Sprzedajemy nasze prace
Nasz patron - Jan Paweł II
Regulamin Warsztatu Terapii Zajęciowej
Pracownie Warsztatu Terapii ZAjęciowej
Cele WarsztatuO nas


 

:: 20 czerwca 2010 r. ::

POWITANIE LATA 10 LIPCA

Nie udało się powitać lata w Parku Strzeleckim w Tarnowie. Ze względu na deszcz, niedzielny festyn został przełożony na sobotę, 10 lipca. Imprezę dla całych rodzin przygotowało Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO wraz z Warsztatem Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, Fundacją REPI i Firmą KOR-POL, pod patronatem Prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały.

Zabawa odbędzie się w sobotę, 10 lipca, w godz. 13.00 do 17.00. Zapraszamy!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 19 czerwca 2010 r. ::

NASZ UDZIAŁ W TALII

Uczestnicy naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie wykonali nagrody-statuetki dla spektakli biorących udział w Festiwalu Dziecięcym MAŁA TALIA. Imprezę zorganizował Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego.

W przygotowanie nagród włączyli się uczestnicy z pracowni: rękodzieła artystycznego, drewna i metalu, biżuterii artystycznej i podtrzymywania umiejętności edukacyjnych. Koncepcje prac przygotowały terapeutki bazując na materiałach wykorzystywanych w poszczególnych pracowniach. Stąd też statuetki wykonane zostały metodą zdobienia decoupage na szkle, masy solnej, drewna, skóry i metalu oraz biżuterii i sizalu.

Praca przy statuetkach oparta była głównie na wyobraźni. Terapeuta czytał opis sztuki, a następnie trwały prace koncepcyjne. Wyobrażenie spektaklu uczestnicy zweryfikowali w czasie festiwalu, gdyż zasiedli na widowni.

Na zdjęciu prezentowane są prace wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 18 czerwca 2010 r. ::

W ROLI GAZECIARZY

W Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie został wprowadzony nowy element rehabilitacji społecznej i zawodowej. Wybrani uczestnicy sprawdzają swoje możliwości jako gazeciarze. Raz w miesiącu można ich spotkać w centrum Tarnowa, rozdających bezpłatną gazetę INFORMACJE TARNOWSKIE.

Kolportowanie miesięcznika to wspólna inicjatywa redakcji magazynu INFORMACJE TARNOWSKIE i Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie. O tym kto będzie rozdawał prasę zdecydowała Rada Programowa Warsztatu. Po konsultacjach z rodzicami uczestników, wybrano dziewięć osób. Można je spotkać raz w miesiącu na Placu Sobieskiego w Tarnowie w samo południe. Jest to kolejny element rehabilitacji społecznej i zawodowej z powodzeniem prowadzonej w Warsztacie przy ul. Hodowlanej 6.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 15 czerwca 2010 r. ::

POWITAJ Z NAMI LATO

Już w niedzielę, 20 czerwca, w Parku Strzeleckim w Tarnowie odbędzie się wielki festyn na powitanie lata. Imprezę dla całych rodzin organizuje Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO wraz z Warsztatem Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, Fundacją REPI i Firmą KOR-POL, pod patronatem Prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały. Początek imprezy o godz. 13.00.

Dla wszystkich przygotowano mnóstwo atrakcji, zabaw i konkursów. W loterii fantowej każdy los wygrywa. Za symboliczną kwotę będzie można kupić prace niepełnosprawnych podopiecznych, a nawet zobaczyć ich na scenie. Przygotowano kiełbaski z grilla, pyszne pierogi, słodycze, lody, dmuchane zjeżdżalne, konsultacje kosmetyczne oraz mnóstwo konkursów z nagrodami.

Całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony na uruchomienie Specjalistycznego Centrum Rehabilitacji dla dzieci przy ul. Pułaskiego 91 w Tarnowie oraz utworzenie Pracowni Ceramiki Artystycznej w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II przy ul. Hodowlanej 6. Impreza w Parku Strzeleckim potrwa do godz. 17.00.

Sponsorem głównym Festynu jest PGNiG. Imprezę sponsorują także: Karpacka Spółka Gazownictwa w Tarnowie, firma "globalstudio", firma MADO oraz Carrefour.

Zapraszamy!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 15 czerwca 2010 r. ::

NIEZWYKŁY DOM

Uczestnicy naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie wzięli udział w festiwalu spektakli "Mała Talia". Imprezę zorganizował Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego. Jednym ze spektakli, na jaki wybrali się uczestnicy był "Niezwykły dom Pana A" Alana Ayckbourna.

Ze spektaklu uczestnicy dowiedzieli się, że wiara w miłość rodzica nie tylko uskrzydla, ale dodaje odwagi w najtrudniejszych momentach, pomaga wejść do ciemnego pokoju, pokonać strach przed nieznanym. Była to również opowieść przyjaźni dziewczynki i jej psa, który towarzyszy swojej pani w wyprawie do niezwykłego domu, gdzie tajemniczy pan Akustykus ukrywa skradzione głosy i dźwięki. Wędrówka dwójki przyjaciół po labiryncie nieznanego domostwa wśród ciemnych korytarzy i tajemniczych przejść stała się ekscytującym przeżyciem.

Po wizycie w teatrze, uczestnicy wzięli udział w zajęciach terapeutycznych, w czasie których każdy stworzył niezwykły dom według własnych wizji.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można obejrzeć zdjęcia.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 14 czerwca 2010 r. ::

KABARET

Telewizję z przymrużeniem oka przybliżyli uczestnikom naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie uczniowie z tarnowskiej Szkoły Podstawowej nr 17.  Goście należą do Szkolnego Koła Caritas. Występ przyjęto oklaskami.

Do występu uczniów przygotowała mgr Agata Polek, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Tarnowie. W podziękowaniu za przybycie uczniowie otrzymali upominek wykonany w Warsztacie.

Kabaret będzie można zobaczyć w czasie Festynu POWITANIE LATA, którego nasz Warsztat jest współorganizatorem. Zapraszamy do Parku Strzeleckiego.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 9 czerwca 2010 r. ::

INTEGRACYJNY SPORT

Uczestnicy naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II wzięli udział w I Integracyjnym Festiwalu Sportowym Jaworzno 2010. Organizatorami imprezy byli: Polski Komitet Paraolimpijski oraz Integracyjny Klub Sportowy "Silesia".

Uczestnicy Warsztatu wzięli udział w pierwszym dniu zmagań sportowych w konkurencjach lekkoatletycznych. Wszystkich dziewięciu zawodników brało udział w zmaganiach indywidualnych, pięciu startowało w konkurencjach drużynowych. Rozgrywane konkurencje to m.in. skok w dal z miejsca, rzut piłeczką palantową, rzut piłką lekarską, przeciąganie liny, biegi na 60 i 100 m.

Wyniki uzyskane przez naszych zawodników były bardzo dobre. Łącznie przywieźli do Tarnowa 14 medali! Najlepsza okazała się nasza sztafeta 5x60m w składzie: Klementyna Gaudyn, Sławomir Kantor, Tomasz Krzysiak, Mariusz Spiewak i Marek Śledź. Sztafeta zdobyła złoty medal. Do wyjazdu uczestników przygotował Grzegorz Pietrucha, fizjoterapeuta z Pracowni Rehabilitacji Układu Ruchu.

Zawodnicy mieli możliwość oglądać zmagania szermierzy na wózkach inwalidzkich oraz pokazy taneczne zespołu cheerlederek z Katowic. Bardzo dobra organizacja zawodów sprawiła, że stadion stał się świetnym miejscem do poznania nowych ludzi i wymiany doświadczeniem między opiekunami. Całemu festiwalowi towarzyszyła miła atmosfera i zdrowa sportowa rywalizacja. Pogoda również dopisała. Zwycięzcom gratulujemy!

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można obejrzeć zdjęcia z występu w Jaworznie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 8 czerwca 2010 r. ::

FESTIWALE, FESTIWALE...

Festiwal Zabawy, Śpiewu i Tańca zorganizował nasz Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie dla zaprzyjaźnionych placówek z regionu. Na terenach OHP w Tarnowie bawiło się ponad sto osób. Nie zabrakło śpiewu, tańca, muzyki i słodkości.

Jak powiedział - otwierając imprezę - kierownik Warsztatu Tomasz Eliasz Wardzała, festiwal to okresowa uroczystość, złożona z imprez artystycznych często także konkursów oraz spotkań, umożliwiających przybyłym z różnych stron uczestnikom nawiązanie kontaktów. Dla Warsztatu z ul. Hodowlanej radością, weselem i świętem było gościć mieszkańców, uczestników i pracowników warsztatów terapii zajęciowej oraz domów pomocy społecznej różnego typu. Na imprezę przyjechali goście z Karwodrzy, Lisiej Góry, Dąbrowy Tarnowskiej, Rzuchowej i Tarnowa.

W programie znalazły się konkursy, śpiew karaoke, tańce, zabawy i poczęstunek. Przygrywał m.in. zespół uczestników Warsztatu z Dąbrowy Tarnowskiej. Całość zorganizowali pracownicy i uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie. Kolejny festiwal za rok.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można obejrzeć zdjęcia z imprezy.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 1 czerwca 2010 r. ::

ROZŚPIEWANY KONKURS

Czworo uczestników reprezentowało nasz Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II na III Konkursie Wokalno-Instrumentalnym Środowiskowych Domów Samopomocy - Lisia Góra 2010. Organizatorem imprezy był Środowiskowy Dom Samopomocy w Lisiej Górze, a także Gminny Ośrodek Kultury w Śmignie oraz Stowarzyszenie "Czterolistna Koniczyna" z Lisiej Góry pomagające osobom niepełnosprawnym.

Na konkurs z naszego Warsztatu pojechali: Renata Owsiana, Monika Rasińska, Kamil Cedrowski i Jerzy Fleszar. Wcześniej, pod kierunkiem terapeutek, przez wiele dni przygotowywali się do występu. W ich repertuarze znalazły się przeboje lat 80. minionego wieku. Dobór piosenek okazał się trafny, gdyż występ uczestników wzbudził duży aplauz wśród publiczności. Podopieczni Warsztatu wrócili z dyplomem oraz nagrodą rzeczową w postaci tostera, który wykorzystają w Pracowni Gospodarstwa Domowego. Gwiazdą konkursu był Jan Wojdak z zespołem "Wawele".

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można obejrzeć zdjęcia z występu w Lisiej Górze.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 28 maja 2010 r. ::

POKOCHALI KRAKÓW

Uczestnicy naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II wraz z opiekunami wybrali się do Krakowa, aby wziąć udział w obchodach XI Tygodnia Osób Niepełnosprawnych pt. "Kocham Kraków z wzajemnością".

Na  profesjonalnej scenie na Małym Rynku uczestnicy wcielili się w postacie z najpiękniejszych bajek i baśni wystawiając przedstawienie pt. "Spotkanie bajek". Występ spotkał się z pozytywną reakcją publiczności, czego dowodem były gromkie brawa. Dzięki życzliwości dyrekcji Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego, uczestnicy mogli wystąpić w profesjonalnych kostiumach. Pod koniec dnia, zwieńczeniem ciężkiej pracy, stała się przejażdżka po żydowskim Kazimierzu i Starym Mieście.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można obejrzeć zdjęcia w wyjazdu do Krakowa.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 26 maja 2010 r. ::

WOTUM

Różaniec - dar uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie został złożony w sanktuarium na Jasnej Górze. Wotum wdzięczności wykonane w Pracowni Biżuterii Artystycznej pozostawiono w czasie pielgrzymki do narodowego sanktuarium maryjnego.

Pielgrzymka odbyła się w piątą rocznicę powstania Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO, które powołało do istnienia Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II przy ul. Hodowlanej. Dziś Warsztat pomaga 40 uczestnikom - osobom niepełnosprawnym intelektualnie z Tarnowa i okolic. Za to dziękowali uczestnicy na Jasnej Górze, a w ich imieniu prezydium samorządu złożyło różaniec i dokonało wpisu do specjalnej księgi. Różaniec-wotum powstał w Pracowni Biżuterii Artystycznej. Teraz jest darem dla Matki Bożej.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 18 maja 2010 r. ::

URODZINY PATRONA

Minęło 90 lat od dnia, w którym przyszedł na świat Karol Wojtyła - papież Jan Paweł II - patron naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej. Z tej okazji w Warsztacie przypomniano postać tego wielkiego Człowieka, jego wspaniałe życie i troskę o każdego. Nie zabrakło urodzinowego tortu i wspomnień ze spotkań z Ojcem Świętym.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 15 maja 2010 r. ::

OTWARTE DRZWI

Przez dwa dni można się było zapoznać z działalnością naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie. Zorganizowane po raz kolejny dni otwartych drzwi pozwoliły zaprezentować naszą pracę mieszkańcom Tarnowa i regionu, osobom niepełnosprawnym, ich opiekunom, a także rodzicom i bliskim naszych uczestników.

Wszystkie pracownie były do dyspozycji gości. Każdy miał okazję zobaczyć na czym polega terapia zajęciowa,
w jaki sposób pracują logopedki, rehabilitant i co oferuje Warsztat przy ul. Hodowlanej 6. Uczestnicy
z Pracowni Gospodarstwa Domowego częstowali ciasteczkami maślanymi przygotowanymi dzień wcześniej,
a grupa uczestników z Pracowni Rękodzieła Artystycznego każdego obdarowała ozdobą z masy solnej. Udzielano też informacji na temat zapisów i przyjęć na zajęcia. Dni otwartych drzwi zaliczamy do udanych.

Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli trud i odwiedzili nasz Warsztat. Zapraszamy ponownie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 10 maja 2010 r. ::

OTWIERAMY DRZWI

Nasz Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie zaprasza na dni otwarte. Już w najbliższy piątek i sobotę (14 i 15 maja 2010 r.) będzie można poznać bliżej naszą placówkę za darmo pomagającą osobom niepełnosprawnym intelektualnie.

Warsztat przy ul. Hodowlanej 6 będzie otwarty dla wszystkich chętnych w piątek i sobotę, w godzinach
od 9.00 do 14.00
. W programie dni otwartych jest zwiedzanie pracowni, poznawanie terapeutów i uczestników, możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. Będzie się można także zapisać na zajęcia. Każdy otrzyma upominek wykonany przez niepełnosprawnych podopiecznych.

Nasz Warsztat służy bezpłatną pomocą dla 40 uczestników. Prowadzonych jest dziewięć pracowni, m.in. biżuterii artystycznej, gospodarstwa domowego, rękodzieła artystycznego, drewna i metalu, komputerowo-internetowa, podtrzymywania umiejętności edukacyjnych. Na miejscu pracuje psycholog, dwóch logopedów
i rehabilitant. Co tydzień odbywają się zajęcia na basenie, a co miesiąc uczestnicy otrzymują kieszonkowe.
Na dni otwarte można dojechać miejskimi autobusami: 0A, 0B, 14, 30, 35 i 36.

Zapraszamy!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 23 kwietnia 2010 r. ::

DZIEŃ ZIEMI W WTZ

Nasz Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II włączył się w obchody Dnia Ziemi. Uczestnicy z Pracowni Podtrzymywania Umiejętności Edukacyjnych przygotowali krótką prelekcję o tym, jak należy dbać o naszą planetę.

Podopieczni wyjaśnili wszystkim w jaki sposób chronić Ziemię przed szkodliwym działaniem różnego rodzaju zanieczyszczeń. Były konkursy, quizy i zagadki związane z zagadnieniami ochrony środowiska. Wzbogaceni wiedzą uczestnicy wybrali się na spacer w celu posprzątania ul. Hodowlanej. Po powrocie zasadzili małego rododendrona na skwerku przed Warsztatem. To kolejny krzew, który będzie pamiątką obchodów Dnia Ziemi.

Zajęcia oparto o słowa Patrona Warsztatu - Jana Pawła II - "Wszyscy znajdujemy się na pokładzie tego samego statku kosmicznego, jakim jest Ziemia" oraz "Człowiek, aby zrozumieć samego siebie, musi nauczyć się obcować z przyrodą".

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można obejrzeć zdjęcia z obchodów Dnia Ziemi w naszym Warsztacie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 20 kwietnia 2010 r. ::

KONFERENCJA DLA NAUCZYCIELI

Roli nauczyciela w społecznej animacji osób z niepełną sprawnością poświęcona była konferencja zorganizowana w Tarnowie przez nasz Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Uczestnikami było środowisko nauczycielskie miasta Tarnowa.

Celem konferencji było ukazanie pedagogom ich znaczenia we wprowadzaniu osób z różnymi typami niepełnosprawności w pełne uczestniczenie w życiu społecznym. Dr Lidia Marszałek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zwróciła uwagę, że młodzież z niepełną sprawnością coraz częściej pojawia się w szkołach masowych. W czasie konferencji był także czas na wymianę doświadczeń specjalistów i osób zainteresowanych problematyką aktywizacji społecznej dzieci i młodzieży z deficytami.

Z referatami wystąpili: dr Kazimierz Franczak z UKSW, który mówił o roli nauczyciela wobec niepełnej sprawności ucznia, prof. Adam Solak z UKSW ("Osoby z niepełną sprawnością jako podmiot sprzeczności w polityce społecznej. Teoria i praktyka"), dr Daniel Kukla z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie zaprezentował rolę nauczyciela jako animatora przyszłości zawodowej młodzieży z niepełną sprawnością i Tomasz E. Wardzała, doktorant APS w Warszawie, kierownik naszego Warsztatu, który przedstawił możliwości rozwoju osoby z niepełną sprawnością po ukończeniu szkoły.

Współorganizatorami konferencji byli: Wydział Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Urząd Miasta Tarnowa.

Fot. Paweł Topolski

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można obejrzeć zdjęcia z konferencji.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 15 kwietnia 2010 r. ::

WIZYTA SKARBNIKA

Skarbnik Gminy Miasta Tarnowa Sławomir Kolasiński odwiedził nasz Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Przedstawiciel Najwyższego Kierownictwa Urzędu Miasta poznał uczestników, pracowników, metody pracy terapeutycznej oraz obejrzał pracownie.

Od końca grudnia ubiegłego roku - decyzją Prezydenta Miasta Tarnowa - nasz Warsztat został powiększony o cztery dodatkowe miejsca. Teraz pomaga 40 osobom z niepełną sprawnością intelektualną.

Nasz Warsztat w 10 proc. jest finansowany z budżetu Gminy Miasta Tarnowa.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 13 kwietnia 2010 r. ::

ZAPRASZAMY NA KONFERENCJĘ

Nasz Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie jest organizatorem bezpłatnej konferencji dla nauczycieli i wychowawców poświęconej roli nauczyciela w społecznej animacji osób z niepełną sprawnością. Odbędzie się ona 20 kwietnia br. o godz. 10.00 w Sali Lustrzanej w Tarnowie. Konferencję współorganizują: Wydział Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Urząd Miasta Tarnowa.

Celem konferencji jest ukazanie nauczycielom, wychowawcom i pedagogom znaczenia ich osoby we wprowadzaniu w pełne uczestniczenie w życiu społecznym (w szkole i poza nią) osób  z różnymi typami niepełnosprawności, którzy coraz częściej pojawiają się w szkołach masowych. Celem konferencji jest także wymiana doświadczeń specjalistów i osób zainteresowanych problematyką aktywizacji społecznej dzieci i młodzieży z deficytami.

O roli nauczyciela w procesie poradnictwa zawodowego dla osób z niepełną sprawnością mówić będzie prof. dr hab. Barbara Baraniak z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ukrytą stygmatyzację ucznia z niepełną sprawnością omówi dr Lidia Marszałek z UKSW. O roli nauczyciela wobec niepełnej sprawności ucznia mówić będzie dr Kazimierz Franczak z UKSW, natomiast prof. Adam Solak z UKSW wygłosi wykład zatytułowany "Osoby z niepełną sprawnością jako podmiot sprzeczności w polityce społecznej. Teoria i praktyka".

Dr Daniel Kukla z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie zaprezentuje rolę nauczyciela jako animatora przyszłości zawodowej młodzieży z niepełną sprawnością. Z kolei kierownik naszego Warsztatu Tomasz E. Wardzała, doktorant APS w Warszawie, przedstawi możliwości rozwoju osoby z niepełną sprawnością po ukończeniu szkoły.

Organizatorzy przewidzieli też warsztaty tematyczne. Poprowadzą je: Lidia Marszałek i Kazimierz Franczak z UKSW w Warszawie oraz Wioleta Duda i Łukasz Bednarczyk z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Patronat nad konferencją sprawują: Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego,  Ryszard Ścigała, Prezydent Miasta Tarnowa, prof. Stefan M. Kwiatkowski, Przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, Jolanta Fedak, Minister Pracy i Polityki Społecznej oraz bp Wiktor Skworc, ordynariusz tarnowski.