Sprzedajemy nasze prace
Nasz patron - Jan Paweł II
Regulamin Warsztatu Terapii Zajęciowej
Pracownie Warsztatu Terapii ZAjęciowej
Cele WarsztatuO nas


 

:: 23 czerwca 2009 r. ::

WARSZAWA - DZIEŃ TRZECI

W ostatnim dniu wycieczki do Warszawy uczestnicy Warsztatu zwiedzili Sejm i Senat oraz obejrzeli stolicę z pokładu omnibusa konnego. Trzeci dzień pobytu w stolicy był równie emocjonujący, jak dwa poprzednie. Do Tarnowa uczestnicy wrócili pełni wrażeń.

Dzień rozpoczął poranny spacer po Starym Mieście i chwila refleksji w czasie widoku na bulwary wiślane. Po śniadaniu na Zamku Królewskim przyszedł czas na zwiedzanie Parlamentu. W Sejmie i Senacie przewodnik opowiadał o miejscach, które do tej pory większość z nas widziała w telewizji. Był czas na pamiątkowe zdjęcia i pytania.

Kolejnym punktem programu była fantastyczna przejażdżka omnibusami konnymi. To jedna z najnowszych atrakcji turystycznych Warszawy. Omnibus jest zabytkowym środkiem transportu. Przypomina tramwaj, ale nie porusza się po torach, lecz jest prowadzony przez konie. Trasa wiedzie śródmieściem Warszawy - od Placu Zamkowego przez ulicę Freta, Rynek Nowego Miasta, Długą, Miodową i na Plac Zamkowy.

Warto wiedzieć, że omnibusy konne kursowały po Warszawie od 1831 do 1881 r. Zastąpiły je tramwaje konne, które w stolicy pojawiły się w 1886 r. Teraz znów omnibusy wyruszyły na warszawskie ulice, z czego bardzo się cieszą turyści.

Po trzydniowej wycieczce uczestnicy wrócili do Tarnowa późnym wieczorem. Każdy na pamiątkę otrzymał zdjęcia oraz nagraną w Polskim Radiu audycję.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można zobaczyć zdjęcia z ostatniego dnia wycieczki do Warszawy.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 22 czerwca 2009 r. ::

WARSZAWA - DZIEŃ DRUGI

Zwiedzanie Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, poczęstunek w słynnej cukierni Bliklego, wizyta na Placu Piłsudskiego pod papieskim krzyżem i Grobem Nieznanego Żołnierza oraz spacer w Ogrodzie Saskim wypełniły drugi dzień wycieczki do Warszawy.

Dzień rozpoczął się podróżą metrem do stacji Wierzbno, u zbiegu al. Niepodległości i ul. Woronicza, gdzie znajdują się: Polskie Radio i Telewizja Polska. Polskie Radio pokazali nam: Wiesław Molak, Jacek Prusinowski i Dominka Bączkowska. Na trasie ponad godzinnej wycieczki znalazł się blok emisyjny, z którego na żywo emitowane są programy poszczególnych anten Polskiego Radia, Informacyjna Agencja Radiowa, gdzie powstają programy informacyjne oraz studia nagrań, gdzie przygotowuje się audycje do emisji. Właśnie tam uczestnicy nagrali krótki program, którego można teraz posłuchać na stronie.

W Telewizji Polskiej można było zobaczyć gdzie i w jaki sposób powstają programy, które możemy oglądać w swoich domach. Natomiast popołudniu, oprócz posiłku i zakupów w centrum handlowym "Złote Tarasy", znalazła się wizyta w słynnej cukierni Bliklego przy ul. Nowy Świat oraz modlitwa i zwiedzanie bazyliki św. Krzyża w Warszawie, gdzie znajduje się serce Fryderyka Chopina i skąd w każdą niedzielę Polskie Radio transmituje Mszę św. o godz. 9.00. W drugim dniu wycieczki uczestnicy zeszli też do krypt w podziemiach archikatedry św. Jana, a spacerując Krakowskim Przedmieściem zobaczyli miejsce urzędowania i mieszkania prezydenta RP.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można zobaczyć zdjęcia z drugiego dnia wycieczki do Warszawy.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 21 czerwca 2009 r. ::

WARSZAWA - DZIEŃ PIERWSZY

W 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny i wizyty w Warszawie oraz z okazji 400. rocznicy zakończenia przenosin stolicy z Krakowa do Warszawy, Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie zorganizował 3-dniową wycieczkę do Warszawy. Program był niezwykle bogaty, interesujący i niepowtarzalny.

Po przyjeździe do stolicy, uczestnicy zostali zakwaterowani na Starym Mieście w zabytkowej kamieniczce, tuż obok Zamku Królewskiego i archikatedry św. Jana. Od Zamku rozpoczęło się też zwiedzanie i poznawanie Warszawy. Przechadzka po królewskich komnatach i salach sejmowych była dużym przeżyciem, podobnie jak obiad w Zamku Królewskim.

Fantastyczny był również koncert muzyki Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich, spacer alejkami, podziwianie przepięknych kwiatów i krzewów oraz ptaków, chętnie pozujących do zdjęć.

Dzień zakończyła Msza św. w archikatedrze św. Jana na Starym Mieście, kolacja oraz nocny spacer Krakowskim Przedmieściem.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można zobaczyć zdjęcia z pierwszego dnia wycieczki do Warszawy.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 20 czerwca 2009 r. ::

ZAMIAST POWITANIA - POŻEGNANIE LATA

Deszcz pokrzyżował plany i nie odbył się zaplanowany na 20 czerwca wielki festyn na powitanie lata.

Przy ul. Hodowlanej 6 w Tarnowie będziemy się bawić dopiero po wakacjach. Impreza została przeniesiona na sobotę, 26 września. Wówczas odbędzie się pożegnanie lata. Szczegóły podamy na początku września.

Przepraszamy i życzymy udanych wakacji z lepszą pogodą.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 17 czerwca 2009 r. ::

PRZEDSTAWIENIE

Przepiękna baśń braci Grimm - "Królewna Śnieżka" - została wystawiona w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie. Aktorami byli uczniowie Publicznego Gimnazjum im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Siedliskach, którzy tworzą Szkole Koło Caritas.

Uczestnicy Warsztatu z zapartym tchem śledzili losy pięknej królewny, na której życie dybała zła macocha-czarownica, zazdrosna o jej urodę. Dzięki myśliwemu i dzielnym krasnoludkom, historia zakończyła się szczęśliwie. Po spektaklu aktorzy częstowali uczestników słodkościami. Uczniowie z Siedlisk wraz z opiekunką Dorotą Suchan otrzymali od Warsztatu wazon ręcznie malowany przez niepełnosprawnych.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) zamieściliśmy zdjęcia z przedstawienia.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 15 czerwca 2009 r. ::

POWITAJMY RAZEM LATO

Wielki festyn integracyjny na powitanie lata organizuje w najbliższą sobotę, 20 czerwca w Tarnowie Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II i firma KOR-POL. Zabawa odbędzie się na parkingu przy ul. Hodowlanej 6, obok Warsztatu. W programie: gry i zabawy z nagrodami, wypoczynek przy muzyce, kiełbaski z grilla i loteria fantowa, gdzie każdy wygrywa atrakcyjną nagrodę.

Festyn rozpocznie się o godz. 11.00. Będzie można nie tylko się świetnie bawić, witając lato, ale także poznać działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II.
Dla dzieci i młodzieży przygotowano, konkursy, zabawy, zawody sportowe z nagrodami, a dla dorosłych - konsultacje kosmetyczne. Dla wszystkich będą słodkości i kiełbaski z grilla oraz loteria fantowa. Każdy los weźmie udział w dodatkowym losowaniu, gdzie do wygrania będzie sprzęt agd, akcesoria sportowe i zaproszenia do pizzerii.

Całkowity dochód z festynu zostanie przeznaczony na specjalistyczną rehabilitację 50 dzieci, uczęszczających na zajęcia do Aktywnej Świetlicy Terapeutycznej. Imprezę zakończy losowanie nagród o godz. 15.00. Wstęp jest wolny.

Zapraszamy!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 14 czerwca 2009 r. ::

PRACA DLA PSYCHOLOGA

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie zatrudni od zaraz psychologa (nie pedagoga) na umowę o pracę (40 godzin tygodniowo, 8 godzin dziennie według harmonogramu). Wymagane wykształcenie wyższe psychologiczne i co najmniej 2 lata doświadczenia.

Oferty (CV) przyjmujemy pocztą elektroniczną: biuro@wtzjp2.pl. Skontaktujemy się z wybranymi kandydatami.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 10 czerwca 2009 r. ::

DZIEŃ MAMY I TATY

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie w sposób szczególny uczcili majowy Dzień Matki i czerwcowy Dzień Ojca. W Warsztacie odbyła się uroczystość dla rodziców z upominkami i poczęstunkiem. Uczestnicy przygotowali też specjalny występ słowno-muzyczny.

Nie zabrakło piosenek o mamie i tacie oraz słów wdzięczności za opiekę i wychowanie. Każdy z rodziców otrzymał upominek, ręcznie wykonany przez uczestnika. Poczęstunkiem były ciasta upieczone w Pracowni Gospodarstwa Domowego.

Uroczystość była wzruszająca i podniosła, a rodzice przekonali się jak wspaniałym miejscem dla ich dzieci jest Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II przy ul. Hodowlanej 6 w Tarnowie.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) zamieściliśmy zdjęcia z uroczystości.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 5 czerwca 2009 r. ::

INTEGRACYJNA MAJÓWKA

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II wspólnie z Przedszkolem nr 29 przy ul. Wilsona zorganizował  festyn integracyjny pod hasłem "Rodzinna majówka". Dzieci i niepełnosprawna młodzież przedstawiły swoje osiągnięcia. Bawiło się kilkadziesiąt osób.

W programie znalazło się wiele atrakcji. Można było się przejechać kucykiem, porozmawiać z klaunem, wziąć udział w turniejach gier i zabaw ruchowych, a także skorzystać z kiermaszu ze słodyczami, napojami i kiełbaskami. Nie zabrakło występów artystycznych dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z okazji Dnia Rodziny.

Największą atrakcją była loteria fantowa, gdzie każdy wygrywał. Chcieliśmy pokazać, że ludzie z niepełnosprawnością potrafią się bawić i współpracować z dziećmi i młodzieżą w normie intelektualnej. Jesteśmy przekonani, że się to udało.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) zamieściliśmy zdjęcia z integracyjnej majówki.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 4 czerwca 2009 r. ::

WIZYTA Z SOSW

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowie (SOSW) odwiedzili nasz Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Delegacja chciała poznać działalność Warsztatu i otrzymać informacje na temat uczestnictwa w zajęciach po zakończeniu roku szkolnego.

Uczniom z SOSW towarzyszyła kadra pedagogiczna. Goście obejrzeli wszystkie pracownie i inne pomieszczenia Warsztatu oraz dowiedzieli się niemal wszystkiego na temat codziennych zajęć, procesu rehabilitacji społecznej i zawodowej, wycieczek, zasad wypłacania treningu ekonomicznego i dojazdu na zajęcia. Najbardziej zdecydowani uczniowie pobrali podania o przyjęcie.

Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest posiadanie aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wystawionego przez Miejski lub Powiatowy Zespół Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) znajduje się kilka fotografii z wizyty uczniów SOSW.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 2 czerwca 2009 r. ::

NASZ OGRÓD

Ogród przed budynkiem Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II przy ul. Hodowlanej został zgłoszony do konkursu "Zielony Tarnów - 2009". Oceny dokonała już komisja konkursowa z Urzędu Miasta Tarnowa. Teraz czekamy na wyniki.

Ogród i plac przed budynkiem Warsztatu przy ul. Hodowlanej został powierzony uczestnikom, by osoby z niepełnosprawnością intelektualną nauczyły się dbać o swoje najbliższe otoczenie. Każdego dnia pielęgnują krzewy  i drzewa. Dwa lata temu posadzili trzy magnolie, które przetrwały ciężkie zimy i w tym roku po raz pierwszy zakwitły. Z okazji Dnia Ziemi 2009 r. niepełnosprawni posadzili kolejne drzewo.

Pielęgnacja ogrodu polega na oczyszczaniu placu ze śmieci, gdyż ze względu na handlowy charakter ul. Hodowlanej,  codziennie wyrzucane są paragony i reklamówki przez klientów okolicznych sklepów. W ogrodzie przed Warsztatem znajdują się ławki, również impregnowane przez niepełnosprawnych, a także karmnik, z którego zimą korzystają ptaki. Plac jest wyłożony wysokiej jakości kostką i kamieniami, a zielone otoczenie zachęca przechodniów do zatrzymania się i odpoczynku. Od 2006 r. plac przed Warsztatem jest prawdziwą ozdobą handlowej ulicy Hodowlanej w Tarnowie.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) zamieściliśmy zdjęcia przedstawiające pielęgnację naszego ogrodu.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 1 czerwca 2009 r. ::

W JADOWNIKACH MOKRYCH

Dzień dzieci dużych i małych uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II spędzili w Jadownikach Mokrych. Dzięki zaproszeniu dyrekcji Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas diecezji tarnowskiej, pierwszy dzień czerwca wypełniła wspaniała zabawa na świeżym powietrzu.

Uczestnicy Warsztatu wzięli udział w konkursie plastycznym i muzycznym. Sukces odnieśli w tym pierwszym, zdobywając trzecie miejsce i cenne nagrody, które będą służyć w Pracowni Drewna i Metalu oraz Pracowni Podtrzymywania Umiejętności Edukacyjnych Warsztatu.

Muzyka na żywo zachęcała do tańców, a ciepły posiłek, słodycze i napoje pomagały zebrać siły do korzystania z dmuchanych urządzeń, przejażdżek na koniach i spotkaniu z psami pracującymi w Jadownikach na zajęciach dogoterapeutycznych. Wśród atrakcji była też loteria fantowa oraz klaun chodzący na szczudłach.

Dyrekcji Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas diecezji tarnowskiej serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) zamieściliśmy zdjęcia z pobytu w Jadownikach Mokrych.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 27 maja 2009 r. ::

WIELKI SUKCES W NAROŻNIKACH

Z nagrodami, dyplomami, pucharem i ogromnymi wrażeniami wrócili uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II z Narożnik, gdzie odbył się II Integracyjny Piknik Wędkarski - Radgoszcz-Narożniki 2009. Zaprosił nas Warsztat Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Zajęte drugie miejsce w konkursie łowienia ryb to powód do dumy dla reprezentantów Warsztatu i całej wspólnoty. W programie pikniku, oprócz emocji wędkarskich, znalazły się także spotkania ze strażakami i policjantami, przejażdżki konne, poczęstunki i wiele innych atrakcji.

Organizatorom serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) zamieściliśmy informacje z ekscytującego pobytu w Narożnikach.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 26 maja 2009 r. ::

KSIĄŻKA PO KONFERENCJI

Nakładem Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie ukazała się książka pt. "Edukacja-Praca-Prawo w życiu osób niepełnosprawnych". Jest to owoc konferencji, jaka 4 czerwca 2008 r. odbyła się w Tarnowie z inicjatywy Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej i Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II.

Celem publikacji jest próba zwrócenia uwagi na szereg istotnych kwestii i zadań związanych z problematyką osób niepełnosprawnych w dobie globalizacji. Opisywane są trudności niepełnosprawnych w uzyskaniu pracy, respektowaniu niezbywalnych praw, dowartościowaniu osobowości. Artykuły dotyczą zarówno istniejącego stanu rzeczy jak również, poza diagnozą, proponują realne możliwości profilaktyki i terapii istniejących zagrożeń i nieprawidłowości.\

Wśród autorów artykułów znalazł się kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II Tomasz Eliasz Wardzała, który przedstawił współzależność jakości życia, pracy i wychowania. Opracowanie jest obszarem dla dalszych badań w kierunku osób z niepełnosprawnością.

Książkę można nabyć w siedzibie Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie przy ul. Waryńskiego. Polecamy!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 20 maja 2009 r. ::

ROZŚPIEWANY SUKCES

Wyróżnienie, dyplomy i nagrody przywieźli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie ze Śmigna, gdzie odbył się II Małopolski Przegląd Wokalno-Instrumentalny Środowiskowych Domów Samopomocy - Lisia Góra 2009. Kamil Cedrowski otrzymał wyróżnienie specjalne za interpretację wokalną piosenki pt. "Windą do nieba", a Warsztat w nagrodę - luksusowy garnek, który będzie służył w Pracowni Gospodarstwa Domowego.

Przegląd miał na celu integrację środowiska osób z niepełnosprawnością, a także udział w dobrej zabawie oraz zaprezentowanie twórczości artystycznej podopiecznych. Nasz Warsztat reprezentowali - oprócz wyróżnionego Kamila Cedrowskiego - Renata Janik, Mariola Sowa i Jerzy Gołąb. Do występów uczestnicy zostali przygotowani przez Justynę Tulik, która w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie odbywa staż w ramach projektu "Czas na pracę", realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie, w ramach PO KL 2007-2013.

Organizatorem Przeglądu był Środowiskowy Dom Samopomocy w Lisiej Górze, Stowarzyszenie "Czterolistna Koniczyna" i Gminny Ośrodek Kultury w Śmignie. Gościem specjalnym był Jan Wojdak i "Wawele".

Naszym reprezentantom serdecznie gratulujemy!

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można obejrzeć zdjęcia z II Małopolskiego Przeglądu Wokalno-Instrumentalnego Środowiskowych Domów Samopomocy - Lisia Góra 2009.:

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 19 maja 2009 r. ::

O AGRESJI

Jak redukować zachowania agresywne u osób z niepełnosprawnością intelektualną? Jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych? Tego dowiedziała się kadra Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie w czasie dwudniowego szkolenia. Przeprowadziło je Stowarzyszenie ZNACZNY STOPIEŃ INTEGRACJI z Krakowa.

W ciągu 16 godzin dydaktycznych pracownicy Warsztatu otrzymali niezbędną wiedzę i umiejętności potrzebne do diagnozowania przyczyn zachowań agresywnych i autoagresywnych u osób niepełnosprawnych intelektualnie. Przekazano im też cenne wskazówki do pracy terapeutycznej nad ich redukcją.

Szkolenie nosiło tytuł "Agresja i autoagresja u osób niepełnosprawnych intelektualnie". Przedstawiono nie tylko zasady postępowania w przypadku ataku agresji, ale też formy zajęć w celu przeciwdziałania agresji i autoagresji oraz możliwości eliminowania trudnych zachowań. Wykłady połączone z warsztatami dostarczyły wiedzy i umiejętności, które będą służyć pracownikom do jeszcze lepszej pracy z podopiecznymi.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 18 maja 2009 r. ::

URODZINY PAPIEŻA

W dniu urodzin patrona Warsztatu - Jana Pawła II - uczestnicy wspominali tę Postać oraz miejsca z nim związane, które do tej pory odwiedzili. Nie zabrakło też ciastek, które od 1999 r. nabrały szczególnego znaczenia - papieskich kremówek. Papież wspomniał o nich w Wadowicach w czasie niezapomnianego spotkania z mieszkańcami.

Jesteśmy dumni z takiego Patrona i codziennie staramy się żyć i pracować, biorąc z Niego przykład.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 15 maja 2009 r. ::

W KRAKOWIE

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie pojechali do Krakowa na spektakl pt. "Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu spisana przez księdza Mikołaja z Wilkowiecka, zakonnika częstochowskiego". Zaproszenie wystosowała Grupa Form Dramatycznych Warsztatu Terapii Zajęciowej Szpitala Babińskiego w Krakowie.

Była to premiera przedstawienia przygotowanego przez uczestników krakowskiego Warsztatu. Sztukę wystawiono na deskach teatru szpitala. Dziękując za zaproszenie, uczestnicy naszego Warsztatu ofiarowali Grupie Form Dramatycznych WTZ Szpitala Babińskiego wazon ze szkła, ręcznie malowany w Pracowni Rękodzieła Artystycznego.

Wyjazd do Krakowa miał ogromne walory terapeutyczne. Uczestnicy podróżowali pociągiem osobowym, a następnie tramwajami i autobusami. Nauczyli się poruszania i zasad panujących w dużym, ruchliwym mieście.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można obejrzeć zdjęcia z wyjazdu do Krakowa.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 14 maja 2009 r. ::

WYCIECZKA PO TARNOWIE

Na prośbę Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Tarnowa, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II wybrali się na wycieczkę po Tarnowie. Chcieli zapoznać się z propozycją trasy turystycznej dla osób z niepełną sprawnością, przygotowanej przez Tarnowskie Centrum Informacji.

Po przejściu zaproponowanej trasy, także z osobami na wózkach inwalidzkich, w Warsztacie powstały wnioski i sugestie, które przesłano do Rady. Jesteśmy przekonani, że propozycje uczestników Warsztatu i terapeutów sprawią, iż trasa ta będzie bardziej przyjazna osobom niepełnosprawnym.

Za podjęcie kolejnej inicjatywy na rzecz ludzi z niepełną sprawnością serdecznie dziękujemy!

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można obejrzeć zdjęcia z wycieczki po Tarnowie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 9 maja 2009 r. ::

OTWORZYLIŚMY DRZWI

Kilkadziesiąt osób odwiedziło siedzibę Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie w pierwszym Dniu Otwartym. Byli to zarówno rodzice i opiekunowie uczestników Warsztatu, jak i osoby zainteresowane codzienną terapią.

Można było obejrzeć poszczególne pracownie, porozmawiać z terapeutami i uczestnikami oraz dowiedzieć się wszystkiego o Warsztacie, jego celach i efektach terapii. Każdy otrzymał upominek wykonany z masy solnej.

Cieszymy się, że tyle osób odpowiedziało na nasze zaproszenie i zechciało nas odwiedzić. To zachęca nas do organizacji kolejnych tego typu dni.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) zamieściliśmy kilka fotografii z Dnia Otwartego.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 7 maja 2009 r. ::

ZAŚPIEWAMY O MIŁOŚCI

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie wystąpią w II Małopolskim Przeglądzie Wokalno-Instrumentalnym. Impreza odbędzie się w drugiej połowie maja w Śmignie. Podopieczni zaprezentują piosenki o miłości.

Organizatorem Przeglądu jest Środowiskowy Dom Samopomocy w Lisiej Górze, Stowarzyszenie "Czterolistna Koniczyna" i Gminny Ośrodek Kultury w Śmignie. Przegląd ma na celu integrację środowiska osób z niepełnosprawnością, a także udział w dobrej zabawie oraz zaprezentowanie twórczości artystycznej podopiecznych.

Naszym reprezentantom życzymy powodzenia!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 5 maja 2009 r. ::

W STACJI METEO

W przypadającym 5 maja Europejskim Dniu Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II udali się do stacji meteorologicznej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Tarnowie. Mogli się tam dowiedzieć na czym polega praca meteorologów, jak obserwuje się pogodę i w jaki sposób powstają prognozy krótko- i długoterminowe.

Uczestnicy osobiście mogli sprawdzić sposoby mierzenia temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza. Szczegóły związane z czytaniem map i innych dokumentów meteorologicznych przekazywała kierowniczka stacji Jadwiga Draus.

Wycieczka stała się inspiracją do obserwowania pogody w czasie zajęć w Warsztacie. Zapisy obserwacji powstają w Pracowni Podtrzymywania Umiejętności Edukacyjnych.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można zobaczyć zdjęcia z wycieczki.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 3 maja 2009 r. ::

W KARKONOSZACH

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II reprezentowali podopiecznych Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO w Karkonoszach, gdzie odbyło się uroczyste pożegnanie zimy i sezonu narciarskiego 2008/2009. Niepełnosprawną młodzież zaprosiło Stowarzyszenie BIEG PIASTÓW w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach, właściciel Hotelu LAS w Piechowicach Eugeniusz Zielenkiewicz oraz Polskie Radio S.A.

Na Polanie Jakuszyckiej, gdzie odbywa się najsłynniejsza polska impreza narciarska, można było oglądać prace niepełnosprawnych tarnowian, a także dowiedzieć się wszystkiego o Warsztacie i Stowarzyszeniu ICH LEPSZE JUTRO. Uczestnicy podziwiali biegaczy, którzy przyjechali z całej Polski zakończyć sezon narciarski; mogli zobaczyć śnieg w maju, a także to, jak prowadzi się transmisję radiową na żywo, zwiedzić wóz satelitarny oraz spotkać się ze znanymi ludźmi - przyjaciółmi Biegu Piastów. Wśród nich znalazł się Tadeusz Sznuk, do niedawna redaktor Polskiego Radia, a obecnie prowadzący teleturniej "Jeden z dziesięciu". Na Polanie Jakuszyckiej obecny był również dziennikarz muzyczny Marek Niedźwiecki oraz gwiazda radiowych "Sygnałów Dnia" Wiesław Molak.

W czasie pobytu w Karkonoszach uczestnicy Warsztatu korzystali z pięknej pogody i spacerowali ścieżkami Karkonoskiego Parku Narodowego, podziwiając przepiękne skały, zieloną, budzącą się do życia na wiosnę roślinność, a przede wszystkim unikatowe wodospady. Zakwaterowanie i wyżywienie w komfortowym Hotelu LAS, korzystanie z basenu i sauny, było dodatkową atrakcją majówki.

Z okazji rocznicy integracji Polski z Unią Europejską, tarnowianie odwiedzili pobliski Harrachov w Czechach,
a w nim słynne skocznie narciarskie. Dziękując za zaproszenie, uczestnicy Warsztatu ofiarowali swoje prace, wykonane w czasie zajęć w Tarnowie.

Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego spotkania, serdecznie dziękujemy!

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) znajdują się zdjęcia z fantastycznej majówki w uroczych Karkonoszach.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 1 maja 2009 r. ::

DZIEŃ OTWARTY

Po raz pierwszy Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie organizuje dzień otwartych drzwi. Zapraszamy w sobotę, 9 maja do naszej siedziby przy ul. Hodowlanej 6. Czekamy na wszystkich w godz.:
od 8.00 do 15.00.

Każdy zainteresowany bezpłatnymi zajęciami dla niepełnosprawnych będzie się mógł zapoznać z działalnością Warsztatu. Na wszystkie pytania odpowiedzą terapeuci, rehabilitanci oraz personel administracyjny. Będzie można poznać zasady przyjmowania do Warsztatu, zobaczyć na czym polega terapia logopedyczna i zajęcia ruchowe. Każdy otrzyma upominek, wykonany przez osoby niepełnosprawne uczęszczające do Warsztatu.

Czekamy na Państwa w sobotę, 9 maja, w godz.: od 8.00 do 15.00.

Zapraszamy!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 27 kwietnia 2009 r. ::

JEDZIEMY DO WARSZAWY

Już wiadomo w jaki sposób zostaną wykorzystane pieniądze, jakie udało się zebrać w czasie wielkanocnych kiermaszów. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie sami zdecydowali, że w ramach rehabilitacji społecznej zarobioną kwotę przeznaczą na wycieczkę.

Padło wiele propozycji miast i miejsc do odwiedzenia: Bistuszowa, Sanok, Zakopane, Iwonicz, Busko Zdrój, Bielsko-Biała, Chorzów, Kazimierz nad Wisłą, Warszawa, Poznań, Malbork, Gdańsk, Hel. Uczestnicy mieli dwa tygodnie na przygotowanie informacji o zgłoszonych miejscach i zaprezentowanie ich w taki sposób, aby wszystkich przekonać do wyjazdu. W głosowaniu po prezentacjach wygrała Warszawa.

W stolicy będzie okazja nie tylko do wypoczynku i zabawy, ale też do odwiedzenia miejsc, w których był patron Warsztatu - Jan Paweł II i przypomnienia znaczenia faktu 400. rocznicy przeniesienia stolicy z Krakowa do Warszawy.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 22 kwietnia 2009 r. ::

W TROSCE O ZIEMIĘ

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie z okazji Dnia Ziemi włączyli się w ogólnoświatowe działania mające na celu reakcję na degradację środowiska przyrodniczego. W Warsztacie odbyła się prelekcja multimedialna, oddziaływująca na wszystkie zmysły uczestników. Zorganizowano też quiz i konkurs z nagrodami ufundowanymi przez firmę Kor-Pol. Z własnej inicjatywy podopieczni posprzątali zaśmieconą okolicę oraz zakupili drzewko, które posadzili przed budynkiem.

To nie pierwsza inicjatywa związana z edukacją środowiskową. Przez cały rok w Warsztacie przy ul. Hodowlanej 6 jest prowadzona selektywna zbiórka odpadów, w czasie zimy dokarmiane są ptaki, a przy gniazdkach elektrycznych i kranach umieszczone są czytelne naklejki informujące o konieczności oszczędzania wody i prądu.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można obejrzeć zdjęcia z obchodów Dnia Ziemi w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 9 kwietnia 2009 r. ::

WARSZTAT W SIECI

Z radością informujemy, że Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie idzie z duchem czasu
i wzbogacił się o stronę internetową. Pod adresem www.wtzjp2.pl znajdują się wszystkie informacje związane z rehabilitacją niepełnosprawnych uczestników i naszą działalnością. Do tej pory Warsztat korzystał z witryny Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO.

Na nowej stronie internetowej znalazły się podstawowe informacje o Warsztacie, jego celach, regulaminie
i patronie. Są też opisane poszczególne pracownie, przedstawione prace uczestników oraz opis bieżących wydarzeń. Strona obfituje w fotografie, a nawet krótkie filmy, przybliżające zajęcia.

Komputer i internet nie są obce niepełnosprawnym. W naszym Warsztacie działa pracownia komputerowo-internetowa wyposażona w pięć stanowisk z dostępem do internetu, a także drukarki, skaner, aparaty fotograficzne i kamerę cyfrową.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 7 kwietnia 2009 r. ::

BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIĄT

Życzenia spokojnych, radosnych i pełnych refleksji Świąt Wielkanocnych złożyli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie władzom miasta, duchowieństwu oraz wszystkim przyjaciołom i sponsorom, związanym ze Stowarzyszeniem ICH LEPSZE JUTRO.

Podopieczni Warsztatu odwiedzili m.in. prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigałę i jego zastępców, ordynariusza tarnowskiego ks. bp. Wiktora Skworca i księży biskupów pomocniczych oraz właścicieli firm i instytucji współpracujących z Warsztatem i Stowarzyszeniem.

Każdy otrzymał upominek - drewniane jajko, symbol życia i nadziei. Prezenty powstały w czasie zajęć w Warsztacie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 6 kwietnia 2009 r. ::

KIERMASZE

Z okazji Świąt Wielkanocnych uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie przygotowali szereg prac, które sprzedawano w tarnowskich instytucjach, firmach i placówkach oświatowych. Kiermasz zorganizowano też przed budynkiem Warsztatu przy ul. Hodowlanej 6.

Można było kupić nie tylko ręcznie wykonane kartki świąteczne, ale też dekoracyjne elementy z masy solnej, baranki i zające z sizalu, koszyczki z ozdobami wielkanocnymi, a także oryginalne drewniane jajka malowane metodą decoupage. Za zebrane pieniądze podopieczni Warsztatu pojadą na wycieczkę do miejsca, które sami sobie wybiorą.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przebiegu kiermaszów.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można obejrzeć zdjęcia z przedświątecznej sprzedaży prac uczestników Warsztatu.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 5 kwietnia 2009 r. ::

DRUGIE MIEJSCE, CZYLI (PRAWIE) NAJLEPSI

Drugie miejsce zajął Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w XX Regionalnym Konkursie
na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy. Świąteczne stoisko Warsztatu zaprezentowano w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Nagrodę przyznano za prace wykonane przez niepełnosprawnych uczestników - strusie i kacze pisanki oraz baranki z ciasta. Wszystko było oparte na naturalnym zdobnictwie.

Organizatorem Konkursu było Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu - biuro organizacyjne
w Tarnowie. Nagrodzone prace powstawały w Pracowni Rękodzieła Artystycznego, Pracowni Drewna i Metalu oraz Pracowni Gospodarstwa Domowego Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II przy ul. Hodowlanej.

Konkursowe prace oceniali etnografowie. Dyplom i 100 zł nagrody pieniężnej to uznanie przede wszystkim
dla tych uczestników zajęć, którzy w przygotowanie ozdób włożyli najwięcej pracy. Imponująco prezentowały się strusie pisanki, ręcznie zdobione przez niepełnosprawnych podopiecznych Warsztatu. Małe dzieła, wystawione przez kilka dni w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie, wzbudzały zainteresowanie i podziw zwiedzających.

Serdecznie gratulujemy!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 3 kwietnia 2009 r. ::

PONOWNIE W SEJMIE


Już po raz drugi uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie pojechali do Sejmu ze swoimi pracami. Trzydniowy kiermasz wzbudził zainteresowanie nie tylko parlamentarzystów, ale także pracowników Sejmu i Senatu. Zebrano ponad 1,5 tys. zł i - zgodnie z wolą niepełnosprawnych - pieniądze zostaną przeznaczone na dofinansowanie wycieczki do Warszawy.

Na stoisku w Domu Poselskim zaprezentowano prace, jakie powstały nie tylko w Warsztacie, ale też w Aktywnej Świetlicy Terapeutycznej. Największą popularnością cieszyły się wielkanocne gniazdka, zające, kartki świąteczne, koszyki z sizalowymi barankami, a także pisanki z masy solnej. Wszystkie prace wykonali niepełnosprawni pod kierunkiem terapeutów zajęciowych.

Zakupów dokonali przede wszystkim parlamentarzyści ziemi tarnowskiej. Niepełnosprawnych wsparli: Urszula Augustyn, Barbara Marianowska, Michał Wojtkiewicz, Józef Rojek i Jacek Pilch. Ozdoby chętnie nabywali posłowie ze wszystkich opcji politycznych. Przy stoisku zatrzymała się Nelly Rokita, Tadeusz Ross, Iwona Śledzińska-Katarsińska, Jerzy Fedorowicz, Jerzy Wenderlich czy Marek Biernacki.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można zobaczyć zdjęcia z pobytu w Sejmie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 3 kwietnia 2009 r. ::

U RODZICÓW PATRONA

W związku z 4. rocznicą śmierci Jana Pawła II, uczestnicy naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej pojechali do Krakowa. Na Cmentarzu Rakowickim złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie rodziców i brata Papieża Wojtyły. W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach niepełnosprawni modlili się o wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II.

Uczestnicy Warsztatu zwiedzili też wystawę "Droga do Watykanu" w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oraz krakowskie oceanarium. W kinie 3D obejrzeli film o Afryce. Wyjazd do Krakowa był elementem rehabilitacji społecznej, realizowanej od początku w naszym Warsztacie przy ul. Hodowlanej. Niepełnosprawni często pojawiają się w miejscach publicznych - chodzą do pizzerii, kina, teatru czy muzeum.

Co roku uczestnicy naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II odwiedzają miejsca związane z Papieżem Wojtyłą. Byli już m.in. w Starym Sączu, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowicach, Zakopanem, dwukrotnie w Krakowie, a przede wszystkim w Rzymie, gdzie modlili się na jego grobie w podziemiach watykańskiej bazyliki św. Piotra.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można zobaczyć zdjęcia z wycieczki do Krakowa.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 2 kwietnia 2009 r. ::

PAMIĘTAMY

W 4. rocznicę śmierci Jana Pawła II, uczestnicy naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej w sposób szczególny pamiętali o patronie. Obejrzeli film o Papieżu Wojtyle oraz zapalili znicze pod pomnikiem przy bazylice katedralnej w Tarnowie. Tam też spontanicznie zaśpiewali ulubioną pieśń Papieża - "Barkę" oraz modlili się o wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można zobaczyć zdjęcia z tego wydarzenia.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 1 kwietnia 2009 r. ::

PRZED ŚWIĘTAMI

Na zbliżające się Święta Wielkanocne podopieczni Aktywnej Świetlicy Terapeutycznej i Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie przygotowali szereg upominków. Ozdoby i kartki świąteczne będą sprzedawane w firmach, instytucjach i placówkach oświatowych zaprzyjaźnionych z naszym Stowarzyszeniem ICH LEPSZE JUTRO.

Wielkanocne cudeńka samodzielnie wykonali niepełnosprawni pod kierunkiem terapeutów i wolontariuszy. Na kiermasze przygotowano stroiki, sizalowe baranki, wiosenne gniazdka, a także drewniane jajka ozdobione metodą decoupage i kartki świąteczne.

Dochód ze sprzedaży prac zostanie przeznaczony na wycieczkę do miejsc związanych z patronem Warsztatu Terapii Zajęciowej - Jana Pawła II.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można zobaczyć jak powstawały wielkanocne ozdoby.