Sprzedajemy nasze prace
Nasz patron - Jan Paweł II
Regulamin Warsztatu Terapii Zajęciowej
Pracownie Warsztatu Terapii ZAjęciowej
Cele WarsztatuO nas


:: 30 czerwca 2008 r. ::

KSIĄŻKA PO KONFERENCJI 

Staraniem Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie ukazała się książka będąca owocem ubiegłorocznej konferencji naukowej, zorganizowanej wspólnie z Warsztatem Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Publikacja nosi tytuł "Praca w przestrzeni życia osób niepełnosprawnych"; ukazała się pod redakcją ks. Adama Solaka i Tomasza E. Wardzały.

W książce autorzy dają diagnozę stanu, poczynając od najbardziej teoretycznych ujęć, poprzez analizę uwarunkowań społecznych i prawnych, aż po zagadnienia praktyczne - poczucie jakości życia, usuwanie barier komunikacyjnych, kwestie nauczania języka angielskiego u osób z wadą słuchu, kampanie społeczne na rzecz osób niepełnosprawnych, rolę doradztwa i doradcy zawodowego w życiu osoby niepełnosprawnej, a w końcu - przez ukazanie praktyki funkcjonowania warsztatu terapii zajęciowej.

Książkę można kupić w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie przy ul. Hodowlanej 6
i w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej przy ul. Waryńskiego 14 w Tarnowie. Polecamy!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 26 czerwca 2008 r. ::

PIELGRZYMKA DO RZYMU - NIEZWYKŁY CZAS INTEGRACJI

Długo oczekiwana pielgrzymka uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II do Rzymu stała się faktem. Nim się obejrzeliśmy, minęło sześć dni i wydarzenia, na które tak czekaliśmy, przeszły do historii. Ale nigdy nie zapomnimy tego, czego doświadczyliśmy, stąpając po rozgrzanych włoskim słońcem rzymskich kamieniach, będących niemym świadkiem niejednego. 

Mijają dni, a my wciąż czujemy zapach kwiatów na drzewach i krzakach rozsianych po całym Rzymie. Inny klimat, inny kraj, inne zwyczaje, inna roślinność. Ale biało-czerwone róże składane na grobie Jana Pawła II
w grotach watykańskiej bazyliki były tak bardzo polskie, nasze, zroszone łzami, od serca.

 Pielgrzymka była dziękczynieniem Bogu za dzieło, jakim są placówki Stowarzyszenia "Ich Lepsze Jutro": Warsztat Terapii Zajęciowej i Aktywna Świetlica Terapeutyczna. Chcieliśmy podziękować za wszystko, co ten Papież uczynił dla ludzi, także dla chorych, cierpiących i niepełnosprawnych.  

Pielgrzymka była największym wydarzeniem w krótkiej historii Stowarzyszenia i Warsztatu. Była też ogromnym przedsięwzięciem. Jestem dumy, że uczestnicy okazali się tacy dzielni, znosili upał i wiele innych trudów pielgrzymowania. Szczęśliwie wróciliśmy do Tarnowa. Nigdy nie zapomnimy tego, co przeżyliśmy, co stało się naszym udziałem w pełne skwaru czerwcowe dni spędzone pod rzymskim "błękitnym błękitem" włoskiego nieba.

Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w organizacji tej pielgrzymki: rodzicom, opiekunom, kadrze Warsztatu na czele z kierownikiem p. Tomaszem E. Wardzałą. Dziękuję tym, których spotkaliśmy na drodze naszego pielgrzymowania w Rzymie, a bez których ta wyprawa nie byłaby taka wyjątkowa. Dziękuję wszystkim mediom, które szeroko relacjonowały to ważne dla nas wydarzenie. Z nostalgią oglądamy zdjęcia, na których zatrzymaliśmy niezwykłe chwile. Okruch przeżyć opisaliśmy na pocztówkach wysłanych bliskim za pośrednictwem Poczty Watykańskiej.

Krzysztof Drwal 

Prezes Zarządu
Stowarzyszenia
ICH LEPSZE JUTRO

Zdjęcia z poszczególnych dni pielgrzymki do Rzymu zostały umieszczone w GALERII.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 25 czerwca 2008 r. ::

RZYM - DZIEŃ SZÓSTY. POŻEGNANIE

Spotkanie z Ojcem Świętym Benedyktem XVI zakończyło naszą 6-dniową pielgrzymkę do Rzymu. W środowe przedpołudnie wzięliśmy udział w audiencji ogólnej na Placu św. Piotra. Wysłuchaliśmy papieskiego przemówienia skierowanego do Polaków, w trakcie pozdrawiania polskich grup wysoko trzymaliśmy nasz warsztatowy transparent i flagę z napisem "Tarnów".

Do żółtych skrzynek Poczty Watykańskiej wrzuciliśmy pocztówki z pozdrowieniami dla najbliższych, kupiliśmy pamiątki. Ostatni dzień wypełniła jeszcze wizyta na Campo de' Fiori, najpiękniejszym rzymskim targu, gdzie zjedliśmy obiad.

Na zakończenie przypomnieliśmy sobie wszystko to, co zobaczyliśmy w ciągu sześciu dni spędzonych
w Rzymie. Wzięliśmy udział w przejażdżce specjalnym autobusem turystycznym z odkrytym dachem. Późnym wieczorem odlecieliśmy z lotniska Fiumicino do Krakowa, a stamtąd autokarem przyjechaliśmy do Tarnowa. Żal było odjeżdżać.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 24 czerwca 2008 r. ::

RZYM - DZIEŃ PIĄTY. PRZY JEGO GROBIE 

Wcześnie wstaliśmy w piątym dniu pielgrzymki. O świcie pojechaliśmy na Plac św. Piotra, by wziąć udział
w Mszy św. w watykańskiej bazylice specjalnie odprawionej dla nas przez ks. prałata Pawła Ptasznika
z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Eucharystia w tak niezwykłym miejscu została odprawiona w intencji podopiecznych, rodziców, opiekunów, pracowników oraz wszystkich ludzi dobrej woli w jakikolwiek sposób związanych ze Stowarzyszeniem ICH LEPSZE JUTRO i jego placówkami. W czasie modlitwy wiernych zanosiliśmy do Boga wiele intencji. Każdy głośno mógł powiedzieć z czym przyjechał do Rzymu, o co chce się modlić, czego pragnie.

Po Mszy św., w ciszy zeszliśmy do grot watykańskiej bazyliki, gdzie nie było jeszcze pielgrzymów i turystów.
Po przemierzeniu kilkudziesięciu kroków, mijając groby papieży, doszliśmy do tej wyjątkowej dla nas krypty.
W milczeniu i wzruszeniu stanęliśmy przed grobem Jana Pawła II. Przy białej marmurowej płycie, kryjącej doczesne szczątki Patrona Warsztatu, zawierzyliśmy wszystko, co było i wszystko, co będzie. Kierownik Warsztatu Tomasz E. Wardzała z podopiecznymi: Bernadettą Solak i Tomaszem Krzysiakiem złożył na grobie Papieża bukiet biało-czerwonych róż. Zatopiliśmy się w modlitwie.

Dzięki uprzejmości ks. prałata Pawła Ptasznika, nasza grupa zobaczyła Ogrody Watykańskie. Oprowadzały nas dwie siostry zakonne pracujące w Watykanie. Zobaczyliśmy to, co jest niedostępne na co dzień - przepiękne kwiaty, bananowce, drzewa oliwkowe, papugi jedzące nam z ręki, imponujące fontanny, a przede wszystkim watykańskie budynki, biura, instytucje, dworzec kolejowy, anteny rozgłośni papieskiej i wiele innych obiektów, które uwieczniliśmy na zdjęciach.

W drugiej części piątego dnia pielgrzymki pojechaliśmy do katakumb św. Kaliksta, zobaczyliśmy bazylikę
św. Pawła za Murami, a po kolacji w jednej z restauracji - podziwialiśmy Rzym nocą.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 23 czerwca 2008 r. ::

RZYM - DZIEŃ CZWARTY

Morze Tyrreńskie jest wyjątkowo ciepłe o tej porze roku. Mogliśmy się o tym przekonać w czwartym dniu pielgrzymki do Rzymu. W Ostii wypoczywaliśmy na plaży.

Wcześniej zwiedziliśmy Rzym starożytny - Forum Romanum, Kapitol, Schody Hiszpańskie i Plac Hiszpański. Metrem dojechaliśmy do stacji "Piramide", a stamtąd już kolejką podmiejską do Ostii. Kąpiel w morzu była fantastyczna. Podróże są niezwykłe!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 22 czerwca 2008 r. ::

RZYM - DZIEŃ TRZECI

Spotkanie z Benedyktem XVI na południowej modlitwie Anioł Pański było najważniejszym punktem trzeciego dnia pielgrzymki uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II do Rzymu.

W niedzielne przedpołudnie przynieśliśmy na Plac św. Piotra biało-czerwoną flagę z napisem "Tarnów" oraz potężny transparent z logotypem Stowarzyszenia i Warsztatu. Było nas widać z daleka, także w stacjach telewizyjnych, które transmitowały spotkanie z Papieżem na cały świat.

Po modlitwie i obiedzie w jednej z restauracji, odwiedziliśmy kościół pw. Ducha Świętego, który jest włoskim sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Tam wzięliśmy udział w nabożeństwie Koronki do Miłosierdzia Bożego.

Specjalnym punktem programu było zwiedzanie Radia Watykańskiego - jednej z największych rozgłośni na świecie, nadającej program w 42 językach. Po radiu oprowadził nas ks. Józef Polak, szef Sekcji Polskiej. Otrzymaliśmy od niego wiele prezentów, a w zamian ofiarowaliśmy prace przygotowane przez uczestników Warsztatu.

Dzień zakończyła wizyta w najważniejszej rzymskiej bazylice - św. Jana na Lateranie i modlitwa przy Świętych Schodach, które - jak głosi tradycja - zostały przywiezione do Rzymu z Jerozolimy.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 21 czerwca 2008 r. ::

RZYM - DZIEŃ DRUGI

Wygrzewające się w słońcu koty na Largo di Torre Argentina przykuły naszą uwagę na początku drugiego
dnia pielgrzymki Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II do Rzymu. Podziwialiśmy też Plac św. Piotra, watykańską bazylikę, a z przewodnikiem zwiedziliśmy najważniejsze zabytki Wiecznego Miasta. Posiłek zjedliśmy... na ulicy, w jednej z restauracji przy Borgo Pio, tuż obok Watykanu.

Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy na Placu św. Piotra. Zobaczyliśmy następnie Zamek św. Anioła, Pałac Sprawiedliwości, a jednym z mostów przekroczyliśmy rzekę Tybr. Tam przed nami wyłonił się Piazza Navona, za nim Panteon, który zobaczyliśmy z zewnątrz i od środka. Ogromne wrażenie zrobiło na nas Koloseum. Wcześniej widzieliśmy Ołtarz Ojczyzny na Placu Weneckim. I te niezliczone fontanny, małe i duże,
z których woda smakuje wyjątkowo.

Dzień zakończył posiłek w restauracji przy Borgo Pio, w malowniczym zakątku Wiecznego Miasta, gdzie Rzym łączy się z Watykanem. 

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 20 czerwca 2008 r. ::

RZYM - DZIEŃ PIERWSZY 

Podróż pociągiem z Tarnowa do Krakowa, a następnie lot z Balic do Rzymu, wieczorny spacer po ulicach Wiecznego Miasta, "oddychanie" włoskim klimatem - tak minął pierwszy dzień pielgrzymki uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II do Rzymu.

Wyprawa do Wiecznego Miasta rozpoczęła się w czerwcowy poranek, w piątek na Dworcu Kolejowym
w Tarnowie. Podopiecznym towarzyszyli najbliżsi. Do Rzymu, oprócz uczestników Warsztatu, wybrało się kilku rodziców oraz oczywiście terapeuci i kierownik. Po krótkiej podróży pociągiem dotarliśmy do portu lotniczego
w Krakowie-Balicach. Stamtąd wyruszyliśmy samolotem do Rzymu. Z pokładu maszyny obserwowaliśmy Europę, widzieliśmy Wenecję, a potem Morze Adriatyckie i Morze Tyrreńskie. Po półtorej godziny podniebnej podróży wylądowaliśmy na lotnisku Fiumicino w Rzymie.

Wszyscy zamieszkaliśmy w Domu Pielgrzyma "Sursum Corda", który na sześć dni stał się naszym drugim domem. Wieczorem wybraliśmy się na pierwszy spacer po Rzymie. Zobaczyliśmy m.in. Panteon, Piazza Navona, zanurzyliśmy się w niezwykłości Fontanny di Trevi. Drzewa kwitną, wszystko pachnie. Jest fantastycznie. 

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 19 czerwca 2008 r. ::

LECIMY DO RZYMU

Modlitwa przy grobie Patrona oraz dwa spotkania z Benedyktem XVI - to najważniejsze punkty programu pielgrzymki uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II do Rzymu. Nie zabraknie zwiedzania Wiecznego Miasta. Będziemy też wypoczywać na plaży i kąpać się w Morzu Tyreńskim.

W 6-dniowej pielgrzymce wezmą udział uczestnicy i terapeuci. W Rzymie spotkamy się z Ojcem Świętym na południowej modlitwie "Anioł Pański" w niedzielę i środowej audiencji ogólnej na Placu św. Piotra. Najważniejszym punktem programu pielgrzymki jest modlitwa przy grobie Jana Pawła II - patrona naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej. Chcemy podziękować za wszystko, co ten Papież uczynił dla ludzi, także dla chorych, cierpiących i niepełnosprawnych. W podziemiach bazyliki św. Piotra będziemy uczestniczyć
w Mszy św.

W czasie pobytu w Rzymie zwiedzimy z przewodnikami najważniejsze zabytki, bazyliki, przepiękne place oraz imponujące fontanny. Zobaczymy też Radio Watykańskie, jedną z największych radiofonii na świecie. Jeden dzień spędzimy nad morzem.

Przed wyjazdem, w Warsztacie Terapii Zajęciowej odbyło się szereg zajęć, w czasie których omawiano zasady obowiązujące podróżnych korzystających z linii lotniczych. Dzięki SPECJALNEJ PREZENTACJI poznaliśmy przepisy, których musimy przestrzegać na lotnisku, w czasie lotu, a także podczas pobytu w stolicy Włoch - Rzymie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 17 czerwca 2008 r. ::

DZIEŃ MAMY I TATY 

W Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II uroczyście obchodzono Dzień Mamy i Taty.

Uczestnicy przygotowali program artystyczny oraz upominki. Odświętnie ubrani mówili o tym kim dla nich są rodzice, jak ważne to osoby w życiu.

Był też poczęstunek i projekcja zdjęć. Rodzice zapoznali się z programem zajęć, który został zrealizowany
w ciągu ostatnich miesięcy.

TUTAJ można obejrzeć zdjęcia z tego spotkania.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 15 czerwca 2008 r. ::

PŁYTA OD MICHAŁA BAJORA

Dzieci i młodzież uczęszczający do placówek Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO otrzymali płytę z piosenkami Michała Bajora. Krążek jest z dedykacją artysty. Przy ul. Hodowlanej 6 w Tarnowie pojawiło się też zdjęcie
z podpisem piosenkarza. To kolejna dedykacja w naszej "galerii gwiazd".

Michał Bajor urodził się w Opolu. Debiutował w 1970 r. Do tej pory nagrał wiele płyt. Najnowsze krążki to: "Twarze w Lustrach", "Za Kulisami", "Michał Bajor 30/30 - Największe Przeboje", "Moje Piosenki - Michał Bajor" oraz "Inna Bajka".

Wcześniej w naszej "galerii gwiazd" pojawiły się dedykacje od Janiny Ochojskiej, Anny Szałapak, Doroty Segdy, Kory, Justyny Steczkowskiej, Roberta Wardzały, Tomasza Zubilewicza, Marka Siudyma, Iwony Schymalli,
ks. Andrzeja Majewskiego, Laury Łącz, Ireny Jarockiej, Bohdana Łazuki, Danuty Błażejczyk, Tatiany Sosny-Sarno, abp. Kazimierza Nycza, Ewy Bem, Grażyny Strachoty, Krystyny Sienkiewicz, Małgorzaty Zajączkowskiej, Majki Jeżowskiej, Piotra Rubika, Andrzeja Grabowskiego, Maryli Rodowicz, "Arki Noego", ks. Andrzeja Mulki oraz Ireny Santor.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 12 czerwca 2008 r. ::

O KONFERENCJI W RADIU 

Dyskusja o zatrudnianiu niepełnosprawnych w Polsce odbyła się na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia. Pretekstem do rozmowy ze słuchaczami "Sygnałów Dnia" na ten temat była tarnowska konferencja zorganizowana przez Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II i Małopolską Wyższą Szkołę Ekonomiczną - "Edukacja - Prawo - Praca w życiu osób niepełnosprawnych".

Od przyszłego roku pracodawcy otrzymają dofinansowanie nie tylko dla nowo zatrudnionych niepełnosprawnych, ale także dla już pracujących. Wcześniej były obawy, że przygotowany przez Komisję Europejską projekt rozporządzenia o publicznej pomocy udzielanej na zatrudnienie niepełnosprawnych dotyczy tylko pracowników przyjętych po 1 stycznia przyszłego roku. Tego dnia wchodzą w życie nowe przepisy.

Czy "efekt zachęty" w postaci dofinansowania sprawi, że więcej osób niepełnosprawnych znajdzie pracę? Dzięki uprzejmości Programu Pierwszego Polskiego Radia publikujemy smsy słuchaczy, którzy wzięli udział
w dyskusji. Zachowano oryginalną pisownię.

~ Jan
Od urodzenia nie chodze chcialem pracowac mam 900m do Sp.Inw. Tam kazano mi dojezdzac
do Sp. Inw.Oddalonej o 10km Gdzie tu logika
 

~
|Mam 2grupe i jestem za tym aby zaklady pracy chronione znikly, poniewaz i tak ktos inny sie na nas dorabia a pracownicy sa ponizani na maxa. 

~Jan
Mam DPM 37lat pracuje. Trktowany jestem jako zlo konieczne U nas liczy sie inwalida na papierku Prawdziwy inwalida niema szans na prace 

~
Tolerancja wobec osob niepelnosprawnych zaczyna sie w domu rodzinnym! Jesli rodzic traktuje dziecko niepelnosprawne "zadaniowo" ze trzeba sie nim tylko zajmowac, jezdzic po szpitalach i ciagle walczyc
z czasem a przy tym zapomina sie lub nie potrafi okazywac uczuc i dawac do zrozumienia ze osoba niepelnosprawna potrafi sobie poradzic w roznych sytuacjach, to potem trudno sie dziwic ze taka osoba
w doroslym zyciu nie ma poczucia wlasnej wartości, a ma takie same szanse w pracy jak wszyscy. Tym bardziej ze jest sie osoba wyksztalcona ze znajomoscia jezykow a ciagle trzeba udawadniac ze nie jest sie wielbladem. Jeszcze wiele lat minie kiedy spoleczenstwo zaakceptuje niepelnosprawnych jako 100% pracownik!
 

~ Niepelnosprawny bezrobotny magister
System pomocy osobom niepelnosprawnym skoncetrowany jest na utrzymaniu miejsc pracy osob zdrowych.

 ~
W naszym zaladzie pracy chronionej juz od trzech lat nie ma refundacji za leki. Wytlumaczono nam ze nie otrzymuja juz na to funduszy. 

~
Nie moge sluchac ekspertow te rady to propaganda zycie niepelnosp rozpacz

 ~
Pracuje od dziesieciu lat w zakladzie pracy chronionej. I korzysci z tego ma glonie pracodawca. Korzysci moralne i materialne.

 ~
Osob niepelnosprawna to kategoria ostatnia, pracodawcy nie chca zatrudnic, orzecznicy zus odbieraja renty
i uzdrawiaja, tragedia. Juz walcze o godne zycie syna niepelnosprawnego 5 lat

 ~ Tadeusz
Skoro spoldzielnie inwalidwo nie zatrudniaj osb niepełnosprawnych, to te osoby sa chyba drugiej kategori.

 ~
Mam wrodzona wade wzroku. Jestem adwokatem i wystartowalem w konkursie na stanowisko sedziowskie. To co przechodze to klasyczny przyklad dyskryminacji i to gdzie - w sadzie.
 

~
Niepelnosprawny to u nas zlo konieczne. Dlaczego kropla w morzu potrzeb sa np programy tv z txt? Czy nieslyszacy ogladaja tylko filmy i wiadomosci?  

~ Piotr
Jestem wlascicielem firmy komputerowej i z cala pewnoscia moge powiedziec ze nie tylko nie sa niepelnosprawni na drugiej pozycji, lecz stanowczo bardziej solidni w pracy. Jest to ostatnia grupa zawodowa, ktorej zalezy na pracy. 

~ Teresa
Panstwo powino wspierac tworzenie miejsc pracy dla niepelnosprawnych finansowo i prawnie renty sa niewystarczające

 ~
Jestem osoba z niepelnospr. pracodawca ma korzysci wykorzystuje zatrudniajac mnie na jednym etacie gdzie wczesniej prace wykonywaly 2 osoby. poprostu wyzysk

 ~
Jestem ruchowo niepelnsprawna i kto mi da prace bzdura ?

 ~
Uwazam, ze dla niepelnosprawnych powinien byc pewien margines ulgi w wymaganiach, przy db woli jest to mozliwe bo my ludzie sprawni to winnismy im zapewnic.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 8 czerwca 2008 r. ::

POZDROWIENIA OD IRENY SANTOR

Irena Santor pozdrawia podopiecznych Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO. Dedykacja gwiazdy polskiej estrady zdobi nasze ściany przy ul. Hodowlanej 6 w Tarnowie.

Irena Santor śpiewała w "Mazowszu", ale większość artystycznego życia spędziła jako solistka. Wciąż aktywnie uczestniczy w życiu estradowo-telewizyjnym. Nagrała szereg solowych albumów: "Halo Warszawo", "Piosenki stare jak świat", "Powrócisz tu", "Warszawa, ja i ty". Piosenkarka stworzyła wiele duetów muzycznych m.in.
z Mieczysławem Foggiem, Edytą Górniak, Krzysztofem Cugowskim, Magdą Umer, Andrzejem Sikorowskim, Zbigniewem Wodeckim, Pawłem Kukizem i Alibabkami.

Współpracowała z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji pod dyrekcją Stefana Rachonia. W jej repertuarze wiele miejsca zajmuje Warszawa. W 2001 r. powstała płyta "Kolory mojej Warszawy" zawierająca nagrania poświęcone w całości stolicy.

Wcześniej w naszej "galerii gwiazd" pojawiły się dedykacje od Janiny Ochojskiej, Anny Szałapak, Doroty Segdy, Kory, Justyny Steczkowskiej, Roberta Wardzały, Tomasza Zubilewicza, Marka Siudyma, Iwony Schymalli, ks. Andrzeja Majewskiego, Laury Łącz, Ireny Jarockiej, Bohdana Łazuki, Danuty Błażejczyk, Tatiany Sosny-Sarno, abp. Kazimierza Nycza, Ewy Bem, Grażyny Strachoty, Krystyny Sienkiewicz, Małgorzaty Zajączkowskiej, Majki Jeżowskiej, Piotra Rubika, Andrzeja Grabowskiego, Maryli Rodowicz, "Arki Noego" i ks. Andrzeja Mulki.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 6 czerwca 2008 r. ::

W URZĘDZIE PRACY 

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie został stworzony po to, aby jak najwięcej osób niepełnosprawnych przygotować do pracy. Zatrudnienie można znaleźć m.in. dzięki pośrednictwu Urzędu Pracy. W ramach zajęć w Pracowni Podtrzymywania Umiejętności Edukacyjnych, grupa uczestników udała
się z terapeutką do Urzędu Pracy w Tarnowie.

Na miejscu zapoznali się z zasadami panującymi w tym urzędzie, dowiedzieli się komu pomaga doradca zawodowy, w jaki sposób przebiega rejestracja i na jaką pomoc mogą liczyć szukając zatrudnienia.
Z pewnością wiedza zdobyta w czasie spotkania z pracownikiem Urzędu Pracy w Tarnowie przyda się
w czasie poszukiwania zatrudnienia i poruszania się po otwartym lub chronionym rynku pracy.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 4 czerwca 2008 r. ::

WSPÓLNIE O NIEPEŁNOSPRAWNYCH

O tym, że osoby niepełnosprawne chcą żyć normalnie przekonywali uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej "Edukacja - Prawo - Praca w życiu osób niepełnosprawnych" zorganizowanej w Tarnowie przez Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II i Małopolską Wyższą Szkołę Ekonomiczną.

Na spotkanie zaproszono naukowców z całej Polski, przedstawicieli władz samorządowych, doradców zawodowych, opiekunów osób niepełnosprawnych oraz ich rodziców.

Dr hab. Renata Zuber z Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach ubolewała, że społeczeństwo zapomina
o niepełnosprawnych, nie przygotowuje dla nich odpowiedniej ilości stanowisk pracy, miejsc do nauki
i wypoczynku. - Niepełnosprawni nie potrzebują litości, chcą uczestniczyć w życiu w społeczeństwie - podkreślała prelegentka.

Tę opinię podzielali rodzice zaznaczając, że wychowanie niepełnosprawnego dziecka to ciągła walka
o akceptację. Michalina Fleszar, opiekująca się dorosłym synem z obniżonym stopniem rozwoju intelektualnego, powiedziała, że bardzo trudno takim ludziom funkcjonować na otwartym rynku pracy. Jerzy Fleszar jest uczestnikiem Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II przy ul. Hodowlanej 6 w Tarnowie.

Łukasz Bednarczyk z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie przekonywał, że osoba niepełnosprawna może odnieść sukces. Prelegent jest osobą niepełnosprawną od urodzenia, z widoczną niepełnosprawnością w stopniu miarkowanym. Szukał zatrudnienia na otwartym rynku pracy i znalazł posady w dwóch miejscach. Pracuje naukowo i udziela poradnictwa zawodowego. Do poszukiwania pracy przekonał już ponad 1 tys. osób niepełnosprawnych.

W czasie konferencji poinformowano, powołując się na dane Głównej Urzędu Statystycznego, że w Polsce
w 2002 r. było blisko 5,5 mln niepełnosprawnych, co stanowiło 14,3% całego społeczeństwa. Oznacza to, że co siódmy Polak był osobą niepełnosprawną.

W czasie konferencji można było kupić prace wykonane przez niepełnoprawnych uczestników
Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Konferencja odbyła się przy udziale Instytutu Badań Edukacyjnych Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Prezydenta Miasta Tarnowa Ryszarda Ścigały, eurodeputowanej do Parlamentu Europejskiego Urszuli Gacek, Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie.

TUTAJ można obejrzeć zdjęcia z konferencji i kiermaszu. Zapraszamy!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

Dr hab. Renata Zuber z Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach ubolewała, że społeczeństwo zapomina o niepełnosprawnych, nie przygotowuje dla nich odpowiedniej ilości stanowisk pracy, miejsc do nauki i wypoczynku. - Niepełnosprawni nie potrzebują litości, chcą uczestniczyć w życiu w społeczeństwie - podkreślała prelegentka. Michalina Fleszar, opiekująca się dorosłym synem z obniżonym stopniem rozwoju intelektualnego, powiedziała, że bardzo trudno takim ludziom funkcjonować na otwartym rynku pracy. Jerzy Fleszar jest uczestnikiem Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II przy ul. Hodowlanej 6 w Tarnowie. Łukasz Bednarczyk z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie przekonywał, że osoba niepełnosprawna może odnieść sukces

:: 2 czerwca 2008 r. ::

NA OLIMPIADZIE 

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie kibicowali zawodnikom 
X Małopolskiego Mityngu w Lekkiej Atletyce - Olimpiady Specjalne Polska - Małopolskie. Emocjonujące zawody odbyły się na obiektach sportowych Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Uczestnicy naszego Warsztatu dokładnie przyglądali się olimpiadzie, gdyż już wkrótce będą w niej startować. Próbowali też sił w niektórych konkurencjach. TUTAJ można zobaczyć jak sobie świetnie radzili.

Celem prestiżowej imprezy jest popularyzacja lekkiej atletyki jako dyscypliny sportu dla osób
z niepełnosprawnością intelektualną, rozwijanie sprawności fizycznej i kształtowanie pozytywnych cech osobowości Zawodników Olimpiad Specjalnych, a także rozpowszechnianie idei Olimpiad Specjalnych
w Małopolsce oraz integracja ze środowiskiem.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 1 czerwca 2008 r. ::

ARKA NOEGO DLA NAS

Zespół "Arka Noego" i ks. Andrzej Mulka, założyciel i opiekun redakcji i zespołu "Promyczków Dobra" serdecznie pozdrawiają wszystkich podopiecznych Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO. Dedykacje otrzymaliśmy w trakcie nowosądeckich obchodów Dnia Dziecka i Ogólnopolskiego Festiwalu "Skowroneczek". "Arka Noego" była specjalnym gościem Festiwalu organizowanego przez Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej "Promyczek".

Wcześniej w naszej "galerii gwiazd" pojawiły się dedykacje od Janiny Ochojskiej, Anny Szałapak, Doroty Segdy, Kory, Justyny Steczkowskiej, Roberta Wardzały, Tomasza Zubilewicza, Marka Siudyma, Iwony Schymalli,
ks. Andrzeja Majewskiego, Laury Łącz, Ireny Jarockiej, Bohdana Łazuki, Danuty Błażejczyk, Tatiany Sosny-Sarno, abp. Kazimierza Nycza, Ewy Bem, Grażyny Strachoty, Krystyny Sienkiewicz, Małgorzaty Zajączkowskiej, Majki Jeżowskiej, Piotra Rubika, Andrzeja Grabowskiego i Maryli Rodowicz.