Sprzedajemy nasze prace
Nasz patron - Jan Paweł II
Regulamin Warsztatu Terapii Zajęciowej
Pracownie Warsztatu Terapii ZAjęciowej
Cele WarsztatuO nas


 

:: 21 marca 2011 r. ::

WIOSNA

W pierwszy dzień wiosny uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II pod opieką terapeutów wyruszyli na wędrówkę w poszukiwaniu oznak nowej pory roku. W rzece Białej utopili Marzannę.

Obrzędową kukłę podopieczni wykonali w czasie zajęć w Warsztacie, wykorzystując drewniane listewki, gałgany i płótna. Nad Białą poznali polskie obrzędy przywoływania wiosny, po czym w odmętach rzeki zniknęła Marzanna.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 13 marca 2011 r. ::

WYSTAWA NA FORUM

Rękodzieło artystyczne - owoc pracy uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II można było podziwiać w czasie VI Forum Nauczycieli i Wychowawców, jakie odbyło się w Tarnowie pod hasłem "Wolność i wychowanie". Wystawa była jedną z imprez towarzyszących Forum.

Na stoisku Warsztatu zaprezentowano obrazy wyhaftowane przez uczestników, kartki wielkanocne, biżuterię, ozdoby na różne okazje. Wszystkie prace przez cały rok powstają w Warsztacie. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników Forum. Przy okazji promowano działalność Warsztatu i udzielano informacji na temat bezpłatnej rehabilitacji oferowanej przez naszą placówkę.

Fot.: Grzegorz Golec, RDN Małopolska.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 8 marca 2011 r. ::

POŻEGNANIE KARNAWAŁU

Obchody Dnia Kobiet połączono w tym roku z zakończeniem karnawału. W Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie odbyła się wielka zabawa.

Wszystkie kobiety otrzymały słodki upominek oraz oryginalny stroik z pewnością zapowiadający wiosnę. Męskie grono przygotowało też prezent muzyczny. Następnie wszyscy doskonale bawili się przy muzyce tanecznej, a smaczny poczęstunek w postaci szwedzkiego stołu przygotowali uczestnicy z Pracowni Gospodarstwa Domowego. Dodatkowo pizzę ufundowało Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO. W ten sposób pożegnano karnawał. Następny - za rok.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 7 marca 2011 r. ::

W KRAKOWIE. ŚLADAMI PATRONA

W przededniu rocznicy ingresu abp. Karola Wojtyły do katedry na Wawelu, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II odbyli wycieczkę do Krakowa. Zobaczyli wiele cennych eksponatów. Spore wrażenie zrobiło na nich muzeum pod płytą krakowskiego rynku.

Do Krakowa uczestnicy udali się pociągiem i na miejscu również korzystali ze środków komunikacji publicznej. Pierwszym punktem wycieczki była katedra na Wawelu oraz znajdujące się obok Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II. Przewodniczka w barwny sposób przybliżyła historię wawelskiej katedry, pomników nagrobnych znajdujących się wewnątrz oraz związki patrona Warsztatu - Jana Pawła II z tą wyjątkową świątynią. 8 marca 1964 r. odbył się ingres abp. Karola Wojtyły do wawelskiej katedry. Uczestnicy zeszli też do krypt w podziemiach, w tym do Krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie są pochowani Maria i Lech Kaczyńscy.

Spore wrażenie na uczestnikach zrobił znajdujący się pod ziemią oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. To obecnie jedna z największych atrakcji turystycznych miasta, namacalnie ukazująca dzieje Krakowa sprzed wieków. Muzeum jest multimedialne, pełne barw, świateł i dźwięków. Podziemna trasa turystyczna wiedzie śladem europejskiej tożsamości Krakowa.

Pobyt w Krakowie zakończył zakup pamiątek i posiłek.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 25 lutego 2011 r. ::

NA SANKACH

Zima trzyma. Ale uczestnikom Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie nie jest ona straszna. Dlatego podopieczni wraz z terapeutami udali się do Parku Strzeleckiego na sanki.

Celem wyjścia była wspólna zabawa na śniegu, a także możliwość podziwiania natury zimą. Śnieg uniemożliwił co prawda lepienie bałwana i rzucanie się śnieżkami, jednak pozwalał na zjazd na sankach. Po małym spacerze po parku, uczestnicy udali się na najwyższe wzniesienie i zjeżdżali przez prawie dwie godziny. Uczestnicy bawili się dobrze i byli bardzo zadowoleni. Zima wcale nie musi być zła.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 22 lutego 2011 r. ::

W GALERII

Galeria handlowa GEMINI PARK TARNÓW stała się miejscem realizacji kolejnego treningu społecznego. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie wraz z opiekunami pojechali tam środkami miejskiej komunikacji.

Zwiedzanie i zakupy rozpoczęło się od analizy tablicy informacyjnej, przedstawiającej plan galerii. Tym samym podopieczni zlokalizowali stoiska, które ich interesują. Z pomocą terapeutów zakupili wybrane przez siebie rzeczy w różnych sklepach, korzystając ze środków treningu ekonomicznego, wypłacanych co miesiąc w Warsztacie. W dziale gastronomicznym uczestnicy spożyli posiłek. Podążając pasażami galerii, oglądali ciekawe ekspozycje, m.in. wystawę obrazów, motory wyścigowe oraz samochód rajdowy Leszka Kuzaja.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 18 lutego 2011 r. ::

KURS INSPIRACJI

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie wzięli udział w tygodniowym "Kursie inspiracji" zorganizowanym przez tarnowski oddział Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Zajęcia miały na celu wzbudzenie motywacji do działania, a także zainspirowanie uczestników do aktywnego poszukiwania swojego miejsca na rynku pracy.

"Kurs inspiracji" pozwolił podopiecznym Warsztatu na odkrycie własnych zainteresowań, mocnych i jak i słabych stron osobowości, a także zrozumienie samego siebie i otaczającego świata w kontekście życia zawodowego. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się o źródłach poszukiwania pracy jak i również o wymaganiach kwalifikacyjnych na rynku pracy.

Podopieczni brali aktywny udział w organizowanych ćwiczeniach, których celem było kształtowanie umiejętności zawodowych i wykorzystywanie ich do efektywnego poszukiwania pracy. W czasie trwania warsztatów, uczyli się również redagować CV i list motywacyjny. Dzięki filmom instruktażowym, uczestnicy dowiedzieli się jak opracować indywidualny plan działań oraz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Poznali specyfikę pracy w zawodach, które najbardziej ich zainteresowały.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 14 lutego 2011 r. ::

WALENTYNKI

W Dniu Zakochanych uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie wzięli udział w zabawie walentynkowej.

Dzień św. Walentego, uważanego w tradycji za patrona zakochanych, jest to szczególny czas dla tych, którzy chcą okazać innym swoją miłość, życzliwość i wdzięczność. W Warsztacie od początku lutego działała "Poczta Walentynkowa", za pośrednictwem której uczestnicy mogli obdarować swoich ulubionych kolegów, koleżanki i opiekunów pięknymi, własnoręcznie wykonanymi kartkami. Walentynki zostały rozdane w trakcie zabawy tanecznej, a moment ich wręczania dostarczył wszystkim adresatom wielu emocji. Zabawę w takt nie tylko miłosnych piosenek umilił słodki poczęstunek przygotowany przez uczestników z Pracowni Gospodarstwa Domowego.

Kolejne "Walentynki" dopiero za rok. Warto jednak pamiętać, że o tych, których kochamy i darzymy sympatią należy dbać na co dzień, nie tylko od święta.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 8 lutego 2011 r. ::

W MUZEUM DIECEZJALNYM

W ramach realizowanego w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie treningu społecznego, uczestnicy pod opieką terapeutek odwiedzili Muzeum Diecezjalne - najstarsze muzeum diecezjalne w Polsce.

Uczestnicy dowiedzieli się nowych, ciekawych informacji dotyczących życia i męczeńskiej śmierci świętych i błogosławionych. Mieli okazję zobaczyć unikatowe tryptyki, figurki i rzeźby, przedstawiające mękę i śmierć Jezusa.

Tarnowskie Muzeum Diecezjalne mieści się w zabytkowych kamieniczkach z XVI w. w sąsiedztwie bazyliki katedralnej. Posiada 2,5 tysiąca eksponatów, które są bardzo ważne dla poznania poziomu i dziejów polskiej kultury średniowiecznej. Eksponaty muzeum dzielą się na cztery działy: zabytki sztuki cechowej - gotycka rzeźba i malarstwo z terenu Małopolski, tkaniny kościelne - m.in. ornaty i kapy, sztuka ludowa, w szczególności obrazy malowane na szkle z całej Europy i innych kontynentów, oraz dzieła sztuki z przełomu XIX i XX w. (obrazy, porcelana, zegarki). Najstarszym eksponatem w muzeum jest rzeźba głowy św. Jana Chrzciciela na misie.

Po zwiedzeniu Muzeum uczestnicy udali się na posiłek do restauracji "Obsesja Smaku", gdzie każdy z podopiecznych samodzielnie wybrał danie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 27 stycznia 2011 r. ::

JASEŁKA W SZKOLE

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17 wystawili w tamtejszej szkole integracyjne przedstawienie bożonarodzeniowe. Na widowni zasiedli nauczyciele oraz rodzice uczniów oraz uczestników.

Widzowie zgromadzeni w szkolnej auli bardzo aktywnie przyjęli występ, wtórowali w śpiewaniu kolęd oraz pastorałek. Inscenizacja jasełek po raz kolejny otrzymała gromkie brawa i uznanie publiczności. Po zakończeniu uroczystości wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 26 stycznia 2011 r. ::

W TUCHOWIE

Sukcesem zakończył się udział w XVII Małopolskim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych im. Stanisława Kurczaba w Tuchowie. Na scenie tuchowskiego Domu Kultury wystąpiły połączone siły Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II i Szkoły Podstawowej nr 17 w Tarnowie. Szkopka, wykonana przez uczestniczkę Warsztatu, została nagrodzona.

Dzień rozpoczęła Msza św. w intencji uczestników przeglądu odprawiona w sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie. W czasie występów w Domu Kultury wszyscy czuli się równi. Program uczestników Warsztatu i uczniów szkoły zrobił na publiczności duże wrażenie. Stało się tak m.in. dzięki dekoracji, strojom oraz licznym kolędom i pastorałkom. W konkursie szopek wystawiono obraz wyhaftowany przez uczestniczkę Monikę Rasińską. Praca została nagrodzona.

Występ w Tuchowie pozwolił rozwijać wyobraźnię uczestników Warsztatu, nauczył współpracy, odwagi i pewności siebie, co jest związane ze zwiększeniem poczucia własnej wartości. Podopieczni poznali zasady doboru stroju do sytuacji oraz poszerzyli krąg zainteresowań.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) znajdują się zdjęcia z tuchowskiego przeglądu.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 24 stycznia 2011 r. ::

TRZECIE MIEJSCE W SANDOMIERZU

Szopka wykonana przez Mariusza Spiewaka, uczestnika Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie zajęła trzecie miejsce w konkursie szopek bożonarodzeniowych w Sandomierzu. Nagrodą - oprócz dyplomu - jest profesjonalny zestaw malarski. Zwycięskie szopki prezentowano w Centrum Kultury i Rekreacji w Sandomierzu.

Konkurs był adresowany do osób niepełnosprawnych oraz grup integracyjnych, bez względu na wiek i rodzaj niepełnosprawności, będących uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, klas integracyjnych oraz innych form pracy z osobami niepełnosprawnymi. Przyznając tarnowskiemu Warsztatowi trzecie miejsce, jury wzięło pod uwagę twórczy pomysł podtrzymania polskiej tradycji. Do wykonania szopki Mariusz Spiewak użył m.in. kamieni. Nagrodzona szopka zachwycała bogactwem detali. Cała konstrukcja była oświetlona.

Konkurs szopek bożonarodzeniowych zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Tratwa" przy współudziale Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sandomierzu w ramach projektu "Tradycja - Integracja - Terapia".

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 23 stycznia 2011 r. ::

JASEŁKA PRZED KONCERTEM

Jasełka w wykonaniu uczestników naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie i uczniów Szkoły Podstawowej nr 17 poprzedziły noworoczny koncert kolęd w tarnowskim Pałacu Młodzieży. Przedstawienie przygotowano na Małopolski Przegląd Zespołów Kolędniczych Domów Pomocy Społecznej w Tuchowie.

W rolę biblijnych postaci wcielili się zarówno uczniowie Szkoły jak i uczestnicy Warsztatu. Nie zabrakło pasterzy i  aniołów oraz pięknych polskich kolęd. Po występie, na scenie pojawił się tarnowski chór Gos.pl. Koncert zorganizowało Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO, Urząd Miasta Tarnowa i Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) znajdują się zdjęcia z przedstawienia jasełkowego.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 20 stycznia 2011 r. ::

DZIEJE KSIĄŻKI I PISMA

W ramach, prowadzonej rehabilitacji społecznej, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II udali się do Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego na zajęcia z biblioterapii. Tematem spotkania były "Dzieje książki i pisma''.

Celem prelekcji było przedstawienie rozwoju książki na przestrzeni wieków. Uczestnicy z uwagą śledzili dzieje książki, od jej początków w postaci zwoju papirusów i tabliczki glinianej, aż po książkę drukowaną i elektroniczną. W trakcie zajęć przedstawiono również etapy rozwoju pisma w świecie.

Uczestnicy poznali narzędzia piśmiennicze oraz rekwizyty służące do pisania w przeszłości. Spróbowali też swoich sił i porozumiewali się przy pomocy dawniej istniejących form piśmienniczych. W tym celu malowali na kamieniach, wyciskali znaki na tabliczkach glinianych i wykonywali pieczątki z tuszu.

Po zajęciach w bibliotece, uczestnicy odwiedzili Cafe Ziarno, a tam kupili zapiekanki, gofry i herbatę.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 12 stycznia 2011 r. ::

NOWY SAMORZĄD

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie ma nowe Prezydium Samorządu Uczestników. Wyboru dokonano, ponieważ zakończyła się kadencja dotychczasowego Prezydium.

Głosowanie odbyło się w dwóch turach. Przewodniczącą została wybrana Anna Molecka, a jej zastępcami - Sławomir Kantor i Marcin Macheta. Kadencja potrwa pół roku. Kandydatem do Prezydium może być uczestnik, który spełnia szereg stawianych przed nim wymagań.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 10 stycznia 2011 r. ::

ZAPRASZAMY NA KONCERT

Tradycyjne i nowoczesne kolędy w oryginalnych aranżacjach będzie można usłyszeć w czasie dobroczynnego koncertu na Scenie w Pałacu Młodzieży w Tarnowie w niedzielę, 23 stycznia 2011 r. Wystąpi tarnowski Chór Gos.pl, a wstęp na koncert jest bezpłatny. Początek o godz. 17.00. Nasz Warsztat jest współorganizatorem wydarzenia.

Koncert organizuje nasze Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO, Urząd Miasta Tarnowa i Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego. Na scenie wystąpi, cieszący się ogromną popularnością, tarnowski Chór Gos.pl, który powstał w styczniu 2003 r. z inicjatywy grupy osób związanych ze sobą wcześniej różnymi projektami muzycznymi. Chór dużo koncertuje w Tarnowie, ale znany jest już w całym kraju. Członkowie podkreślają, że praca w chórze daje im możliwości kształtowania talentu i jest znakomitym warsztatem wokalnym. Ponadto uczy pracy zespołowej, współdziałania ze sobą nawzajem i odpowiedzialności.

W niedzielę, 23 stycznia 2011 r. na Scenie w Pałacu Młodzieży z jasełkami wystąpią też uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas przy Szkole Podstawowej nr 17 w Tarnowie-Mościcach oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie.

Przed i po koncercie będą zbierane datki do puszek na utworzenie Specjalistycznego Centrum Rehabilitacji dla niepełnosprawnych dzieci. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Do zobaczenia!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 5 stycznia 2011 r. ::

W ŻYWEJ SZOPCE I NIE TYLKO

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie nowy rok rozpoczęli od treningu społecznego - odwiedzili żywą szopkę, wystawę w Galerii HORTAR oraz zjedli obiad w barach i restauracjach.

Sporo emocji i wrażeń przyniosła wizyta w żywej szopce jaka w okresie bożonarodzeniowym została zbudowana przy klasztorze ojców bernardynów w Tarnowie. Oprócz zwierząt znanych z polskich gospodarstw, uczestnicy zobaczyli kuca szetlandzkiego, owcę kameruńską, owcę św. Jakuba, kozę alpejską, kozę kameruńską, a także wielbłąda, osła koniowatego i lamy.

Z kolei w Galerii HORTAR uczestnicy obejrzeli wystawę prac swoich kolegów-uczestników oraz uczniów Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu. Wystawa to efekt jesiennego pleneru, jaki w ubiegłym roku odbył się w Kąśnej Dolnej.

Na zakończenie uczestnicy, podzieleni na mniejsze grupy, poszli do barów, restauracji i pizzerii na obiad. Była to okazja do sprawdzenia w praktyce umiejętności zdobytych w Warsztacie. Każdy uczestnik wybierał dla siebie danie - od flaków, kotleta schabowego z ziemniakami i surówką, frytek, klusek śląskich z gulaszem, barszczu z krokietami, czy placków po zbójniku aż po pizzę.