Sprzedajemy nasze prace
Nasz patron - Jan Paweł II
Regulamin Warsztatu Terapii Zajęciowej
Pracownie Warsztatu Terapii ZAjęciowej
Cele WarsztatuO nas


:: 30 września 2007 r. ::

GORĄCY WRZESIEŃ PRZED ROKIEM

Ubiegłoroczny wrzesień był wyjątkowy dla naszego Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO. Walka z czasem, brud, kurz, hałas i mrówcza praca. Budynek przy ul. Hodowlanej 6 był adaptowany na potrzeby Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Dziś z tamtej morderczej pracy zostały tylko wspomnienia i zdjęcia.

W rekordowym tempie udało się przygotować budynek, dostosować go do potrzeb osób niepełnosprawnych, zamontować windę, przygotować toalety, natrysk, pomieszczenia na pracownie. Udało się. Wszystko zostało urządzone komfortowo i bezpiecznie. Wszystkie instytucje odebrały budynek bez uwag i wydały pozwolenie na użytkowanie go przez osoby niepełnosprawne. Warto było.

Od roku jesteśmy!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 27 września 2007 r. ::

PODPISY WYSŁANE

Prawie dwa tysiące podpisów zebrane w Tarnowie i Bochni wysłaliśmy do Brukseli. To protest naszych podopiecznych, a także wielu mieszkańców regionu przeciwko dyskryminacji osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO od kilku miesięcy prowadziło szereg działań w ramach akcji kampanii "Milion podpisów dla osób niepełnosprawnych". Akcja odbywała się w całej Unii Europejskiej. Jej celem było poparcie przez obywateli Europy działań zakazujących dyskryminacji niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach życia.

W kraju akcję koordynowało Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych, które jest członkiem Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych. Naszemu Stowarzyszeniu ICH LEPSZE JUTRO pomógł w przeprowadzeniu zbiórki podpisów znany żużlowiec i tarnowski radny Robert Wardzała. Celem akcji było też zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy niepełnosprawnych.

Zarząd Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO serdecznie dziękuje wszystkim, którzy złożyli swój podpis, osobom i instytucjom wspierającym akcję oraz redakcjom lokalnych i regionalnych mediów, które wiele miejsca poświęciły temu przedsięwzięciu.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 25 września 2007 r. ::

POZDROWIENIA OD GWIAZD TELEWIZJI

Iwona Schymalla, jedna z najbardziej znanych prezenterek telewizyjnych, serdecznie pozdrawia podopiecznych Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO. Dedykacja "gwiazdy" TVP zdobi naszą galerę w budynku przy ul. Hodowlanej 6 w Tarnowie.

Iwona Schymalla prowadzi poranny magazyn "Kawa czy herbata?", "Lato z Jedynką" i program "Między ziemią a niebem". Była gospodynią telewizyjnyjnych relacji z wizyt papieskich: 1997, 1999, 2002 i 2006 r. Przygotowywała również swój autorski program "Profesjonaliści", a w Radiu VOX wieczorny program publicystyczny. Wystąpiła także w serialu "Bulionerzy" i w filmie fabularnym "Tydzień z życia mężczyzny".

Dedykacja Iwony Schymalli nie jest jedyną, jaką otrzymaliśmy z TVP. Specjalne słowo do rodziców i dzieci napisał także ks. Andrzej Majewski SJ, kierownik Redakcji Programów Katolickich Telewizji Polskiej. Jako pierwszy dziennikarz na świecie przeprowadził wywiad z papieżem. Udzielił go Telewizji Polskiej Benedykt XVI w Castel Gandolfo.

Wcześniej w naszej "galerii gwiazd" pojawiły się dedykacje od Janiny Ochojskiej, Anny Szałapak, Doroty Segdy, Kory, Justyny Steczkowskiej, Tomasza Zubelewicza i Marka Siudyma.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 24 września 2007 r. ::

KOMPUTEROWA EDUKACJA

Dziś chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez komputera. Nie jest on już tylko narzędziem pracy, ale urządzeniem, z którego korzystamy niemal w każdej chwili.

W czasie zajęć w Pracowni Komputerowo-Internetowej Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II uczestnicy uczą się wykorzystania sprzętu komputerowego w pracy i jej poszukiwaniu. Przy okazji poprawiamy zdolności manualne niepełnosprawnych, uczymy pisania i rysowania z wykorzystaniem programów multimedialnych oraz doskonalimy współdziałanie i funkcjonowanie w grupie.

Terapia w Pracowni Komputerowo-Internetowej to także nabycie umiejętności umożliwiających pracę zarobkową w domu lub małej firmie (np. projektowanie, edycja i drukowanie naklejek na chleb), rozwój znajomości klawiatury, nauka laminowania i bindowania oraz szereg innych zajęć z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu elektronicznego i multimedialnego.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 20 września 2007 r. ::

SUKCES NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Prawie dwa tysiące podpisów zebraliśmy w ramach akcji kampanii "Milion podpisów dla osób niepełnosprawnych". Akcja odbywa się do końca września w całej Unii Europejskiej. Jej celem jest poparcie przez obywateli Europy działań zakazujących dyskryminacji niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach życia.

Naszemu Stowarzyszeniu ICH LEPSZE JUTRO pomógł w przeprowadzeniu zbiórki podpisów znany żużlowiec
i tarnowski radny Robert Wardzała. W kraju akcję koordynuje Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych, które jest członkiem Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych.

Podpisy zbierano w ciągu trzech dni w trakcie plenerowych akcji. Dwa razy przedstawiciele naszego Stowarzyszenia wraz z podopiecznymi i Robertem Wardzałą pojawili się w Tarnowie, gdzie zebrali w sumie
1,4 tys. podpisów oraz w Bochni, gdzie nasze działania poparło 400 osób. Teraz podpisy zostaną wysłane do Brukseli. Naszym celem było też zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy niepełnosprawnych, nie tylko bariery architektoniczne, ale tzw. bariery psychologiczne, tkwiące w mentalności społeczeństwa.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przeprowadzenie tej kampanii. Jesteśmy wdzięczni mediom, które informowały o akcji. Najbardziej dziękujemy osobom, które złożyły swój podpis, dostrzegając codzienne problemy osób niepełnosprawnych.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 18 września 2007 r. ::

STANISŁAWA KRAWCZYK NIE ŻYJE

Była z nami blisko rok. Tylko rok. Uczestniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Stanisława Krawczyk nie żyje. Zginęła w wypadku samochodowym. Pochowano ją w Sufczynie, gdzie mieszkała. Towarzyszyliśmy w Jej ostatniej drodze. Stasiu! Nie mówimy: "żegnaj". Mówimy "do zobaczenia".

KLIKNIJ I ZOBACZ ZDJĘCIA STASI

Wspomnienie

Do Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II Stasia przyszła przed blisko rokiem i już na drugi dzień nie wyobrażała sobie życia bez tego miejsca. Szybko minął ten rok. Za szybko. Tak krótko ją znaliśmy. Często się zastanawiałem co sprawiło, że od pierwszych chwil poczuła się u nas dobrze? Może dlatego, że u nas była chciana, oczekiwana, chętnie przychodziła na każde zajęcia i ubolewała, gdy przeziębienie Jej w tym przeszkadzało. U nas nikt Jej nie oszukiwał, nie śmiał się z Niej, nie dokuczał. Jesteśmy przekonani, że u nas czuła się dobrze. Znalazła drugi dom.
Nie miała łatwego życia. Często narzekała na przeszłość, w każde święta czuła się samotna, opuszczona, tęskniła za rodzicami, którzy odeszli do wieczności. Chciała przyspieszyć czas każdego weekendu, aby jak najkrócej być sama, aby jak najszybciej zaczął się nowy tydzień zajęć w Warsztacie.
Dzień za dniem spełniały się jej małe i większe marzenia. Zaczęła jeździć z nami na wycieczki. Pierwszy raz w życiu była w muzeum, w teatrze. Warsztat zmienił Jej życie.
Mamy nadzieję, że przez ten ostatni rok choć trochę nadrobiła stracony czas. Cieszyła się wszystkim, cieszyła się każdym. Cieszyła się, widząc się na zdjęciu w "Gazecie Krakowskiej". W internecie. Czuła się doceniona. Po raz pierwszy w życiu. Już myślała o przyszłorocznej wycieczce do Rzymu, do grobu patrona Warsztatu. Nie pojedzie. Ale z pewnością ta pielgrzymka już się dzieje. I będzie trwać wiecznie.
Zawsze się uśmiechała przechodząc koło mojego biura. Zawsze zamieniła słowo. Chciała rozmawiać. Potrzebowała tego. Wytworzyła się taka nić sympatii, zrozumienia, garstka ludzkiego odruchu, ale nie współczucia. Tego nie chciała. Podziwiałem Ją jak sobie radziła w życiu, jak była samodzielna.
Nie mogła się doczekać jesiennego wspólnego grilla. Deszcz w tym przeszkadzał. Nie lubiła deszczu. Jesteśmy przekonani, Stasiu, że tam gdzie jesteś, świeci piękne słońce. A Twoje jutro zawsze już będzie najlepsze, najcudowniejsze, jedyne jakie tylko może być.

 

Krzysztof Drwal

Prezes Zarządu
Stowarzyszenia
ICH LEPSZE JUTRO

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 14 września 2007 r. ::

POSPRZĄTALIŚMY NASZ MAŁY ŚWIAT

Wokół budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II przy ul. Hodowlanej 6 w Tarnowie zrobiło się wyjątkowo czysto. Wszystko za sprawą dorocznej akcji "Sprzątanie Świata". Uczestnicy razem z terapeutkami posprzątali najbliższe otoczenie Warsztatu.

Przygotowywaliśmy worki na śmierci, rękawice, miotły i łopatki. Podzieliliśmy się na grupy, aby sprzątać szybko i sprawnie. Już po chwili nasze worki się zapełniły. Wokół zrobiło się czysto. Nawet się nie spodziewaliśmy, że w krzakach i między drzewami przy ul. Hodowlanej może być aż tyle śmieci.

Akcję sprzątania naszego najbliższego otoczenia poprzedziły specjalne zajęcia na ten temat. Kolejne wielkie sprzątanie już za rok, ale codziennie dbamy, aby wokół nas było czysto i przyjemnie. W Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzona jest m.in. selektywna zbiórka śmieci. Gromadzimy też zużyte baterie.

Fotorelacja z wielkiego sprzątania naszego małego miejsca na Ziemi - w dziale Galeria. Zapraszamy!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 10 września 2007 r. ::

MAREK SIUDYM POZDRAWIA

Serdeczne pozdrowienia i uściski dla naszych podopiecznych od Marka Siudyma.  Popularny aktor doskonale rozumie na czym polega pomaganie drugiemu człowiekowi. Sam angażuje się w akcję promującą honorowe oddawanie krwi.

Marek Siudym znany jest szerokiej publiczności, także naszym podopiecznym. Największą popularność przyniosły mu występy w Kabarecie Olgi Lipińskiej w TVP. Zagrał w dziesiątkach filmów i setkach spektakli teatralnych. Dedykacja ze zdjęciem Marka Siudyma zdobi już ściany w budynku przy ul. Hodowlanej 6 w Tarnowie.

Wcześniej w naszej "galerii gwiazd" pojawiły się dedykacje od Janiny Ochojskiej, Anny Szałapak, Doroty Segdy, Kory, Justyny Steczkowskiej i Tomasza Zubilewicza.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 5 września 2007 r. ::

NASZ AUTOBUS PO ULICACH MKNIE

Prowadzony przez nasze Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II doczekał się autobusu, a dokładniej - reklamy na autobusie. W ten sposób oferta bezpłatnej rehabilitacji społecznej i zawodowej jest jeszcze bliższa mieszkańcom.

Reklama Warsztatu Terapii Zajęciowej na miejskim autobusie to zupełna nowość w Tarnowie, tak jak nowoczesne i profesjonalne jest Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO. Powierzchnia reklamowa została wynajęta na jednym z 80 autobusów należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Tarnowie.

"Nasz" autobus jeździ różnymi trasami na różnych liniach. Reklama "na kółkach" będzie zatem widoczna w całym Tarnowie. Przy wyklejaniu reklamy użyto nowoczesnych technologii. Jest to też jeden z pierwszych autobusów, gdzie reklamę umieszczono na całej powierzchni, włącznie z szybami. 

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 3 września 2007 r. ::

JESZCZE LEPSZE ZAJĘCIAPo wakacyjnej przerwie budynek Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II znów tętni życiem.
Pełni sił i wspomnień z letnich przeżyć przystąpiliśmy do zajęć. A te zapowiadają się bardzo ciekawie.

Oprócz terapii w pracowniach, częściej będziemy wychodzić na zewnątrz. W ciągu najbliższych miesięcy planowane jest poznawanie zawodów, zwiedzanie zakładów pracy i udział w imprezach plenerowych.
Tym samym pokażemy, że niepełnosprawni żyją obok nas, mają takie same potrzeby, oczekiwania i marzenia. Chcemy też zmienić nastawienie pracodawców, obalić mity i stereotypy wciąż związane ze środowiskiem niepełnosprawnych. Niepełnosprawni nie są inni - im tak samo jak zdrowym i pełnosprawnym należy się basen, nauka tańca, zabawa na świeżym powietrzu, jazda konna.

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II dysponuje ośmioma nowocześnie wyposażonymi pracowniami: gospodarstwa domowego, drewna i metalu, komputerowo-internetowej, rękodzieła artystycznego, podtrzymywania umiejętności edukacyjnych, terapii psychologicznej, terapii logopedycznej oraz rehabilitacji układu ruchu. Posiadamy także pierwszą w regionie tarnowskim salę wyciszeń.

Znajdujemy się przy ul. Hodowlanej 6 w Tarnowie. Warunkiem uczestnictwa w terapii jest posiadanie aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do warsztatu, Zajęcia są prowadzone
od poniedziałku do piątku w godzinach: od 7.30 do 14.30.