Sprzedajemy nasze prace
Nasz patron - Jan Paweł II
Regulamin Warsztatu Terapii Zajęciowej
Pracownie Warsztatu Terapii ZAjęciowej
Cele WarsztatuO nas


:: 31 października 2007 r. ::

NA CMENTARZU

Cmentarz wojskowy w Tarnowie odwiedzili uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Przed uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym młodzież upośledzona umysłowo uporządkowała nekropolię, a na grobach zapaliła znicze. Kierownictwo warsztatu zamierza objąć cmentarz całoroczną opieką.

Cmentarz wojskowy w tarnowskiej dzielnicy Chyszów nosi numer 200 i powstał w 1915 r. Pochowano na nim ponad 1,6 tys. żołnierzy różnych narodowości. Spoczywają tam Polacy, Rosjanie, Niemcy, Ukraińcy, Włosi, Austriacy, Węgrzy i Serbowie.

Terapeuci wraz z niepełnosprawną młodzieżą kupili niezbędne narzędzia do porządkowania cmentarza,
a następnie przeprowadzili specjalne zajęcia dla swoich podopiecznych. Osoby o obniżonym stopniu rozwoju intelektualnego samodzielnie oczyściły alejki, groby, a następnie zapaliły znicze.

Zamierzamy zwrócić się do starosty tarnowskiego z prośbą o zgodę na całoroczną opiekę nad nekropolią. Cmentarz jest położony blisko warsztatu, obok trasy kolejowej Tarnów-Szczucin. Cmentarz chyszowski powstał w 1915 r. początkowo jako cmentarz komunalny, drugi po cmentarzu na Zabłociu. Jednak teren był podmokły
i mieszkańcy nie chcieli grzebać tam swoich krewnych. Cmentarz pozostał jedynie nekropolią wojskową. Jest podzielony na cztery kwatery wyznaczone ścieżkami i żywopłotami. Nagrobki znajdują się w kwaterze północno-zachodniej.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 25 października 2007 r. ::

PODPISY W BRUKSELI

Udało się! Milion podpisów przeciwko dyskryminacji osób niepełnosprawnych trafiło do Brukseli. Zebrano więcej podpisów, niż zakładano. Swój udział w tej akcji miało nasze Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO, radny Robert Wardzała, lokalne i regionalne media, a przede wszystkim mieszkańcy Tarnowa i Bochni. Wszystkim dziękujemy!

Kampania "Milion podpisów na rzecz osób niepełnosprawnych" ("1million4disability") trwała we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej. Podpisy zbierano zarówno w internecie, jak i na ulicach. W Tarnowie i Bochni udało się zebrać blisko dwa tysiące w czasie trzech trzygodzinnych zbiórek.

Na zakończenie naszej kampanii odbyła się manifestacja w Brukseli z udziałem ponad 2 tys. osób. Przyjechali przedstawiciele niepełnosprawnych z 30 europejskich krajów. Przy podium ustawiono samochód z pudłami,
a w nich znalazło się ponad 1,2 mln kart z podpisami, które wręczono przedstawicielom Unii Europejskiej.
W niebo wypuszczono tysiące balonów z  napisem: "Działamy dzisiaj dla lepszego jutra". Obecne na manifestacji władze belgijskie, a także artyści i przedstawiciele europejskich organizacji pozarządowych oraz członkowie Parlamentu Europejskiego wyrazili swoje poparcie dla kampanii Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych.

Nasza akcja odniosła sukces! Zwróciliśmy uwagę na problemy niepełnosprawnych, nie tylko bariery architektoniczne, ale tzw. bariery psychologiczne, tkwiące w mentalności społeczeństwa.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 22 października 2007 r. ::

LAURA ŁĄCZ POZDRAWIA

Znana, popularna, ceniona i lubiana aktorka Laura Łącz pozdrawia podopiecznych Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO! Dedykacja aktorki, grającej obecnie m.in. w serialu "Klan", zdobi ściany w naszym budynku przy ul. Hodowlanej 6 w Tarnowie.

Oprócz "Klanu", Laura Łącz pracowała jako aktorka na planie serialu "Kryminalni", zagrała epizod w "Niani"
w tvn, a także mogliśmy ją oglądać w "07 zgłoś się", "Na dobre i na złe" i "Polskich drogach". Jest oklaskiwaną aktorką teatralną. Wielokrotnie grała w "Teatrze Telewizji" w TVP.

Wcześniej w naszej "galerii gwiazd" pojawiły się dedykacje od Janiny Ochojskiej, Anny Szałapak, Doroty Segdy, Kory, Justyny Steczkowskiej, Roberta Wardzały, Tomasza Zubilewicza, Marka Siudyma, Iwony Schymalli
i ks. Andrzeja Majewskiego.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 21 października 2007 r. ::

NOWY SAMORZĄD

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II ma nowy Samorząd Uczestników. Wyboru dokonano w związku z końcem kadencji poprzedniego Samorządu.

Po dwóch turach głosowania spośród pięciu kandydatów wybrano na przewodniczącą Annę Spiewak. Jej zastępcą został Marcin Michalewicz, a trzecim członkiem Samorządu Jerzy Gołąb.

Podobnie jak w poprzedniej kadencji, członkowie Samorządu Uczestników będą się spotykać z psycholożką zatrudnioną w Pracowni Terapii Psychologicznej. Będzie to okazja do omówienia bieżących spraw związanych z działalnością Warsztatu. Samorząd daje uczestnikom poczucie decydowania o swoim losie
i współkierowania miejscem, w którym spędzają każdy dzień roboczy tygodnia.

W dziale Galeria fotorelacja z wyborów. Zapraszamy!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 18 października 2007 r. ::

W BIBLIOTECE

Zachęcamy naszych podopiecznych do czytania książek. W Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II rozpoczęliśmy regularne wyjścia do biblioteki. Jest to element zajęć prowadzonych w Pracowni Podtrzymywania Umiejętności Edukacyjnych.

Podczas pierwszej wizyty w bibliotece nasi podopieczni zapoznali się z obowiązującym regulaminem.
Nauczyli się jak szukać danej książki w katalogu, a następnie jak odnaleźć ją w konkretnym miejscu biblioteki. Najczęściej wypożyczają książki przygodowe. W domach nie nudzą się już w długie jesienne wieczory.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 15 października 2007 r. ::

TAJEMNICZY OGRÓD

Każdy uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II uczy się odpowiedzialności za powierzoną roślinkę. Dba i pielęgnuje żywy organizm, decyduje o niej, o jej teraźniejszości i przyszłości.

Jest to najprostsza forma nauki odpowiedzialności. Terapeuci przekonują podopiecznych, że to oni muszą zadbać o roślinę. Na zajęciach w Warsztacie nie ma mamy, taty, ani prawnego opiekuna. Również pani terapeutka nie może zajmować się wszystkimi kwiatmi.

Zaczynamy od małych, prostych, niewymagających roślin. Ci, którym uda się utrzymać i wyhodować bujną roślinę, otrzymają pod opiekę kolejną o podwyższonym stopniu wymagalności. Po roślinach przyjdzie czas
na małe zwierzątko.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 11 października 2007 r. ::

URODZINY

Msza św. i urodzinowy tort - tak świętowaliśmy pierwszą rocznicę powstania Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Eucharystii w intencji uczestników warsztatu, ich bliskich i darczyńców w kościele księży filipinów w Tarnowie przewodniczył ks. prof. Adam Solak. Po Mszy św. odbyło się rocznicowe spotkanie przy urodzinowym torcie w budynku warsztatu.

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II rozpoczął działalność w Tarnowie 10 października ub.r. Uczęszcza do niego 36 dorosłych osób upośledzonych umysłowo. Celem Warsztatu jest nabycie umiejętności niezbędnych do podjęcia aktywności zawodowej.

Rehabilitacja zawodowa prowadzona jest w pracowniach: gospodarstwa domowego, drewna i metalu, rękodzieła artystycznego, komputerowo-internetowej, podtrzymywania umiejętności edukacyjnych i rehabilitacji fizycznej. W Warsztacie działa też pracownia terapii logopedycznej i psychologicznej oraz sala do relaksacji i wyciszenia emocjonalnego.

Fotorelacja z urodzinowego spotkania w dziale Galeria. Zapraszamy!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 10 października 2007 r. ::

MINĄŁ ROK

Minął pierwszy rok działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie. Był to rok niezwykły, trudny, pełen nowych doświadczeń, ciekawych spostrzeżeń, wzruszeń i niespodzianek. Przede wszystkim był to dobry rok. I ciągle żyjemy w przekonaniu, że najważniejsze i najlepsze wciąż jeszcze przed nami.

Przez pierwszy rok działalności wszyscy się poznawaliśmy. Kierownictwo z kadrą, terapeutki z uczestnikami, rodzice z pracownikami, którzy pomagają ich dzieciom zmienić jutro na lepsze. W ciągu tego roku stworzyliśmy miejsce, bez którego 36 osób upośledzonych umysłowo nie wyobraża sobie życia. Wszystko było nowe, zdarzało się pierwszy raz.

Były wycieczki, spacery, wizyty w muzeach, kinach, teatrach. Były kiermasze, konkursy i radości z pierwszych sukcesów. Były spotkania z rodzicami, konferencje naukowe, akcja zbiórki podpisów przeciw dyskryminacji niepełnosprawnych. Były pierwsze pożegnania, także te na zawsze. Dużo się działo.

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym istnieje Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Przede wszystkim ówczesnemu prezydentowi Tarnowa Mieczysławowi Bieniowi. Dziś z pewnością nikt już nie ma wątpliwości, że to miejsce było potrzebne.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 9 października 2007 r. ::

UCZYMY ŻYCIA

Jak smacznie i samodzielnie przygotować posiłek, jak nakryć do stołu, zachować się w sklepie i czym się kierować robiąc zakupy? Tego wszystkiego uczą się nasi podopieczni w Pracowni Gospodarstwa Domowego Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II.

Celem pracowni jest nauka przygotowania do wykonywania zawodu pomocy kuchennej i zawodu kelnera, nauka estetyki jedzenia i zachowania się przy stole, posługiwania się sztućcami i urządzeniami kuchennymi. Uczymy nabywania umiejętności dokonywania racjonalnych zakupów, porządkowania po przygotowanym
i spożytym posiłku, przedstawiamy zasady przygotowywania zapasów żywności na zimę. Ponadto zajęcia usprawniają manualnie i rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową.

Pracownia Gospodarstwa Domowego jest wyposażona w meble kuchenne oraz nowoczesny sprzęt gospodarstwa domowego. Najważniejsze, że panuje w niej atmosfera domowej kuchni.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 1 października 2007 r. ::

NIEWIDZIALNI

Z udziałem przedstawicieli Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO i rodziców naszych podopiecznych, w Tarnowie odbyło się pierwsze spotkanie nowego cyklu "Uwaga: człowiek!". Wieczór nosił tytuł "Niewidzialni" i dotyczył rodzin, opiekunów i osób niepełnosprawnych - fizycznie i intelektualnie, problemów, z jakimi się borykają na co dzień.

Organizatorem wieczoru w głównym gmachu Muzeum Okręgowego w Tarnowie była Tarnowska Artystyczna Konfraternia. Autor projektu Mirosław Poświatowski z portalu intarnet.pl rozmawiał z zaproszonymi gośćmi o ich doświadczeniach, problemach, z jakimi się spotykali i na jakie nadal napotykają w codziennym życiu przy wychowywaniu niepełnosprawnego dziecka. Rodzice naszych podopiecznych mówili o radościach i smutkach ich najbliższych oraz o wielkiej miłości jakiej potrzebują i jaką odwzajemniają ich dzieci. Osobnym tematem był brak tolerancji.

Fotorelacja ze spotkania w dziale Galeria. Zdjęcia udostępnione przez portal timi.pl. Dziękujemy.