Sprzedajemy nasze prace
Nasz patron - Jan Paweł II
Regulamin Warsztatu Terapii Zajęciowej
Pracownie Warsztatu Terapii ZAjęciowej
Cele WarsztatuO nas


 

:: 31 marca 2012 ::

II MIEJSCE W KONKURSIE NA PISANKĘ LUDOWĄMiło nam poinformować, że w wigilię Niedzieli Palmowej Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II zdobył II miejsce podczas XXIII Regionalnego Konkursu na pisankę ludową i plastykę obrzędową związaną z okresem Wielkanocy w kategorii Pisanka współczesna - dorośli twórcy ludowi.

Nagroda pieniężna za zajęcie II miejsca w wysokości 90 zł zostanie przeznaczona na rehabilitację społeczną uczestników.

Warsztat wystawił dzieła wykonane w pracowniach rękodzieła artystycznego i biżuterii artystycznej. Gratulujemy i dziękujemy uczestnikom i terapeutkom za przygotowanie prac. Warsztat startował w konkursie już po raz piąty i zawsze zajmował miejsce na podium.

Organizatorem konkursu jest Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączy - Biuro Organizacyjne w Tarnowie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 29 marca 2012 ::

KONTROLA SANITARNA

W dniu 29 marca 2012 r. w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie miała miejsce kontrola w zakresie oceny stanu sanitarnego i technicznego obiektu. W wyniku prowadzonych czynności kontrolnych nie stwierdzono nieprawidłowości.

Kontroli poddano pomieszczenia i wyposażenie Warsztatu, używane środki czystości, sposób gospodarowania odpadami, dokumentację zdrowotną pracowników, apteczki pierwszej pomocy, procedury postępowania z brudną bielizną.

Organem kontrolującym był Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnowie. Kontroli poddano stan sanitarny i techniczny Warsztatu.

O czystość w budynku pomaga nam dbać Firma MADO z ulicy Krzyskiej 9A w Tarnowie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 21 marca 2012:

WYRÓŻNIENIE ZA ŚPIEWAJĄCE PRZYWITANIE WIOSNY

Na zaproszenie Pałacu Młodzieży w Tarnowie czworo uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II - Kamil Cedrowski, Damian Ptak, Monika Rasińska i Wojciech Wojtaszek wzięli udział w koncercie pt."Wiosna, ach to Ty". Koncert odbył się w Pałacu Młodzieży w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

W trakcie koncertu zaprezentowano utwory o tematyce wiosennej. Mogliśmy usłyszeć między innymi utwór "Wiosna, ach to Ty" Marka Grechuty, "Wiosna" Czerwonych Gitar, a także przeboje lat 80-tych i wiele innych współczesnych utworów.

Uczestnicy Warsztatu zaprezentowali 2 piosenki - "Ktoś mnie pokochał" z repertuaru Skaldów oraz "Ładne oczy masz" Czerwonych Gitar. 

Uczestnicy także przystąpili do konkursy na najlepszą aranżację utworu o tematyce wiosennej. Podopieczni Warsztatu zaprezentowali utwór "Wiosna w błękitnej sukience". Za tą piosenkę jury przyznało nam szczególne wyróżnienie. Uczestnicy otrzymali drobne upominki i słodycze.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Pani Ewy Rutkiewicz za przygotowanie nas do tego występu. Dzięki temu mogliśmy po raz kolejny sprawdzić się w czasie występów na dużej scenie.

Liczymy na dalszą owocną współpracę.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 20 marca 2012 ::

PIŁKARZYKI 2012

Od 10 lutego trwał turniej piłkarzyków, w którym wzięło udział większość uczestników Warsztatu. Zawody podzielono na etap rozgrywek w postaci rundy pierwszej i drugiej eliminacji oraz półfinał i finał. Wszyscy, którzy podjęli wyzwanie, wytrwale grali o złoty medal. Na podium zwykle są tylko trzy miejsca, w tym przypadku było ich aż sześć, gdyż osobno przebiegały rozgrywki kobiet, osobno mężczyzn. Po trwającym ponad miesiąc etapie eliminacji, który odbywał się w pracowni rehabilitacji układu ruchu, miał miejsce długo oczekiwany finał. Rozegrano go w holu w obecności całej społeczności Warsztatu. Nie brakowało gorącego dopingu. Zwycięzcom, którzy stanęli na podium wręczono medale oraz nagrody, zaś tym którzy brali udział w turnieju wręczono pamiątkowe dyplomy. W ten sposób mile spędzono kolejny dzień pobytu w Warsztacie, gdzie w duchu zdrowej, sportowej  rywalizacji poczuć można było pozytywne emocje, których nie czuje się na co dzień.

Pierwsze miejsce wśród kobiet zajęła Monika Rasińska, drugie Klementyna Gaudyn, trzecie Magdalena Guzik. Wśród mężczyzn najlepszym zawodnikiem okazał się Kamil Cedrowski, wicemistrzem Łukasz Majorek, brąz zdobył Tomasz Krzysiak.

Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zawodach.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 16 marca 2012 ::

ZAPRASZAMY NA ZAKUPY

Zbliżają się Święta Wielkiej Nocy, to czas wysyłania życzeń, dekorowania domów. Zapraszamy do odpowiedzialnych zakupów - skorzystania z oferty Warsztatu - podmiotu dbającego o osoby z niepełną sprawnością.  

Pod kierunkiem terapeutów podopieczni ręcznie i samodzielnie wykonują kartki świąteczne i okolicznościowe, obrazy, ozdoby, bibeloty.

Niepowtarzalne dzieła artystyczne mogą być wspaniałym upominkiem dla bliskich i znajomych.

Od marca 2012 roku nie można pokrywać kosztów rehabilitacji społecznej ze środków PFRON. Dlatego cały ten obszar terapii realizujemy tylko z dochodu ze sprzedaży prac uczestników.
Dochód ze sprzedaży prac uczestników Warsztatu jest przeznaczany m. in. na wyjścia do kawiarni, kin, muzeów, teatrów.

Zamówienia można składać osobiście lub drogą elektroniczną biuro@wtzjp2.pl
Galerię prac znajdą PaństwoGALERIA - link (dodatkowe fotografie) 

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 12 marca 2012 ::

SPOTKANIE RODZICÓW

Ogromną frekwencją cieszyło się spotkanie rodziców uczestników Warsztatu z terapeutami i kierownikiem.

Zebranie było okazją do wyjaśnienia bieżących spraw dotyczących zmian personalnych, statusu Warsztatu, jednostki prowadzącej - Fundacji REPI, a także planowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zmian dotyczących przyszłej działalności warsztatów w Polsce. Była także chwila na pochwalenie postępów uczestników w procesie rehabilitacji.

Rodzicom i Opiekunom dziękujemy za przybycie i przekazanie swoich opinii.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 09 marca 2012 ::

Dzień Mężczyzny

Niewiele osób pamięta, ale 10 marca w Polsce obchodzony jest Dzień Mężczyzny. Tego święta nie mogło zabraknąć w kalendarium naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II.

W tym dniu to Panie przygotowały krótki program artystyczny. Mężczyźni mieli okazję sprawdzić się w konkurencji przyszywania guzików. Sprawdzono także wiedzę z przydatności narzędzi stolarskich. Panowie wykazali się również umiejętnościami kulinarnymi przedstawiając przepisy na swoje ulubione dania.

Każdy mężczyzna w tym dniu otrzymał swój portret wykonany w pracowni drewna i metalu oraz słodkości.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 08 marca 2012 ::

DZIEŃ KOBIET

8 marca 2012 roku już tradycyjnie uczciliśmy Dzień Kobiet w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II.

Uczestnicy z pracowni podtrzymywania umiejętności edukacyjnych przygotowali krótki program artystyczny, którego pointą było stwierdzenie, że mężczyzna nic nie zdziała bez kobiety.

Wszystkie Panie otrzymały bransoletki i kolczyki wykonane przez mężczyzn w pracowni biżuterii artystycznej oraz słodycze.

Święto to jest obchodzone jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Ustanowione zostało w 1910 roku. Dzień Kobiet w Polsce był obchodzony na szeroką skalę do 1993 roku.

Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 05 marca 2012 ::

FINAŁ "TALII BEZ BARIER"

5 marca na Dużej Scenie w Teatrze im. Ludwika Solskiego odbyła się wspólna prezentacja warsztatów, w których uczestniczyły dzieci i młodzież pełnosprawna i z niepełną sprawnością. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II brali udział w zajęciach ceramicznych oraz muzycznych prowadzonych przez doświadczonych animatorów i instruktorów. Celem każdego rodzaju warsztatów było zaprezentowanie efektów swojej pracy podczas wspólnego pokazu.

Podczas finału przedstawiono układy taneczne, własne aranżacje znanych utworów muzycznych oraz krótkie występy teatralne.

Utwory muzyczne pt. "Czy ten Pan i Pani", "Serduszko puka w rytmie cza cza" oraz "Śpiewaj i lecz się" zaśpiewali uczestnicy naszego Warsztatu - Kamil Cedrowski, Renata Owsiana, Wojciech Wojtaszek, Natalia Kościółek i Anna Molecka wraz z innymi osobami, które również brały udział w warsztatach muzycznych. Podczas finału można było także zobaczyć wystawę prac z ceramiki przygotowanych na zajęciach "Pokaż mi swój świat". Wspólnie mogliśmy obejrzeć efekty pracy z gliną, w których brali udział Łukasz Majorek, Sławomir Kantor, Mateusz Komar, Justyna Pałka i Mariusz Spiewak.

Udział w projekcie dał nam możliwość nauki i usprawnienia umiejętności pracy z gliną a także pozwolił zmierzyć się z tremą związaną z występem na scenie.

Na przyszłość również wyrażamy chęć uczestniczenia w tego typu przedsięwzięciach.
Dziękujemy za zaproszenie ;-)
Zdjęcia z finału "Czterech talii roku" mogą Państwo zobaczyć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 29 lutego 2012 ::

DOBRE WZORCE

W ramach rehabilitacji społecznej uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II wraz z terapeutami udali się do Galerii Miejskiej Biura Wystaw Artystycznych na wystawę Barbary Brożek-Czekańskiej ,,Dwie natury''.

Wystawa prezentowała unikatową biżuterię z hebanem, chryzoprazami, perłami, bursztynami, krzemami, onyksami, a także eksperymentalne połączenia z zadrukowanym papierem. Na wystawie zobaczyliśmy również strusie pióra, tiul i perły wkomponowane w srebrne elementy. W ekspozycji można było dostrzec nie tylko motywy kwiatów, owadów, ale również prace zawierające kształty geometryczne. Wystawa wywarła nie tylko ogromne wrażenie swą unikatowością, ale również ukazała jak wiele pracy wymaga by uzyskać tak imponujący efekt końcowy. Uczestnicy po raz pierwszy mogli zapoznać się z biżuterią, do wykonania której wykorzystano narzędzia tj.: walce jubilerskie, kowadła, wiertła, piłki, cążki.

Inspiracje jakie zaczerpnęliśmy w czasie zwiedzania wystawy będziemy mogli wykorzystać w projektowaniu biżuterii w pracowni biżuterii artystycznej, która działa w naszym Warsztacie.

Wychodząc z Galerii Miejskiej BWA mogliśmy również podziwiać wystawę fotografii Kazimierza Nowaka ,,Afryka''.

Na posiłek udaliśmy się do Restauracji Dworcowej usytuowanej w piwnicach dworca.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) znajdują się zdjęcia z wizyty w galerii.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 21 lutego 2012 ::

ZABAWA OSTATKOWA

Karnawał, zapusty, ostatki. Także uczestnikom Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II nie są obce te terminy. Po krótkiej prezentacji na temat dawnych zwyczajów kończenia okresu karnawału rozpoczęto zabawę.

Przy dźwiękach muzyki oraz wspólnych tańcach zakończyliśmy okres zabaw i uciech. Dyskoteka była połączona z imieninami solenizantów, którzy obchodzili swoje święto w tym miesiącu. Następna zabawa dopiero w kwietniu. Od jutra rozpoczynamy  czas Wielkiego Postu.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 20-24 lutego 2012 ::

WARSZTATY MUZYCZNE

Przez 5 dni pięcioro uczestników Warsztatu brało udział w Warsztatach muzycznych "Zamknij oczy i zaśpiewaj" projektu pn. "Talia bez barier". Głównym założeniem była integracja osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi.

Tym razem nasi podopieczni uczestniczyli w warsztatach zajęciach muzycznych prowadzonych przez panią Ewę Rutkiewicz. W trakcie zajęć śpiewano piosenki z repertuaru Anny Jantar, Anny Wyszkoni, Marii Koterbskiej i innych znanych wykonawców. Udział w zajęciach sprawił nam wiele radości i przyjemności.

To czego nauczyliśmy się w trakcie zajęć zostanie zaprezentowane podczas finału projektu "Talia bez barier", który odbędzie się 5 marca 2012 roku.
Zapraszamy do galerii zdjęć z warsztatów - wystarczy kliknąć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 14 lutego 2012 ::

WALENTYNKI

Wspomnienie św. Walentego był dniem szczególnym także dla nas. Terapeutki przygotowały program artystyczny, podczas którego recytowane były wiersze o miłości - "Sonet" Adama Asnyka, "Hymn o miłości" św. Pawła, "Rozmowę liryczną" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i inne.

Pomiędzy czytaniem wierszy zabrzmiały także najpiękniejsze piosenki o miłości. Tradycyjnie nie zabrakło także poczty walentynkowej. Każdy z uczestników otrzymał ręcznie przygotowaną walentynkę w dowód sympatii od swoich kolegów i koleżanek.
Zdjęcia mogą Państwo obejrzeć GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 13-17 lutego 2012 ::

WARSZTATY CERAMICZNE

4 dni trwały warsztaty ceramiczne "Pokaż mi swój świat", w których pięcioro uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II wzięło udział. Zajęcia odbywały się w ramach projektu "Cztery talie roku" - "Talia bez barier" prowadzonego przez Teatr im. J. Solskiego i Pałac Młodzieży i prowadzone. Warsztaty prowadził pan Marek Krakowiak. Uczestnicy byli bardzo zaangażowani podczas zajęć. Niektórzy nawet odkryli w sobie nowy talent.

W każdym dniu temat zajęć był inny. Pierwszego dnia uczestnicy wykonywali kwiaty, drugiego zwierzęta, trzeciego obrazki o dowolnej tematyce a ostatniego maski. Wszystkie prace po wyschnięciu zostaną pokryte farbą i zaprezentowane podczas finału w dniu 5 marca 2012 roku w Teatrze Solskiego - zapraszamy.

Wydarzenie realizowane w ramach Projektu Cztery TALIE roku, adresowane było do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością oraz dzieci i młodzieży pełnosprawnej. Celem przedsięwzięcia jest integracja tych osób. Przedmiotem Talii Bez Barier była organizacja warsztatów o różnej tematyce, w których uczestniczyć miały pary dzieci (dziecko z niepełnosprawnością i dziecko pełnosprawne), w których efekcie powstanie wspólna prezentacja wybranych uczestników.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z warsztatów ceramicznych GALERIA - link (dodatkowe fotografie)

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 30 stycznia 2012 r. ::

SPOTKANIE OPŁATKOWEW dniu 30 stycznia 2012 roku w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie odbyło się spotkanie opłatkowe. Przybyłych gości serdecznie przywitał Kierownik Warsztatu pan Tomasz Eliasz Wardzała. Oprócz rodziców, opiekunów i uczestników w spotkaniu wzięli udział także członkowie Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji Pracy Integracji oraz Komisji Rewizyjnej - jednostki prowadzącej Warsztat.

W trakcie spotkania uczestnicy zaprezentowali przedstawienie jasełkowe pt. "Wigilijna podróż w Europie". Sztuka miała charakter współczesny i przypomniała nam, że w życiu najważniejsze są miłość, jedność i pokój.

Po zakończeniu przedstawienia został odczytany fragment Ewangelii św. Łukasza o Narodzeniu Jezusa. Następnie kilka ciepłych słów wygłosił ks. prof. Adam Solak Członek Zarządu Fundacji REPI. Nie zabrakło także wspólnego śpiewania kolęd oraz dzielenia się opłatkiem składając sobie życzenia zdrowia, wytrwałości i samych radosnych dni w Nowym Roku. Każdy rodzic i opiekun otrzymał drobny upominek przygotowany własnoręcznie przez uczestników oraz podziękowania od Kierownika Warsztatu za pomoc i wsparcie w minionym roku.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) znajdują się fotografie ze spotkania opłatkowego.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 25 stycznia 2012 r. ::

NA WYSTAWIE I W RESTAURACJIW dniu 25 stycznia 2012 r. zostało zorganizowane wyjście w ramach rehabilitacji społecznej. Uczestnicy wraz z terapeutami wybrali się do Tarnowskiego Centrum Kultury na wystawę pt. "Krajobraz podniebny" autorstwa Tomasza Pacana. Motto wystawy brzmiało "Z głową w chmurach szukam siebie". To kolejna wystawa tego autora gdzie zaprezentował on zdjęcia o tematyce lotniczej.

Na tarnowskim rynku mogliśmy także obejrzeć zdjęcia wykonane w minionych latach przy okazji imprez organizowanych w ramach finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Następnie udaliśmy się na obiad do Restauracji "Braterskiej", która została zrewolucjonizowana przez panią Magdalenę Gessler. Na tę okazję właścicielka przygotowała dla nas karkówkę według przepisu słynnej restauratorki.

Posiłek bardzo nam smakował i chętnie ponownie odwiedzimy restaurację aby zasmakować innych potraw znajdujących się w "Menu Magdy".

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) znajdują się zdjęcia dokumentujące wymienine wyżej wydarzenia.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 25 stycznia 2012 ::

SMAKI ŚWIATA - NIEMCYOd dziś w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II rozpoczynamy spotkania pt. "Smaki Świata". Z tej okazji uczestnicy w pracowni gospodarstwa domowego przygotowują potrawy charakterystyczne dla danego regionu świata. W tym tygodniu uczestnicy mieli okazję spróbować tradycyjną niemiecką Kartoffelsalat. Oprócz możliwości skosztowania dań uczestnikom zostanie także przybliżona kultura, zwyczaje i tradycje kulinarne danego kraju dzięki prezentacji przygotowanej w pracowni komputerowo-internetowej. Za tydzień poznamy smak kuchni meksykańskiej.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 05 stycznia 2012 ::

ZABAWA (PO) SYLWESTROWA

Tradycją w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie stała się coroczna wspólna zabawa (po)Sylwestrowa. Uczestnicy wraz z terapeutami bawili się przy przebojach muzyki latynoamerykańskiej. Nie zabrakło zabaw integracyjnych oraz wspólnych tańców do takich przebojów jak "Macarena", "Waka waka", "Lambada" czy "Bailamos". W trakcie zabawy został wzniesiony toast przez Kierownika Warsztatu .Wszyscy złożyli sobie życzenia noworoczne - pomyślności, zdrowia i uśmiechu każdego dnia.

W tym dniu przyznano także dyplomy dla uczestników, którzy osiągnęli w minionym roku najwyższą frekwencję.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) znajdują się fotografie z zabawy (po)Sylwestrowej.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 04 stycznia 2012 r. ::

WYBORY DO PREZYDIUM SAMORZĄDU UCZESTNIKÓW
W dniu 04.01.2012 roku w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II odbyły się kolejne wybory do Prezydium Samorządu Uczestników XII kadencji.

Do władz kandydowało aż aż 12 uczestników. Każdy z nich zaprezentował swój program wyborczy, w którym to przedstawił propozycje zmian w Warsztacie oraz własne pomysły organizacji różnych przedsięwzięć w Warsztacie.

Wyniki głosowania rozstrzygnięto już w pierwszej turze. Na przewodniczącego Prezydium Samorządu Uczestników ponownie został wybrany Sławomir Kantor. Członkami Prezydium SU będą Wojciech Wojtaszek oraz Marek Śledź. Nowy skład Samorządu będzie pełnił kadencję przez sześć miesięcy.

Mamy nadzieje, że członkom Prezydium Samorządu uda się zrealizować program wyborczy. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) znajdują się zdjęcia z wyborów.