Sprzedajemy nasze prace
Nasz patron - Jan Paweł II
Regulamin Warsztatu Terapii Zajęciowej
Pracownie Warsztatu Terapii ZAjęciowej
Cele WarsztatuO nas


:: 28 kwietnia 2008 r. ::

FILMY

Każdy może zobaczyć jak wyglądają zajęcia w naszym Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Wystarczy obejrzeć krótkie filmy, które pojawiły się na stronie. Przedstawiają one codzienność w poszczególnych pracowniach. Tak właśnie wygląda rehabilitacja społeczna i zawodowa realizowana w naszym Warsztacie.

Krótkie filmy zrealizowano w Pracowni Gospodarstwa Domowego, Pracowni Drewna i Metalu, Pracowni Rękodzieła Artystycznego, Pracowni Komputerowo-Internetowej, a także w Pracowni Terapii Logopedycznej oraz w Sali Wyciszeń, gdzie odbywają się zajęcia "Porannego Kręgu". To tylko niewielki fragment naszej bogatej działalności. Więcej informacji o Warsztacie można uzyskać na miejscu przy ul. Hodowlanej 6 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00.

Aby obejrzeć filmy wystarczy kilknąć TUTAJ.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 23 kwietnia 2008 r. ::

O WARSZTACIE W CIECHOCINKU

Działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie została zaprezentowana na szóstej ogólnopolskiej konferencji naukowej w Ciechocinku. Zorganizował ją Zakład Pedagogiki Pracy i Andragogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Dwudniowe spotkanie nosiło tytuł: "EDUKACJA I PRACA - konteksty - wyzwania - antynomie".

Prezentacji Warsztatu dokonał jego kierownik Tomasz E. Wardzała. Wystąpienie dotyczyło kształcenia i wychowania przedzawodowego. W wykładzie zwrócono uwagę na znaczenie wychowania prospołecznego w strukturach warsztatu terapii zajęciowej.

Wykorzystując doświadczenia zdobyte w WTZ im. Jana Pawła II w Tarnowie kierownik Tomasz E. Wardzała mówił o przygotowaniu osób niepełnosprawnych do funkcjonowania w społeczeństwie. Nie można bowiem podejmować pracy bez znajomości norm współżycia społecznego. Wystąpienie dotyczyło teoretycznych, prawnych i praktycznych form działania warsztatu terapii zajęciowej.

Uczestnicy konferencji obejrzeli też multimedialną prezentację. Aby się z nią zapoznać, wystarczy
kliknąć TUTAJ.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 22 kwietnia 2008 r. ::

PIERWSZY NUMER

Ukazał się pierwszy numer "Przyjaznych wieści" - pisma Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Można w nim przeczytać o tym jakie były początki Warsztatu i Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO, które go prowadzi. Są prezentowani uczestnicy, ich zainteresowania i opisane najciekawsze zajęcia prowadzone w Warsztacie.

"Przyjazne wieści" są kwartalnikiem, tworzonym przez uczestników i kadrę Warsztatu. Gazeta powstaje w Pracowni Komputerowo-Internetowej. W pierwszym numerze znalazły się teksty i zdjęcia opisujące codzienność pracy terapeutycznej i rehabilitacyjnej, chwile warte uwagi i zatrzymania. Prezentowani są uczestnicy, można poznać ich najciekawsze zajęcia i zainteresowania.

"Przyjazne wieści" są doskonałym elementem rehabilitacji społecznej prowadzonej przez Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Tytuł gazety wymyślali sami podopieczni. Spośród wielu zgłoszeń wybrano "Przyjazne wieści" autorstwa Franciszka Kawy.

Aby przeczytać lub wydrukować pierwszy numer "Przyjaznych wieści" wystarczy kliknąć TUTAJ. Zachęcamy do lektury!

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 21 kwietnia 2008 r. ::

W GROCIE

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II korzystają z relaksacyjnych i leczniczych działań groty solno-jodowej SOLJAMED w Tarnowie. Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO wykupiło serię sesji w wyjątkowym mikroklimacie. Barwy i dźwięki są dodatkowym elementem terapeutycznym. Tym samym uczestnicy Warsztatu mają zapewnioną leczniczą bryzę morską bez konieczności wyjazdu nad morze, ponieważ mikroklimat panujący w grocie jest w pełni porównywalny z klimatem morskim.

Stężenie jodu w jaskini solnej odpowiada stężeniu jodu nad morzem podczas sztormu. Od dawna jest znane terapeutyczne oddziaływanie barw i dźwięków na organizm ludzki. Odpowiedni system nagłośnienia groty oraz oświetlenie sprawiają, że uczestnicy czują się wypoczęci i odprężeni.

Unikalne wnętrze groty zostało zbudowane z naturalnych brył soli pochodzących z mórz i kopalni soli. Podłoga jaskini jest wysypana warstwą soli gruboziarnistej, która paruje, jonizując ujemnie powietrze, nasyca je mikroelementami takimi jak: jod, sód, wapń, magnez, potas, brom, żelazo, selen, mangan, cynk i miedź.

Wizyty w grocie solno-jodowej sprawiają uczestnikom Warsztatu wiele radości. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 20 kwietnia 2008 r. ::

UŚMIECH OD ANDRZEJA GRABOWSKIEGO

Znany i lubiany aktor obdarzony wielkim talentem komediowym pozdrawia podopiecznych Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO. Dedykacja od Andrzeja Grabowskiego zdobi ściany w naszym budynku przy ul. Hodowlanej 6 w Tarnowie.

Andrzej Grabowski zagrał w dziesiątkach filmów. Wykształcenie zdobył w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, którą ukończył w 1974 r. Gra na scenie Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Jest laureatem wielu nagród. Niezwykłą popularność przyniosła mu główna rola w serialu komediowym "Świat według Kiepskich".

Wcześniej w naszej "galerii gwiazd" pojawiły się dedykacje od Janiny Ochojskiej, Anny Szałapak, Doroty Segdy, Kory, Justyny Steczkowskiej, Roberta Wardzały, Tomasza Zubilewicza, Marka Siudyma, Iwony Schymalli, ks. Andrzeja Majewskiego, Laury Łącz, Ireny Jarockiej, Bohdana Łazuki, Danuty Błażejczyk, Tatiany Sosny-Sarno, abp. Kazimierza Nycza, Ewy Bem, Grażyny Strachoty, Krystyny Sienkiewicz, Małgorzaty Zajączkowskiej, Majki Jeżowskiej i Piotra Rubika.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 18 kwietnia 2008 r. ::

NOWY SAMORZĄD

W Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II odbyły się wybory do Samorządu Uczestników. Poprzedni zakończył kadencję. Po burzliwej i oryginalnej kampanii wyborczej rozpoczęło się emocjonujące głosowanie. Na przewodniczącą wybrano Renatę Janik. Jej zastępcą został Marcin Michalewicz, a trzecim członkiem Samorządu - Anna Spiewak.

Samorząd daje uczestnikom poczucie decydowania o swoim losie i współkierowania miejscem, w którym spędzają każdy roboczy dzień tygodnia. Członkowie Samorządu Uczestników spotykają się z psycholożką z Pracowni Terapii Psychologicznej. Jest to okazja do omówienia bieżących spraw związanych z działalnością Warsztatu.

Aby obejrzeć zdjęcia z wyborów, wystarczy kliknąć TUTAJ.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 16 kwietnia 2008 r. ::

OŚWIADCZENIE

W związku z pojawiającymi się w mediach szczątkowymi informacjami o działalności Stowarzyszenia
"Ich Lepsze Jutro", oświadczam i zapewniam, że byt Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II i Aktywnej Świetlicy Terapeutycznej nie jest zagrożony.

Wyciekające z Urzędu Miasta i MOPS informacje przedostają się do mediów i służą z pewnością wywołaniu zamieszania. Nie ukrywam, że ze zdziwieniem obserwuję zachowanie zastępcy prezydenta Tarnowa Kazimierza Koprowskiego wobec Stowarzyszenia "Ich Lepsze Jutro". Osoba piastująca taką funkcję, legitymująca się wiedzą pedagogiczną i deklarująca zrzeszanie się w chrześcijańskich organizacjach działających na rzecz niepełnosprawnych powinna wiedzieć, że do czasu rozstrzygnięcia sporów przez niezawisłe sądy, wydawanie opinii na jakiekolwiek tematy, zwłaszcza dotyczące stabilizacji osób pokrzywdzonych przez los, jest nieuprawnione. Tym bardziej, że Kazimierz Koprowski jest stroną w sprawie.

MOPS i Urząd Miasta Tarnowa uważają, że niepotrzebnie w 2006 r. wykonano niektóre roboty budowlane
w Warsztacie. Chodzi m.in. o instalację elektryczną, ułożenie płytek podłogowych i windę dla niepełnosprawnych. Ponieważ Samorządowe Kolegium Odwoławcze dwa razy zajmowało się tą sprawą i raz przyznało rację Stowarzyszeniu, a raz Urzędowi Miasta, sprawa obecnie jest kierowana przez Stowarzyszenie do sądu, który ostatecznie rozstrzygnie kto ma rację.

Zapewniam, że każda złotówka jest wydawana przez nas wyjątkowo rozsądnie. Kadra dokłada wszelkich starań, aby terapia odbywała się na jak najwyższym poziomie, co jest regularnie i nadzwyczaj skrupulatnie sprawdzane przez pracowników MOPS i Zespołu Kontroli Urzędu Miasta Tarnowa.

Jednocześnie informuję, że środki na działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II przy
ul. Hodowlanej w Tarnowie pochodzą z dotacji PFRON i Gminy Miasta Tarnowa. Pod umową na przekazywanie ww. dotacji dla Stowarzyszenia "Ich Lepsze Jutro" widnieje, oprócz podpisu Prezydenta Ryszarda Ścigały, podpis zastępcy prezydenta Tarnowa Kazimierza Koprowskiego. Nie dalej niż kilka dni
temu podpisałem z władzami miasta Tarnowa umowę na dalszą działalność Warsztatu zakładającą wypłatę kolejnych transz dotacji.

W imieniu Zarządu
Krzysztof Drwal
Prezes Zarządu Stowarzyszenia
"Ich Lepsze Jutro"

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 11 kwietnia 2008 r. ::

DZIEŃ RADIA

W przypadający 11 kwietnia w Polsce Dzień Radia uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II zapoznali się nie tylko z krótką historią radiofonii w naszym kraju, ale także z zasadami bezpiecznego poruszania się na drodze. Nie zabrakło radiowych prezentów!

Radio towarzyszy człowiekowi od dawna. Podobnie jest w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Każda pracownia jest wyposażona w radioodbiornik, za który płacony jest abonament radiowy. Radio umila czas zajęć, a muzyka sącząca się z głośnika bywa niekiedy wspaniałą inspiracją dla uczestników.

W czasie porannego spotkania w Holu Kierownik Warsztatu Tomasz E. Wardzała przedstawił zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Przekonywał, że wychodzenie z domu zwłaszcza po zmroku może okazać się niebezpieczne. Dlatego Polskie Radio ufundowało odblaskowe opaski i smycze, dzięki którym podopieczni Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO są widoczni nawet w ciemnościach. Polskie Radio realizuje specjalną kampanię społeczną "Bezpieczna Jedynka". Chodzi o szeroko rozumiane bezpieczeństwo:
od osobistego, fizycznego na drogach, chodnikach, boiskach i stadionach, aż do bezpieczeństwa w szpitalach, jak też socjalnego i prawnego. Dziękujemy za upominki!

Aby obejrzeć zdjęcia wystarczy kliknąć TUTAJ.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 8 kwietnia 2008 r. ::

GOŚCIE

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II mają nowych znajomych. Są to pensjonariusze Środowiskowego Domu Samopomocy w Rzuchowej.

Poznali się w Tuchowie na przeglądzie zespołów kolędniczych. Postanowili, że będą się odwiedzać i że warto podtrzymywać tę znajomość. Teraz goście z Rzuchowej przyjechali do Tarnowa, by poznać się bliżej i zobaczyć na czym polega rehabilitacja prowadzona w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II.

Była okazja do porozmawiania o sobie i swoich zainteresowaniach, o najciekawszych zajęciach i sposobach spędzania wolnego czasu. Można było zwiedzić poszczególne pracownie, poznać terapeutki i metody pracy. Dla wszystkich przygotowano poczęstunek, a wizyta zakończyła się wykonaniem pamiątkowych zdjęć.

Najnowsze wiadomości z Warsztatu Terapii Zajęciowej

:: 2 kwietnia 2008 r. ::

PAMIĘTAMY

Trzy lata temu odszedł patron naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej - Jan Paweł II. Pamiętamy o tym niezwykłym Człowieku i Jego niezwykłym życiu. Modlimy się za Niego.

On uczył nas, że osoba niepełnosprawna potrzebuje nie tylko opieki, ale także miłości. W Jego krokach widzieliśmy cierpienie i naukę radzenia sobie z ludzką ułomnością i chorobą. On pomaga nam każdego dnia. On był z nami wtedy , gdy było trudno i źle. I wiemy, że dziś też jest z nami!