Sprzedajemy nasze prace
Nasz patron - Jan Paweł II
Regulamin Warsztatu Terapii Zajęciowej
Pracownie Warsztatu Terapii ZAjęciowej
Cele WarsztatuO nas


:: 31 maja 2008 r. ::

NASZ KIERMASZ W MWSE

Nasze piękne prace będzie można kupić za symboliczną kwotę w środę, 4 czerwca, w czasie ogólnopolskiej konferencji naukowej "Edukacja - Praca - Prawo w życiu osób niepełnosprawnych". Czekamy na Państwa w siedzibie Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie przy ul. Waryńskiego 14. Prace uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II będzie można kupić od godz. 9.00.

Na kiermasz przygotowano wiele nowych prac, głównie ozdób, barwnych bibelotów i obrazów.
W przedsięwzięcie włączyli wszyscy uczestnicy. Szczególnie polecamy ozdoby wykonane techniką decoupage. To zupełna nowość, a te przepiękne ozdoby powstają pod kierunkiem Krystyny Wójcik w Pracowni Rękodzieła Artystycznego.

Dochód uzyskany ze sprzedaży prac zostanie przeznaczony na społeczną rehabilitację niepełnosprawnych - wyjście do kina, do pizzerii lub wyjazd na wycieczkę. Gorąco zachęcamy Państwa do takiej formy wsparcia podopiecznych Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO.

Zapraszamy!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 30 maja 2008 r. ::

ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ

Serdecznie zapraszamy WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH na konferencję naukową, jaką w środę,
4 czerwca 2008 r. organizuje Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie wspólnie z Małopolską Wyższą Szkołą Ekonomiczną. W konferencji pt. "Edukacja - Praca - Prawo w życiu osób niepełnosprawnych" wezmą udział naukowcy z całej Polski, przedstawiciele władz samorządowych, opiekunowie osób niepełnosprawnych oraz ich rodzice.

Otwarcia konferencji dokona m.in. prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała i rektor Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej prof. Zenon Muszyński. W programie znalazła się dyskusja z udziałem rodziców podopiecznych uczęszczających do placówek Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO.

Spotkanie odbędzie się przy udziale Instytutu Badań Edukacyjnych Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Prezydenta Miasta Tarnowa Ryszarda Ścigały, Poseł do Parlamentu Europejskiego  Urszuli Gacek, Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie. Konferencji patronują media: TVP Kraków, Radio Eska Tarnów, Gazeta Krakowska i portal intarnet.pl.

Konferencja odbędzie się w auli Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie przy ulicy Waryńskiego 14. Początek o godz. 9.00. Wstęp jest wolny.

POSŁUCHAJ zaproszenia kierownika Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Tomasza E. Wardzały.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 28 maja 2008 r. ::

U STRAŻAKÓW

Na czym polega praca strażaków, jak wygląda akcja ratownicza, jaki sprzęt jest potrzebny do ugaszenia pożaru - tego dowiedzieli się uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie. Wyczerpujących odpowiedzi udzielali strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie.

W jednostce przy ul. Klikowskiej uczestnicy Warsztatu mogli dokładnie poznać sprzęt i wyposażenie wozów bojowych. Chętnie przymierzali też niektóre elementy strażackiego stroju. Strażacy opowiadali o swojej pracy, codziennych czynnościach i nietypowych wezwaniach.

W podziękowaniu za pasjonujące opowieści uczestnicy przekazali strażakom jedną z prac, wykonaną
w Warsztacie Terapii Zajęciowej przy ul. Hodowlanej.

TUTAJ można zobaczyć fotografie z wizyty u strażaków.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 21 maja 2008 r. ::

W BARZE

Wizyta w barze była pierwszym poważnym sprawdzianem umiejętności zdobytych przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Zamówienie potraw, odebranie ich i zjedzenie było dużym przeżyciem.

W ten sposób uczestnicy w praktyce zastosowali umiejętności zdobyte w Pracowni Gospodarstwa Domowego i Pracowni Podtrzymywania Umiejętności Edukacyjnych. Uczą się tam zachowania w miejscach publicznych
i poznają zasady savoir-vivre'u.

Od początku działalności Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzi aktywną rehabilitację społeczną. Uczestnicy na zajęcia przyjeżdżają środkami komunikacji miejskiej, a nie busami jak to jest praktykowane w innych warsztatach. Organizowane są wycieczki, wizyty w muzeach, teatrze, kinie,
a spacery do parku stały się już małą tradycją.

Zarząd Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO kieruje się zasadą, że niepełnosprawni mają być widoczni.
Nie są inni, dlatego powinni być wszędzie tam, gdzie jest obecne społeczeństwo nie borykające się
z niepełnosprawnością.

POSŁUCHAJ co o takiej formie rehabilitacji społecznej mówi kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej
im. Jana Pawła II w Tarnowie Tomasz E. Wardzała.

TUTAJ zamieściliśmy zdjęcia z wizyty w barze.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 17 maja 2008 r. ::

W NOCY W MUZEUM

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie wzięli udział w Międzynarodowej Nocy Muzeów. Spotkanie z "Romską wiosną" odbyło się w plenerze, na terenie Muzeum Etnograficznego przy
ul. Krakowskiej. Młodzieży towarzyszyli terapeuci i rodzice.

W czasie Nocy Muzeów można było zobaczyć nie tylko stałą ekspozycję o historii i kulturze Romów, ale także poczuć się jakby w cygańskim taborze. Na dziedzińcu Muzeum Etnograficznego przygotowano obozowisko,
a w nim - spotkanie z kulturą romską. Przygotowano koncert piosenek w wykonaniu dziecięcego zespołu "Newo Drom", a występ tradycyjnego zespołu romskiego z Nowej Huty zachęcał do zabawy. Przy ognisku uczestnicy Warsztatu mieli okazję upiec sobie kiełbaski. Dla ciekawych przyszłości czekały wróżki.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 16 maja 2008 r. ::

: W NAROŻNIKACH

Emocjonujące zawody wędkarskie, przejażdżki konne, pływanie motorówkami, pokaz strażacki i policyjny były największymi atrakcjami przygotowanymi dla setki młodzieży niepełnosprawnej i pełnosprawnej nad zalewem w Narożnikach w Radgoszczy, gdzie odbył się I Integracyjny Piknik Wędkarski. Imprezę zorganizował Warsztat Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" z Dąbrowy Tarnowskiej i władze gminy Radgoszcz.

Do wspólnej zabawy zaproszono uczestników naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, a także podopiecznych caritasowskiego Ośrodka Opiekuńczo Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży w Jadownikach Mokrych oraz uczniów z gimnazjum w Oleśnie i podstawówki w Szarwarku.

Przejażdżki motorówkami po zalewie, grill i degustacje kulinarne, zabawy i konkursy, przejażdżki konne,
a także pokaz lotniczy i strażacki oraz pokaz przygotowany przez patrol policyjny z psem tropiącym były ogromnym przeżyciem zarówno dla pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych uczestników pikniku.
Impreza rozpoczęła się zawodami wędkarskimi, w których wzięło udział 60 zawodników podzielonych
na 6 grup. Sędziowie oceniali ilość złowionych ryb. Każda drużyna, także naszego Warsztatu, zastała uhonorowana pucharem, dyplomem oraz nagrodami od Starostwa Powiatowego i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej.

Piknik był okazją do wspólnej zabawy i integracji osób niepełnosprawnych ze sprawnymi, do uwrażliwienia jednych na potrzeby drugich, a także nawiązania zwykłych koleżeńskich kontaktów.

TUTAJ można obejrzeć zdjęcia z pikniku integracyjnego.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 15 maja 2008 r. ::

MAGNOLIE

Trzy rodzaje magnolii pojawiły się przed budynkiem Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II
w Tarnowie. Posadzili je uczestnicy. Przez okna Warsztatu z poszczególnych pracowni będą obserwować jak rosną prześliczne krzewy.

Teraz czekamy na kwiaty, które są główną ozdobą magnolii. Z daleka wyglądają jak tulipany. Tak dużych kwiatów nie ma żadne z drzew rosnących w Polsce.

Warto wiedzieć, że magnolie były jednymi z pierwszych roślin kwiatowych. Pojawiły się na Ziemi w trzeciorzędzie, przed epoką lodowcową i tworzyły ogromne lasy. Epoka lodowcowa zniszczyła je, przetrwały tylko resztki na Dalekim Wschodzie i w Ameryce Północnej. W Chinach kwiaty magnolii uważane są za symbol czystości i szczerości.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 14 maja 2008 r. ::

SPACER

Starówkę, najważniejsze zabytki, pomniki, kościoły i place obejrzeli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej
im. Jana Pawła II w czasie majowego spaceru po Tarnowie. Wycieczkę zorganizowała Agnieszka Brożek, studentka Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie odbywająca praktykę w placówkach Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO.

W prosty i atrakcyjny sposób uczestnicy Warsztatu dowiedzieli się o tym, jakie były początki Tarnowa, co kryje
w sobie ratusz, bazylika katedralna i kto jest pochowany na Starym Cmentarzu. Na trasie wycieczki znalazł się też pomnik Jana Pawła II, popiersie Adama Mickiewicza, pomnik generała Józefa Bema i drewniany kościół Matki Bożej Szkaplerznej. Spacer prowadził również elementami szlaku żydowskiego.

TUTAJ można zobaczyć zdjęcia ze spaceru. Zapraszamy!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 13 maja 2008 r. ::

O WARSZTACIE W SEMINARIUM

Działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II poznali klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie i świeccy studenci tarnowskiego Wydziału Teleologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej. Wykład na temat rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną wygłosił dla nich kierownik Warsztatu Tomasz E. Wardzała.

Wykład dotyczył różnic pomiędzy upośledzeniem umysłowym a chorobą psychiczną oraz omawiał sposoby rehabilitacji społecznej i zawodowej realizowanej w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II
w Tarnowie.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 12 maja 2008 r. ::

MARCIN Z PLAKATU

Marcin Macheta, uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie, był twarzą kampanii
"1 procent" po raz pierwszy zorganizowanej przez nasze Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO. Plakaty
z wizerunkiem Marcina pojawiły się w wiatach przystankowych; reklama była eksponowana na kalendarzach różnego formatu, w internecie, lokalnych gazetach, a nawet w prasie ogólnopolskiej.

Eksperci Tygodnika Newsweek Polska uznali reklamę z Marcinem za najlepszą lokalną kampanię "1 procent" w tym roku. Pomysł i projekt powstał w tarnowskiej Grupie Autograf, która od początku istnienia Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO zajmuje się kreowaniem naszego wizerunku.

Bohater tegorocznej kampanii Marcin Macheta mieszka w Sukmaniu i codziennie przyjeżdża do Warsztatu Terapii Zajęciowej przy ul. Hodowlanej 6 w Tarnowie. Odległość nie ma znaczenia. W Warsztacie stawiamy na rehabilitację społeczną, dlatego zamiast taksówki, po Marcina jedzie terapeutka, a podróż odbywa się autobusami komunikacji publicznej. Dzięki temu Marcin potrafi kupić bilet, nie boi się ludzi, wręcz przeciwnie - łatwo nawiązuje z nimi kontakt.

Marcinowi składamy serdeczne podziękowania. Dzięki niemu i dziesiątkom podatników, Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO skutecznie będzie pomagać niepełnosprawnym dzieciom. Pieniądze z podatków zostaną przeznaczone na działalność Aktywnej Świetlicy Terapeutycznej, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem i zaufaniem rodziców. Dzieci z upośledzeniem umysłowym mogą liczyć na darmową pomoc logopedy, psychologa i terapeutów, którzy stosują nowoczesne metody rehabilitacji.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 8 maja 2008 r. ::

"PTAKI O PODCIĘTYCH SKRZYDŁACH"

Taki tytuł nosił reportaż prezentujący sylwetki dwójki podopiecznych Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO. Nadał go Program Pierwszy Polskiego Radia w magazynie "Muzyka i Aktualności".

Magdalena Dobek ma 14 lat. Jest dzieckiem z zespołem Downa. Uczęszcza do Aktywnej Świetlicy Terapeutycznej przy ul. Hodowlanej 6 w Tarnowie. Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO pomaga zmieniać życie młodego człowieka borykającego się z niepełnosprawnością. Magda może liczyć na bezpłatną terapię logopedyczną, spotkania z psychologiem i zajęcia z psami, które dają jej mnóstwo radości. Magda jest samodzielna w samoobsłudze, nadal doskonali czytanie, pisanie, liczenie, dużo musi ćwiczyć. Mówi dużo, ale nie dla każdego jej mowa jest zrozumiała. Uwielbia pływać, tańczyć, śpiewać. Jej mama mówi, że osiągnęła bardzo wiele, jak na "ptaszka z podciętymi skrzydłami".

Marcin Kozioł ma 30 lat. Urodził się z "dpm". Tak w skrócie nazywa się dziecięce porażenie mózgowe
i wszystkie konsekwencje jakie ze sobą niesie. Marcin uczęszcza do Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II przy ul. Hodowlanej 6 w Tarnowie. W gronie rówieśników uczy się życia, odbywa rehabilitację społeczną. Jego całym światem i życiem jest mama, która swój czas podporządkowała synowi. Nie oddała Marcina do zakładu opieki, jak doradzali jej znajomi w końcowych latach 70. minionego wieku. Postanowiła, że młodzieńcze marzenia i szalone plany, a także lekkoatletykę odstawi na bok. Marcin był i jest najważniejszy. Marzenia mamy to praca w hostelu dla osób niepełnosprawnych. Chce swoje serce podarować ludziom podobnym do Marcina, którzy nieustannie wymagają opieki i miłości.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 6 maja 2008 r. ::

O WARSZTACIE W RADIU

W związku z Europejskim Dniem Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Polskie Radio i Radio Watykańskie nadały specjalne audycje, w którym została przybliżona działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II.

Słuchacze dowiedzieli się na czym polega opieka nad osobami niepełnosprawnymi intelektualnie
w placówce, prowadzonej przez nasze Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO. Prezentacja Warsztatu tak wielomilionowemu audytorium było niezwykłą okazją do zainteresowania sytuacją upośledzonych umysłowo.

Dzięki Polskiemu Radiu i Radiu Watykańskiemu słuchacze dowiedzieli się, że niepełnosprawni intelektualnie tak samo jak wszyscy chcą żyć, pracować, kochać, śmiać się i bawić. W trudnym skomercjalizowanym
i konsumpcyjnym świecie szczególnie potrzebują godności i miłości.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 5 maja 2008 r. ::

DZIEŃ GODNOŚCI

W Polsce są ich tysiące. Są w różnym wieku - od kilku do kilkudziesięciu lat. Osoby niepełnosprawne intelektualne. 5 maja w całej Europie, także w Polsce, jest obchodzony Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Przez lata spychani na margines, dziś odnajdują swoje miejsce w setkach placówek specjalnie dla nich przeznaczonych. Rehabilitacja społeczna i zawodowa niepełnosprawnych intelektualnie przez cały rok jest prowadzona w środowiskowych domach samopomocy, warsztatach terapii zajęciowej, domach opieki społecznej, świetlicach terapeutycznych, punktach wczesnej interwencji.

Europejski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji człowieka. Osoby z upośledzeniem umysłowym są uprawnione do korzystania z wszystkich wolności i praw bez jakiejkolwiek różnicy.

W Tarnowie Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO prowadzi dwie placówki dla upośledzonych umysłowo: Aktywną Świetlicę Terapeutyczną dla dzieci i Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II dla młodzieży i dorosłych.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 1 maja 2008 r. ::

ŚPIEWAJĄCE POZDROWIENIA

Rozśpiewana Maryla Rodowicz pozdrawia wszystkich podopiecznych Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO. Muzyczna dedykacja ozdobiła ściany naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II przy ul. Hodowlanej 6 w Tarnowie.

Maryli Rodowicz nikomu przedstawiać nie trzeba. Jej piosenki znają podopieczni uczęszczający do placówek Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO. W swoim dorobku Maryla Rodowicz ma ok. 2 tys. piosenek, ponad 20 płyt polskich, a także po jednej angielskiej, czeskiej, niemieckiej, rosyjskiej. Dotąd sprzedano 15 mln sztuk krążków z jej piosenkami.

Wcześniej w naszej "galerii gwiazd" pojawiły się dedykacje od Janiny Ochojskiej, Anny Szałapak, Doroty Segdy, Kory, Justyny Steczkowskiej, Roberta Wardzały, Tomasza Zubilewicza, Marka Siudyma, Iwony Schymalli, ks. Andrzeja Majewskiego, Laury Łącz, Ireny Jarockiej, Bohdana Łazuki, Danuty Błażejczyk, Tatiany Sosny-Sarno, abp. Kazimierza Nycza, Ewy Bem, Grażyny Strachoty, Krystyny Sienkiewicz, Małgorzaty Zajączkowskiej, Majki Jeżowskiej, Piotra Rubika i Andrzeja Grabowskiego.