wieczór do domu. Pięknie iluminowany wrocławski Rynek. Tylko brać.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z drugiego dnia wycieczki GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 24 czerwca 2013 r. ::

PIERWSZY DZIEŃ WYCIECZKI: KRASIEJÓW NA OPOLSZCZYŹNIE

 


Długo planowana i oczekiwana wycieczka rozpoczęła się. Wszyscy zastanawiają się jak to możliwe, że w tym samym czasie, bez porozumienia dyskutowano nad wycieczką kulturowo-krajoznawczą na Dolny Śląsk zarówno w czasie posiedzeń Rady Programowej Warsztatu jak i w czasie giełdy pomysłów uczestników. Czy jesteśmy aż tak zżyci.?

Bezpieczeństwo autokaru potwierdzili policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Tarnowie. Udaliśmy się od razu, dla sporej części z nas po raz pierwszy w życiu, na autostradę A4 - niektórzy podziwiali szczyt myśli konstruktorów, inni krytykowali remontowaną w tylu miejscach dopiero co oddaną do użytku autostradę.

Jeżeli ktoś planował przespać się w autokarze to spotkała go miła niespodzianka. Grupa z pracowni podtrzymywania umiejętności edukacyjnych przygotowała tyle atrakcji, że zmrużenie oka choćby na chwilę byłoby wielką stratą. Nie tylko śpiewy, gry i zabawy, ale także mogliśmy poznać ciekawe informacje o miejscach, przez które przejeżdżaliśmy i do których zmierzaliśmy.

Po kilku godzinach jazdy wesołym autobusem dojechaliśmy do Krasiejowa na Opolszczyźnie. Naszym oczom ukazał się otwarty w 2010 roku JuraPark Krasiejów będący najmłodszą z trzech placówek znanych w Polsce, zajmujący obszar ok. 40 ha. Jest to obecnie jeden z największych tego typu parków tematycznych w Europie, w którym wiele atrakcji rozrywkowych i edukacyjnych wypełniło nam czas aż do jego zamknięcia.

Multimedialny Tunel Czasu to miejsce magiczne, gwarantujące niezapomnianą przygodę. Na pokładzie Kapsuły Czasu przemierzającej 300 metrowy tunel udaliśmy się w podróż przez miliardy lat istnienia wszechświata. Mogliśmy podziwiać w 3D sceny przedstawiające tworzenie się galaktyk, Układu Słonecznego, powstanie życia na Ziemi, rozwój i wymieranie wielu gatunków zwierząt. Wędrówki kontynentów, zmiany klimatyczne, kataklizmy - cały ten "teatr świata" wyczarowany został przy użyciu najnowszej techniki operowania obrazem i dźwiękiem.

Pawilon Muzealny, Pawilon Paleontologiczny i wykopaliska. Odkryte w Krasiejowie złoża skamieniałości triasowych płazów i gadów należą do najbogatszych w Europie, a może i na świecie. Licznie i w doskonałym stanie zachowane szkielety żyjących tu blisko 230 milionów lat temu, a odkrytych na przełomie XX i XXI wieku, dinozaurokształtnych silezaurów ("śląskich jaszczurów") ciągle jeszcze rozpalają emocje nie tylko wśród badaczy dyskutujących na temat pierwszych dinozaurów, ale i nasze. Nad miejscem wykopalisk wznosi się Pawilon Paleontologiczny będący już sam w sobie ciekawostką architektoniczną i naukową. Jest to jedyne muzeum w Europie, gdzie spoglądając przez balustradę lub patrząc przez grubą szybę znajdującą się pod stopami mogliśmy zobaczyć setki kości leżących "in situ" czyli w miejscu ich odkrycia. Wiele doskonale zachowanych elementów szkieletowych znajdowało się w gablotach.

Na ścieżce dydaktycznej mogliśmy w sposób interesujący, przystępny a jednocześnie gwarantujący uzyskanie rzetelnych informacji zdobyć wiedzę o erze mezozoicznej czyli "erze dinozaurów" stanowiącej już od wielu pokoleń obiekt niesłabnącego zainteresowania zarówno naukowców jak i amatorów. Ponad półtorakilometrowa trasa wiodła przez teren dawnego wyrobiska. Wzdłuż niej ustawiono modele 250 różnorodnych mezozoicznych płazów i gadów (głównie dinozaurów), wśród których dominowała postać najdłuższego znanego dinozaura - około sześćdziesięciometrowego amficeliasa. Modele te uzmysławiające rzeczywiste rozmiary prezentowanych zwierząt wykonane zostały z niezwykłą dbałością o szczegóły. Każdy z "żyjących obecnie" w Krasiejowie 70 gatunków prehistorycznych zwierząt został fachowo opisany. Rozmieszczone wzdłuż ścieżki liczne foto-realistyczne plansze prezentujące charakterystyczne dla ery dinozaurów środowisko roślinne, zdjęcia z miejsc, w których odkryto skamieniałości dinozaurów oraz tablice podające informacje o modelach stanowiły dopełnienie opowieści snutych przez kompetentnych przewodników.

Prehistoryczne Oceanarium to prawdziwa gratka dla wszystkich, którzy chcieli zobaczyć z bliska jak podwodne życie wyglądało miliony lat temu. Dzięki osiągnięciom współczesnej techniki jedyne w swoim rodzaju widowisko rozgrywa się przed oczyma widzów. Obserwując kolejne, nie występujące już dziś, morskie zwierzęta ulegamy iluzji spotkania z żywymi stworzeniami, spotkania, które niekiedy potrafi naprawdę zmrozić krew w żyłach... Archelon - gigantyczny żółw morski, Megalodon - blisko 20 metrowy rekin, Dunkleosteus - "pancerny superdrapieżca", Liopleurodon - gad morski wyposażony w czterdziestocentymetrowe zęby, to tylko niektóre z "potworów", na jakie można natknąć się w Oceanarium.

Nocowaliśmy w absolutnie komfortowych warunkach, w najstarszej części miasta, w magicznym miejscu Wrocławia - na Ostrowie Tumskim, w Domu Zakonnym Sióstr Szkolnych De Notre Dame.

Ciekawe co będzie jutro.

Zdjęcia z pierwszego dnia wycieczki mogą Państwo obejrzeć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 10 czerwca 2013 r. ::

DZIEŃ SPORTU PEŁEN ATRAKCJI


Z ogromną przyjemnością uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez Dyrekcję i Grono Pedagogiczne Zespołu Niepublicznych Szkół Specjalnych z ulicy Okrężnej w Tarnowie z okazji Dnia Sportu.

Słoneczna pogoda sprzyjała rozgrywkom integracyjnym i sportowym, które przygotowali nauczyciele ZNSS. Imprezę rozpoczęły zawody w rzędach, w których uczestniczyli nasi podopieczni oraz uczniowie ze szkoły. Zdecydowanym zwycięstwem uczestników Warsztatu okazało się  grupowe przeciąganie liny. Kluczem do sukces okazała się dobra współpraca zawodników naszej drużyny.

Punktem kulminacyjnym rozgrywek był mecz piłki nożnej pomiędzy WTZ a ZNSS. Nasi podopieczni zaskoczyli wszystkich obecnych, wysokim poziomem współpracy w drużynie oraz swoimi umiejętnościami piłkarskimi.

W trakcie wydarzenia odbył się pokaz poziomu wyszkolenia oraz umiejętności psa policyjnego o imieniu Roy. Uczestnicy mieli także możliwość obejrzenia wozu policyjnego i strażackiego. Na zakończenie odbyły się zabawy z animatorem mające na celu kontynuację dobrej zabawy podczas tego dnia.

Do organizatorów kierujemy wyrazy uznania za ciekawe i atrakcyjne przygotowanie Dnia Sportu. Serdeczne dziękujemy za zaproszenie i mamy nadzieję, że to nie było nasze ostatnie wspólne spotkanie.

Zdjęcia z tego dnia mogą Państwo obejrzeć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 07 czerwca 2013 r. ::

ZWYCIĘZCY KONKURSU "TARNOWSKIE ANIOŁY"


Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II zdobyli najważniejsze nagrody konkursy "Tarnowskie Anioły - I i II miejsce oraz I wyróżnienie.

Jury w składzie dr Anna Śliwińska-Kukla, Jacek Adamczyk oraz Mariusz Szumlański ogłosiło werdykt konkursu "Tarnowskie Anioły". Pierwsze miejsce zdobył Łukasz Majorek, drugie Aneta Gębala, natomiast pierwsze wyróżnienie Agnieszka Kopeć - wszyscy są uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji.

Warsztat zgłosił pięć prac uczestników, które powstawały pod opieką terapeutów z pracowni kartek okolicznościowych Stefanii Mazur oraz drewna i metalu Krzysztofa Kudrańskiego. Autorzy pokazali charakterystyczne elementy Tarnowa, czyli m. in. Banię, Starówkę - mówi Stefania Mazur - oraz wyobrażenie kto się opiekuje Tarnowem oraz, że anioły są pośród nas, ludzi. Były też inne koncepcje, które nie zdążyły być wykonane. Zwycięzcy wykonali prace technikami farby akrylowej, pasteli oraz temperą. Krzysztof Kudrański dodaje, że twórcy nie chcieli podążać schematami i tworzyć aniołów zdobionych herbem Tarnowa, temat konkursu był dla nich bardzo ważny. Prace były jak najbardziej charakterystyczne dla autorów, czyli samodzielne i te właśnie te zostały docenione przez profesjonalne Jury.

Celem konkursu zorganizowano przez Stowarzyszenie "Bądźmy Razem" na rzecz Integracji Społecznej Osób Niepełnosprawnych oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej przy SOSW w Tarnowie było propagowanie twórczości plastycznej w środowisku osób niepełnosprawnych, rozwijanie talentu plastycznego niepełnosprawnych osób uzdolnionych artystycznie oraz prezentacja dokonań plastycznych w formie wystawy.

Galerię zdjęć z wernisażu wystawy mogą Państwo obejrzeć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 06 czerwca 2013 r. ::

W POGOTOWIU FRYZJERSKIM


Już po raz kolejny uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI mieli przyjemność brać udział w akcji "Szkolne pogotowie fryzjerskie". Uczestnicy z pełnym zaufaniem oddali się w ręce uczniów Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Tarnowie-Mościcach. Nad całością przedsięwzięcia czuwała nauczycielka fachu pani Elżbieta Piechna - inicjatorka całej akcji. Podopieczni Warsztatu wyszukali dla siebie stylizacje w katalogach, Internecie i kolorowej prasie nawiązujące do aktualnych trendów.

Dzięki tej akcji uczennice mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności zaś uczestnicy mogą dowolnie zmienić swój image. Jako, że akcja odbyła się w szkole, uczennice miały możliwość wykonania szerokiego wachlarzu usług - od modelowania po farbowanie włosów.

Akcja ta na stałe wpisała się w harmonogram naszych zajęć i cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród uczestników. Cieszymy się z owocnej współpracy, która przynosi obopólną korzyść - dziękujemy.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 03 czerwca 2013 r. ::

TURNIEJ PIŁKARZYKI 2013 ROZSTRZYGNIĘTY


Od kwietnia trwał III Turniej Piłkarzyków, w którym wzięli udział wszyscy uczestnicy Warsztatu. Zawody podzielono na etap rozgrywek w postaci rundy pierwszej i drugiej eliminacji oraz półfinał i finał. Wszyscy, którzy podjęli wyzwanie wytrwale grali o zwycięstwo.

Pan Mariusz Panek organizator zawodów mówi, że rozegrano 38 spotkań z dwoma finałami kobiet i dwoma finałami mężczyzn, po jednym dla każdej grupy. Dodaje, że był pod wrażeniem bardzo wysokiego poziomu gry, a szczególnie zaskoczył go finał.

Na podium zwykle są tylko trzy miejsca, w tym przypadku było ich aż sześć, gdyż osobno przebiegały rozgrywki kobiet, osobno mężczyzn. Po trwającym ponad miesiąc etapie eliminacji, który odbywał się w pracowni rehabilitacji układu ruchu, miał miejsce długo oczekiwany finał. Rozegrano go w holu w obecności całej społeczności Warsztatu. Nie brakowało gorącego dopingu rozentuzjazmowanego tłumu. Zwycięzcom, którzy stanęli na podium wręczono nagrody, tym zaś którzy brali udział w turnieju wręczono pamiątkowe dyplomy.

Ostateczne wyniki rozgrywek ukształtowały się następująco:

Grupa A kobiet

 1. Anna Molecka
 2. Magdalena Guzik
 3. Monika Rasińska
 4. Katarzyna Gawryś

Grupa B kobiet

 1. Justyna Pałka
 2. Monika Pabian
 3. Agnieszka Kopeć
 4. Natalia Kościółek

Grupa A mężczyzn

 1. Kamil Cedrowski
 2. Edward Lusztyn
 3. Łukasz Majorek
 4. Tomasz Krzysiak

Grupa B mężczyzn

 1. Mateusz Komar
 2. Jerzy Fleszar
 3. Damian Ptak
 4. Sebastian Kołodziej

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 29 maja 2013 r. ::

W EUROPIE BEZ BARIER


Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI brali udział w IX Międzynarodowej Spartakiadzie Młodzieży Niepełnosprawnej pod hasłem "Europa bez barier". Razem w imprezie wzięło udział ponad 170 uczestników, były to grupy ze Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Węgier i Polski.

W pierwszym dniu młodzież uczestniczyła w rozgrywkach sportowych. W kolejnych dniach odbył się pokaz Bractwa Rycerskiego "Gladii Amici", zwiedzanie miasta Tarnowa w grupach, wyjazd autokarowy do Muzeum Drogownictwa w Szczucinie, udział w występach artystycznych i uroczyste zakończenie.

Uroczyste zakończenie IX Międzynarodowej Spartakiady Młodzieży Niepełnosprawnej w Tarnowie miało miejsce 29 maja 2013 roku w Auli Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie. Honorowymi gośćmi ostatniego dnia imprezy byli: Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie pan Vitalij Maksymenko, Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa pani Dorota Skrzyniarz, którzy skierowali wiele ciepłych słów pod adresem młodzieży niepełnosprawnej. Młodzież i opiekunowie otrzymali gratulacje za zaangażowanie i wytrwałość w czasie kilkodniowej imprezy. Dyrektor Centrum wraz z Zastępcą Prezydenta Miasta Tarnowa życzyli uczestnikom dalszych sukcesów w pokonywaniu barier tego świata oraz zaprosili wszystkich na jubileuszową X Spartakiadę, która odbędzie się w przyszłym roku.

Wszystkie grupy niepełnosprawnych zostały wyróżnione i uhonorowane pucharami, dyplomami okolicznościowymi oraz upominkami. Całość imprezy zwieńczyły występy artystyczne grup tanecznych: VISION, SOKOLIKI, VOCE, które współpracują z tarnowskim CKiW OHP, grupa taneczna ze studia tańca HONORATA. Zaproszony zespół taneczno - muzyczny "Giewont" z Zakopanego tańcami i śpiewem góralskim uświetnił finałową galę imprezy. Na zakończenie Spartakiady, młodzież wraz z opiekunami i zaproszonymi gośćmi poderwali się do tańca i w radosnych krokach i ze śpiewem na ustach zakończono kilkudniowe spotkanie młodzieży ze Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Węgier i Polski.

Ostatnim kulturalnym akcentem Spartakiady było wystawienie sztuki "Kopciuszek - nieco inaczej" przygotowanej w naszym Warsztacie pod opieką pań Karoliny Setlak oraz Klaudii Padoł i Justyny Bociek.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 24 maja 2013 r. ::

WIEMY WIĘCEJ O RYNKU PRACY


Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI wzięli udział w szkoleniu "Rynek pracy - co warto wiedzieć?", które odbyło się w Wojewódzkim Urzędzie Pracy - Zespole Zamiejscowym w Tarnowie.

Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzieli się jakie zawody będą w najbliższych latach najbardziej pożądane na rynku pracy, jakich pracowników będą szukać pracodawcy oraz jakie są oczekiwane kompetencje wobec przyszłych pracowników. Dodatkowo w formie prezentacji multimedialnej przedstawiono "nowe" zawody, na które będzie zapotrzebowanie w najbliższych latach na rynku pracy.

Ponadto podopieczni zapoznali się także z badaniami przeprowadzonymi przez Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie dotyczących deficytów, równowagi oraz nadwyżki zawodów w powiecie brzeskim, bocheński, krakowskim, tarnowskim a także mieście Tarnowie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 23 maja 2013 r. ::

SZCZĘŚLIWY JUBILEUSZOWY MITYNG


Dwa złote, dwa srebrne i brązowy medal przywieźli do Tarnowa Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji z XV Mityngu Lekkoatletycznego Olimpiad Specjalnych.

Zawodnicy Klubu OS Kometa działającego w Warsztacie pod opieką rehabilitanta Mariusza Panka brali udział w czterech dyscyplinach sportowych: pchnięciu kulą, skoku w dal, bieg na 100 i 800 metrów. W każdej z nich zdobyli medal przynosząc Warsztatowi i Tarnowowi wiele radości i dumy.

Zmagania sportowe miały miejsce na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie - mówi Mariusz Panek. To co wyróżniało je od innych aren sportowych to niesamowicie miła i przyjazna atmosfera. Nadrzędnym celem było zwycięstwo, ale zawodnicy pamiętali o swoich słabszych kolegach. Nie ważne było osiągnięcie celu po trupach, bardziej liczyła się pomoc komuś kto np. upadł w czasie biegu. Zawody te w całości odbywają się w myśl zasad fair play i mało jest miejsc i zawodników, którzy to rozumieją i przestrzegają jak ta grupa osób. 

W zawodach brało udział 120 uczestników z małopolski reprezentujący 20 klubów sportowych, wszyscy starali się zwyciężyć w 20 konkurencjach. Marek Śledź zapewnia, że dużym komfortem w czasie treningów jest świetnie wyposażona pracownia rehabilitacji układu ruchu Warsztatu. Posiadamy profesjonalną bieżnię, orbitrek, wiosłówkę, steppery, chodziarza, bierzemy też udział w zajęciach aerobiku i stepu.  Tomasz E. Wardzała, kierownik Warsztatu dodaje, że nieocenione są także zajęcia w hali sportowej, na basenie, na boisku trawiastym. Przekonuj, że ciągła mobilizacja uczestników do zajęć nornic walking, spacerów i przeprowadzania zawodów wewnętrznych pomaga osiągać tak dobre rezultaty jak te w Krakowie. A nad wszystkim czuwa lekarz rehabilitacji pani dr Lidia Leśniak.

Zestawienie zajętych miejsc:

 • Marek Śledź - pchnięcie kulą - złoto, bieg na 800 m - srebro.
 • Sławek Kantor - skok w dal - złoto, bieg na 100 - 8. miejsce.
 • Kamil Cedrowski - pchnięcie kulą - srebro, bieg na 100 - 5. miejsce.
 • Edward Lusztyn - bieg na 800 - brąz, skok w dal 6. miejsce.

Sędziami byli Olimpijczycy-zwycięzcy byli dekorowani przez chodziarz, mistrzów olimpijskich Grzegorza Sudoła (Ateny, Pekin, Londyn) oraz Łukasza Nowaka (Londyn).

Galerię zdjęć mogą Państwo obejrzeć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 22 maja 2013 r. ::

ZUS - DZIEŃ OTWARTY DLA OSÓB Z NIEPEŁNĄ SPRAWNOŚCIĄ


W dniu 29 maja br. (środa) Oddział ZUS w Tarnowie organizuje w swoich placówkach "Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych w ZUS". Zapraszamy do odwiedzenia w dniu 29 maja br. placówek ZUS w Tarnowie przy ul. Kościuszki 32 oraz w Bochni przy ul. Kazimierza Wielkiego 48 i skorzystania z porad ekspertów.

W tym dniu w godzinach od 9:00 do 14:00, w Oddziale ZUS w Tarnowie eksperci ZUS i zaproszonych do współpracy instytucji udzielać będą informacji dotyczących ubezpieczeń społecznych, rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz przysługujących im świadczeń.

Dzień Otwarty w ZUS będzie okazją do uzyskania w jednym miejscu kompleksowej informacji o prawach i świadczeniach przysługujących osobom niepełnosprawnym oraz na temat ubezpieczeń społecznych, w tym wypełniania i kompletowania dokumentów, prewencji rentowej, możliwości zatrudnienia i refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej, podjęcia własnej działalności gospodarczej i preferencji w tym zakresie. Zaprezentowana zostanie także Platforma Usług Elektronicznych - portal internetowy ZUS, który jest dogodną formą kontaktu z Zakładem i dostępu do indywidualnych danych zaewidencjonowanych w ZUS dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Dla odwiedzających tego dnia placówki ZUS w Tarnowie i Bochni przygotowano "Informator dla Osób Niepełnosprawnych" z przydatnymi informacjami i wyjaśnieniami opracowanymi w przystępnej formie.

Do udziału w akcji informacyjnej zaproszeni zostali: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Małopolski w Krakowie, Urząd Miasta w Tarnowie, Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Tarnowie, Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie, Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia - Delegatura w Tarnowie, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 18 maja 2013 r. ::

NIEPEŁNOSPRAWNI ŻEGLUJĄ


Urodziny Karolina Wojtyły 13 osób z ograniczoną sprawnością spędziło na wodzie. Świętowali oni w sposób podobny do czynnego odpoczynku preferowanego przez patrona Warsztatu - aktywnie na wodzie.

Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Sportowe Inwalidów Narządu Ruchu START oraz Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzony przez Fundację REPI. Kapitan zapoznał młodych żeglarzy z budową jachtu, zasadami bezpieczeństwa i podstawami teorii żeglarstwa. Pokazał także mapę jeziora, przystani, zatok i różnych miejsc, które odwiedzają żeglarze.

Początek rejsu miał miejsce w Znamirowicach, skąd wypłynęliśmy w kierunku rezerwatu przyrody Małpia Wyspa, następnie w kierunku Zapory Rożnowskiej. Powróciliśmy do Gródka na obiad skąd wyruszyliśmy w drogę powrotną do Znamirowic.

Z powodu flauty (braku wiatru) na jeziorze dopłynięcie do portu musiało odbyć się przy pomocy siły naszych mięśni. Nie obyło się bez przygody. Na wodzie gafel grota (4-metrowy drąg trzymający na szczycie masztu żagiel) się zerwał, dlatego wodniacy musieli wykazać się pomysłowością i sprawnością przy naprawianiu usterki.

Podopieczni Warsztatu pływali na łodzi żaglowej DZ po raz pierwszy w życiu i byli tym zachwyceni. Czas niesamowicie szybko mijał przy pięknej pogodzie i sprzyjających wiatrach. Cała przygoda na wodzie trwała od 8:00 do 18:00.

Galerię z tego wydarzenia znajdą Państwo GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 16 maja 2013 r. ::

III MIEJSCE W PRZEGLĄDZIE


Już po raz szósty uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji wzięli udział w Przeglądzie Wokalno-Instrumentalnym Środowiskowych Domów Samopomocy w Lisiej Górze.

Podczas konkursu artyści wykonali 3 piosenki z repertuaru disco polo. W czasie występu porwali do tańca całą publiczność. Prezentacja utworów wzbudziła zachwyt widowni oraz jury, tym samym uczestnicy wywalczyli sobie III miejsce .

W prezencie Warsztat otrzymał pamiątkową statuetkę, frytkownicę oraz dyplom. Dodatkowo każdy z uczestników otrzymał słodkie upominki. Grupie "Aniołki Lolka" gratulujemy sukcesu.

W Przeglądzie wzięły udział osoby z ograniczoną sprawnością Karwodrzy, Ryglic, Ujanowic, Tarnowa, Bochni, Rabki, Brzezia, Stróż oraz Lisiej Góry.

Organizatorom, w Osobie Pani Bożeny Mróz Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Czterolistna Koniczynka", dziękujemy za zaproszenie i wyrażamy nadzieję, że spotkamy się za rok.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 15 maja 2013 r. ::

SANEPID SKONTROLOWAŁ WARSZTAT


W dniu 15 maja 2013 r. w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie prowadzonym przez Fundację Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji miała miejsce kontrola w zakresie oceny stanu sanitarnego i technicznego obiektu. W wyniku prowadzonych czynności kontrolnych nie stwierdzono nieprawidłowości.

Kontroli poddano pomieszczenia i wyposażenie Warsztatu, używane środki czystości, sposób gospodarowania odpadami, dokumentację zdrowotną pracowników, apteczki pierwszej pomocy, procedury postępowania z brudną bielizną.

Organem kontrolującym był Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnowie.

O czystość w budynku pomaga nam dbać Firma MADO z ulicy Krzyskiej 9A w Tarnowie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 11 maja 2013 r. ::

FESTYN INTEGRACYJNY


Zwieńczeniem Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością był Festyn Integracyjny w Parku Strzeleckim. Celem organizatorów było kształtowanie opinii społecznej w kierunku akceptacji osób z niepełną sprawnością, prezentacji ich osiągnięć, integracja, a także zwrócenie uwagi na bariery edukacyjne, zawodowe, w komunikacji, a przede wszystkim mentalne, które uniemożliwiają osobom z ograniczoną sprawnością prowadzenie życia jak najbardziej zbliżonego do normy.

W programie Festynu znalazły się występy, koncerty i pokaz talentów osób z ograniczoną sprawnością, a także gry i zabawy ruchowo-sportowe, kiermasz prac wykonanych przez osoby z niepełną sprawnością, fotografia "w lustrze", punkt malowania twarzy, stoisko z psem wyszkolonym do dogoterapii, punkt diagnozy logopedycznej, stoisko z warsztatami plastycznymi, pokazy i konkursy przygotowane przez tarnowską Policję, pokazy Straży Pożarnej z prysznicem na koniec dnia.

Skierowano słowa podziękowania na ręce Pani Doroty Skrzyniarz Zastępcy Prezydenta Miasta Tarnowa za codzienną, żmudną pracę na rzecz naszego środowiska. Dodano, że za każdym razem odczuwalne jest życzliwe wsparcie naszych działań i troska o dobre rozwiązania problemów osób z niepełną sprawnością. Świadomi tego, że zgłaszane przez nas potrzeby nie są łatwą materią, wymagającą szczególnej uwagi i zaangażowania zawsze możemy liczyć na przychylność Pani Prezydent Doroty Skrzyniarz.

Zwrócono się także z prośbą do Najwyższego Kierownictwa miasta o dalszą pomoc w rozwiązywaniu problemów, pomimo niesprzyjających okoliczności, tej grupy osób, która powinna być otoczona naszą szczególną troską. Dodano, że do zrobienia jest jeszcze wiele. Wyrażono nadzieję, że wspólnie uda się pokonać trudności i sprzyjać rozwojowi edukacji, pracy, integracji.

Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnością był zorganizowany z inicjatywy Pani Doroty Krakowskiej Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie, która skupiła w owocnej współpracy dziesięć jednostek działających na rzecz tej grupy społecznej. Bardzo wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i ogromny wkład pracy w organizację obchodów tego święta.

Zachęcamy do oglądnięcia zdjęć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 07 maja 2013 r. ::

GODNOŚĆ OSÓB Z NIEPEŁNĄ SPRAWNOŚCIĄ


Plener, uroczysta Msza święta, Marsz Godności, spotkanie z Prezydentem Miasta Tarnowa oraz happening na płycie tarnowskiego rynku - tak wyglądał drugi dzień obchodów Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością.

Drugi i ostatni dzień pleneru "Pod niebem Tarnowa" zorganizowanego przez Warsztat Terapii Zajęciowej z ulicy Klikowskiej pozwolił na dokończenie prac uczestników, którzy przybyli na to wydarzenie z terenu miasta i powiatu. Postało kilkadziesiąt prac, które będzie można oglądać na wystawie w Galerii Aniołowo od 17 maja br.

Podczas Mszy św. pod przewodnictwem ks. Tadeusza Bańkowskiego COr, diecezjalnego duszpasterza osób niewidomych osoby z ograniczoną sprawnością, ich rodzice, opiekunowie i przyjaciele modlili się wyrażając wdzięczność za dar osób niepełnosprawnych. Kaznodzieja podkreślił, że te osoby są niezmiernie potrzebne po to, aby świat dzięki nim stawał się lepszym. Za Janem Pawłem II dodał, że "osoba niepełnosprawna - mimo wszelkich ograniczeń i cierpień, jakie są jej udziałem - każe nam pochylić się z szacunkiem i mądrością nad tajemnicą człowieka. Im bardziej bowiem zagłębiamy się w mroczne i nieznane obszary ludzkiej rzeczywistości, tym lepiej rozumiemy, że właśnie w sytuacjach najtrudniejszych i najbardziej niepokojących ujawnia się godność i wielkość ludzkiej istoty. Zranione człowieczeństwo osoby niepełnosprawnej jest dla nas wyzwaniem, aby dostrzec, zaakceptować i ukazywać w każdym z tych naszych braci i sióstr niezrównaną wartość ludzkiej istoty,
którą Bóg stworzył po to, aby była synem w Synu".

Spod kościoła księży filipinów wyruszył w stronę rynku Marsz Godności, w którym wzięły udział władze miasta oraz osoby niepełnosprawne z rodzicami i opiekunami. Niesiono transparenty z różnymi napisami, np. godność to rozwój, edukacja, praca, integracja. Celem marszu było uświadomienie, że osoby niepełnosprawne mają swoje prawa, potrzeby, pragną szacunku oraz tak samo myślą, czują i kochają jak osoby pełnosprawne.

Kulminacyjnym punktem tego dnia był happening Wojtka Klicha oraz spotkanie z Prezydentem Miasta Tarnowa panem Ryszardem Ścigałą.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego dnia GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 02 maja 2013 r. ::

OJCIEC SUPERBOHATERA


Zakończyła się kampania pozyskiwania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego, w tym na rzecz Fundacji Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji. W tym roku główną postacią kampanii informacyjnej Fundacji REPI był Superprocent - postać stworzona przez pana Krzysztofa Kudrańskiego.

Krzysztof Kudrański, plastyk, grafik, pedagog mówi, że zastanawiał się z koleżankami i kolegami w pracy oraz znajomymi profesjonalnie zajmującymi się reklamą nad formą kampanii. Wszyscy byli zgodni, że spoty reklamowe które znamy są do siebie bardzo podobne. Operują podobnymi schematami, są smutne, ponure, często bazują na epatowaniu ludzkim nieszczęściem. Oczywiście takich trudnych czy wręcz tragicznych sytuacji nie brakuje, to są fakty. Jednak gdy zebrać wszystkie te problemy to powstaje jedna wielka ściana płaczu. Gdy człowiek staje przed taką ścianą, nagle opadają mu ręce i nie wie jak się zachować co zrobić aby poprawić los i sytuację tych wszystkich potrzebujących? Zadaje sobie pytanie co ja sam mogę zrobić w tym morzu potrzeb? Krzysztof Kudrański pomyślał, aby odwrócić nieco rolę i ukazać każdego człowieka dobrej woli jako głównego bohatera który ma jednak coś dobrego do zaoferowania. "Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi" - powiedział Jan Paweł II i tutaj przyszedł mi pomysł na superbohatera. Fikcyjnego bohatera filmów, książek i komiksów zwalczającego szeroko pojęte zło. Superbohaterami mogą być wszyscy ludzie. Superbohaterowie ukrywają swoją tożsamość, gdy są w cywilu. Stąd ten kostium. Przy dyskusji na nazwę superbohatera pamiętam że pomysł poddał mi prof. Adam Solak. I tak narodził się SUPERPROCENT który sam decyduje kiedy i komu może pomóc. Zresztą kapitalnie oddali tę sytuację autorzy nagrodzonych prac na komiks o Superprocencie.

Tworzenie postaci i plakatów zajęło dosyć sporo czasu - przekonuje Krzysztof Kudrański. Nie będę mówił dokładnie ile godzin czy dni. Bardzo dużo w ostatecznej realizacji projektu pomógł mi mój syn Mateusz który jest wielkim sympatykiem WTZJP2 i to jemu również zawdzięczamy ostateczny wygląd Superprocenta i kampanii 1%.

Na pytanie kto może świecić przykładem i czy Superprocent jest w każdym z nas, autor projektu odpowiada twierdząco dodając, że każdy kto zdecyduje się na podjęcie decyzji i przekazanie 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego. Liczę na to że Superprocenci wybiorą nasz Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, bo warto!!! A dlaczego warto? Niech zapoznają się z naszą oficjalną stroną a także niech zostaną naszymi przyjaciółmi na stronie Facebook, będą na bieżąco informowani co i kiedy ciekawego dzieje się u nas oraz jak przebiega rehabilitacja naszych podopiecznych.

W naszym konkretnym przypadku czyli WTZJP2 1% przede wszystkim umożliwi i wzbogaci formy rehabilitacji naszych podopiecznych z niepełnosprawnością intelektualną, planujemy zakup samochodu. Nasz Warsztat jest postrzegany jako jeden z najlepszy w regionie i kraju, a to wymaga ogromnych nakładów finansowych. Chociażby wydatki związane z udziałem podopiecznych w zawodach, konkursach, przeglądach. Na razie z części musimy rezygnować ze względu na brak wystarczającej ilości pieniędzy.

Gdy przyjrzymy się plakatowi może nas zastanowić tło. Krzysztof Kudrański wyraża nadzieję, że przekaz jest czytelny, pokazuje że każdy Superprocent może przychylić nieba będącym w potrzebie, konstelacje gwiazd układają się w piktogramy przykładowych grup będących w potrzebie, a kometa? Wraz z początkiem naszej kampanii w stronę Słońca zmierza kometa C/2012 S1. Jesienią będzie ona widoczna gołym okiem - osiągnie wtedy jasność porównywalną z Księżycem i będzie można ją obserwować nawet w dzień. Mam nadzieję że będzie przyświecać idei naszej kampanii i Superprocentom - dodaje Kudrański.

Trwają aktualnie prace nad projektami spotów reklamowych do radia i telewizji. Szczegółów nie mogę zdradzić ale są już konkretne pomysły. Chętnych zapraszamy do twórczej współpracy.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 24 kwietnia 2013 r. ::

TYDZIEŃ GODNOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ - ZAPOWIEDŹ


W dniach od 6 do 11 maja 2013 roku w Tarnowie obchodzony będzie Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnością.

Celem przedsięwzięcia jest integracja środowiska osób niepełnosprawnych, w szczególności osób z niepełnosprawnością intelektualną z osobami w pełni sprawnymi, uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby drugiego człowieka oraz przeprowadzenie kampanii promocyjno-informacyjnej na rzecz równości szans i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu tej grupy mieszkańców Tarnowa. Celem obchodów Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością jest także kształtowanie opinii społecznej w kierunku akceptacji osób z niepełnosprawnością, prezentacja ich osiągnięć w różnych dziedzinach artystycznych, a także zwrócenie uwagi na bariery - edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne a przede wszystkim mentalne, które uniemożliwiają im prowadzenie życia zbliżonego do normalności. 

Inspiracją do uroczystych obchodów Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością jest Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzony w Polsce oficjalnie 5 maja. Data ta wiąże się również z obchodzonym w tym dniu Europejskim Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Podwójne święto jest okazją do dyskusji o sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce i pokazania barier, z którymi wciąż się borykają.

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II oraz Fundacja REPI zapraszają do udziału w całości odchodów święta, a w szczególności na Dni Otwartych Drzwi Warsztatu 8-9 maja w godz. 9-13 oraz na występ Zespołu integracyjnego "Albatros" 11 maja w Parku Strzeleckim.

Pełny program obchodów Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością znajdą państwo GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 22 kwietnia 2013 r. ::

DZIEŃ ZIEMI


Jak co roku 22 kwietnia w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II obchodziliśmy Dzień Ziemi. Grupa, która obecnie ma zajęcia w pracowni podtrzymywania umiejętności edukacyjnych, przygotowała pod okiem terapeuty krótkie wystąpienie związane z propagowaniem zachowań ekologicznych chroniących naszą matkę - Ziemię. Ponadto nasz ogród powiększył się o kolejne rośliny - wrzośce.

W Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II terapeuci wzmacniają w uczestnikach poczucie odpowiedzialności za "kondycję" naszej planety. Podczas zajęć w wielu pracowniach ponownie wykorzystuje się materiały, np. gazety, opakowania, które służą do  wytwarzania wielu przedmiotów. Na zajęciach tworzymy ozdobne flakony, abażury, koszyki z papierowej wikliny czy świece.

Z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że mamy swój wkład w ochronę środowiska.

Zdjęcia z obchodów święta znajdą Państwo GALERIA - link (dodatkowe fotografie)