Sprzedajemy nasze prace
Nasz patron - Jan Paweł II
Regulamin Warsztatu Terapii Zajęciowej
Pracownie Warsztatu Terapii ZAjęciowej
Cele WarsztatuO nas


 

:: 27 marca 2010 r. ::

DRUGIE MIEJSCE W KONKURSIE

Drugi rok z rzędu nasz Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie odniósł sukces na Regionalnym Konkursie na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy. Nasze stoisko prezentowane w Muzeum Etnograficznym przy ul. Krakowskiej w Tarnowie zajęło drugie miejsce.

Wszystkim uczestnikom i pracownikom Warsztatu, którzy przyczynili się do tego sukcesu serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 22 marca 2010 r. ::

STARTUJEMY W KONKURSIE

Nasz Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie bierze udział w XXI Regionalnym Konkursie na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy. Nasze stoisko można podziwiać do 27 marca w Muzeum Etnograficznym przy ul. Krakowskiej w Tarnowie.

Konkurs organizuje Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu - Biuro Organizacyjne w Tarnowie. Nasz Warsztat prezentuje kacze pisanki, ciasta, baranki oraz kwiaty. Wszystko oparte jest na rękodziele artystycznym z wykorzystaniem naturalnych produktów.

W sobotę, 27 marca, przed budynkiem Muzeum będzie można kupić wielkanocne dekoracje wykonane przez uczestników Warsztatu. Tego dnia konkurs zostanie rozstrzygnięty.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 20 marca 2010 r. ::

MNIEJ PIENIĘDZY DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

W powiecie tarnowskim w tym roku będzie mniej pieniędzy dla osób niepełnosprawnych - informują lokalne i regionalne media. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ograniczył środki. Do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie trafiło o 140 tys. zł mniej niż rok temu, a o ponad milion zł mniej niż dwa lata temu.

Temu tematowi poświęcone było główne wydanie KRONIKI w TVP Kraków 20 marca. Wypowiadali się podopieczni naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II oraz ich rodzice.

FILM - video można obejrzeć wydanie KRONIKI z naszym udziałem.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 5 marca 2010 r. ::

W HALI SPORTOWEJ

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie realizuje rehabilitację ruchową swoich uczestników nie tylko w budynku przy ul. Hodowlanej 6. Regularne zajęcia odbywają się na krytej pływalni przy ul. Piłsudskiego oraz w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 11.

Zajęcia w hali rozwijają ruchowo uczestników, poprawiają ich oddychanie i kondycję fizyczną. Przy okazji jest to doskonała rozrywka wypełniona grami i zabawami. Zajęcia prowadzi Grzegorz Pietrucha, fizjoterapeuta z Pracowni Rehabilitacji Układu Ruchu Warsztatu.

Zajęcia w hali sportowej są finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Gminę Miasta Tarnowa.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 27 lutego 2010 r. ::

PRZED WIELKANOCĄ

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie przygotowują pisanki, baranki i kartki świąteczne.

Rękodzieło artystyczne będzie można kupić na wielu kiermaszach organizowanych w mieście. Prace można zamawiać także osobiście lub telefonicznie. Szczegóły w dziale KONTAKT.        

Dochód uzyskany ze sprzedaży zostanie przeznaczony na rehabilitację społeczną uczestników Warsztatu przy ul. Hodowlanej. Za zebrane pieniądze pojadą na wycieczkę lub pójdą do kina. 

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 18 lutego 2010 r. ::

W MCDONALD'S

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie odwiedzili tarnowską Restaurację McDonald's. W praktyce mogli sprawdzić swoje umiejętności zdobyte w czasie zajęć. Wizyta w popularnej restauracji sprawiła uczestnikom wiele radości.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 15 lutego 2010 r. ::

KOPCIUSZEK

Popularna sztuka "Kopciuszek" została wystawiona na deskach Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego - Scena w Pałacu. Widzami byli m.in. uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II.

Wyjście do teatru na spektakl było elementem rehabilitacji społecznej, realizowanej z powodzeniem w Warsztacie przy ul. Hodowlanej 6 w Tarnowie od początku funkcjonowania placówki.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 11 lutego 2010 r. ::

KOCMOŁUSZEK

Na zaproszenie dyrekcji Przedszkola nr 29 w Tarnowie uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II obejrzeli spektakl pt. "Kocmołuszek" wystawiany w tej placówce. Była to sztuka prezentowana przez Teatr Lalek "Bajka". Celem przedsięwzięcia było promowanie zdrowego odżywiania się  oraz higieny własnej i otoczenia.

Akcja "Kocmołuszka" rozgrywała się na zamku Księcia Brudasa. Na scenie można było zobaczyć kukiełki bajkowych postaci ubrane w przepiękne stroje. Spektakl zawierał dużo muzyki, pojawiała się zmienna, ruchowa dekoracja, a w niektórych scenach ukazywali się aktorzy włączający do spektaklu publiczność. Dzięki temu humorystycznemu przedstawieniu uczestnicy uświadomili sobie, że codzienne dbanie o higienę osobistą i zdrowe odżywianie są bardzo ważnym czynnikiem w utrzymaniu zdrowia każdego człowieka.

Dyrektor Przedszkola nr 29 w Tarnowie Pani Ewie Buben serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 9 lutego 2010 r. ::

W BABCINEJ IZBIE

Wnętrze chłopskiej chaty z regionu tarnowskiego, z przełomu XIX i XX w. obejrzeli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie w czasie wizyty w tarnowskim Muzeum Etnograficznym.

Wystawa stanowiła nie tylko prezentację tradycyjnego wnętrza, ukazując jego bogactwo i estetykę, ale także wprowadzała elementy okazjonalne, związane z rokiem obrzędowym. Wzbogacona została ona na święta Bożego Narodzenia o typowe dla naszego regionu elementy wystroju - pająki, girlandy i wieńce pod obrazami.

Uczestnicy poznali typowy dla jednoizbowych chałup podział na: sień, izbę i komorę. Obejrzeli eksponaty służące do mielenia zboża, noszenia wody i wypieku chleba. Chata bogato jest wyposażona w misy i garnki gliniane, łyżnik z drewnianymi łyżkami, tasaki i moździerze. Na ścianie między oknami zainteresowanie uczestników wzbudziła ława do spania, drewniane  łóżka i "święty kąt" - ołtarzyk domowy, przystrojony kwiatami, ułożony na niewielkim stoliku. Osobną atrakcję stanowiła komora z ziarnem, odzieżą, narzędziami i skrzyniami.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można obejrzeć zdjęcia z wizyty w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Zachęcamy do ich obejrzenia.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 8 lutego 2010 r. ::

KULIG

Fantastyczna impreza stała się udziałem uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie. W mroźne i śnieżne lutowe przedpołudnie podopieczni Warsztatu wzięli udział w kuligu na Pogórzu Ciężkowickim.

Było wszystko, co na kuligu jest niezbędne - konie, sanie, herbata, kiełbasa z ogniska i fantastyczna zabawa. Mało kto wie, że od XVII do początku XX w. kuligi były wyszukaną rozrywką bogaczy. Teraz także i naszą.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można obejrzeć zdjęcia z kuligu.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 4 lutego 2010 r. ::

NA OLIMPIADĘ

W Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie powstała Sekcja Olimpiad Specjalnych. Nosi nazwę "Kometa".

Na zebraniu założycielskim został wybrany Zarząd Sekcji, na czele którego stanął zatrudniony w Warsztacie fizjoterapeuta Grzegorz Pietrucha. W skład Zarządu wszedł również jeden z uczestników Warsztatu Sławomir Kantor. Sekcję tworzy na razie dziesięciu uczestników, którzy ubiegają się o status Zawodnika Olimpiad Specjalnych Polska.

Celem powołania Sekcji jest popularyzacja i uczestnictwo zawodników oraz ich rodzin w Ruchu Olimpiad Specjalnych. Dotychczas uczestnicy rozwijali swoje sprawności podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych w Warsztacie i poza nim - na basenie i w hali sportowej. Przynależność do Sekcji umożliwi im udział w różnego rodzaju imprezach sportowych, rekreacyjnych i turystycznych. Stwarza również doskonałe warunki do lepszej integracji społecznej osób upośledzonych umysłowo.

Trzymamy kciuki za naszych zawodników i życzymy sukcesów!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 26 stycznia 2010 r. ::

DYSKOTEKA

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie wzięli udział we wspaniałej zabawie karnawałowej. Odbyła się ona w dyskotece w Śmignie. Imprezę zorganizował Środowiskowy Dom Samopomocy w Lisiej Górze i tamtejsze Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Czterolistna Koniczyna".

Na wszystkich czekała zabawa przy różnego rodzaju muzyce, poczęstunek i napoje. Niektórzy nie schodzili
z parkietu przez wiele godzin. Szczęściarze otrzymali płyty z muzyką dyskotekową. Wszyscy doskonale się bawili.

Organizatorom i gospodarzom dziękujemy za zaproszenie!

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) znajdują się zdjęcia z dyskoteki.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 25 stycznia 2010 r. ::

WYSTĘP NA JUBILEUSZU

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie uświetnili jubileusz Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO. Na uroczystości z okazji 5-lecia Stowarzyszenia, podopieczni Warsztatu zaprezentowali jasełka pt. "W małej stajence".

Wśród publiczności było wiele znakomitości, m.in. Prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała, dyrektor Caritas diecezji tarnowskiej ks. Ryszard Podstołowicz, kanclerz Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie Zofia Kozioł, właściciele i dyrektorzy tarnowskich instytucji oraz rodzice i opiekunowie.

Przedstawienie zostało bardzo ciepło przyjęte, czego dowodem były gromkie brawa.

Fot. Paweł Topolski.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 20 stycznia 2010 r. ::

W TUCHOWIE

Sukcesem zakończył się udział uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w XVI Małopolskim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Tuchowie. Szopka wykonana przez podopiecznych zdobyła nagrodę.

Przegląd rozpoczęła Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. W procesji z darami uczestnicy zanieśli chleb i winogrona. Po wspólnej modlitwie, w Domu Kultury w Tuchowie rozpoczęły się emocjonujące prezentacje. Efekty niemal całorocznej pracy przedstawiały na scenie poszczególne zespoły.

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie zaprezentował jasełka pt. W małej stajence". Jezusowi przyszli pokłonić się pasterze, dzieci i młodzież. Każdy przyniósł w darze, to co miał najcenniejszego: serce, poduszkę, chleb i owoce. Nie zabrakło oczywiście Maryi ze św. Józefem i Trzech Królów oraz aniołów. Całość była przeplatana kolędami i pastorałkami, samodzielnie śpiewanymi przez uczestników bez podkładu muzycznego ani pełnego playbacku. Jasełka zostały ciepło przyjęte przez publiczność.

Szopka, która powstała w Warsztacie zdobyła nagrodę - odkurzacz. Z Tuchowa uczestnicy wrócili też z upominkami i dyplomami.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można obejrzeć zdjęcia z występu uczestników na XVI Małopolskim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Tuchowie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 19 stycznia 2010 r. ::

WYBORY

W Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie odbyły się wybory do prezydium Samorządu Uczestników. Poprzednim przedstawicielom uczestników wygasła kadencja.

Wybory poprzedzono kampanią. Prezydium Samorządu Uczestników reprezentuje wszystkich podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej. Samorząd daje uczestnikom poczucie decydowania o swoim losie i współkierowania miejscem, w którym spędzają każdy roboczy dzień tygodnia.

Tym razem wszystko rozegrało się w pierwszej turze głosowania. Największą sympatię uczestników zdobył Sławomir Kantor, którego wybrano przewodniczącym prezydium. Pomagać mu będą: Natalia Kościółek i Jerzy Gołąb. Kadencja potrwa pół roku.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można obejrzeć zdjęcia z wyborów do prezydium Samorządu Uczestników.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 13 stycznia 2010 r. ::

W MAŁEJ STAJENCE

W Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie trwają próby do jasełek w wykonaniu uczestników. Noszą one tytuł "W małej stajence" i opowiadają o przyjściu na świat Jezusa.

Bożej Dziecinie przychodzą pokłonić się pasterze, dzieci i młodzież. Każdy przynosi w darze, to co ma najcenniejszego: serce, poduszkę, chleb, owoce. Nie zabrakło oczywiście Maryi ze św. Józefem i Trzech Królów oraz aniołów. Całość jest okraszona kolędami, samodzielnie śpiewanymi przez uczestników.

Jasełka zostaną wystawione w Tuchowie na XVI Małopolskim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych oraz w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie na uroczystości 5-lecia działalności Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 11 stycznia 2010 r. ::

W SUFCZYNIE

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie zostali zaproszeni do Sufczyna na spektakl bożonarodzeniowy. Zaproszenie wystosowała dyrekcja Zespołu Szkół im. ks. płk. Tadeusza Dłubacza. Na scenie zaprezentowało się kilkudziesięciu aktorów - uczniów Zespołu Szkół.

Spektakl nosił tytuł ".czas radości, czas pojednania.". Uczniowie wiernie oddali to, co wydarzyło się ponad dwa tysiące lat temu w Betlejem. Wszystko zostało doskonale zilustrowane światłem i muzyką. Gratulujemy wspaniałego występu. Dyrektor Zespołu Szkół im. ks. płk. Tadeusza Dłubacza w Sufczynie p. Małgorzacie Wiśniowskiej-Robak serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) można obejrzeć zdjęcia ze spektaklu.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 7 stycznia 2010 r. ::

W KINIE

"Artur z zemsta Maltazara" - to kolejny film, na który wybrali się uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie. Projekcja odbyła się w kinie "Marzenie".

Film był kontynuacją wspaniałego obrazu pt. "Artur i Minimki". Reżyserią zajął się Luc Besson. Rzecz dzieje się pod koniec dziesiątej fazy księżyca, gdy Artur przygotowywał się do ponownych odwiedzin krainy Minimów i swojej ukochanej Selenii. Nagle mały pająk podrzucił do ręki chłopca ziarenko ryżu z napisem S.O.S. Nikt nie miał wątpliwości. Konieczna stała się pomoc potrzebującym.

Artur wyruszył w podróż do mikroskopijnego świata, uciekał przed wartownikami, staczał pojedynek za pojedynkiem z groźnymi szczurami, żabami i kosmatymi pająkami. Niezwykle fantazyjny i bogaty świat Minimków zyskał jeszcze bardziej na wizualnej atrakcyjności, dzięki nowym technologiom i poświęceniu ekipy pracującej przy filmie. Mnóstwo nowych postaci i zakręconych bohaterów oraz bardzo dynamiczny ciąg wydarzeń zapewniły uczestnikom Warsztatu półtoragodzinną świetną zabawę.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 5 stycznia 2010 r. ::

ZIMA NIE TAKA ZŁA

Zima, choć zimna, wcale nie musi być zła. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie wybrali się na sanki. Wspaniała zabawa odbyła się w Parku Strzeleckim.

Choć jazda na sankach jest uważana za jeden z pierwszych sportów ekstremalnych wymyślonych przez człowieka, to podopieczni Warsztatu bawili się bezpiecznie i zdrowo. Sanki to szybka jazda, mnóstwo śmiechu i sposób na mróz. Dobra zabawa sprawiła, że zima choć na chwilę stała się ciepła i szalona. Zajęcia odbyły się pod kierunkiem p. Grzegorza Pietruchy z Pracowni Rehabilitacji Układu Ruchu.

GALERIA - link (dodatkowe fotografie) zamieściliśmy zdjęcia z białego szaleństwa na świeżym powietrzu.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 1 stycznia 2010 r. ::

WIĘKSZY WTZ

Noworoczny prezent otrzymali niepełnosprawni od władz Tarnowa. Decyzją prezydenta Ryszarda Ścigały, nasz Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II przy ul. Hodowlanej 6 został powiększony o cztery dodatkowe miejsca dla osób z niepełną sprawnością intelektualną. Teraz świadczymy bezpłatną pomoc dla 40 niepełnosprawnych.

Środki na pokrycie kosztu pobytu dziennego nowych uczestników w 90 proc. przekaże PFRON, a w 10 proc. miasto Tarnów. Jeszcze w styczniu rozpoczną się zajęcia w nowej pracowni, zajmującej się wykonywaniem biżuterii, a w ciągu roku zostanie uruchomiona pracownia ceramiki artystycznej. Tym samym nasz Warsztat będzie dysponował dziesięcioma nowoczesnymi pracowniami, w których będą rehabilitowani niepełnosprawni z Tarnowa i okolic.

Do tej pory osoby upośledzone korzystały z ciekawych zajęć w pracowni gospodarstwa domowego, komputerowo-internetowej, rehabilitacji układu ruchu, terapii logopedycznej, terapii psychologicznej, podtrzymywania umiejętności edukacyjnych, rękodzieła artystycznego oraz drewna i metalu.

Aby zostać uczestnikiem wtz przy ul. Hodowlanej wystarczy posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do warsztatu. Takie dokumenty wydają zespoły do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności przy ul. Okrężnej i Szujskiego w Tarnowie.