Sprzedajemy nasze prace
Nasz patron - Jan Paweł II
Regulamin Warsztatu Terapii Zajęciowej
Pracownie Warsztatu Terapii ZAjęciowej
Cele WarsztatuO nas


:: 23 czerwca 2007 r. ::

W CIĘŻKOWICACH I KĄŚNEJ

Skamieniałe Miasteczko, Muzeum Przyrodnicze i Dworek Ignacego Jana Paderewskiego zwiedziliśmy w czasie letniej wycieczki do Ciężkowic i Kąśnej Dolnej. Był to dzień pełen wrażeń, a co najważniejsze - spędzony na świeżym powietrzu.

Dopisała pogoda i dobre humory. Bawiliśmy się cały dzień, poznając piękno ziemi tarnowskiej i Pogórze Ciężkowickie. Skamieniałe Miasteczko, po remoncie ścieżek i tras, wygląda jeszcze bardziej imponująco. Spacer i wspinanie po skałkach poprawiło naszą kondycję. Przy okazji oddychaliśmy świeżym powietrzem.
W ciężkowickim Muzeum Przyrodniczym poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat świata przyrody, a w Kąśnej Dolnej poznaliśmy życie i twórczość Ignacego Jana Paderewskiego, polityka i kompozytora. Kąśna to jedyne miejsce na świecie, gdzie zachowała się posiadłość Paderewskiego.

Wycieczkę do Ciężkowic i Kąśnej Dolnej sfinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Gminy Miasta Tarnowa.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 21 czerwca 2007 r. ::

Z GRATULACJAMI U BISKUPÓWSerdeczne gratulacje i życzenia złożyliśmy Księdzu Biskupowi Władysławowi Bobowskiemu, który świętuje 50-lecie kapłaństwa. Dostojnego Jubilata odwiedził kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II wraz z prezydium uczestników.

Ksiądz Biskup podziękował za pamięć i przekazał serdeczne pozdrowienia dla zarządu Stowarzyszenia, pracowników obu naszych placówek, podopiecznych i ich rodziców
.
Odwiedziliśmy też Księdza Biskupa Stanisława Budzika, który opuszcza Tarnów i przenosi się do Warszawy, gdzie rozpoczyna pracę jako sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Księdza Biskupa zapewniliśmy o naszej pamięci i złożyliśmy szczere gratulacje.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 21 czerwca 2007 ::

UROKI LATA

Korzystamy z pięknej pogody, ponieważ nie ma nic cudowniejszego, niż zajęcia na świeżym powietrzu. Przy okazji pokazujemy światu, że niepełnosprawni są wśród nas i tak samo potrafią się cieszyć życiem jak ludzie w pełni sprawni.

Wybraliśmy się zatem do Parku Strzeleckiego, aby podziwiać przyrodę i oddychać świeżym powietrzem. Panie terapeutki przygotowały fantastyczne zajęcia, dzięki którym nikt się nie nudził i nie smucił.

Fotorelacja z wycieczki do parku w dziale Galeria. Zapraszamy!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 20 czerwca 2007r. ::

POZDROWIENIA OD JUSTYNY STECZKOWSKIEJ

Najwspanialsze pozdrowienia wszystkim naszym dzieciakom dużym i małym przesyła Justyna Steczkowska.

Znana piosenkarka napisała dedykację w trakcje spotkania ze swoją publicznością w warszawskiej galerii handlowej Złote Tarasy. Justyna Steczkowska często angażuje się w przedsięwzięcia charytatywne, dlatego z radością napisała dla nas kilka słów.

Dedykacja ze zdjęciem piosenkarki zdobi już ściany Warsztatu Terapii Zajęciowej. Wcześniej w naszej "galerii gwiazd" pojawiły się dedykacje od Janiny Ochojskiej, Anny Szałapak, Doroty Segdy, Kory i Tomasza Zubelewicza. Kolejne już wkrótce!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 18 czerwca 2007 r. ::

NA ZAKUPACH

Usamodzielnienie uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej to jeden z głównych celów jakie ma do zrealizowania Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO. W ramach zajęć w Pracowni Gospodarstwa Domowego organizowane są wyjścia do sklepów. Terapeutka wykorzystuje do tego trening ekonomiczny, czyli środki finansowe, które otrzymują uczestnicy.

Zakupy są doskonałą lekcją samodzielności. Pod okiem terapeutki uczestnicy przygotowują listę potrzebnych produktów, zabierają ze sobą ekologiczne płócienne torby, a następnie wyruszają do sklepu. Przy wyborze towaru muszą wziąć pod uwagę cenę i ilość pieniędzy posiadanych przy sobie.

Potem pozostaje tylko droga do kasy, zapłata, zabranie ze sobą paragonu i zapakowanie produktów. Przygotowanie smacznych posiłków odbywa się już w budynku Warsztatu. 

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 14 czerwca 2007 r. ::

PRACA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

- Świata, a zwłaszcza szeroko rozumianej kultury, nie można zrozumieć bez osób niepełnosprawnych stwierdziła prof. Danuta Gielarowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie na zorganizowanej w Tarnowie konferencji o pracy osób niepełnosprawnych.

Rodzice osób niepełnosprawnych, ich opiekunowie, przedstawiciele władz samorządowych i kierownicy urzędów pracy dyskutowali o sposobach zatrudniania ludzi z niepełnosprawnością.

Konferencję pt. Praca w przestrzeni życia niepełnosprawnych zorganizował Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Tarnowie i Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzony przez tarnowskie Stowarzyszenie Ich Lepsze Jutro .

Nasz Warsztat poprzez swoją działalność buduje obraz człowieczeństwa w uczestnikach zajęć w myśl tezy swego Patrona, że praca jest miejscem, gdzie człowiek bardziej staje się człowiekiem . - To tutaj można doświadczyć roli pracy w całokształcie doskonalenia życia niepełnosprawnych, a przez nich ulepszania życia społecznego i rodzinnego - przekonywał kierownik Warsztatu Tomasz Wardzała.

Prof. Danuta Gielarowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie wskazała na miejsce osób niepełnosprawnych w szeroko rozumianej kulturze, której nie można zrozumieć bez ich udziału .

Z kolei ks. prof. Adam Solak, kierownik Katedry Pedagogiki Pracy na UKSW w Warszawie powiedział, że nie ma ładu i sprawiedliwości społecznej, gdy brak w nim właściwego przygotowania do pracy osób niepełnosprawnych oraz miejsc pracy dla nich. Skrytykował zimną kalkulację wielu instytucji i osób odpowiedzialnych za życie niepełnosprawnych.

Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Tomasz Wardzała zaznaczył, że tego typu placówki nie są celem życia niepełnosprawnych, a jedynie etapem w drodze do znalezienia pracy. W Warsztacie podopieczni zdobywają umiejętności niezbędne do podjęcia aktywności zawodowej i uczą się efektywnego kontaktu z otoczeniem.

Podsumowując konferencję kanclerz Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie Zofia Kozioł podkreśliła, że sens życia niepełnosprawnych jest integralnie powiązany z sensem życia ich bliskich oraz instytucji, które powinny zapewnić im rozwój, a przede wszystkim pracę.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 13 czerwca 2007 r. ::

W MUZEUM

Warsztat Terapii Zajęciowej to nie tylko zajęcia w budynku, czas spędzony w pracowniach od rana do popołudnia. WTZ to także rehabilitacja społeczna, a w ramach niej wizyta w kinie, teatrze, muzeum.

Dlatego uczestnicy wraz z terapeutami wybrali się do Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Zobaczyli zgromadzone tam skarby, stałe ekspozycje Ratusza oraz wystawę czasową o książętach Sanguszkach.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 12 czerwca 2007 r. ::

ZAPRASZAMY NA KONFERENCJĘ

Czy osoba niepełnosprawna ma szansę na znalezienie i podjęcie pracy? Jak upośledzeni umysłowo mają funkcjonować w społeczeństwie po śmierci ich rodziców lub krewnych? Tym i innym problemom poświęcona będzie konferencja naukowa pt. "Praca w przestrzeni życia niepełnosprawnych".

Organizują ją w czwartek, 14 czerwca w Tarnowie: Stowarzyszenie "Ich Lepsze Jutro", Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Tarnowie.

Zaproszeni prelegenci wspólnie będą się zastanawiać jak pomóc niepełnosprawnym w poruszaniu się po rynku pracy, a tym samym zwiększyć ich aktywizację zawodową i społeczną.

Prof. Danuta Gielarowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie podejmie problem nabywania godności w procesie pracy niepełnosprawnych. Ks. prof. Adam Solak z UKSW omówi zjawisko pracy niepełnosprawnych jako warunek ładu społeczno-gospodarczego. O poczuciu jakości życia u młodzieży
z upośledzeniem umysłowym będzie mówić dr Renata Smoleń z Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej
w Tarnowie.

Dyrektor Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej Urzędu Miasta Tarnowa Wiesław Zworski przedstawi formy pomocy niepełnosprawnym ze strony samorządu. O tym jak w praktyce prowadzona jest rehabilitacja społeczna i zawodowa opowie Tomasz Wardzała, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II.

Konferencję zakończy dyskusja panelowa z udziałem osób niepełnosprawnych, ich rodziców, opiekunów,
a także psychologów, pracodawców i przedstawicieli urzędów pracy.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 12 czerwca 2007 r. ::

ODSZEDŁ KSIĄDZ DROZDEK

Z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ks. Mirosława Drozdka, kustosza sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Dokumentował pontyfikat Jana Pawła II i zbierał pamiątki związane z Papieżem. Część z nich przekazał nam. Był naszym przyjacielem. Ostatnie miesiące życia poświęcił na dramatyczną walkę z chorobą nowotworową.

Gdy dowiedział się, że nasze Stowarzyszenie uruchamia Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, bardzo się ucieszył. Natychmiast przekazał nam część pamiątek po Papieżu Wojtyle. Warsztat otrzymał m.in. zdjęcie Jana Pawła II z zakopiańskich Krzeptówek z własnoręcznym podpisem Papieża. W naszych zbiorach znalazła się też wystawa o Gwardii Szwajcarskiej, którą wkrótce zaprezentujemy w Warsztacie.

W czasie lutowej wycieczki na Podhale, nasi podopieczni wraz z rodzicami i terapeutami modlili się na Krzeptówkach za ciężko chorego ks. Drozdka. Teraz modlimy się o spokój jego duszy. Na zawsze pozostanie
w naszej pamięci.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 11 czerwca 2007 r. ::

RELAKS PRZY KAWIE I CIASTKU

Rodzicom naszych Podopiecznych proponujemy spędzenie czasu w kawiarni, porozmawianie przy kawie
i ciastku o zwyczajnych sprawach. W tym czasie dzieci uczestniczą w ciekawych zajęciach w Aktywnej Świetlicy Terapeutycznej i są pod fachową opieką terapeutów.

Dla większości rodziców naszych Podopiecznych wyjście do kawiarni bez dzieci jest niemożliwe, gdyż ciągle wymagają one opieki. Pomagamy to zmienić i oferujemy zajęcia dla najmłodszych, a rodziców zapraszamy na aromatyczną kawę i smaczne, świeże wypieki. Spotkania odbywają się w Kawiarni "Tatrzańska", uważanej za jedną z najlepszych w Tarnowie, z niepowtarzalnym klimatem.

Wizyty rodziców w kawiarni finansuje Fundacja PZU w ramach projektu "Aktywna Świetlica Terapeutyczna" realizowanego przez nasze Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO.